OrangePi ZERO a Repetier server

Toto fórum je věnováno sekci POČÍTAČE na webu Sakul World.
  • Advertisement

OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod Sakul » úte 20. úno 2018 10:13:41

Ze zvědavosti jsem si pořídil v Číně malý počítač OrangePi ZERO. Napadla mě totiž myšlenka na něm zprovoznit Repetier server pro ovládání a dohled mojí 3D tiskárny.
Takže v tomto tématu se podíváme na to jak jsem se s tím asi týden trápil, než se mi to povedlo vše zprovoznit.

ZDE si můžete stáhnout kompletní balík všech nástrojů pro zprovoznění Vašeho OarangePi ZERO a Repetier serveru. Obsahuje i podrobný návod instalace.

Pokud chcete použít spíše počítač Raspberry Pi návod na jeho zprovoznění najdete ZDE.

Seznámení s tímto počítačem:


Instalace a zprovoznění Repetier serveru:


Jak to vypadá na Rebelu II:


Repetier server a Web Kamera na USB:
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod schusterj » úte 20. bře 2018 15:29:39

Zdravím, zprovoznil jsem dle Sakul návodu Repetier server, ale řeším dost velkou záhadu s připojením tiskáren do USB Hubu. V první řadě jsem v Hubu přerušil napájení do USB portů, nějak se to pralo, protože z Arduina leze 5V ven. Ale co je mi záhadou je to, že po zastrčení USB z tiskárny do USB Hubu tiskárna pohasne, jako by šla do zkratu. Když tiskárnu vypnu, připojím notebook, můžu klidně přehrávat firmware a Arduino normálně komunikuje. Je to asi nějakej problém Ramps-Arduino napájení. Setkal jste se s tím někdo?
Jinak Repetier Server jsem zprovoznil na desce Orange Pi One, jenom jsem si stáhnul Armbian pro tuto desku. Vše komunikuje jak má, teď řeším problém USB připojení. Je to záhada. Protože mám doma desku MKS Gen 1,4, tak jsem jí k serveru jen tak připojil a komunikuje normálně. Tak už nevím......
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod Sakul » úte 20. bře 2018 17:54:22

Ten problém s USB je jednoduchý. Arduino MEGA, tak jak je jednoduché, používá pro spínání napětí z USB nebo napájecího konektoru mosfet tranzistor. Pokud je deska MEGA napájena z externího zdroje (tedy třeba z Rampsu) je tento mosfet odpojen. Nicméně tento mosfet má v sobě zapojenou diodu v opačném směru, která způsobuje, že je USB konektor pod napětím a to o úbytek napětí na této diodě menším. No a pokud je přes toto USB Arduino propojeno do Orange pi je pi napájeno tímto napětím. No ale toto napětí z MEGA nestačí pro napájení pi a tak celému Arduinu klesne napětí a vše jakoby pohasne.
Proto je nutné nejprve připojit pi k napájení a pak teprve do Arduina. Pak nebude Arduino napájet pi, ale pi bude napájet Arduino a vše bude v pořádku.
Samozřejmě pokud se napájení pro vše zapne současně není to také problém.
S tím habem to bude podobné. Já jsem při testech hab používal také, ale problém jsem nezaznamenal. Je teda fakt, že jsem měl připojeno jen MEGO bez Rampsu a externího napájení.
Řěšením by asi bylo zrušit na desce MEGA napájení z USB. Stačilo by vypájet pojistku, co tam je poblíž USB konektoru. No a pokud bychom chtěli třeba i zachovat napájení z USB je možno místo té pojistky dát diodu, tak aby nešlo napájení z USB ven, ale jen dovnitř. To by umožnilo funkci arduina napájeného pouze z USB, ale pozor s takovouto úpravou by nejspíš AD převodník měřil špatně. Což nám ničemu nevadí. To by vadilo pokud by se to Arduino použilo k nějakému jinému projektu, kde se AD převodník používá (třeba nějaký měřák napětí).
Přílohy
Mega2.jpg
Jiné umístění a provedení pojistky
Mega1.jpg
Umístění pojistky
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod schusterj » úte 20. bře 2018 18:38:42

No pokládám si ale otázku, proč když jsem přerušil napájení z habu, proč to ovlivňuje arduino? Zkoušel jste připojit tiskárnu s ramps na server tedy na Pi?
Je mi právě záhadou, když jsou připojené jen tři vodiče-USB D+,D-, GND, tak co to je za problém? Samotnou desku jsem taky připojoval při testech, to samozřejmě běhá normálně.
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod Sakul » úte 20. bře 2018 19:35:20

No je otázkou, kde konkrétně jste to napájení v habu přerušil? Pokud je to přerušeno hned na daném konektoru toho habu, tak by to mělo být OK. Do habu nesmí jít z Arduina žádné napětí.
Nicméně já to mám již minimálně 2 týdny namontované na tiskárně a normálně přes to tisknu a za celou dobu nebyl problém. To pohasínání Arduina mi to dělá jen pokud nemám napájené pi. Přímo na tiskárně žádný hab nepoužívám.
Až budu mít trochu času zkusím udělat testy s tím Pi One a habem co to bude dělat. Jinak jsem dnes přidal video do úvodního příspěvku, kde se můžete podívat jak to mám k tiskárně připojené.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod schusterj » úte 20. bře 2018 19:48:52

Tak záhada rozluštěna, opravdu se pralo napětí z arduina a habem, musel jsem přerušit napájení z habu do usb portu, jen jsem proškrábnul spoje.
Tak tiskárna už tiskne. Uvidím co udělá druhá až ji připojím. Je totiž rozdíl originál deska arduina(mám v jedné tiskárně) a klon(druhá tiskárna).
Ještě ve zkratce k tomu serveru:
Koupil jsem si plnou verzi, protože ta zdarma je hooodně ořezaná-můžu teď porovnat.Dále je třeba se zmínit, pokud chcete tiskárny opravdu vzdáleně ovládat a sledovat, je třeba si od poskytovatele internetu zažádat o veřejnou IP adresu, jinak server ztrácí význam, jedině že si ušetříte čas a kroky s běháním a nahráváním na kartu. Plná verze mě stála cca 1600,- což není málo, ale pro dvě tiskárny jako mám já už se to vyplatí. 8-) . To je ale na každém jak to chce využívat. Pokud někdo chce jako já v budoucnu připojit kameru, využívat HDMI výstup, více usb portů, atd. určitě si nekupujte pouze Pi Zero, ale určitě bych dnes šel do Pi PC, nebo alespoň jako mám já Pi One
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod schusterj » úte 20. bře 2018 20:07:37

Tak druhá připojená a je to ok, tak super 8-)
Přílohy
IMG_2137.JPG
IMG_2133.JPG
IMG_2136.JPG
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod Sakul » úte 20. bře 2018 20:08:55

No mě právě třeba to pi Zero přijde pro použití na tiskárně naprosto ideální. Obsahuje WIFI (na rozdíl od One) a je maličké. Taktéž je možno do Zera připojit rozšiřující desku , takže má Zero 3 USB. Hlavně je pěkně maličké, takže se dobře montuje. Jediné co nemá je právě ten vstup kamery a HDMI. HDMI není na tiskárně k ničemu, takže jen ta kamera. Ale celkem bych otestoval zda by tam nefungovala nějaká USB kamera, tím by to bylo vyřešené.
Nicméně pro každé použití se dá právě od Orange koupit vhodný počítač, takže pokud to někdo chce třeba k TV je samozřejmě lepší nějaký výkonnější a s HDMI.
K té licenci. Také jsem pořídil a je dobré, že je možno na jednu licenci provozovat až 5 serverů. Je pravdou, že tam jsou celkem dobré fičury jako je například zákaz tisku některé oblasti a tak. Nicméně jde to krásně provozovat i na Free a pokud se to spáruje s Repetier HOSTEM jsou některé placené funkce dostupné i ve free verzi, jako třeba 3D náhled tisku a třeba Slicer.
A samozřejmě pro vzdálený přístup je nutná veřejná IP a hlavně si na routeru umět nastavit přesměrování portů a tak. Ale pak je to paráda.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod schusterj » úte 20. bře 2018 20:25:21

No já ten HDMI využívám k připojení malého 7" monitoru, kterej se mi doma válel bez využití, tak jsem na něj navrhnul a vytisknul krabičku no a nemusím se připojovat přes terminál. Stačí připojit klávesnici. No ta WiFi je super, testoval jsem externí Amiko do USB, jelo to, ale kabel je kabel. Bydlím v paneláku a je to tady dost zasviněný co se tyče WiFi. No a 14 kanálů v pásmu 2,4GHz to je dost málo. Každej má na routerech nastaveno na auto, tak je to docela síla když si naskenujete s nějakou aplikací jak to tady vypadá.
Přílohy
IMG_2135.JPG
Pohled na krabičku Pi
IMG_2134.JPG
Můj server
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod Sakul » úte 20. bře 2018 20:42:06

Tak to pak jo. I když k Zero jde taky samozřejmě připojit monitor klidně i přes HDMI (když se tam dá HDMI převodník), když jsem si sním hrál také jsem ho měl připíchlé na monitoru a k němu klávesnici a miš. Kupodivu je to ale přes terminál mnohonásobně pohodlnější.
S kabelem pro připojení do sítě musím souhlasit, také mám doma vše propojeno kabelem a Wifi používám jen pro mobily, tablet a občas notebook, když jsem třeba venku na zahradě v létě.
Já jsem však celé toto dělal abych nemusel mít tiskárnu připojenou kabelem, pač ji občas stěhuji z místnosti do místnosti a z místa na místo. Už proto jsem předtím používal Bluetooth, což byla celkem tragédie s rychlostí přenosu. Wifi je jiné kafe. 30MB soubor 3 vteřiny místo 1,5 Hodiny přes BT.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod schusterj » úte 20. bře 2018 22:57:49

Jo a ještě jedna myšlenka, nějak jsem to zatím neštudoval, ale dala by se tiskárna dálkově zapínat? Podobně jako to jde v OctoPrintu. Jde to tam nakonfigurovat na nějaký pin Pi a ten by sepnul relé-to už by nebyl problém zbastlit.
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod Sakul » úte 20. bře 2018 23:14:22

To jsem teda nebádal, ale určitě by to nějak šlo.
Ale z mého pohledu je tato funkce zbytečná. To by znamenalo vlastní napájení pi, čemuž jsem se vyhýbal. Ale rozumím, že někomu by se to třeba hodilo.
V nastavení je nějaká položka programového zapínání/vypínání, ale jestli to je ono netuším.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod schusterj » pát 23. bře 2018 20:26:02

Zdravím, myslíte že návod na instalaci kamerky zde https://www.repetier-server.com/setting ... ver-linux/
bude funkční i pro Orange Pi ? Koupil jsem tu malou kamerku přímo pro Orange Pi.
Linux je pro mě trochu tabu....
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod Sakul » pát 23. bře 2018 20:34:48

Dnes jsem koupil USB web kameru a chci ji zkusit rozchodit na pi s repetier serverem.
Určitě pak dám vědět zda se mi to podařilo či nikoli.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod schusterj » pát 23. bře 2018 21:02:53

ok, budu taky experimentovat....
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod Sakul » sob 24. bře 2018 13:55:53

Takže kamera zprovozněna.
Byla to teda pakárna, ale funguje to zatím bez problému. Momentálně se připravuje krátké ukázkové video a udělám i video návod krok za krokem jak tu kameru zprovoznit
Přílohy
2018-03-24.png
Ukázka funkční kamery
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod Sakul » sob 24. bře 2018 15:24:34

INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod schusterj » sob 24. bře 2018 18:14:52

Chlape ty jsi borec, já jsem do dvou hodin ráno s tím zápasil a nedařilo se mi to rozchodit. Jednalo se ale o kamerku originální k Orange Pi s tím páskem.
Prošel jsem všechny možný fóra a zjistil jsem že nejsem sám co tu kamerku nemůže rozchodit. Tak jsem se na to vykašlal a raději zkusím nějakou do USB.
Hlavu mám jak pátrací balón, protože linux je pro mě taky tabu. Desktop verzi jsem taky zkoušel.
Opravdu palec nahoru
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod Sakul » sob 24. bře 2018 18:43:05

Tu originál kamerku mám taky objednanou, takže až dorazí mrknu i na ni. Ale abych se přiznal tyto webovky s USB mi přijdou lepší. Maj dlouhej kabel, jsou v celku líbivém krytu, takže paráda. A ta instalace není taky tak hrozná, když už člověk ví co a jak.
Počítám, že zítra dám na YT návod jak to zprovoznit.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod schusterj » sob 24. bře 2018 20:44:42

Tak to je super, už se těším...
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: OrangePi ZERO a Repetier server

Příspěvekod Sakul » ned 25. bře 2018 10:01:21

Takže tady je ten návod jak rozchodit kameru.



Poté co zprovozníte operační systém a nainstalujete Repetier Server podle předchozích videí (v úvodním článku) můžete přistoupit k instalaci kamery. To jaký používáte počítač orangePi nebo Rabsberry Pi (případně jiný) by nemělo hrát velkou roli.

Pro kontrolu zda systém vidí připojenou kameru můžete použít příkaz:
Kód: Vybrat vše
lsusb


Pokud vidíte kameru ve výpisu můžete ověřit, zda je funkční na Desktopové verzi operačního systému. To provedete tak že si nainstalujete na daný počítač (orangePi) program Cheese.
To provedete zadáním příkazu:
Kód: Vybrat vše
sudo apt-get install cheese


Další info třeba ZDE.

No a pak už potřebujete nainstalovat pouze MJPG-streamer, jehož podrobný postup instalace najdete ZDE.

Podle mě by mělo jít takto rozchodit skoro jakoukoli webovou kameru. Nicméně přidám i odkaz na kameru, kterou jsem použil já:
Trust SpotLight Webcam Pro
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Další

Zpět na Počítače


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků