32 bit deska CReality pro Creality Ender 5 plus

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

32 bit deska CReality pro Creality Ender 5 plus

Příspěvekod Pavelev » pon 22. úno 2021 20:01:10

Ahoj.

Prosím Vás koupil jsem Creality Ender 5 plus. Chtěl bych vyměnit základní desku za 32bit desku s drivery. Předpokládám že tato deska je tichá. (jsem začátečník a ještě jsem nic nevytiskl a vůbec netuším co jsou to drivery). Zdroj tiskárny je na 24V. Pokud deska bude mít jiné uchycení, vyvrtám nové otvory.

Na tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=OCoqYEpZIfs

Je ukázka jak vyměnit desku, zmiňuji toto video protože tam řeší problém z ventilátorem který chladí desku. Ten se vypíná pokud tisknu materiál který se nemá chladit a mám vypnutý ventilátor chlazení výtisku. Obešel tento problém. tím že ustřihl konektor a vodiče připojil k chladiči který chladí hotend. Budu muset také udělat toto zapojení?

Po nákupu desky, budu muset nahrát fw? Pokud ano kde ho najdu a jak ho mám nahrát.

Objednal jsem si Direct Drive Extruder pro Creality Ender 5, po výměně je potřeba zasahovat do fw? Také pokud budu měnit ventilátor chlazení za jiný, je potřeba zasahovat do fw (chci upravit chlazení výtisku). U některý typů chlazení výtisku jsou dva ventilátory. Pokud bych toto chlazení chtěl, kam mám zapojit druhý ventilátor a je potřeba zasahovat do fw?

Co je dvourežimový barevný dotykový displej? Jak se liší od displeje který je u tiskárny?

Předem děkuji za pomoc.
Uživatelský avatar
Pavelev
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 22. úno 2021 18:41:01

Re: 32 bit deska CReality pro Creality Ender 5 plus

Příspěvekod Sakul » pon 22. úno 2021 20:53:33

Rád bych nyní řekl udělej toto a tamto a pojede to. Tak jednoduché to však není. Výměna řídící desky v 3D tiskárně je stejné, jako když si koupíš televizi a budeš si v ní chtít vyměnit základní desku, protože ta nová deska má lepší a výkonnější procesor a další vychytávky. Fakt by ses do něčeho takového pouštěl? Proč si rovnou nekoupit tu lepší televizi?
No a na stejnou otázku se musím zeptat tedy i pokud jde o 3D tiskárnu. Proč sis kupoval takovej šrot, když ho nyní chceš celej přestavět a to ještě bez toho, abys vlastně tušil co děláš.

Ne, dám ti dobrou radu. Fakt se do toho nepouštěj, protože to nemůže ani v tom nejlepším případě dopadnout dobře. Já vím, že internet je plný různých návodů jak něco udělat a mnohdy jsou ty návody dělané pro totální retardy. Ale fakt by se do toho neměly pouštět lidi co vůbec nevědí co dělají a spoléhají jen na to, že když budou přesně kopírovat postup ono to nějak půjde. Ne fakt to nepůjde.
Takže v tuto chvíli bych se naučil používat stávající tiskárnu, postupně začal vstřebávat veškeré informace, začal se zabývat 3D modelováním a postupně odhaloval taje 3D tisku, konstrukce tiskáren a možná za rok či dva se propracuješ i k Wiringu a budeš schopen podle návodů na netu provést kompilaci a upload firmware. Já vím, že firmware jde zkompilovat bez jakékoli znalosti programování, ale není to dle mého názoru správný postup. A opět se neubráním analogii. I totální laik jen trochu zručný, pokud mu dáme potřebné vybavení, bude schopný odoperovat slepé střevo. Problém nastane až v momentě, kdy se realita jen minimálně rozejde s předpokládaným a prezentovaným postupem. V tuto chvíli to nedopadne dobře a právě proto, že si každý už předem uvědomuje, že tato operace slepého střeva nemusí proběhnout dle ideálního scénáře, asi se do ní vůbec nebude pouštět. A i proto mne dost udivují lidé co mají potřebu se pouštět do kuchání něčeho co relativně funguje, ale bez jakékoli znalosti dané problematiky.

Nicméně, není mým záměrem, tě nějak odrazovat od zamýšleného, ale zkus si nejprve nabrat dostatek informací o dané problematice. Protože pokud řeknu, aby jsi udělal to či ono, stejně to skončí další otázkou, buď proto, že nepochopíš co jsem po tobě chtěl, nebo proto, že se stane něco jiného než je předpokládané. A ani já bych nechtěl být v roli poradce, co laika vede operací slepého střeva přes videohovor (ač bych byl světová kapacita v oboru).
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1403
Věk: 40
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: 32 bit deska CReality pro Creality Ender 5 plus

Příspěvekod Pavelev » pon 22. úno 2021 22:38:18

Ten šrot jsem koupil protože nemám na drahou tiskárnu a počítal jsem s upgrade. S toho šrotu jsem udělal pevný rám vyztužený L úhelníky. A srovnal vedení tiskové desky. Takže mám pevný stabilní rám s vedením tiskové plochy které není zkroucené a nezadrhává se v žádné poloze (jsem strojař). Je pravda že jsem ji ještě nespustil protože čekám na extruder, tak nevím jaký bude dělat rachot. To že se dá koupit deska která ztiší chod krokových motorů jsem nevěděl, a docela mě to zajímá jaké mám možnosti. A je mi jasné že na to hned nedostanu odpověď, tak hledám informace. Tiskárnu jsem koupil kvůli 3D tisku letadel od 3dlabprint. Rozhodně nebudu nic modelovat a navrhovat a budu tisknout věci které už někdo vytiskl a navrhl.

Dík za odpověď.
Uživatelský avatar
Pavelev
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 22. úno 2021 18:41:01

Re: 32 bit deska CReality pro Creality Ender 5 plus

Příspěvekod Sakul » pon 22. úno 2021 23:20:56

Ano argumentu, že si někdo koupí nějakou tiskárnu s tím, že si ji přestaví a vytuní zcela jistě rozumím. Sám to dělám a na toto téma jsem udělal sérii videí. Nicméně to celé předpokládá, že budu schopen dané úpravy udělat. Potom co už tiskárnu koupím je celkem pozdě zjišťovat jak budu řešit elektroniku, firmware, software a tak dále.
Pro ukázku zde dám odkazy na sérii videí, kde jsem pořídil tiskárnu (totální šrot) s tím, že ji postavím a upravím. Předem předesílám, že ani po vyhození komplet elektriky a elektroniky, kdy zbyl naprosto nepoužitelný rám jsem v podstatě zjistil, že toto už nejde smysluplně zachránit.
viewtopic.php?f=12&t=1121
Takže na tomto odkazu je stavba původní tiskárny a na následujícím je její přestavba do alespoň trochu funkčního stavu:
viewtopic.php?f=12&t=1134
Jen pro informaci závěrem. Tato přestavba vyšla dráž než samotná tiskárna a výsledek díky chabé mechanické konstrukci je spíše úsměvný než použitelný. A to nemluvím o těch problémech, které se v průběhu vyskytly.
Závěrem tedy stavba zcela nové tiskárny, by vyšla levněji než přestavba tohoto šrotu.

Taktéž mi trochu uniká smysl honit se za tichým chodem tiskárny. To chápu u lidí co nemají žádnou zkušenost s obráběcími stroji. Nicméně je to jistá disciplína kutilů jak ladit svůj stroj do nějakých parametrů spíše dizajnových než funkčních.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1403
Věk: 40
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: 32 bit deska CReality pro Creality Ender 5 plus

Příspěvekod schusterj » úte 23. úno 2021 10:38:18

Musím potvrdit že mě fascinuje když si někdo koupí tiskárnu a první co udělá je estetický tuning, který nemá na kvalitu tisku žádný vliv. Pak teprve řeší, proč tiskárna netiskne jak má.
Já v první řadě řeším kvalitu tisku, spolehlivost a potom se můžu zabývat nějakým tím nesmyslným estetickým tuningem. Protože je nemožné najít na trhu levnou tiskárnu která bude hned po vybalení tisknout v super kvalitě,
tak řeším, jak to napravit. Protože jsem si vědom pořizovací ceny, tak jsem ochotný něco investovat, ale tak, aby to k něčemu bylo. Cena úprav někdy přesáhla cenu tiskárny, ale naštěstí se to vyplatilo.
Kdyby bylo více času, začal bych se stavbou od nuly, ale určitě ne se stavbou s vytištěných plastových dílů, jak jsem to dělal dříve. No a pak vznikne otázka, zda to má vůbec cenu a jestli nebude lepší se poohlédnout
po prověřené značkové tiskárně cca do 100tis. Otázkou je, zda se investice vyplatí s hlediska produktivity, nebo si zatím vystačím to co doma mám. Je třeba si uvědomit, že tiskem typu FFF(FFM), nikdy nedosáhnete
pevností jako u odstříknutého plastu do forem a je úplně jedno, co použijete za materiál. Takže co se týká pevnosti, beru to trochu s větší rezervou. Proto bych už byl opatrnější při stavbě použít tištěné díly, které mají vliv na pevnost konstrukce.
Jako příklad uvedu když někdo použije profil 30x30 a pak ho sváže vytištěným úhelníkem. To se nemůžu udržet smíchy.....no a tak by se dalo pokračovat....
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 160
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků