GPS Hodiny v2.1

Toto fórum je věnováno sekci ELEKTRONIKA na webu Sakul World.

Moderátor: Spolupracovníci

  • Advertisement

Myslíte, že má smysl stavět si v dnešní době hodiny ?

ANO
12
100%
NE
0
Žádná hlasování
Raději si je koupím v obchodě
0
Žádná hlasování
Hodiny nepotřebuju
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 12

Re: GPS Hodiny v2.1

Příspěvekod rovina » pon 26. říj 2020 22:08:38

Ahoj přemýšlím nad výrobou těchto hodin mám doma GPS modul L80RE-M37 tak nevím zda mě to s tímto modulem bude fungovat dík rovina
Uživatelský avatar
rovina
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 19. úno 2013 17:56:18

Re: GPS Hodiny v2.1

Příspěvekod Sakul » úte 27. říj 2020 1:02:58

Tak teoreticky ano, ale jestli sedí vývody to netuším. To musíš prověřit.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: GPS Hodiny v2.1

Příspěvekod Sakul » čtv 17. čer 2021 3:13:51

Použití GPS modulu: L80RE-M37

Vzhledem k tomu, že doporučený GPS modul se blbě shání rozhodl jsem se tedy otestovat L80RE-M37. Bohužel musím konstatovat, že GPS hodiny s touto GPS nepracují nebo pracují velice špatně.
Takže jsem se konečně dokopal k úpravě firmware, tak aby pracoval jak s touto GPS, tak i jinými, které například podporují více systémů. Ve své podstatě jsem překopal celý firmware s tím, že jsem provedl několik změn. Nyní tedy něco o nové verzi firmware:
1. V první řadě byla kompletně přepracována část programu starající se o zobrazení na multiplexním displeji. Pro řízení byla použita knihovna SevSeg, která je mnohem lépe optimalizována než původní řízení používané do verze firmware 1.3. Taktéž umožňuje mnoho užitečných nastavení.
2. Dále byla kompletně přepracována komunikace s GPS modulem. Opět původní řešení bylo hodně zastaralé a extrémně neefektivní, což mělo za následek špatnou funkci s modernějšími GPS moduly. Opět byla použita pro jednoduchost knihovna NeoGPS, která je na rozdíl od dříve testovaných knihoven extrémně efektivní a minimálně zatěžuje mikropočítač, čímž lze dosáhnout společné funkce jak obsluhy GPS modulu, tak i multiplexního displeje. Současně tato knihovna disponuje velice zajímavými funkcemi, takže již není potřeba ručně přepínat Letní a Zimní čas, neb to se provádí zcela automaticky (doufám).
3. Právě díky použití nové knihovny pro práci s GPS moduly bylo velice jednoduché integrovat i zobrazení datumu. Nyní tedy tlačítko na GPS hodinách slouží k zobrazení datumu. Po jeho stisku je zobrazen datum na zhruba 5 sekund a poté je opět zobrazen čas.
4. S příchodem těchto nových funkcí ovšem došlo k jedné nepříjemné věci a to je nutnost dobrého příjmu satelitů. Pro správnou funkci je totiž nutné přijímat data minimálně ze 4 satelitů, kdy dojde k určení polohy. To je bohužel daň za nové funkce. Toto může být částečně kompenzováno možností k GPS hodinám připojit bezdrátově libovolné množství sériových displejů, takže hodiny mohou být bez problému umístěny v místě dobrého příjmu satelitů.
5. Do budoucna ještě počítám s nějakými úpravami a to i na PCB, kde bude ještě pár věcí předěláno a lépe optimalizováno. Nicméně to je opět jen výhled do budoucnosti.

Takže pro ty kteří chtějí otestovat novou verzi firmware zde přikládám 2 verze. Liší se pouze použitým mikrokontrolerem ATEMGA328 nebo ATMEGA328P. Firmware je k dispozici takto jak je a budu rád, pokud mi podáte zpětnou vazbu zda Vám to funguje.
Firmware je v současné době určen výhradně pro GPS Hodiny v2.1 na PCB: B-0097. Při použití na starší verzi HW neručím za jakoukoli funkčnost a ani nebudu nikdy upravovat pro starší verze HW.
Přílohy
GPS_Hodiny_v14.ino_atmega328p_16000000L.hex
Určeno pro procesor ATMEGA328P
(35.52 KiB) 297 krát
GPS_Hodiny_v14.ino_atmega328_16000000L.hex
Určeno pro procesor ATMEGA328
(35.52 KiB) 310 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Předchozí

Zpět na Elektronika


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků