Grafický OLED displej k 3D tiskárně

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Grafický OLED displej k 3D tiskárně

Příspěvekod schusterj » ned 09. zář 2018 21:43:07

Tak jsem se rozhodl udělat nějaké změny co se týče předního panelu a displeje. Vyfrézoval jsem nový přední panel kam jsem umístil i čtečku karet a navrhl jsem si nový svůj vlastní OLED displej s řadičem SSD1309 a o úhlopříčce 2,42".
Měl jsem displeje dva, žlutý a bílý. Jsou krásně ostré a dobře čitelné. Na fotkách to moc dobře vidět nejde, blbě se to fotí. Byl ale horor ty displeje rozchodit na I2c rozhraní. Číňani mi totž poslaly dva druhy displejů.Vypadají stejně, ale jsou na jiných deskách a každá se nastavuje jinak. Naštěstí jsem při návrhu DPS trochu s tím počítal a mám tam připravený různý druhy zapojení doplněním odporů. Protože mám hrozně málo času, všechno dělám za běhu. DPS jsem tak narychlo splácal a nechal vyrobit. Desky mi dělají do týdne bez příplatku. Všechno samozřejmě navrhuju oboustranně s prokovem a potiskem. I2c propojení jsem zvolil proto, aby bylo co nejmíň drátů na propojení.
Stačí mi jich jen devět tak jsem použil jen jeden desetipinový konektor. Musel jsem překopat firmware-přemapovat piny, zvolit řadič SSD1306 v režimu I2c atd. To ale nebyl žádný problém. Akorát že ten firmware je použitelný jen pro moji tiskárnu. Zatím jsem nestíhal vytisknout vrchní panel těch displejů. Uvidím, buď vytisknu nebo vyfrézuju když to čas dovolí.
Na fotkách jde vidět nový přední panel už s čtečkou karet.
Až to všechno dám dohromady, přidám foto. Ale jak píšu, času je málo.....

OLED displej:
Třeba ZDE
nebo ZDE
Přílohy
Připojení OLED displeje k Ramps a kompatibilním deskám.rar
Nějaká základní dokumentace, kdyby chtěl někdo experimentovat.
(1.87 MiB) 1233 krát
IMG_2451.JPG
IMG_2448.JPG
IMG_2447.JPG
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod Sakul » čtv 13. zář 2018 3:35:31

Ahoj,
vypadá to velice pěkně. Koukám, že jsi se do toho pustil s vervou. Klidně můžeš potom přidat nějakou dokumentaci, někdo by ji třeba ocenil.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod schusterj » sob 22. zář 2018 21:10:20

Tak jsem měl konečně trochu času vyměnit přední panel a otestovat IIC displej v provozu včetně čtečky. Vše je OK....
Přílohy
IMG_2477.JPG
IMG_2474.JPG
IMG_2473.JPG
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Grafický OLED displej k 3D tiskárně

Příspěvekod schusterj » sob 29. zář 2018 13:23:03

Tak jsem prostudoval internet jak řeší pin RES ostatní výrobci OLED modulů co běhají na IIC a zjistil jsem, že přidávají ještě k RC článku pinu reset paralelně k odporu diodu 1N4148. Asi je to pro lepší inicializaci - startu displeje. Tak jsem ji tam taky raději přidal. Je to taková alchymie :) .
Přílohy
IMG_2478.JPG
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Grafický OLED displej k 3D tiskárně

Příspěvekod Sakul » úte 09. říj 2018 18:39:28

Tak mi konečně dorazil displej a mohl jsem se pustit do bádání a testování.
Musím říct, že tvůj návod je velice šikovný, takže během chvilky jsem displej rozjel. Jen jsem se nikde nedočetl na kolik voltů ten displej vlastně je. Takže jsem ho prvně prásknul na 5V. Což se mu teda nelíbilo, tak druhý pokus s 3,3V už klapnul a vše běží. S resetem jsem zatím žádný problém neměl. Pač jsem to testoval v práci neměl jsem tam moc součástek, takže odpor 12K a dva kondiky jeden 2,2uF a druhý je nějaký tantal nevím velikost, ale jede to.
Takže mě napadlo z toho udělat komplet displej k tiskárně včetně čtečky SD karet a začínám si pohrávat i s myšlenkou přifařit k tomu ještě ESP8266 (ESP-01S) s nahraným webovým rozhraním pro ovládání tiskárny: ESP3D
Nedávno jsem to testoval a jako náhrada za Bluetooth co jsem dlouho používal to vypadá schopně. Sice to nenahradí plnohodnotný RP server, ale je to takové levné a jednoduché řešení jak se vyhnout kabelům.
Přílohy
20181009_183147.jpg
Taková zbastlenina na koleni pro otestování
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Grafický OLED displej k 3D tiskárně

Příspěvekod schusterj » úte 09. říj 2018 19:58:16

Tak to je fajn že to jede. Já jedu normálka na 5V, na tý desce displeje jsou dva paralelní stabilizátory 3,3V, tak jsem to nějak neřešil, ale asi na 3,3V je to lepší. koukal jsem, že na Arduino to připojují normálka taky na 5V .
No a to ESP by byl asi dobrý nápad.
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Grafický OLED displej k 3D tiskárně

Příspěvekod Sakul » úte 09. říj 2018 20:25:05

Tak jsem to ještě zkusil na těch 5V a vůbec se nerozsvítí. Na 3,3V naběhne normálně. Je otázka zda na to nemá vliv ten reset. Ještě zkusím dát do resetovacího obvodu tebou doporučené součástky a uvidím co to bude dělat. Je pravda, že když jsem tady laboroval s kapacitou kondiku, tak na 2,2uF to na 3,3V nabíhá OK. Bez kondíku naběhne taky, ale je nějak blbě inicializovanej pač ukazuje přes celý displej jen asi jednu čtvrtinu toho co by měl.

V průběhu psaní jsem si hrál i s kapacitou a zjistil jsem, že jsem tam měl díky tomu tantalu cca 50uF. Když jsem tantal vyndal a nechal jen 2,2uF, tak naběhne i na 5V. Takže asi toliko k záhadě ohledně napájení (na kapacitě záleží).
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Grafický OLED displej k 3D tiskárně

Příspěvekod schusterj » stř 10. říj 2018 16:05:09

No já už jedu s displejem v ostrém provozu a bez problémů. Ty hodnoty součástek jsem psal proto, protože to funguje na 100% bez problémů, připojil jsem i tu zmiňovanou diodu 1N.... . To že se displej rozsvítí, neznamená že funguje jak má.
Stačilo otočit enkodérem a displej zamrz. Dost dlouho jsem experimentoval až jsem našel tuhle kombinaci součástek. Nikde se nedočteš jak nakládat s pinem RESET v tom IIc režimu. Při zapojení SPI to jede normálka, to je ale celkem jasný.
Tak to shrnu: Nechat ty hodnoty co jsem doporučil a máš ušetřenej čas experimentováním. Vše je odvozeno s napájecím napětím 5V. Při napájení 3,3V se budou hodnoty asi měnit, ale nezkoušel jsem......
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Grafický OLED displej k 3D tiskárně

Příspěvekod Sakul » pát 12. říj 2018 21:45:57

Ahoj,
tak jsem se pustil do návrhu PCB pro displej. Chci se zeptat, zda nemáš náhodou knihovnu pro EAGLE toho displeje? Trochu jsem hledal po netu, ale nějak nenašel. Koukal jsem, že ty asi v Eaglu neděláš, ale za zeptání nic nedám.
Kdyžtak budu muset něco vyplodit sám.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Grafický OLED displej k 3D tiskárně

Příspěvekod schusterj » sob 13. říj 2018 17:24:19

Ne ne, já si narychlo dělám v Sprint Layout.
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Grafický OLED displej k 3D tiskárně

Příspěvekod schusterj » ned 18. lis 2018 20:54:56

Ještě malá poznámka: Aby displej dobře startoval, přidal jsem odpor 10K mezi pin DC a zem. Já už jsem s tím trochu počítal a proto když jsem navrhoval DPS, byl jsem na tyto různé možnosti experimentování připraven a na desce raději připravil různé možnosti zapojení s piny CS a DC a nakonec se to hodilo. Odpor už tam mám od samého začátku, ale nějak jsem zapomněl se o tom zmínit....
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Grafický OLED displej k 3D tiskárně

Příspěvekod schusterj » ned 27. led 2019 23:12:56

Tak koukám že si to pěkně rozjel. Jinak desky elektroniky používám ve všech tiskárnách MKS GEN 1.4, takže vlastně pinově téměř totožné s ramps. Už se těším na závěr, až to bude všechno makat. Jinak jsem se pokoušel rozjed ten displej
v režimu SPI, ale nějak se mi nedařilo. Myslel jsem jako náhradu za GLCD, aby to pinově sedělo s těma plochýma kabelama. Ale zatím jsem to nerozchodil....Bylo by to zajímavé, že by to šlo připojit klasicky bez redukcí.
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Grafický OLED displej k 3D tiskárně

Příspěvekod Sakul » pon 28. led 2019 2:11:48

Zdar,
to by bylo jistě také zajímavé. Zkusím najít někde ještě ten druhý OLED displej co bych měl někde mít (a nemůžu ho za boha najít) a udělat nějaké testy i s SPI.
Původně jsem z tohoto displeje nebyl tak nadšený, ale postupně jak si s tím hraju se mi celkem líbí. Ještě mě napadlo tam přifařit třeba i to RaspberryPi zero W. Přecejen to ESP3D není nic moc a dát tam plnohodnotný Repetier server (octoprint) by bylo asi velice zajímavé. No rozhodně si s tím budu ještě chvilku hrát. Teď ještě čekám až dorazí PCB těch redukcí na Ramps, abych to otestoval nějak v kuse. Dnes jsem otestoval i variantu s Mikro SD a šlape perfektně. Těch SD karet jsem se trochu bál, jestli jsem to správně nakonektoval, pač knihovny těch mích slotů měli jinak popsané vývody a schémata displejů se čtečkama karet se také dost lišily. Nakonec se opět stala chyba tam, kde bych to nečekal a to s napájením pro ten OLED displej. Musel jsem pro něj udělal knihovnu do Eaglu, takže jsem si zopáknul i toto.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Grafický OLED displej k 3D tiskárně

Příspěvekod Sakul » úte 29. led 2019 2:30:15

Tak jsem se pustil do pokusování rozjet ten displej přes SPI a mám tu první vlaštovky. Zprovoznění displeje samo o sobě je celkem v pohodě. Nyní ho ještě rozchodit s Repetierem. Koukal jsem, že používají software SPI, tak si s tím trochu pohraju a uvidíme jestli se to povede.

Tak po několikahodinovém bádání to rozjet na Repetier firmware jsem také bez úspěchu. Za boha mi nejde definovat všech 5 pinů. Ale ještě to nevzdávám nějak to jít musí.
Přílohy
OLED-SPI.jpg
První pokus s SPI
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Grafický OLED displej k 3D tiskárně

Příspěvekod Aznoh » úte 29. led 2019 10:37:30

To je dobrá práce. Libí se mi zobrazení písma. Velké a čitelné. Jak to vypadá, když na ten displej posvítí ostré světlo?
Uživatelský avatar
Aznoh
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Věk: 48
Registrován: stř 16. led 2019 23:01:30
Bydliště: Častolky

Re: Grafický OLED displej k 3D tiskárně

Příspěvekod Sakul » úte 29. led 2019 12:23:26

Je to OLED, takže je to stejné podobné jako telefon s AMOLED displejem. Oproti klasickému LCD je to nesrovnatelně lepší.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Grafický OLED displej k 3D tiskárně

Příspěvekod schusterj » stř 30. led 2019 22:43:16

Tak v SPI s Repetierem mám stejný problém, nejde definovat 5 noh. Normálně SPI jede s Arduinem normálka. Tam je celkem dobře definována knihovna. Nechápu proč je problém v repetieru....
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků

cron