Problémy s LCD displayem

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Problémy s LCD displayem

Příspěvekod digitvt » čtv 10. led 2019 19:47:40

Zdravím. Neávno jsem koupil arduino elektroniku z Arduino shop. konkrétně desku MEGA 2560, ramps 1.4, 4x drv a4988 a display. Po naistalování a konfiguraci firmware dle pokynů a při prvním zapojení bez driverů jel display po připojení na zdroj 12 v bez problémů (je myšleno zapojení do ramps), Pak jsem naistaloval drivery a nastavil jednotlivé proudy pro každý krokový motor, ale najednou display přestal fungovat a zapne se jen tehdy, když se připojí ještě do USB. Jinak bez USB nic nevidím a neudělám. Rozjede se jen ventilátor na hotendu. Koupit nový? Děkuji.
Uživatelský avatar
digitvt
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 10. led 2019 19:31:23

Re: Problémy s LCD displayem

Příspěvekod Sakul » čtv 10. led 2019 20:14:39

Příčin může být více. V první řadě je nutné prověřit, že napájení do desky Ramps jde do správných svorek. Jde totiž o to, že jsou tam 4 napájecí svorky. 2 slouží k napájení Ramps a Arduino Mega a druké 2 pak k napájení čistě podložky. Takže pokud připojíš napětí na ty blbé dvě co jsou pro podložku tak to nepojede pač není napájené MEGA.
Zde doporučuju moje video o této desce Ramps a jejích úpravách, aby ji bylo možno použít na 3D tiskárnu, což tak jak to koupíš nelze.


Další problém může být v tom že rupla nějaká pojistka, takže je nutno to měřákem začít proměřovat. Pokud jsou pojistky OK a napájení je připojené OK a zdroj funguje (je tam napětí) je třeba změřit zda jde do desky Arduino MEGA napájení. To jde změřit dle přiložené fotky. Pokud tam napětí naměříš je Ramps OK a je třeba hledat závadu na Arduino MEGA.
První test který můžeš udělat je připojit Arduino MEGA přes napájecí DC konektor (ten černej na kraji) třeba na 8-15V. Deska Ramps není připojena a USB není připojeno. Pak po zapnutá napájení se deska musí rozsvítit. Pokud se nerozsvítí odpojíš napájení a připojíš jen USB. Pokud se pak rozsvítí je závada v napájecím obvodu Arduino MEGA. Tam je 5V stabilizátor který většinou odejde pokud se zkratuje 5V větev Arduino MEGA, nebo pokud se připojí napětí větší jak 16V. V tento moment si to buď umíš opravit a pak je to otázka pár korun, nebo kupuješ nové Arduino MEGA.
Ale pozor. Pokud takto odejde stabilizátor většinou sebou veme i procesor, kterému vyhoří nějaký port (většinou ten co šel předtím do zkratu). Přitom deska se může ksichtit, že funguje, může jít displej, může jít USB a tak dále, ale třeba je vypálený vstup nějakého koncáku a tím pádem je použitá takové desky Mega již problematické.
Za další je nutné přijít na to proč to shořelo. Většinou samo od sebe se to nestane. Běžně se to stává proto, že někdo zapojí obráceně drivery, nebo koncáky a tím to šlusne. Dokud se neodstraní původní příčina nedoporučuji připojovat novou desku Mega, pač by mohla shořet stejně rychle jak ta první.

Takže na to mrkni a dej vědět k čemu jsi došel.
Přílohy
2019-01-10 18.58.53.jpg
Napájení desky Arduino MEGA z desky Ramps v1.4
INFO:
Sakul WORLD: http://www.sakul.cz/
Sakul Diskuse: http://www.forum.sakul.cz/

Možnost příspěvku (Donate):
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
BTC: 12JRVcmawzEPtgTd9SgC5ujDCGaUrgZ9vt
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1010
Věk: 39
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Problémy s LCD displayem

Příspěvekod digitvt » čtv 10. led 2019 20:53:43

Děkuji za radu. Pátral jsem také a vypátral, že odešel 5V regulátor na MEGU. Měl jsi pravdu. byl obráceně jeden koncák, bylo mi divné, že po spojení koncáku se arduino vyplo a restartovalo. Zapojení do zdroje mám na všechny 4 vstupy (2x + a 2x-) Hotend, větrák, podložka, drivery, extruder a koncáky taktéž fungují bez problémů. dokonce i termistory. Bych to jinak neřešil, ale nemohu mít věčně zapnutou desku k PC abych něco vytisknul. No zadařilo se. Ale jinak díky za radu a pomoc.
Uživatelský avatar
digitvt
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 10. led 2019 19:31:23


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron