Firmware Klipper a Vaše zkušenosti?

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Re: Firmware Klipper a Vaše zkušenosti?

Příspěvekod Sakul » sob 16. bře 2024 8:28:06

Tak port vypadá OK. Do MCU 2560 jde firmware nahrát pouze přes USB, takže při nahrávání jsi musel použít příkaz:
Kód: Vybrat vše
make flash FLASH_DEVICE=/dev/serial/by-id/usb-1a86_USB_Serial-if00-port0
Takže ten port musel fungovat a pak není důvod aby nefungoval při komunikaci.
Jsi si jistý, že máš nahrán v MCU aktuální firmware?
Koukal jsem že jsi asi Klipper neinstaloval, ale použil image s předinstalovanou verzí?
Doporučuji provést instalaci na čistý systém, použít Fluidd, prostě to rozchodit podle nějakého mého návodu a teprve až to bude fungovat zkusit to s jiným webovím rozhraním.
Pokud by jsi ani zde neuspěl, udělám ten návod krok po kroku a tam to musí fungovat.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1749
Věk: 44
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Firmware Klipper a Vaše zkušenosti?

Příspěvekod antoans » sob 16. bře 2024 19:18:06

Takže asi takto klippr jsem instaloval na čistou nově zakoupenou sd kartu 16 Gb cl10 přes Raspberry Pi imager ver.1.8.5 ve kterém bohužel už není Debian Buster ale jen Bullseye nebo Bookworm a jelikož semi nepodařilo zjistit jaký os zvolit (na videich je vetšinou instalace už přímo zkompilovaného firmware klippru na desku a libil se mi mainsail hned na začátku) tak jsem zvolil mainsail co byl uveden v tom instalátoru verze označena ručičkou.
20240316_171249.jpg
Po nasledné instalaci jsem v konzoli pokračoval dle videa co j si udělal na SKR 3 updatem a upgradem no a potom to chtělo ješte aktualizaci v samotnem mainsailu.
Už jsem uvažoval ža bych místo mainsailu zkusil nainstalovat ten fluidd a nejlepe uplně odzačátku ať je to na jistotu.
Který ten Os bych tam mněl zvolit teda? A pak se uvidí tvoje konfiguráky mám tak že snad to proběhne v pohodě.
Jen jsem si všiml že na displej je tam něco zakomentovaný.
Rebel II compiled by REBEL S ,Gravírka Atomstack X7PRO
Arduino MEGA 2560
Ramps 1.4
Repetier 0.92.9
Uživatelský avatar
antoans
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát 12. led 2018 1:10:29
Bydliště: Ostrava 2

Re: Firmware Klipper a Vaše zkušenosti?

Příspěvekod Sakul » sob 16. bře 2024 20:56:36

Systém můžeš použít libovolný. Já používám LITE verzi viz foto. Buster má výhodu jen v tom, že dokáže kompilovat firmware pro ATMEGA328, což bohužel Bullseye neumí (nevím proč), ale pro tvůj MCU to nehraje žádnou roli.
Jinak doporučuji postupovad dle tohoto návodu:
https://youtu.be/Qs3q4S_fuxo?si=unbFOptMVbgbSQOw
Přílohy
RB instalátor.png
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1749
Věk: 44
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Firmware Klipper a Vaše zkušenosti?

Příspěvekod antoans » ned 17. bře 2024 22:37:45

Zdravím Tak už se to hejbá postupoval jsem něco podle videa výše něco podle KIAUH a Fluidd je na světě. Ale mám tu takové menší tři ale.
1.Při houmování osy Z se mi rozcházejí motory nejedou synchronně jeden jede rychleji druhý pomaleji? A dochází ke zkřížení osy x. Hledal jsem nějaké nastavení pro každý motor zvlášť ale nic. Hledal jsem nějaký datashit s piny ale našel jen označení pro digitál a analog. Dá se nějak obejít to aby tlačítka pro posun os byla aktivní stále a ne až po houmování?
2. Zkoušel jsem aktivovat displej od komentoval jsem odkaz na složku displeje a nastavení v ramps ale klipr mne poslal pro jiný údaj s tím že pin je uz jednou uveden. Tak jsem zkoušel i aliasy podle git hubu a opět špatně neplatné piny dle mcu. tak už nevím. (displej sp7920)
3. přikládám výpis z epromu repetieru pro kontrolu jestli by jsi to přeložil do řeči klipru abych si zkontroloval co je potřeba donastavit. Děkuji předem
Přílohy
zaloha 2208.txt
(4 KiB) 4 krát
Rebel II compiled by REBEL S ,Gravírka Atomstack X7PRO
Arduino MEGA 2560
Ramps 1.4
Repetier 0.92.9
Uživatelský avatar
antoans
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát 12. led 2018 1:10:29
Bydliště: Ostrava 2

Re: Firmware Klipper a Vaše zkušenosti?

Příspěvekod Sakul » pon 18. bře 2024 0:09:42

Jsem rád, že se to nakonec podařilo. Nyní k těm problémům:
1. Předpokládám, že oba motory Z osy jsou z jednoho driveru. V takovém případě není možné za normálních okolností, aby jel každý motor jinak. Takže je potřeba zkontrolovat kabeláž a nastavení driveru, případně rychlosti akcelerace a decelerace. Pokud budou moc velké může se stát, že bude docházet ke ztrátě kroků v nahodilém pořadí. To vše za předpokladu, že jinak je vše v pořádku hlavně po mechanické stránce. Můžeš pro zkoušku snížit rychlost houmování třeba na polovinu:
Kód: Vybrat vše
homing_speed: 3.0
Doplň nebo změň v nastavení Z driveru.
Pokud bys chtěl pro každý motor vlastní driver je to samozřejmě možné jen bude potřeba pro každý motor nějaký koncák, na který se bude moct referovat. V takovém případě je dobré použít koncáky pro MAX polohu.
Posun os není v žádném případě možný bez předchozí reference dané osy. To nefunguje na žádném dobrém FW pro řízení tiskárny. Jde o bezpečnostní funkci jež nelze vyřazovat bez extrémně závažného důvodu, který v podstatě neexistuje.
Mapování portů je nutné převést z Arduino značení na fyzické za pomoci nějaké převodní tabulky například ZDE.
2. Pro displej použij následující nastavení (je funkční u verze konfiguráku s BL-Touch nebo Indukčním snímačem):
Kód: Vybrat vše
# "RepRapDiscount 128x64 Full Graphic Smart Controller" type displays
[display]
lcd_type: st7920
cs_pin: PH1
sclk_pin: PA1
sid_pin:  PH0
menu_reverse_navigation: True
encoder_pins: ^PC6, ^PC4
click_pin: ^!PC2
kill_pin: ^!PG0

[output_pin beeper]
pin: PC0
pwm: True
value: 0
shutdown_value: 0
cycle_time: 0.001
scale: 1000

3. Viz odkaz na tabulku s popisem portů v bodu 1.
Jinak jak ta převodní tabulka tak tabulka rozmístění pinů Ramps je dostupná ve složce Obrázky na mém Patreonu ZDE.

3: PS:
Ty hodnoty v tom souboru jsou posunuté tak velký bacha:
Kód: Vybrat vše
Y-axis steps per mm</epr><epr pos="11" type="3" value="1616.0000">
To je naprostá blbost a patří to k ose Z a takto jsou rozhašené všechny parametry.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1749
Věk: 44
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Firmware Klipper a Vaše zkušenosti?

Příspěvekod antoans » úte 19. bře 2024 22:57:00

Ahoooj předně velký potlesk a mnoho díku. Displej frčí, houming funguje upravil jsem ho jak jsi řek na 3.0 a motory jedou synchronně bylo to moc rychlý proto to blbnulo. Musel jsem upravil i max velocity motory se chovaly podobně jako v prvním případě. Zkalibroval jsem si topení extruderu přes pid test a topí to v pohodě.
No a přistoupil jsem k prvnímu zkušebnímu tisku bohužel nedopadl na výbornou problém s kroky. Používám drivery TMC2208 (mněl jsem DRV8825 a ty řvaly při tisku jako bych řezal dřevo na cirkulárce tyhle ty jsou úplně potichu) a ty umí 256 mikrokoku. Nastaveno bylo na 32 asi málo jelikož zkušební kostička která mněla mít rozměry 20x20 mm a byla slaisována uprostřed tiskové plochy o rozměrech 200x200 mm měla ve skutečnosti 32x32 mm a vytištěna v místech +160 Y a +160 X (osově střed kostičky).
Jinak co jsem kontroloval vypočet pro rotation distance byl správný.
Pro extruder používám driver DRV8825 a chtěl jsem se zeptat, zdali by tam taky nebyl vhodnější TMC2208.
Dále co se Fluidu tyče tak není špatný dobře se vněm seřizuje tiskárna, ale na tisk mi octoprint přívětivější tak jsem se chtěl zeptat, jestli mužů mít současně nainstalované oba na jednom klipru.
Tlačítko na displeji pro reset onačené v konfiguraci kill jsem zatím zakomentoval na některém videu na netu jsem slyšel že po použití padá celý klipper.
Klipper je bezvadný v tom, jak rychle lze měnit parametry stačí přepsat uložit a restartovat a je to tam.
Nejtěžší je udělat nový konfigurák z ničeho.
Rebel II compiled by REBEL S ,Gravírka Atomstack X7PRO
Arduino MEGA 2560
Ramps 1.4
Repetier 0.92.9
Uživatelský avatar
antoans
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát 12. led 2018 1:10:29
Bydliště: Ostrava 2

Re: Firmware Klipper a Vaše zkušenosti?

Příspěvekod Sakul » stř 20. bře 2024 0:30:26

K tomu nastavení driverů. Nastav normálně 16mikrokroků. Musíš mít definovaný i driver zvláštní položkou. Například takto:
Kód: Vybrat vše
[stepper_x]                                # Ty parametry jsou pro desku Octopus, takže bacha, jde jen o ukázku.
step_pin: PF13
dir_pin: PF12
enable_pin: !PF14
microsteps: 16
rotation_distance: 40
endstop_pin: ^!PG6
position_endstop: 0
position_max: 220
homing_speed: 50
########################################
# TMC2208 configuration
########################################

[tmc2208 stepper_x]
uart_pin: PC4
run_current: 0.800
hold_current: 0.500
stealthchop_threshold: 999999     # Případně já někdy nastavuju 0

Já většinou používám TMC2130, ale z principu je to asi jedno a klidně si můžeš dát i TMC2208 na extruder.
Octoprint nepoužívám a používat nebudu, takže nevím. Zde neporadím.
Kill schodí samozřejmě celý klipper a je to tak naprosto správně. Slouží jako bezpečnostní tlačítko a po jeho stisku musí dojít k zastavení stroje bez jakékoli možnosti pokračovat. Pro obnovení funkce tiskárny je nutný restart firmware přes uživatelské rozhraní.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1749
Věk: 44
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Firmware Klipper a Vaše zkušenosti?

Příspěvekod antoans » sob 23. bře 2024 13:45:52

Zdravím a opět děkuji za udělené rady. Těch 16 mikrokroku byla správná volba. Všechno chodí, jak má myslím že i zkušební tisk dopadl dobře
20240322_233506.jpg
po úpravě rotation distance to tiskne s přesností 0,1 mm. Jen se mi zdálo že to tiskne dost pomalu ta kostička trvala necelou hodinu akceleraci mám nastavenou na 1000 myslíš ze zvýšení by urychlilo tisk?
Jinak se mi nedaří nastavit Průšův slicr aby se správně připojil k tiskovému serveru a nahrál soubory do klippru. už jsem zkoušel ledacos podle tvého videa nebo nápovědy ke klippru či nápovědy na netu ale nic mi zatím nepomohlo. Problém je v tom že slicr hlásí že se nemůže připojit k morakeru na dané adrese při testu v okně nastavení fyzické adresy. Přičemž když dam zadáno v nastavení otevřít url adresu fyzické tiskárny tak se bez problému otevře fuidd na hlavní ovládací stránce. Zkoušel jsem zadat i port co je v monrakeru a ni to nepomohlo asi bude třeba zas nějaký script do nastavení.
Taky uvažuju o přechod na desku SKR 3 od bigtreetechu.
Rebel II compiled by REBEL S ,Gravírka Atomstack X7PRO
Arduino MEGA 2560
Ramps 1.4
Repetier 0.92.9
Uživatelský avatar
antoans
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát 12. led 2018 1:10:29
Bydliště: Ostrava 2

Re: Firmware Klipper a Vaše zkušenosti?

Příspěvekod Sakul » sob 23. bře 2024 16:00:01

po úpravě rotation distance to tiskne s přesností 0,1 mm. Jen se mi zdálo že to tiskne dost pomalu ta kostička trvala necelou hodinu akceleraci mám nastavenou na 1000 myslíš ze zvýšení by urychlilo tisk?
Určitě ne. Rychlost tisku nastavuješ ve sliceru a nastavení tiskárny s tím nemá co dělat.

Pro propojení Sliceru a Klippru pro nahrávání souborů IP nebo HostName nestačí (žádný script nepotřebuješ). Musíš nastavit i port a API klíč. A samozřejmě i typ serveru na OctoPrint. V mém návodu jsem to ukazoval, takže to udělej přesně podle návodu a mělo by to chodit.
Pokud ti to přesto nepůjde, popiš přesně jak jsi to nastavoval a podle čeho a případně poradím, kde děláš chybu.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1749
Věk: 44
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Předchozí

Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron