Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Toto fórum je věnováno sekci POČÍTAČE na webu Sakul World.
  • Advertisement

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Buchar » stř 14. črc 2021 19:30:23

Měl bych prosím dotaz. Dělám si svůj Digispark USB ATtiny85 a potřebuji do ATTINY85-20SU nahrát bootlodaer Micronucleus V2.5 https://github.com/micronucleus/micronu ... s/v2.5.zip (soubor: t85_default.hex) Zajímalo by mě, zda stačí nahrát t85_default.hex přes Xgpro TL866II Plus Ver11 ?

Jaký je postup pro otevření t85_default.hex v programátoru?:
1. Otevřu soubor t85_default.hex objeví se okno ve kterém mám niže uvedené volby...
2. ZDE NEVÍM ... file format? (BINARY a nebo INTEL HEX)
3. ZDE NEVÍM ... to region? (Default, FLASH, EEPROM)
4. ZDE NEVÍM ... Clear Buffer when loading the file?

Pomůžete mi prosím někdo? Děkuju.
Uživatelský avatar
Buchar
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Věk: 37
Registrován: pát 28. pro 2018 16:36:09
Bydliště: GB

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Sakul » stř 14. črc 2021 21:10:48

Bojím se, že to nebude tak jenoduché. Krom samotného hex souboru je nutné nastavit správně pojistky, což nemám tucha jak se to v tom tvém softu dělá. To musíš vědět ty, pokud tento programátor používáš.
Osobně být tebou tak se na nějakou podporu USB vykašlu. Stejně se přes to jen ten čip programuje a to ho můžeš programovat rovnou programátorem a ještě ušetříš 2K paměti co by jinak sežral ten bootloader. Takže bych šel cestou ATtinyCore a jako programátor použil Arduino NANO za 60Kč. Používám to k naprosté spokojenosti.
PS: Pokud chceš přímo Digispark s USB vyjde levnějc ho koupit celej než sám stavět.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Buchar » čtv 15. črc 2021 0:55:42

Děkuju za odpověď. Potřebuju Digispark s USB, ale potřebuju tam mít MOSFETy IRLML2502 ... desky už mám od JLCPCB.

Nevím zda jsem to správně pochopil - je to tak, že můžu rovnou vyexportovat do hex ...
1. Mám nějaký zdroj kód v Arduino 1.8.5 např.
....

#define KEY_CAPSLOCK 57
#define KEY_MENU 118
void setup() {
pinMode(1, OUTPUT);
pinMode(0, OUTPUT);
digitalWrite(0, LOW);
digitalWrite(1, LOW);
DigiKeyboard.sendKeyStroke(KEY_SPACE, MOD_GUI_LEFT);
DigiKeyboard.delay(500);
.... atd.
a ten vyexportuji přes Ctrl+Alt+S (Export bin souboru) a pokud je zdroj.kód v pořádku, tak se uloží do hex souboru. Po té si myslím, že moc nemusím řešit pojistky (program je umí u ATtiny čipů mazat) a ty nechám v defaultu programu Xgpro v.11 . Ty pojistky tam jsou, ale zatím nevím jak se nastavují. Po té si myslím, že otevřu s nastavením INTEL HEX a region default a program jej otevře. Po té při předem zvoleném čipu ATTINY85 SOIC8 nahraju hex do čipu. Než soic čip napájím na PBC, bych potřeboval vědět, zda pokud vše bude OK (PBC+součástky+osazení atd.) a vložím Digispark do USB portu počítače a program se rozjede a bude dělat co má .......... a nebo budu muset mít před tím bootloader nahraný pře jinný programátor. Mě není jasné, zda při exportu do hex v Arduino 1.8.7 se včetně mého programu nahraje i nějaký bootloader. Já se domnívám, že s mím programem se nenahraje bootloder, protože není součástí toho hex souboru.
Je podle Vás výše uvedená úvaha správná?

Jinak program programoval sem už ATtiny13a a u těch jsem měl nějaké zdroj kódy v Arduino 1.8.5 a ty jsem vyexportoval do hex - otevřel program Xgpro v.11 a pojistky jsem nechal v defultním nastavení programu a ty jsem nahrál do čipu přes programátor Xgpro TL866II Plus l (čip ATTINY85 SOIC8 už byl připájen do PCB) ... a zkrátka vše fungovalo jak jsem očekával.
Uživatelský avatar
Buchar
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Věk: 37
Registrován: pát 28. pro 2018 16:36:09
Bydliště: GB

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Sakul » čtv 15. črc 2021 9:07:37

OK, takže já to projdu popořadě.
1. Nejprve je potřeba nastavit pomocí programátoru v programovaném čipu pojistky. To že ti to někdy fungovalo bez jejich nastavení, byla čistě holá náhoda a i tak si myslím, že ti to šlo špatně, jen sis toho nevšimnul nebo nepoužíval funkce jež jsou nějak závislé na přesném časování. Protože chceš použít USB, je nevyhnutelně nutné, aby byly pojistky nastaveny správně jinak to USB nepojede.
2. Dále se nahraje patřičný bootloader.
3. Následně se přes USB nahraje patřičný firmware.

Většina programátorů umožňuje spojit krok 1a 2 a udělat to současně. Krok 3 se pak musí provést separátně a bude k tomu potřeba Arduino IDE nebo jiný program, který to tam nažene po sériové lince (USB). Nepůjde to udělat tak, že vyexportuješ hex a pak ho nahraješ tím tvým programátorem. To bys totiž smazal zase ten bootloader.

A opět mě zaráží k čemu tam potřebuješ to USB? Bez něj by to bylo tak jednoduché.

Jinak jak zprovoznit digispark s USB jsem psal článek, kde je vše popsáno včetně toho jak nastavit pojistky. A bacha na jejich nastavení pač špatným nastavením se umrtví čip a je potřeba Hvoltage programátor k jeho obnovení.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Buchar » čtv 15. črc 2021 20:31:31

Souhlasím, pojistky je nutné nastavovat pro USB (nevěděl jsem to a konečně jsem asi na to přišel jak to nastavit v Xgecu) - zatím jsem to USB nikde nepotřeboval, programoval jsem jen a výhradně attiny13A a vše mi vždy makalo jak mělo ... asi haluz, že jsem nenarazil na problem. Nastavování pojistek je mi už trochu jasné i v software Xgpro v.11 jasné, nějak se s tím poperu. Po nastavení pojistek viz. příloaha
https://uloz.to/file/HmjbuqRYIiRq/digispark-pojistky-attiny85-programator-xgpro-tl866ii-plus-ver11-001-jpg u, tak bude stačit sloučit oba dva hex (bootlodaer + firmware) do jednoho souboru hex a v XGecu to již půjde naládovat na jeden vrz do ATtiny85.
https://uloz.to/file/OhDUseLUt8vM/digispark-pojistky-attiny85-programator-xgpro-tl866ii-plus-ver11-002-jpg

Jinak dost mi pomohl tvůj obrázek v tom článku o Digispark a hex hodnoty pojistek:
Low Fuse: 0xE1
High Fuse: 0xDD
Extended Fuse: 0xFE
... a také tato kalkulačka http://eleccelerator.com/fusecalc/fusecalc.php?chip=attiny85

A opět mě zaráží k čemu tam potřebuješ to USB? .... ne vždy mám na jednotlivých místech hw programátor, když bych potřeboval udělat nějakou změnu. Je mi jasné, že tím jednoduchým řešením asi myslíš ... stačilo vzít XGecu napíchnout čip a nahrát tam pouze firmware bez bootloaderu a mělo by to fungovat - zatím jsem se k tomu nedostal, odzkoušet to jednoduché řešení.

Článek jsem četl a hodně děkuji nejen za něj, ale i za tvou pomoc :-)

To umrtení čipu ... Xgecu ho umí oživit - nezkoušel jsem to, ještě jsem žádný neumrtvil.
Uživatelský avatar
Buchar
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Věk: 37
Registrován: pát 28. pro 2018 16:36:09
Bydliště: GB

Předchozí

Zpět na Počítače


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron