Stopky v5.0 (EA)

Toto fórum je věnováno sekci ELEKTRONIKA na webu Sakul World.
  • Advertisement

Stopky v5.0 (EA)

Příspěvekod Sakul » sob 20. čer 2020 10:08:40

Opět zdravím všechny příznivce různých sportů, kde je potřeba měřit čas nebo zobrazovat nějaké výsledky. V tuto chvíli začíná vývoj nové verze stopek. Tato nová verze bude vycházet z aktuální verze Stopky v4.1 (EA). Původně jsem chtěl vždy jen aktualizovat stávající verzi 4.x, ale ukázalo se, že použitý mikropočítač již nestačí na všechny zamýšlené funkce a tak jeho použití v následujících verzích by bylo problematické. Plus s tímto mikropočítačem bylo i několik dalších problémů, které byly špatně řešitelné. Z toho důvodu bude v nové verzi stopek použit jiný mikropočítač a to konkrétně ATMEGA644. Tento mikropočítač disponuje dostatečným množstvím výstupních portů včetně HW periferií jako jsou například 2 porty UART. Taktéž obsahuje více interní paměti Flash a RAM. Důležitou roli při výběru hrála samozřejmě i cena, která je srovnatelná s mikroprocesorem z verze 4.x, ale navíc je možno tento mikropočítač pořídit i v pouzdru THT (DIP40), což může konstrukci přiblížit i méně zkušeným konstruktérům. Pojďme se tedy podívat co si představuji, že bude nová verze obsahovat:

1. Konstrukce založena na mikropočítači ATMEGA644 (do budoucna je možno zaměnit za ještě lepší variantu ATMEGA1284).
2. Mikropočítač bude ve free variantě použit v THT pouzdru DIP40 (pro snadnou manipulaci a pájení i méně zkušenými konstruktéry + možnost snadné výměny za jiné verze mikropočítačů jako třeba ATMEGA1284).
3. Stopky budou podporovat několik měřících režimů (pro různá odvětví sportů včetně zobrazování skóre a podobně).
4. Budou moci obsahovat až 2 interní displeje (v základu podsvícený LCD 2004 - čtyřřádkový s 20ti znaky na řádek + volitelný sedmisegmentový LED pro lepší čitelnost na větší vzdálenost).
5. Samozřejmostí je i externí displej s volbou počtu řádků 1-2 připojitelný kabelem (max 15m) nebo bezdrátově (max 300m).
6. Propojení s PC pomocí USB nebo volitelně přes WIFI či Bluetooth (pro odesílání výsledků nebo konfiguraci).
7. Napájení v rozsahu 8-15V DC, pomocí integrovaného DC konektoru 2,1/5.5mm (možno napájet i AC/DC adaptérem ze sítě 230V). V omezené míře i napájení pomocí USB přímo z připojeného PC.
8. Minimálně 4 opticky oddělené vstupy/výstupy s možností napájet další spotřebiče jako například průmyslové optické závory. Taktéž výstupy pro ovládání například nějaké signalizace (třeba u požárního útoku).
9. Interní zvuková signalizace s možností připojit i externí.
10. Integrovaná čtečka SD karet pro ukládání výsledků nebo konfiguračních dat + možnost připojit čtečku externí.
11. Možnost aktualizace firmware mikropočítače bez nutnosti programátoru přes USB, případně bezdrátově přes WIFI.
12. Integrovaný RTC (obvod reálného času) pro možnost zobrazovat čas a datum.
13. Kontrola napájecího napětí a jeho zobrazení + autodiagnostika připojených periferií.
14. Možnost zabudování do 3D tištěné krabičky, případně do nějaké universální přístrojové.
15. Možnost rozšíření o další hardware a firmware v případě potřeby.

Tak toto by byl asi takový stručný soupis plánovaných funkcí. Jak si můžete všimnout většina vychází opět z předchozí varianty. Současně však budou přidány mnohé nové věci, o které jsem byl v průběhu vývoje všech předchozích verzí žádán. Současně se opět tato konstrukce stane výchozí pro zakázkové konstrukce, kde bude možné v případě potřeby doplnit nějaký přídavný hardware pro specifické zadání.

Nyní je tedy ideální čas sem napsat Vaše postřehy a případné návrhy co ještě případně přidat. Pokud to bude smysluplné určitě se pokusím to integrovat.
Přílohy
Schéma.png
Zde předběžné schéma připravované verze stopek.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1239
Věk: 40
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Stopky v5.0 (EA)

Příspěvekod alesak » stř 24. čer 2020 8:13:35

Dobrý den, provozujeme stopky verzi 4.1 s externím bezdrátovým dvouřádkovým displem a máme za sebou první ostré hasičské závody. Vše šlapalo jak hodinky, k plné spokojenosti.
Jelikož jsem na externí displej použil celkem výkonné LED pásky a zrovna bylo zataženo, bylo by dobré mít možnost nastavení výkonu LED pásků přímo z displeje časomíry, případně to pořešit přímo v externím displeji, třeba čidlem světla, apod. Dále uvažuji o použití bezdrátového modulu HC11 pro spínání od terčů, bylo by to hlavně pro potřeby tréninků, aby trenéři přípravou kabeláže neztráceli čas a mohli se věnovat dětem, tedy nebylo by možno na desce připravit další konektor pro tuto možnost? Na soutěže uvažuji s použitím kabeláže. Ještě dotaz ohledně rozměrů desky pro novou časomíru, bude stejná jako u verze 4.1, jelikož mám časomíru natrvalo zabudovanou v nerezovém rozvaděči na cvičišti, aby ji trenéři nemuseli vybalovat (tréninky minimálně 3x týdně) a kdybych ji chtěl později vyměnit za novou verzi, tak na co se mám případně připravit. Toť mé postřehy. S pozdravem Aleš
Uživatelský avatar
alesak
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 16
Registrován: pát 11. zář 2015 8:10:09

Re: Stopky v5.0 (EA)

Příspěvekod Sakul » stř 24. čer 2020 15:36:54

Tak předně děkuji za zpětnou vazbu ohledně funkce stopek v4.1. Jsem rád, že vše pracuje dle představ.
Nyní tedy k navrhovaným doplněním:
1. Velikost desky - Tak to v tuto chvíli není ještě jasné. V současnosti jsem ve fázi návrhu schématu. Nicméně bych se cgtěl vejít pokud možno do stejné velikosti jako stopky v 4,1 případně v3.9, tak aby bylo stále možno je montovat do krabičky KM60.
2. Řízení jasu displeje - S tímto se počítá u novější verze firmware pro zobrazovače, až bude doděláno řízení protokolem MultiByte. Následně bude tato funkcionalita přidána i do stopek. Bohužel v tuto chvíli netuším kdy to bude. Tato změna přijde nejspíš až s novou verzí zobrazovačů, které budou podporovat i textové zobrazení a chytré LED WS2812B. Nicméně bude zpětně kompatibilní se zobrazovači založenými na čipech ATMEGA328P (B-0083, B-0056). Zobrazovače s čipem PIC16F628A toto již podporovat nebudou (B-0029, B-0094).
3. Přidání modulu HC11 na PCB. S tímto se přímo nepočítá, ale na PCB stopek bude možno přidat libovolnou rozšiřující desku třeba právě s tímto modulem a tím rozšířit funkcionalitu. Nicméně bych případně uvítal pokud už to někdo testoval jaké s tím má zkušenosti (použití modulu HC11 pro přenos stavu terčů). Já jsem to dosud netestoval, tak nevím zda je to funkční. Ale jak píšu přidat to jistě půjde, stejně jako by to mělo jít přidat do verze 4.1.

Do prvního příspěvku přidám prozatímní schéma. Je tam patrné, že jsem přidal jeden I/O port. Takže stopky jich budou mít celkem 5. Přepracováno bylo zapojení I/O konektorů, kde u každého vstupu přibyl i výkonový výstup (například pro řízení světelné signalizace). Dále byla doplněna možnost propojení stopek pomocí WIFI a byla přidána podpora barevných dotykových displejů Nextion. Taktéž bude možno do stopek připojit externí zvukovou signalizaci. Zatím jak jsem psal jde jen o návrh a musí proběhnout nějaké testy zda to bude takto OK, ale pokud to vše dopadne meli by stopky vypadat nějak takto.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1239
Věk: 40
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na Elektronika


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron