GPS Hodiny

Toto fórum je věnováno sekci ELEKTRONIKA na webu Sakul World.

Moderátor: Spolupracovníci

  • Advertisement

Chcete zveřejnění této konstrukce ?

ANO
7
100%
NE
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 7

GPS Hodiny

Příspěvekod Sakul » ned 01. srp 2010 13:01:46

V tomto vláknu se zabýváme touto konstrukcí. Bližší informace naleznete na webu Sakul World.
Takže pokud máte nějaké dotazy nebo připomínky rozhodně mi o tom zde napište.

POZOR:
Jak se ukázalo při posledních testech, tyto hodiny mají problém s novějšími GPS přijímači. Vše funguje do doby než GPS přijímač provede FIX polohy. V tento moment se hodiny zastaví a dále již nepřijímají data z GPS. Jedinou možností jak hodiny udržet v chodu je zabránit GPS přijímači, aby Fixnul polohu (umístěním někde kde je špatný signál). Bohužel se někde ztratily zdrojové kódy pro tuto konstrukci a tak již nebudu schopen tento problém opravit. V současnosti se pracuje na nové verzi těchto hodin, kde již tento problém nehrozí.

Současná verze umí Letní/Zymní čas (pouze tlačítkem) i datum.

Autoři:
Sakul: Hardware
Botas: Software

Technické paramatry:
Napájení: AC/DC 8-12V
Proud: 100mA (dle displeje)
Rychlost inicializace GPS ON: cca 3 sekundy (po zapnutí do 3 sekund naskočí přesný čas)
Rychlost inicializace GPS OFF: cca 5-10 sekund (v případě současného startu i GPS modulu)
Dosah mezi hodinami a GPS modulem: až 75m (běžně 10m)

Obrázek

Už před delším časem jsem si pořídil stavebnici DCF hodin. Moje požadavky byly prosté. Chtěl jsem, aby se hodiny sami seřizovaly a tím pádem šli stále přesně. To hodiny s přijímačem DCF samozřejmě umí. Nicméně díky přenosu signálu pro tyto hodiny na velmi dlouhých vlnách jsou velice náchylné na rušení a tak se stávalo, že občas i několik dní nebyl dostatečně kvalitní signál, aby se hodiny seřídily. Takže to bylo stálé hledání vhodného místa pro přijímač a to není zrovna moje představa samostatného chodu.
Proto jsem se s kolegou v práci dohodl, že se pokusíme nějaké hodiny vytvořit. První myšlenka padla opět na řízení DCF signálem stím, že hodiny budou zobrazovat i vteřiny narozdíl od mé stavebnice a jako další údaj ještě datum. Toť vše, protože nic víc jsem nikdy na hodinách nepotřeboval (budík a různé další blbárny). Po chvilce bádání jak to nejlépe udělat a po poradě s dalším kolegou jsme došli k zajímavému a originálnímu řešení hodin. Proč nepoužít pro řízení GPS přijímač ? A protože jsem už předtím nějaké pokusy s GPS přijímačem dělal, bylo rozhodnuto. Postavíme hodiny řízené GPS místo DCF.
První bylo nutné pořídit vhodný GPS přijímač. Ten jsem již měl z dřívějška a poměrně dobrý a hlavně i levný. Použili jsme tedy COMPASS NAVIBE GB337, který se dá pořídit kolem 1000Kč a je vybaven vlastní baterií a rozhraním pro komunikaci s okolím Bluetooth 2.0. Což ho činí maximálně všestraným. Poté stačilo trochu prohledat internet, abychom zjistili jak probíhá komunikace s okolím a co a v jakém formátu se odesílá. NMEA formát je velmi přehledný a tak započaly první testy. V momentě, kdy bylo jasné, že tento GPS přijímač je schopen přijímat alespoň 1 družici (občas) i ve sklepě už nebylo pochyb o tom, že je ideální pro naše GPS Hodiny. Pro účely hodin totiž bohatě stačí i jediný satelit, který by pro běžné určení polohy nestačil (nutno minimálně 4 satelity).
Další problém, který bylo třeba vyřešit, byla komunikace této GPS s hodinami. Díky tomu, že obsahuje Bluetooth je možné ho sice pohodlně spojit skoro s jakýmkoli přístrojem vybaveným tímto rozhraním (PC, PDA a další), ale pro spojení s hodinami by se jako vhodnější spůsob jevilo rozhraní RS232. Ale ani Bluetooth není překážka a je nutné myslet pozitivně a využít ho a tak jsme použili ještě mezičlánek formou Bluetooth modulu od firmy connectBlue v Čechách zastoupené firmou Spezial Electronic. Jde o nejlevnější modul OEMSPA310. Tyto moduly jsou zcela samostatně plně funkční a nevyžadují žádný podpůrný hardware (narozdíl od levnějších variant jiných firem) a tak je možné ho skoro bez úprav přímo propojit s procesorem GPS Hodin.
Následně už nic nebránilo konstrukci a tak vznikl první prototip funkčních hodin. Několik obrázků najdete níže.

Pro případné zájemce o stavbu, zde rovnou uvádím ceny jednotlivých komponent, které mohu zaslat.
Naprogramovaný procesor = 200Kč, při odběru 2 a více kusů 150Kč kus
Deska plošného spoje procesor (nevrtaná) = 70Kč
Deska plošného spoje displej (nevrtaná) = 50Kč pro 20mm dvousegmentovky DA08-11EWA
Deska plošného spoje displej (nevrtaná) = 80Kč pro 25mm segmentovky BS-AA11RD
Sada součástek (bez procesoru) = 500Kč (součástky na deskách spojů s DA08-11EWA - bez bluetooth dle rozpisu)
Poštovné = 50Kč
Kompletní zařízení = 1000Kč - Tak jak je vyobrazeno na fotografii níže bez krabičky a BT s DA08-11EWA (sestavené a oživené).

Balíky neposílám na dobírku a proto je nutné nejprve provést platbu. Po obdržení platby odesílám požadované komponenty. Více info ZDE.

Ještě ukázka hotového zařízení v chodu:
Přílohy
gps-hodiny.rar
Již finální provedení hodin (pouze hardware).
(4.43 MiB) 2390 krát
Hodiny_GPS.rar
Několik dalších obrázků prototipu.
(4.43 MiB) 2414 krát
STA50291.JPG
Funkční hodiny
STA50272.JPG
Deska procesoru + Bluetooth modul
STA50270.JPG
Deska procesoru
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: GPS Hodiny

Příspěvekod jirka » sob 09. bře 2013 20:13:52

ty hodiny po zapojeni bez gps jdou nebo jsou na displeji same nuly
Uživatelský avatar
jirka
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 09. bře 2013 20:04:54

Re: GPS Hodiny

Příspěvekod Sakul » sob 09. bře 2013 21:18:20

Tyto hodiny vyžadují pro svoji funkci GPS, bez ní jsou naprosto k ničemu a ukazují jen nuly, nebo naposledy zobrazené číslo.
Z principu je zbytečné, aby se chovaly jako DCF, které běží zcela sami a pouze se synchronizují. Díky GPS jednotce, která v sobě již obvod reálného času má to není třeba a i bez signálu z družice jsou schopné tyto hodiny fungovat s velkou přesností. Jen je dobré, aby si GPS alespoň občas synchronizovala čas s družicí.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: GPS Hodiny

Příspěvekod jirka » ned 10. bře 2013 11:23:28

Dik za odpoved az sem tedy vse funguje ale po zapojeni GPS se hodiny nerozejdou. Pripojuji TXD,GPS na kontakt data na desce hodin zatim nemam buetooth (master) modul,GPS je v poradku s pc funguje pres bluetooth (slave)modul.
Uživatelský avatar
jirka
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 09. bře 2013 20:04:54

Re: GPS Hodiny

Příspěvekod Sakul » ned 10. bře 2013 14:04:14

Důležitá je rychlost přenosu dat, která musí být 38400kb/s.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: GPS Hodiny

Příspěvekod jirka » ned 10. bře 2013 14:41:32

No ja vychazel z tohoto teoretickeho predpokladu (Samozřejmě by asi bylo možné některý jiný GPS modul vybavený rozhraním RS232 připojit přímo k hodinám (JP1) jako výstup Bluetooth modulu, čímž by se právě tento BT modul ušetřil a celé hodiny by se výrazně zlevnily. ) ktery asi neplati ale dik za radu jak sezenu bluetooth master tak budu pokracovat dam potom vedet.Dik za odpovedi Jirka
Uživatelský avatar
jirka
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 09. bře 2013 20:04:54

Re: GPS Hodiny

Příspěvekod jirka » ned 14. dub 2013 12:43:10

Tak se me podarilo zmenit prenosovou rychlost na 38400kb/s,hodiny se chytily v podstate hned ,ale asi po trech minutach se zastavily.Po restartu se rozbehly a bezely asi 6 hodin potom nasledovalo opet zastaveni tak nevim kde by mohla byt chyba.
Dik za odpoved Jirka
Uživatelský avatar
jirka
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 09. bře 2013 20:04:54

Re: GPS Hodiny

Příspěvekod Sakul » ned 14. dub 2013 13:10:26

Tento problém se mi vyskytl také u prvního prototypu. Byl způsoben rušením přenosu dat z GPS do Bluetooth modulu. U mě to bylo WIFI APčkem, které bylo asi 1m od hodin. Od doby co jsem ho přemístil se problém vyskytl asi jednou za celou dobu provozu cca 2roky.
U druhých hodin, které mám v jiné místnosti, kde není žádné AP se dosud nestalo, že by došlo k zastavení. Nevím co se přesně stane při této chybě, ale Bluetooth a GPS zůstanou spárované a nějak komunikují, ale užitečná data z toho nelezou, proto se hodiny zastaví. Stačí reset BT modulu a komunikace je navázána a vše zase běží normálně.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: GPS Hodiny

Příspěvekod jirka » úte 16. dub 2013 14:30:13

Tak jsem je dal uplne jinam mimo dosach jakychkoli elektronickych zarizeni a dela to porad BT jsem vyradil napojil jsem GPS modul primo na hodiny a dela to porad.
Dokonce jsem je napojil i na baterii abych vyloucil ruseni site ,udelal novej tistak koupil nove soucastky ,ale nepomohlo to jsem bezradnej.
Cau Jirka
Uživatelský avatar
jirka
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 09. bře 2013 20:04:54

Re: GPS Hodiny

Příspěvekod Sakul » úte 16. dub 2013 14:56:12

Tak to bych zkusil otestovat ten GPS modul. Připojit k PC a nechat posílat data, jestli se po nějakém čase nezasekne přenos. Tak či tak je třeba zjistit zda dojde k výpadku přenosu z GPS nebo se zaseknou hodiny.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: GPS Hodiny

Příspěvekod jirka » čtv 18. dub 2013 15:38:10

Ta gps modul pozoruji jiz druhy den a zatim jsem zadnej problem nezaznamenal,ale u tech hodin nevim jak mam zjistit zda se nezaseknou.
Jirka
Uživatelský avatar
jirka
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 09. bře 2013 20:04:54

Re: GPS Hodiny

Příspěvekod Sakul » čtv 18. dub 2013 19:46:20

Optimální je propojit GPS s hodinami a současně s PC. Kde na PC se spustí nějaký terminál schopný zobrazovat data z RS232 (např. Hyperterminal).
Pak už se to jen nechá všechno běžet a v momentě, kdy se hodiny zastaví se zkontroluje zda GPS na PC posílá platná data. Pak bude hned jasnější kde je problém.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: GPS Hodiny

Příspěvekod Sakul » pon 29. pro 2014 17:02:34

POZOR:
Jak se ukázalo při posledních testech, tyto hodiny mají problém s novějšími GPS přijímači. Vše funguje do doby než GPS přijímač provede FIX polohy. V tento moment se hodiny zastaví a dále již nepřijímají data z GPS. Jedinou možností jak hodiny udržet v chodu je zabránit GPS přijímači, aby Fixnul polohu (umístěním někde kde je špatný signál). Bohužel se někde ztratily zdrojové kódy pro tuto konstrukci a tak již nebudu schopen tento problém opravit. V současnosti se pracuje na nové verzi těchto hodin, kde již tento problém nehrozí.
Nové GPS hodiny ve verzi 2 budou zveřejněny nejprve v Praktické elektronice pravděpodobně v čísle 2/2015. Následně budou doplněny i na web.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na Elektronika


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron