Teplotní unik E1

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Teplotní unik E1

Příspěvekod koncza » pát 10. bře 2023 11:28:34

Zdravím, jdu si sem pro radu, už nevím co mam delat. Pri tisku jakehokoli filamentu až na male vytisky se mi vzdy tiskarna zastaví s hlaškou 'teplotní unik E1'.
Včera jsem delal kalibraci pid jak HE tak i bedu a dnes opet stejny problem.
Mam E3d v6 s mosaznou tryskou i blokem, termistory v bedu i kostce jsou v černem silikonu na tesneni motoru ( asi 320C odolaji). Co pozoruji prvních cca 10-15 min tak se teplota HE i BED drží cca konstantně. HE se pohybuje +-2C a bed +-1C. (nemam moc času u toho sedet a pozorovat to, nejake logy asi nebudou možne co? Možna pronteface

Po mym predchozím problemu (zkrat displeje) a menění částí elektroniky jsem dal i RAMPs 1.6 bigtreetech ktera ma ale jen 1 vetev takže mam druhou vetev zaizolovanou aby se zdroj omylem nezkratoval. Muže byt problem u ramps že nema možznost čerpat více energie? Všiml jsem si že HE se mi zahříva tak o 1/3-1/2 pomaleji.

Větší vytisky ktere trvaji dele jak 2-3h nemužu tisnout, vzdy vyjde jen nedokonceny model. U opravdu velkych vytisku (10-18h) se po první vrstve zastaví, nekdy udela 2 vrstvy.
Poprve se mi to stalo s PLA, tak jsem zkusil ABS bez ventilatoru ofuku a uplne stejny, napadlo me že muže ventilator ochlatit bed tak i kostičku HE

napadá nekoho kde by mohl byt problem?
Uživatelský avatar
koncza
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř 25. led 2023 19:17:42

Re: Teplotní unik E1

Příspěvekod Sakul » pát 10. bře 2023 13:27:01

Tato chyba je v 99% způsobena vadným topením respektive jeho celého okruhu. Doporučuji vyměnit kompletně kabeláž k topení + vyměnit topení samotné. Tato chyba se nedá změřit neb nastává sporadicky.
Diagnostikovat ji lze velmi snadno pomocí teplotního grafu generovaného programem Repetier HOST.
V tomto grafu je je pak krásně vidět jakým výkonem topí elektronika a jaký vliv to má na skutečnou teploty. Pokud elektronika topí takřka na 100%, ale teplota bude v tento moment klesat (případně stagnovat), je to jasná závada topného okruhu.
O této chybě mám i video na mém YT. A taktéž se tu už párkrát řešila přímo v diskusi + ji mám jako vzorovou v přiloženém dokumentu.
Přílohy
Dotazy v diskusi.pdf
(551.79 KiB) 253 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Teplotní unik E1

Příspěvekod koncza » čtv 16. bře 2023 15:18:18

Zdravím, konečne jsem se k tomu dostal, mel jste pravdu, bylo v hají topný teleso, zaraželo me že hodnota odporu byla identicka s novym telesem ale dobra zkusenost, pro prište pujdu rovnou po telesu než hledal problemy jinde a zabijel tak tím čas. Udelal jsem vymenu jen telesa (mam ho na konektor) a kabel nechal puvodní. Probehla mi myslenka že bych asi i v budoucnu vymenil kabel od desky k HE za nejaky lepsí. Mam doma nekolik metru kabelu se silikonovou bužírkou ktere se používaji u baterii (liion,nimh atd..) ktete maji odolnostu vuči teplu asi 100st a více a jsou tatřka neznicitelny. Byli by vhodné na tepné teleso? Nejmenší mam o průmeru dratu 1,5mm(4mm s bužírkou) (max 50V a 45A trvalych), zbytek velke k bedu a bateriim.

Jinak dal jsem na vas a pořidil si novou desku SKR s TFT3,5 displejem, sice ne octopuse ale 1.2pro s 6ks driveru (TMC2208 jake mam i ted). O vikendu hodlam vše prehazet, proto me napadlo udelat rovnou i ten kabel a v budoucnu vyloučit takto problem kabele od desky k HE.
Doufam že se mi podaří vse bez komplikaci dat dobromady a este ten vecer zkusit tisknout. Dost ted bojuju s preskakovanim kroku na XaY, Oba motory microcon (1A), podle ruznych vzorečku mi vysel Vref kolem 0.92v a tak jsem dal 0,8v (-10%) a zatím vse v pohode, jen motory se hřeji kolem 60C. Jsou tyto teploty v pohode? strop mužou udajne 80C ale to se mi nelibi, ani tech 60C. uřčite dam pasivní chladic na každy motor a teploty budu sledovat. Umí desky SKR mit dalsi teplotní čidlo(čidla) umistene nekde kdekoli a teplotu si zobrazovat na displeji nebo alespon na nejakem hostovi? Nebo to zvladne až nejake raspberry a klipper? Nemam zadny bezkontaktní a tu sondu co mam celkem dlouho trva než zmeří realnou teplotu :D Jestli vubec teda :D

Moc dekuji za pomoc, dost mi to pomohlo včetne vašich videi :ugeek:
Uživatelský avatar
koncza
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř 25. led 2023 19:17:42

Re: Teplotní unik E1

Příspěvekod Sakul » čtv 16. bře 2023 16:50:04

K tomu kabelu k HE. Osobně s těmito silikonovými kabely nemám dobrou zkušenost. Pokud nejsou uložené v energo řetězu. Pokud jsou na volno často se stává, že se přelámou a dokonce mají tendenci pak ty přelámané vodiče propichovat přes izolaci. Jsou super na místech kde nedochází k pohybu nebo jen minimálnímu. Například u vyhřívané podložky, pokud se to velice dobře natrasuje jsou celkem OK. Ale pokaždé když jsem je použil pro HE respektive pro tiskovou hlavu vždy odešli mezi prvními. Může za to i ta silikonová izolace, která má tendenci se lepit k ostatním kabelům a nezřídka se stane, že se vodič přetrhne právě kvůli tomu, že se někde přichytí.

K teplotě motorů. Teplota 60°C není pro motor vůbec žádný problém a je to naprosto běžná provozní teplota. Jenže je to velké ALE. Toto by se totiž týkalo použití na jakémkoli jiném stroji než je tiskárna. Na tiskárně jsou všechny motory namontovány většinou na plastových dílech a tam je i teplota 40°C zásadní problém. Takže doporučuji se držet pod teplotou 40°C za všech okolností. Pokud je vše na tiskárně správně nastaveno pojede bez problému na poloviční proud.

Měření teploty. Nevím jakou máš desku. Malé desky (pro 4 drivery) většinou nemají žádné teplotní vstupy navíc. Desky pro více jak 5 driverů je naopak mají.
Nicméně výhoda Klippru je v tom, že na libovolnou desku je možno připojit prakticky neomezený počet teplotních čidel. Mám pocit, že podporuje DS18B20 a toto čidlo lze bez problému použít. Je potřeba pouze jediný digitální pin namapovaný na procesor v desce.
Samozřejmě pak je možno tyto hodnoty zobrazovat na displeji nebo v ovládacím panelu.

Nicméně tak jako tak je nutné si prostudovat dokumentaci ke Klippru, jak tyto funkce správně nastavit a vizualizovat. Nicméně Klipper je tak univerzální, že je možno s ním udělat takřka cokoli.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Teplotní unik E1

Příspěvekod koncza » pát 31. bře 2023 9:31:39

tak tohle me vubec nenapadlo, dava to smysl, použivam je v modelařine kde jsem s nimi naprosto spokojeny, jenže tam se nic nehybe jako na osach tiskarny, necham ten puvodni a v budoucnu až budu davat 50W telísko, necham tam kabel te 50w verze, je o chlup silnejsi :D


motory jsem už vyřešil, vice jak 45C neudelaji at fungují klidne i 10h, max 46 se ukaže coz necham a uvidim jak dlouho vydrzi unašeče. Nastesti jsem minuly víkend přivezl CNC frezu kde si udelam hlinikove unačeše tak aby i jedna strana motoru pres oboustranou teplovodivou paskou se dotekal profilu.Doufam že nebude vice hlučná kvuli vibracim motoru ktere se dostanou do profilu, otestuju a uvidim. Tech dílu sem se trosku bal že se casem ohnou a remeny budou vyosene, necham si v zaloze jeden než se dostanu k CNC a necham se prekvapit

Abych pravdu řekl, nečekal bych že by to bylo nejak možné pridat dalsi teplotní čidla. Mam desku SKR pro 1.2 kterou ted asi tyden nebo dva testuji v ramci možnosti času ktereho mam, zatim spokojenost. Hledal jsem na internetu rady jak napojit dalsi čidla a umistit je na motory. Mam 2 mista pro drivery (e1,e2) volne takže teoreticky by to melo jit. Ty teplotní čidla nainstaluju do pinu s termistory? nikde jsem nenasel informace jak to vyřesit, dokazal by jste me navest? popr odkazy ktere mi pomohu docílit dodatni 2 čidel na X a Y.

a mel bych jednu otazku mimo tohle tema, TMC drivery se prodavaji v modech STEP/dir a uart. Rozdil je jen v tom že u uaRT jsou spajene piny na spodní strane driveru? nedaří se mi jej spustit v uart, mam vice driveru, tak cast jsem zapajel a po uprave FW mi stale displej pise chyba spojeni TMC. mužou byt vadne drivery? Delal jsem vse podle navodu na desky SKR. I pres chybovou hlašku s osami dokažu manualne z menu hybat a Vref je ten ktery jsem nastavil ručně. Mam stochuti se na to vykaslat :D ale rad bych využil vetsinu vymoženosti teto desky, do 3tydnu mi snad už dorazí orange Pí kam narvu klipper.Dokumentaci mam už tak nejak nastudovanou, veškere podklady k tomu ktere jste vytvoril pripravene takže mi chybí jen deska.
Omlouvam se že reagují až ted, pred tydnem jsem psal sem z telefonu ale odpoved se očividne neodeslala :D
Dekuji mnohorkat za rady
Uživatelský avatar
koncza
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř 25. led 2023 19:17:42

Re: Teplotní unik E1

Příspěvekod Sakul » pát 31. bře 2023 18:55:36

Co se týká teplotních čidel zde je o tom pojednání: https://www.klipper3d.org/Config_Refere ... ure_sensor
Rozhodně to ovšem vyžaduje znalost elektroniky, neb ty čidla budou potřebovat nějaké další součástky okolo a některé mohou vyžadovat specifické HW obvody. Bez těchto znalostí nebude možné dané senzory s deskou propojit a správně nakonfigurovat. Pro laiky doporučuji používat pouze desky, které již mají připravené teplotní vstupy, u kterých stačí pouze senzor připojit do správného konektoru a nakonfigurovat.

Stejně tak u TMC driverů. Všechny tyto drivery se dají HW konfigurovat do patřičného provozního režimu. Takže driver určený pro provoz STEP/DIR jde přepnout do UART nebo SPI. Ale opět to vyžaduje znalost elektroniky a práce s datasheety daných čipů + následnou konfiguraci. Zároveň pozor na různé návody k deskám obvzláště pro desky BTT mají v manuálech často chyby a to konkrétně u konfigurací desky pro daný driver. Proto je třeba vycházet výhradně z výkresové dokumentace a datasheetů daných čipů, nikoli z uživatelských manuálů, které jsou nepřesné nebo zavádějící.

Bohužel není v mých silách dělat osvětu laické veřejnosti, neb to ani není reálné. Lze maximálně ukázat jak sestavit a nakonfigurovat konkrétní konfiguraci HW, ale není možné vysvětlit zákonitosti proč to tak je a není to jinak neb opět bez znalostí elektroniky (hodně pokročilé znalosti) není možné to ani pochopit.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků

cron