Ramps-S - Firmware: Marlin

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Ramps-S - Firmware: Marlin

Příspěvekod Sakul » čtv 05. črc 2018 14:58:20

V tomto vláknu bych se chtěl zabývat firmwarem pro 3D tiskárny osazené elektronikou Ramps-S. A to konkrétně firmwarem Marlin
Momentálně se jedná o testovací verzi, kterou si můžete stáhnout na konci tohoto příspěvku. Obsahuje jak zkompilovanou verzi (HEX), tak i nezkompilovanou (INO). Tuto verzi já nebudu dále vyvíjet a je tedy pouze na uživatelích zda si ji budou vylepšovat. Z mé strany je to pouze takový mustr, jak by to mohlo vypadat. Zároveň jsem to netestoval v provozu na tiskárně při tisku, takže za to neručím, ale mělo by to jet.

Aktuální verze je založena na firmware Marlin v1.1.8:
HE-0 (Heater 0) - Vyhřívání trysky
HE-1 (Heater 1) - Ofuk výtisku
HE-2 (Heater 2) - Chlazení extruderu (spustí ihned po zapnutí topení trysky a vypne pokud teplota trysky klesne pod 50°C)
HE-BED (Heater BED) - Vyhřívání podložky
Podporuje drivery X, Y, Z a E0
Podporuje EndStops minimal s rozpínacím kontaktem (SIG proti GND) X-MIN, Y-MIN a Z-MIN (Ve verzi 1.1 je chyba v označení, čtěte manuál!!!)
TH0 (TH-0) - Termistor trysky 0 (HE-0)
TH1 (TH-1) - Termistor trysky 1 (HE-1) nepoužívá se
TH2 (TH-2) - Termistor trysky 2 (HE-2) nepoužívá se
TH3 (TH-3) - Termistor volitelný nepoužívá se
TH4 (TH-4) - Termistor podložky (Heater BED)
Konektor EXTEND: Viz dokumentace - Mapování vývodů
Počet mikrokroků:
X - 160
Y - 160
Z - 3200
E0 - 295
UI - Čeština
Podpora EEPROM - ON
Komunikační rychlost - 115200bps
Podpora displeje - GLCD default nebo LCD2004
Ovládání osvětlení přes displej na pinu D4 (přes Ramps-S EXTEND)
Přílohy
Marlin_v118_Ramps-S.7z
Firmware Marlin v1.1.8 pro desku Ramps-S
(13.01 MiB) 912 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Ramps-S - Firmware: Marlin

Příspěvekod Sakul » pát 20. črc 2018 19:49:04

Firmware Marlin bugfix v2.0.x pro desku Ramps-S

Dnešního dne jsem přidal i nejnovější verzi firmware Marlin. Platí pro něj to samé co v úvodním příspěvku.
Nicméně kdo by chtěl provést nějaké úpravy ve variantě GLCD musí provádět kompilaci v Arduino IDE v1.9 (BETA), jinak to bude ve starších verzích házet chyby. Samozřejmostí je nainstalovaná knihovna U8Glib.
Firmware je přiložen a zabalen v archivu 7z, protože klasický zip to nedokázal zabalit, aby to sem šlo dát. Pro rozbalení pokud to Váš archivační program neumí můžete použít 7zip.

Momentálně nepodporuje ovládání osvětlení přes displej. Můžete si to dodatečně zapnout.

A opět tato verze není odladěná a proto budu rád za jakoukoli zpětnou vazbu.
Přílohy
Marlin Firmware bugfix v2.0.x.7z
Firmware Marlin bugfix v2.0.x pro desku Ramps-S
(14.46 MiB) 905 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Ramps-S - Firmware: Marlin

Příspěvekod Sakul » sob 21. črc 2018 16:43:16

Dnes jsem aktualizoval firmware Marlin ve verzi 1.1.8, kde jsem doplnil automatické ovládání ventilátoru extruderu a přidal podporu ovládání osvětlení přes displej.
Tímto z mé strany končí podpora firmware Marlin. Nicméně je možné, že do budoucna až bude k dispozici řídící elektronika Sakul 3D, zase se k tomu vrátím a opět to trochu poladím.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Ramps-S - Firmware: Marlin

Příspěvekod Michalcin » ned 11. říj 2020 12:36:53

Dobrý deň. Ponúkam tu na stiahnutie Marlin verziu 2.0.5.3 s podporou pre Ramps-S. Ramps-S si môžete v tomto firmware nastaviť v troch konfiguráciách: EEFB (2x hotend, ventilátor a podložka), EEEB (3x hotend a podložka), alebo EFFB (hotend, 2x ventilátor a podložka). Ak by mal niekto záujem o ďalšie konfigurácie, nemám problém ich pridať. Z displejov mám zatiaľ otestovaný len RepRap Discount Full Graphic Smart Controller. V súbore pins_RAMPS_S_12.h sú síce uvedené ako kompatibilné aj iné displeje a napriek tomu, že by teoreticky fungovať mohli, treba si v už spomínanom súbore skontrolovať pinout a uvedomiť si, že ich požívanie s RAMPS-S je na vlastné riziko. V prípade problémov ma môžete kontaktovať.
Uživatelský avatar
Michalcin
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 09. říj 2020 17:34:55

Re: Ramps-S - Firmware: Marlin

Příspěvekod Michalcin » stř 21. říj 2020 15:52:15

Dobrý deň. Chcel by som všetkým používateľom základnej dosky Ramps-S, ktorí ju používajú s firmwareom Marlin, oznámiť, že som na oficiálnu GitHub stránku Marlinu pridal žiadosť o pridanie dosky Ramps-S do firmwaru Marlin. Ak bude táto žiadosť prijatá autormi, tak bude Ramps-S podporovaný vštkými budúcimi verziami Marlinu :D
Ak by používatelia Marlinu a Ramps-S mali o toto záujem, tak by som ich týmto chcel poprosiť o ich podporu. Pokiaľ ste si stiahli moju verziu Marlinu 2.0.5.3 z tohto fóra a mali dobré výsledky, prosím podeľte sa o ne a aj o možné pripomienky v komentárovej sekcii pod mojím príspevkom na GitHube. Nájdete ho tu: https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/pull/19815
Autori pochopiteľne pridávajú do svojho projektu hlavne tie príspevky, o ktoré komunita prejaví záujem. Pre pridávanie komentárov je samozrejme nutná registrácia na GitHube.
Uživatelský avatar
Michalcin
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 09. říj 2020 17:34:55

Re: Ramps-S - Firmware: Marlin

Příspěvekod Sakul » stř 21. říj 2020 16:24:18

Tímto chci poděkovat za integraci Ramps-S do Marlinu. Věřím, že to mnoha uživatelům usnadní použití táto desky v jejich tiskárně.
Jen tak dál a tisku zdar.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Ramps-S - Firmware: Marlin

Příspěvekod Michalcin » stř 21. říj 2020 22:02:06

Želám dobrý večer všetkým používateľom Marlinu a elektroniky Ramps-S. Práve pred jednou hodinou bolo na oficiálnej stránke Marlinu sprístupnené najnovšie vydanie firmwaru Marlin, ktoré po novom plne podporuje aj dosku Ramps-S vo všetkých troch vyššie spomínaných konfuguráciách :D . Táto verzia sa volá "Marlin 2.0 with bug fixes" a môžete si ju stiahnuť na oficiálnej web stránke Marlinu v záložke Download pod nadpisom Marlin "Nightly" Builds. Predpokladám však, že stabilné vydanie 2.0.7.3 by už malo taktiež podporovať Ramps-S, rovnako ako všetky budúce vydania tohto firmwaru. Veľká vďaka Sakulovi, že pre priaznivcov 3D tlače vytvoril túto skvelú základnú dosku a taktiež autorom Marlinu, že prijali Ramps-S medzi svoje podporované dosky.
Ak by kedykoľvek v budúcnosti vznikli nejaké problémy pri používaní dosky Ramps-S s firmwareom Marlin, môžete sa obrátiť na toto téma.
Uživatelský avatar
Michalcin
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 09. říj 2020 17:34:55

Re: Ramps-S - Firmware: Marlin

Příspěvekod Bezďam » ned 18. dub 2021 20:45:26

Potřeboval bych pomoct. Provozují vlastní tiskárnu s Ramps S na Marlinovi 2.0.6 všechno v pořádku. Postavil jsem druhou shodnou tiskárnu opět Ramps S a chtěl jsem nahrát shodný firmware ale mám problém. Z ničeho nic mi nejde zkompilovat a nějak si nevím rady. Zkoušel jsem i novější 2.0.8 ale ten stejný problém. Díky

Marlin na odkaze https://we.tl/t-ZFHV7aBmYB
Uživatelský avatar
Bezďam
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon 08. čer 2020 19:26:45

Re: Ramps-S - Firmware: Marlin

Příspěvekod Sakul » ned 18. dub 2021 21:05:38

V čem to kompiluješ?
Pro kompilaci Marlina je již většinou potřeba Visual Studio Code + PlatformIO
viz zde:


Jinak já Marlina nepoužívám, takže toto je maximum co mohu poradit.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků