První tiskárna a problémy s Repetierem

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

První tiskárna a problémy s Repetierem

Příspěvekod djgas » úte 07. srp 2018 12:43:48

Repetier.jpg
Zdravím všechny a předem se omlouvám za možná hloupé dotazy, postavil jsem první tiskárnu s pomocí videí od Sakula, jakž takž tisknu PLA,ale potkávám se s pár problémy na které jsem nenašel odpoveď.
V Repetieru vůbec nevidím objekty-jen bílou obrazovku, takže s nimi nemohu pracovat-viz.foto v příloze.

Nenašel jsem způsob jak nastavit leveling při tisku ABS-hotbead se dost kroutí a nejsem schopen udělat všude stejný leveling při 115st.C-přemýšlím nad doděláním autolevelingu(budu rád za odkaz)

Byl by někdo ochoten podělit se o tiskové profily pro ABS a PETG jako odrazový můstek prosím?
Uživatelský avatar
djgas
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte 07. srp 2018 7:11:39

Re: První tiskárna a problémy s Repetierem

Příspěvekod Sakul » úte 07. srp 2018 23:42:06

Takže v příloze přikládám moje kompletní konfiguráky pro Slic3r a Slic3r-průša.
To že nejsou v Repetier HOSTU vidět objekty je tím, že zrovna na tebou přiložené fotce jde o náhledové okno, kde se objekt teprve bude v průběhu tisku vykreslovat. Samozřejmostí je po celou dobu připojená tiskárna.
Objekt bude vidět na kartě Rozmístění objektů, zde se zobrazí pouze náhled modelu. Pak je model vidět i na kartě Print Preview, kde se zobrazí již vyslicovaný model (samozřejmě až poté co bude nějakým slicerem vyslicován.
Jinak jak se to má zobrazovat je vidět v tomto videu. Je to sice popis serveru ale od 17:00 min je to tam vidět:


No a co se týká Autolevelingu, ten na žádné mé tiskárně nepoužívám, takže zde neporadím.
Přílohy
Slic3r-config.zip
Moje konfigurace Slic3ru
(5.82 KiB) 392 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: První tiskárna a problémy s Repetierem

Příspěvekod djgas » stř 08. srp 2018 9:00:50

Děkuji za odpověď za profily, pokoušel jsem se to dělat stejně jako vy na videu a opravdu ta plocha určená pro náhled zůstane vždy bílá prázdna i po slicerování , tudíž nemám nikdy náhled objektu, už jsem viděl podobný dotaz na netu,ale bez řešení, zkoušel jsem i jiné verze Repetieru a nic, náhled objektu a pracovat s ním můžu jen pokud ho přidám do Slicer SW a tam s ním můžu pracovat, případně přidat další objekt, posléze vygenerovat .STL soubor....ale v Repetieru ne...
Uživatelský avatar
djgas
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte 07. srp 2018 7:11:39

Re: První tiskárna a problémy s Repetierem

Příspěvekod Sakul » stř 08. srp 2018 9:25:43

Tak pokud se to ani tak nezobrazuje, tak zbývá to vyzkoušet na jiném PC a pokud to na tom jiném půjde hledat problém na tom prvním.
Osobně jsem se s tím nesetkal nikdy na žádném počítači a to ani na hodně velkých střepech a procesory ATOM.
Kdyžtak sem zkus hodit nějaké specifikace tvého PC. Koukám, že je to nějaký starší notebook asi s Win7 a to by mohl být problém.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: První tiskárna a problémy s Repetierem

Příspěvekod djgas » stř 08. srp 2018 9:45:04

Je to Lenovo R60, procesor Intel T550 1,66GHz, 3GB RAM Win 7 SP1....jinak mám doma samé Macy...za chvíli sem hodím foto tisku testovací loďkz, ale už teď vidím že to bude katastrofa, zvedá se špice....oddělují vrstvy..
Uživatelský avatar
djgas
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte 07. srp 2018 7:11:39

Re: První tiskárna a problémy s Repetierem

Příspěvekod Sakul » stř 08. srp 2018 10:15:16

Tak si stáhni Repetier HOST na MAC a zkus to tam. Podle mě je to čistě problém toho notebooku. Já tady mám malého Atoma na 1,8GHz, 4GB RAM a nvidia grafiku s 512MB paměti a je pro slicování nepoužitelný. Nedej bože slicovat víc jak jeden objekt nebo dokonce s nějakým objektem pohybovat po podložce.

Osobně doporučuji pro slicování minimální konfiguraci: Intel i5 2,5GHz, 2 jádra jako naprosté minimum a nějakou grafickou kartu s minimálně 1GB paměti a samozřejmě min 4GB RAM a doporučuji 64bitový procesor a taktéž 64bitový operační systém ideálně Win10 s nejnovějšími aktualizacemi.
Přece jenom 3D grafika je trochu náročnější.
Nádherně se pozná zda počítač zvládá, když otevřeš v nějakém programu nějaký složitější 3D model a budeš si ho různě otáčet. Pokud se to bude sekat, tak je to fakt dost nepoužitelné.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: První tiskárna a problémy s Repetierem

Příspěvekod djgas » stř 08. srp 2018 11:31:45

O9hEcn+ORqWxzf591Sy+Gw.jpg
LZxmjtYUTqSHLjKf+b7GRA.jpg
Tak hlásím na Macu jede ale je tam poněkud jiné rozhraní a moc mi to nevyhovuje....budu muset najít nějaké řešení, nicméně se stejně potýkám s počátečními problémy 2x se mi stalo, že v půli tisku mi přestal podávat filament...předtím přeskakoval, musel jsem přidat proud na driveru aby to přestalo,ale motor je docela horký , jsou teda vedra ale dle IR teploměru kolem 60st na motoru.
Pak se musím podívat na leveling nevím proč,ale po tisku se změnila-měřeno při stejné teplotě hotbedu.
Testovací kostka 2éx20mm dopadla pekně s jen jedna strana měla odchylku 0,15mm.
Testovací loď ovšem hrůza, ve špičce se mi začaly oddělovat vrstvy a zvedala se,takže při dalších vrstvách narážela tryska do vytvrdlé vrsty,že to cloumalo s celým stolkem.....viz foto.
tryska 0,4mm, vrstva 0,25mm, PLA Gembird, 220st.tryska, 65st.stolek.
Uživatelský avatar
djgas
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte 07. srp 2018 7:11:39

Re: První tiskárna a problémy s Repetierem

Příspěvekod Sakul » stř 08. srp 2018 11:51:10

To ucpávání trysky, kdy přeskakuje motor může být způsobeno plastem. Záleží na tom jaký používáš hotend. Zda je to čistý celokov nebo tam máš hadičku. U čistého celokovu je nutné si hodně pohrát s nastavením všeho. Hlavně nedávat větší retrakce jak 1,5mm (spíš méně). Ta teplota je možná až moc vysloká. Běžně jsem tiskl gembird 210°C.
Ale bohužel toto všechno už je čisté specifikum dané tiskárny a jejích použitých komponent a tomu je nutné přizpůsobit profily. Jsou to hodiny laborování.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: První tiskárna a problémy s Repetierem

Příspěvekod djgas » stř 08. srp 2018 11:53:59

Je to RebelMod 3.2 celokov, takže přenastavím na 1,2 retract...a zkusím...
Uživatelský avatar
djgas
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte 07. srp 2018 7:11:39

Re: První tiskárna a problémy s Repetierem

Příspěvekod djgas » stř 08. srp 2018 12:54:55

Stále se mi ucpává tryska , cca po 30 vrstvách přestane podávat a já musím zase dotahovat přítlak filamentu
Uživatelský avatar
djgas
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte 07. srp 2018 7:11:39

Re: První tiskárna a problémy s Repetierem

Příspěvekod djgas » stř 08. srp 2018 17:06:58

UMZgDUcwSsyheTZAUC0kIA.jpg
+bIo2xCTR+a9S8WK7dqhlA.jpg
Tak jsem udělal nějaké úpravy a je to o poznání lepší...viz foto, jen malý komín se nějak nevydařil....
Uživatelský avatar
djgas
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte 07. srp 2018 7:11:39

Re: První tiskárna a problémy s Repetierem

Příspěvekod schusterj » pát 10. srp 2018 8:52:46

Protože netisknu PLA (je to pro mne nepoužitelný materiál), nevím co může být příčinou. Já osobně mám postavené tiskárny dvě (žádné kopie ale vlastní návrh) a obě jsou osazené Titanem Aero a neznám slovo ucpávání trysky.
Ucpala se mi v prvopočátcích ale vlastní vinou. Minimálně půl roku co docela aktivně tisknu jsem žádné ucpání neřešil. Tisknu běžně ABS, ABS-T, PETG. Protože občas tisknu větší díly, mám tiskárny v boudách a je to paráda.
Tak si myslím, že příčinou bude špatný hotend. Jinak bacha na kopie Titanu, kámoš si koupil kopii v Číně a byla to katastrofa !!!
Přílohy
IMG_2372.JPG
Moje tiskárny v boudách a v akci skoro jako každý den.....
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: První tiskárna a problémy s Repetierem

Příspěvekod djgas » pon 13. srp 2018 14:53:16

Tak zase maly pokrok,dostal jsem tip a potvrdil se,problémy s podáváním PLA jsou způsobeny ohratim motoru podávání filamentu ,tím i zubatice a začne se zvykat materiál,ale nevím co s tím když jen trochu uberu proud ,tak přestane podávat ,proto jsem u ABS neměl problém .....
Uživatelský avatar
djgas
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte 07. srp 2018 7:11:39

Re: První tiskárna a problémy s Repetierem

Příspěvekod Sakul » pon 13. srp 2018 17:31:32

To je divné. Když ubereš proud, tak ti začnou vynechávat kroky ? Já mám na staré tiskárně Microcony (1A) mám nastaven proud někde kolem 600mA a pokud se plast v trysce ucpe normálně má sílu to ohoblovat.
Nicméně jsem původně měl nastaven proud kolem té 1A a to topil hodně, takže jsem přidal na motor ventilátor a byl zcela studený, takže to je určitě jedno z možných řešení. Případně zkusit dát jiný motor.
Nicméně bych jako první zkusil tlačit filament normálně rukou. Musí to jít celkem z lehka pokud máš 0,4mm trysku. Pokud musíš hodně tlačit je něco špatně. Doporučuji v takovém případě změřit teplotu trysky zda je opravdu taková jakou ukazuje tiskárna. Aby se vyloučilo, že ti to ukazuje třeba o 20°C víc než je zkutečnost. Pak by to mohla způsobovat nízká teplota a vysoké rychlosti.
Ideální je udělat testy s různými teplotami. Vždy tisknu na nejvyšší možnou teplotu jakou mi daný plat dovolí než začne vařit. Přitom je zcela šumák co ukazuje tiskárna.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: První tiskárna a problémy s Repetierem

Příspěvekod djgas » pon 13. srp 2018 18:18:40

Zkusím zítra změřit a udělat test....
Uživatelský avatar
djgas
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte 07. srp 2018 7:11:39

Re: První tiskárna a problémy s Repetierem

Příspěvekod djgas » úte 14. srp 2018 11:57:41

image.jpg
Tak jsem dnes zkoušel teplotu a ta sedí dle IR teploměru.
Když odmontuji páku pritlaku extruderu a pokusím se vsunout filament ručně ,tak to jde ale musí se vytvořit trochu tlak.pri pokusech o kalibrační posuvu jsem skončil někde přes 500kr./mm když dam posuv o 50mm sedí přesně ,ale na 100 mm mi chybí cca 14mm...už nevím ,na oko jde posuv plynule.
Při pokusu o tisk to dela bordel viz.foto ,zpomalil jsem rychlost na 40,teplota nehraje roli.
Uživatelský avatar
djgas
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte 07. srp 2018 7:11:39

Re: První tiskárna a problémy s Repetierem

Příspěvekod Sakul » stř 15. srp 2018 20:52:52

To na fotkách je ukázkové přicpávání trysky. Pokud to není způsobeno vynecháváním motoru extruderu.
Zde se těžko něco radí. Prostě je nutné zjistit čím to je, což znamená dělat pokusy a stále to sledovat co to dělá.
Možná nejrychlejší metoda je postupně měnit vše co s tím má souvislost (pokud tedy je za co měnit.
Rozhodně bych přeházel drivery a případně i potom motory. Někde se začít musí a postupným vyloučením toho co to nedělá se přijde na to co to dělá.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků