Modul HC-12 (433MHz)

Toto fórum je věnováno sekci OSTATNÍ na webu Sakul World.
  • Advertisement

Modul HC-12 (433MHz)

Příspěvekod Sakul » úte 20. pro 2016 5:46:43

V tomto vláknu se zabýváme touto konstrukcí. Bližší informace naleznete na webu Sakul World.
Takže pokud máte nějaké dotazy nebo připomínky rozhodně mi o tom zde napište.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Modul HC-12 (433MHz)

Příspěvekod mpczmpcz » sob 04. úno 2017 18:47:28

Zdravím,
rozchodil jsem RX i RX bez větších potíží s TX modulem STX882. Ale výkonnější vysílací modul HC-12 vzdoruje:
- v transparentním módu pravěpodobně nic nevysílá, není jak ověřit
- na NB + převodníku 2102 TTL a utilita pro HC-12 lze načít konfiguraci bez potíží a uložit lze taky.
- z hyperterminálu odpoví ERROR ihned po stisku jakékoliv klávesy, to je divné, nevíc, co s tím
Má prosím někdo nějaký nápad?
Děkuji, mpcz, 04.feb.2017
Uživatelský avatar
mpczmpcz
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 12. srp 2016 10:54:44

Re: Modul HC-12 (433MHz)

Příspěvekod Sakul » sob 04. úno 2017 20:28:37

Hyperterminál bych na spojení (konfiguraci) s HC12 vůbec nepoužíval. Doporučuji použít SST, který používám v ukázce a je jeho použití dobře popsáno v článku.
Nevím co je myšleno transparentním módem, takže zde neporadím do upřesnění.
Pokud je možno moduly konfigurovat pomocí aplikace, tak nechápu kde je problém. Pro nakonfigurování použijte aplikaci.
Nejspíš mi něco uniká, kde je problém. Zkuste to rozepsat podrobněji v čem je přesně problém a kdy k němu dochází.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Modul HC-12 (433MHz)

Příspěvekod mpczmpcz » sob 04. úno 2017 21:40:20

Děkuji za reakci,
transparentní mód je ten druhý, při kterém ovlivňuje vstup přímo vysílání. Sepnutím SET pinu na zem se to přepne do programovacího módu.
Pokud jsem v programovacím módu, (SET je na nule), pustím tools SW a můžu vše načíst i poslat.
Pokud nejsem v programovacím módu, pustím PC terminál, ten se spojí, ale hned po odeslání jednoho znaku, např. "A" to vrátí ERROR.
Zkusil jsem několik terminálů, léty osvědčených, zde navrhovaný terminál SST SW jsem chtěl zkusit, ale odkaz je již dávno nefunkční.
mpcz, 04.feb.2017
Uživatelský avatar
mpczmpcz
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 12. srp 2016 10:54:44

Re: Modul HC-12 (433MHz)

Příspěvekod Sakul » sob 04. úno 2017 22:44:24

Díky za info o odkazu na SST. Flajzar nedávno předělal stránky, takže odkaz již nefunguje. Nicméně tento terminál je součástí dokumentace, takže je možno si ho stáhnout na konci článku.
Takže pokud to dobře chápu normálně moduly nakonfigurujete pomocí vstupu SET v LOG0. Poté je přepnete do běžného provozu (SET LOG1). A pokud přes nějaký terminál odešlete do jednoho modulu HC12 nějaká data obdržíte hlášení ERROR? To by bylo špatně a napovídalo by to tomu, že modul není přepnutý v běžném provozu. Protože v běžném provozu dělá jen most a nijak do probíhající komunikace nezasahuje. Pokud to ovšem není nějaká odpověď z druhého modulu ke kterému je připojeno nějaké zařízení, které na vaši komunikaci reaguje touto odpovědí.
Pokud máte připojen jen jeden modul HC12, který vysílá do ztracena nemůžete v běžném provozu dostat žádnou odpověď na Vaše odeslaná data. Pokud se tak děje je modul v režimu AT příkazů a ten ERROR vypisuje proto, že to co do něho posíláte není platný AT příkaz. Zkuste zaslat nějaký platný AT příkaz zda Vám na něj modul správně odpoví. Například AT+RX. Pokud ano musíte řešit proč máte modul v AT režimu i když by být neměl.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Modul HC-12 (433MHz)

Příspěvekod mpczmpcz » sob 04. úno 2017 23:30:03

OK,
trošku se to vyjasňuje. Ten SST opravdu řeší ten problém s vrácením "ERROR" po jakémkoliv znaku. Dá se říci, že nyní lze přepnout modul do SETING módu a odpovídá na AT příkazy a také lze programovat.
Jen možná divná otázka: ten modul lze použít jen jako vysílací nebo i jako přijímač? Narážím na uváděné hodnoty citlivosti, které by u pouze vysílače postrádaly smysl. Dále je tam i pin RX, ten se ale dá vysvětlit potřebou komunikace při programování.
Dá se v programovacím módu, když už tak pěkně funguje odeslat string do éteru?
Děkuji, mpcz, 04.feb.2017
Uživatelský avatar
mpczmpcz
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 12. srp 2016 10:54:44

Re: Modul HC-12 (433MHz)

Příspěvekod Sakul » sob 04. úno 2017 23:46:05

Modul HC12 je transciever (jako všechny moduly jež se chystám popisovat nebo jsem již popsal HC05, HC06, HC11), takže přijímá i vysílá. Proto použití jednoho modulu nemá žádný smysl. Vždy musí být minimálně 2 moduly jež tvoří UART most mezi dvěma nebo více aplikacemi.
Pokud je modul v programovacím režimu (AT) je rádio vypnuté a veškerá komunikace probíhá pouze s řídícím procesorem. V běžném provozu to funguje tak, že data odeslaná přes UART (pin RX) do modulu HC12 zpracuje procesor a následně je odvysílá radiem. Pokud rádio zachytí nějakou komunikaci procesor ji dešifruje a pošle ven z modulu HC12 na UART (pin TX). Podrobnější informace je možno najít v datasheetu.

Tento modul (HC12) nemá nic společného s moduly STX882, které nemají žádnou inteligenci a nemůže s nimi komunikovat. Modul HC12 může komunikovat pouze s modulem HC12 a to za předpokladu, že jejich parametry tuto komunikaci umožní (stejné konfigurační nastavení).
Vývod SET se dá použít k průběžnému překonfigurovávání modulu tak aby se mohl spojovat s libovolným počten dalších aplikací s jinou konfigurací. Ale to se běžně nepoužívá. Typické použití je virtuální bezdrátový most linky UART jak je naznačeno blokovím schématem a popsáno v článku na webu.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Modul HC-12 (433MHz)

Příspěvekod mpczmpcz » ned 05. úno 2017 0:01:09

OK,
na příjmu mám SRX882. Na vysílači byl STX882 a vše jelo OK. Po záměně STX882 za HC12 z důvodu vyššího dosahu to už nic nepřenáší. Je opravdu vyloučena kombinace HC12 na vysílači a SRX882 na příjmu? Co tomu vadí? Lze to nějak přijatelně přenastavit? Ten modul SRX882 mi docela vyhovuje a i cena je výhodná.
Děkuji, mpcz, 04.feb.2017
Uživatelský avatar
mpczmpcz
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 12. srp 2016 10:54:44

Re: Modul HC-12 (433MHz)

Příspěvekod Sakul » ned 05. úno 2017 1:24:16

Takže ještě jednou. Modul HC12 nemůže a nebude komunikovat s jiným modulem než zase HC12. Důvod proč tomu tak je je prostý. Používá jinou modulaci, jinou šířku pásma a jiné kmitočty než levné vysílací nebo přijímací moduly SxX882. Taktéž přenos upravuje což znamená, že tak jak se do něho data pošlou se interně upraví, poté se na zcela jiné komunikační rychlosti odešlou éterem a na druhém konci se přijmou, opět se upraví do původního formátu a z druhého HC12 vylezou.
Vámi zmiňované moduly jsou příliš primitivní a pro přenos dat se příliš nehodí. Jsou pomalé a přijímač neustále produkuje rušení na výstupu dat, které se musí řešit softwarově.
Tento seriál o různých modulech co píši je jen a pouze o modulech jež jsou samostatně funkční a zvládají obousměrnou komunikaci rychlostí klidně i 115200bps.
Navíc moduly SxX882 nesmějí být provozovány jako datové spoje s neustálím tokem dat a mají pevně daný maximální poměr klíčování. Na konci článku je uveden odkaz na VO-R/10/05.2014-3, kterým se provoz těchto modulů řídí, z čehož i vyplývá, že použití modulu HC12 s maximálním výkonem je nelegální, stejně jako použití modulů STX882 i s nejmenším napětím stále překračuje povolené limity. Samozřejmě na to má vliv použitá anténa, takže teoreticky se do limitů dostat lze.
Problematika je to celkem obsáhlá a proto vybírám moduly jež je možno u nás provozovat a pokud je tam nějaké omezení upozorňuji na to.
Takže sečteno a podtrženo moduly HC12 rozhodně nemají větší dosah než STX882, pokud počítáme, že chceme dodržet platnou legislativu. Nicméně mají mnohem stabilnější přenos dat s přímou podporou napojení na UART a podporují širokou škálu přenosových rychlostí. A protože na rozdíl od modulů SxX882 používají nějaký protokol není možné s nimi nijak komunikovat jiným modulem než zase HC12 s patřičnou konfigurací.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Modul HC-12 (433MHz)

Příspěvekod davidhart » pát 04. zář 2020 11:13:19

Zdravím,
HC 12 bez problému konfiguruji a posílám data.
Potřebuji připojit HC-12 k bateriovému zařízení a maximálně šetřit energii. V original datasheetu jsem našel, že při SET=0 a odesláním AT+SLEEP se přepne modul do režimu sníženéh spotřeby energie (22uA).
Pošlu na modul AT+SLEEP, dostanu odpověď OK+SLEEP
Spotřeba je ale stále nějakých 16 mA.
I pokud poté odpojím SET od 0, stále mám spotřebu 16mA.
Netušíte, kde něco dělám špatně?
Děkuji za případný nápad,
David
Uživatelský avatar
davidhart
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 04. zář 2020 11:05:33

Re: Modul HC-12 (433MHz)

Příspěvekod Sakul » pát 04. zář 2020 12:00:02

Bateriový provoz těchto modulů se tu už jednou řešil. Nevím, zda to bylo konkrétně v tomto tématu, ale vím, že tam byl nějaký problém. Osobně tyto moduly nepoužívám v režimu nízké spotřeby, ale naopak ve vysoké, kde jsou nejmenší latence.
Ale použil jsem ho i v jednom mém zařízení, napájeném z baterií a tam jsem to vyřešil naprosto jednoduše a to tak, že pokud potřebuji poslat data, procesor modul připojí k napětí, data odešle a pak ho zase odpojí. Naprosto jednoduché a velice efektivní. Lepší jak řešit nějaký sleep.
Mám pocit, že ve FU2 má spotřebu 80uA.
Co jsem tak koukal tak režim sleep je aktivní po odeslání toho příkazu, ale jakmile na UART přijde následně cokoli modul je probuzen, Takže nejspíš ti ho něco okamžitě budí. Je nutné zkontrolovat, za za příkazem sleep nepřijdou nějaká data, která by modul zase probudila. To mohou být i řídící znaky.

Až to vybádáš dej vědět.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Modul HC-12 (433MHz)

Příspěvekod davidhart » pon 07. pro 2020 1:41:11

Ahoj,
odpověď je jednoduchá - chyba byla mezi židlí a klávesnicí. Pro komunikaci s HC- jsem měl zapnuté ECHO a tím se vždy ihned pro AT+SLEEP ještě něco poslalo. ECHO jsem vypnul a HC-12 přestalo "žrát". Mám to zatím experimentálně asi v 10-ti zařízeních a chodí to. Po konci každého logického bloku odesílání HC-12 uspím a je hotovo.
Co se týká spínání napájení procesorem, tak ATMEGA328 mi modul připojený přímo na pin "neutáhne" a spínání přes tranzistor se mi do stávajícího zařízení moc nevejde - bojuji s místem. Předpokládám, že bych musel použít FET, protože na normálním T bych měl úbytek 0,7V, což je při napájení z LiOn příliš velká ztráta.

David
Uživatelský avatar
davidhart
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 04. zář 2020 11:05:33

Re: Modul HC-12 (433MHz)

Příspěvekod Sakul » pon 07. pro 2020 18:22:50

Jsem rád, že se problém podařilo odhalit. Jinak spínat jde mosfetem zcela v poho. Já mám tedy klasický, ale používám napájení 4,5V, takže mi ten úbytek až zas tak nevadí. Ovšem pokud běhá ten Sleep je to asi zbytečné.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na Ostatní


  • Advertisement
SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků