Stavba moji 3D tiskárny

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod neilz » stř 31. led 2018 3:04:49

je vtipne kdyz se lide pousti do vlastnich navrhu tiskaren a pritom ani nevi jak se pouzivaj vymezovaci trapezove matice :-D a dalsi vec k cemu je ze se snazis udelat pevnou konstrukci kdyz pak zavesic civku co mozna nejvejs aby byla poradna paka na rozvrklani konstrukce a dalsi vec hit jmenem rohove vazby s 3 otvorama pro sroubky....... :roll: :lol: , boha lidi kdyz o tom nic nevite tak si postavte tiskarnu co vyladili lide co o tom neco vi
Uživatelský avatar
neilz
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob 19. srp 2017 16:58:32

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod schusterj » stř 31. led 2018 14:32:10

Pro neizl:
Už jsem všechno dávno vyztužil. Matice vím že jsou obráceně, ale nechce se mi převrtávat díry tak jsem to tam dal jako spousta lidí i firem co tiskárny nabízejí.
Myslím, že důležité je, jak tiskárna tiskne a ne jak vypadá. Já jsem s tiskem spokojen. Já už mám za sebou stavbu CNC frézky a to byl jinej level než 3D tiskárna.
A co už si postavil v životě ty?
Přílohy
IMG_2003.JPG
IMG_2001.JPG
IMG_1997.JPG
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod neilz » stř 31. led 2018 14:40:24

treba cnc frezek sem navrhoval a stavel nekolik :-P
Uživatelský avatar
neilz
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob 19. srp 2017 16:58:32

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod schusterj » pát 02. úno 2018 0:24:27

Tak jsem dnes upgradoval zdroj tiskárny na 120mm větrák. Vše jsem si namaloval (tak jako 90% dílů tiskárny) v programu Design Spark Mechanical, zmiňovaném na stránkách tohoto fóra. Dá se opravdu do hodiny navrhnout toho hodně. Program je super jednoduchý na ovládání.
No a teď opravdu můžete vedle tiskárny sledovat televizi. Jde slyšet jen ventilátor na extruderu.
Dále jsem vyřadil Z sondu a udělal klasický end-stop s mikrospínačem, zjistil jsem, že je ta sonda opravdu zbytečnost. Stačí srovnat desku do roviny a není žádný problém. To už se tady na fóru taky hodně řešilo a já jsem teď zastánce že sonda=zbytečný trable.
No a protože jsem s tiskem spokojen, není už co zlepšovat, pustím se do další stavby. Ještě se chci zmínit, že se občas tady někdo zmiňuje o horkých motorech-já osobně si stěžovat nemůžu, motory mají sotva 35 stupňů (měřeno infrateploměrem).Myslím že to je chyba mechaniky nebo elektroniky....
Přílohy
IMG_2006.JPG
zdroj před namontováním
IMG_2008.JPG
Mechanický end-stop Z
IMG_2009.JPG
Upgrade zdroje.
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod Joskapilot » pát 02. úno 2018 10:49:33

Moc se my líbí ty šrouby na seřízení příčných tyčí , to mě nějak u standartních dílů Rebela chybí , bud autor počítá že budou přesné délky , nebo to prostě neřešil , ale už od "druhého" pohledu tam může vznikat problém, který není vidět hned.
Člověk si to sestavý, pak napne řemínek a časem vodící tyče zalezou hlouběji a už se to celý kroutí :-)
Ani já nemám měřidlo co bych na něm přesně změřil délku těch vodících tyčí a většina používá max.sv.metr , nebo věří že to dodavatel nařezal přesně na desetinu.
Napadá mě jedině dát na mé CNC frézce hodinky , dát si na jeden konec podélného stolu úhelník, najet nulu na hodinkách , vynulovat a odjet ručně a vložit mezi úhelník a hodinky tyč a měřit takto.
Ale ty šrouby budou asi jednodušší.
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod schusterj » pát 02. úno 2018 12:59:10

Jo Jo, tenhle nápad není z mojí hlavy, ale funguje dobře. Taky na napínací kladky nepoužívám běžně dostupné kladky s ložiskem, ale pouze dvě ložiska F623ZZ.
Připadá mi že mají hladší chod a jsou tichá.
Přílohy
_vyrp11_1375lozisko.jpg
_vyrp11_1375lozisko.jpg (18.08 KiB) Zobrazeno 30608 krát
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod Joskapilot » pát 02. úno 2018 16:53:38

Ty ložiska se my také nezdály od doby co je tam mám , myslím co jsou už v kladkách, při otáčení chrastily i po doplnění čerstvou vazelinou, díky za tip , zkusím je. Kupoval jsi značkové nebo z Bangoodu a podobně?
Jako osu určitě dám hřídelky z DVD staré mechaniky , jsou tam dvě přesné s tvrdochromem jestli se nepletu.
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod schusterj » pát 02. úno 2018 20:52:42

No ty ložiska jsou kupované u nás, ale země původu bude asi Čína ;) . Ale při roztočení nechrastili tak jako ty kladky. Určitě budu příště kupovat značkové.
Ty hřídelky s DVD mechanik je dobrý nápad, taky jsem je schovával, jsou opravdu kvalitní.
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod schusterj » pát 02. úno 2018 21:20:10

Jo a jinak ty šrouby jsou opravdu na seřízení vůle příčných tyčí, mám to trochu atypické, protože svislé tyče mají průměr 10mm a příčné 8mm.
Přílohy
Řez.png
Tady je to vidět v řezu...
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod Joskapilot » pát 02. úno 2018 21:45:06

Pěkný . Já to dělám trochu opačně, nejdříve jsem udělal vlastní konstrukci co má s Rebelem spojené jen základní rysi, teď dělám Rebela dle toho krásného návodu , abych si potvrdil či vyvrátil moje chyby .
A také mám kde tisknout Rebela. Chci dodržet vše dle Sakulova návodu , krom koncáků , které budou optické a napájení, které bude na 24V. To stěma šrouby pořeším asi navrtáním děr z druhé strany a po seřízení to zaleju epoxidovým lepidlem , aby to nemělo kam utéci , a chtěl bych pak celého Rebela nakreslit ve 3D abych na něm mohl dělat úpravy , ale když vidím toho tvého, tak si říkám nedáš někam ke stažení tvoje výkresy :-)
Můj drobeček je zde:https://joskapilot.webnode.cz/tiskarna/
Vodící tyčky mám Z a Y průměr 12mm a X průměr 10mm
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod schusterj » sob 03. úno 2018 0:11:28

Tak jsem koukal na ty stránky a opravdu bytelná konstrukce. To by se hodilo zavěsit vřeteno a frézovat. Chtěl jsem jít taky touhle cestou, ale jak to začalo tisknout, tak jsem to dostal do dnešní podoby tak jak je to na foto. Nějak to zkusím dát dohromady a udělat ucelený projekt. mám teď momentálně v počítači desítky dílů které jsem namaloval, upravoval, nebo nakonec nepoužil vůbec. Musím to vytřídit, je v tom trochu chaos. :) . No časem jsem přišel na to, že to chce bytelný rám, ale zbytek dotisknout, aby byla hmotnost co nejmenší. Teda hlavně pohyblivých dílů. Protože nejsem žádný strojař, jsem s výsledkem spokojen.
Můj obor je elektro a elektronika velikým koníčkem od dětství, takže elektronika tiskárny není žádný problém :) .
No a tohle je konečná definitivní podoba.
Přílohy
IMG_2016.JPG
IMG_2015.JPG
IMG_2014.JPG
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod Joskapilot » sob 03. úno 2018 22:50:26

Já jsem vyučenej obráběč kovů, ale to jsem dělal jen 9let a 15let jsem montoval auta , do elektroniky rád fušuji a trochu lituji že jsem v 15 letech nešel spíše na slabobroud to se my líbý více, ale nerozumím tomu tak.
Naštěstí je tu internet kde se člověk něco přiučí, na těch mích stránkách mám i svoje CNC z bastlené ze staré obrážečky , je to hodně podobný 3d tiskárně, jen tam mám poloprofi drivery s CNC-Eshopu a trochu silnější krokáče.
Nemám tam 24V ale rovnou 70V jestli si dobře pamatuji. Vím že by to chtělo spíše serva s encodéry , ale to už by moje žena neskousla , i tak mě to stálo ke 40tisKč.Navíc jsem se učil za pochodu a rozchodit tu elektroniku s optickým oddělovacím článkem bylo pokusem omylem , ale nakonec jsem to dal a už jsem na ni dost věcí vyfrézoval.
Na netu jsem viděl kluka co si udělal 3D tiskárnu 1200x1200mm a tam má pár motorů a driverů také silnějších. To už by se na ni dal dělat krásně překryt k mé lehotříkolce , ale to můžu napsat jen sem, říct to manželce tak se už odemne odstěhuje :shock:
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod schusterj » ned 18. úno 2018 19:45:47

Tak jsem dnes konečně dokončil svoji druhou tiskárnu.Bohužel není moc času.
No žádný problém se nevyskytl, seřídil jsem podložku a rovnou zahájil tisk. Firmware už mám upravený dle mých potřeb s předešlé tiskárny.
Po stavbě obou tiskáren jsem zase trochu nabyl zkušeností s 3D tiskem a vše co je okolo se stavbou.
Hlavní moje poznatky jsou:
Jako řídící desky se mi osvědčily Ramps 1.5, neee 1.4 !!!!-považuji za nepoužitelné svoji konstrukcí a fušeráckým provedením, sám jsem odpálil Mega desku, kdy se mi dostalo 12V napětí do I/O Mega. Nebyly to zkraty cínem, ale špatným DPS už s výroby!!!
Desky ramps 1.5 co kupuji jsou už od pohledu kvalitní, spoje dobře dimenzované, měním pouze mosfet pro podložku a konektory. Drivery se mi osvědčily LV8729.
Další věc na co si dávat bacha je zdroj. Používám zdroje 400W, a potkal jsem se se dvěma zdroji. Jeden už od pohledu podivný, jako obal slabý hliníkový plech, nápisy byly vylisované, při otevření jsem se zhrozil.Chyběl chladič na usměrňovači, spoje nic moc. Druhý byl z bytelného hliníkového plechu, osazen chladičem usměrňovače, a cesty 12V byly posíleny plechovým páskem, opravdu kvalita. Popisky byly provedeny barevně obtisky.
No a to je asi ze stavby vše.
Děkuji také tomuto fóru, kde jsem čerpal mnoho informací.
Přílohy
IMG_2042.JPG
Frézování pojezdu pro vyhřívanou desku
IMG_2044.JPG
Foto zkušebního tisku 1
IMG_2043.JPG
Foto zkušebního tisku 2
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod Joskapilot » pon 19. úno 2018 20:58:36

Ahoj
A čím jsou tyto drivery lepší než například 8825 ? Při použití maximálních microkroků(1/128) píšou na forech že nestíhá Mega počítat data, a při použití 1/32 stejně jako 8825 jsou lepší a nestrácejí kroky ? Nebo jaké mají výhody?
Dík za radu, moc tomu nerozumím.
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod schusterj » úte 20. úno 2018 17:02:42

No stačí se podívat na testy a zkušenosti ostatních na netu. Tichý a hladký chod motorů, nic nerezonuje, sám jedu na obou tiskárnách na 1/32 kroků a musím jen potvrdit. Mám desky s čipem na vrchu a masívním chladičem, nastavené na 0,5V tj. max 1A. Kdyby nesvištěly řemeny a ventilátory na extruderu, tak motory nejdou slyšet. Je třeba vyzkoušet. No a protože je dvojnásobně dražší než 8825, tak není asi tak populární :)
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod Joskapilot » úte 20. úno 2018 17:53:00

schusterj píše:No stačí se podívat na testy a zkušenosti ostatních na netu. Tichý a hladký chod motorů, nic nerezonuje, sám jedu na obou tiskárnách na 1/32 kroků a musím jen potvrdit. Mám desky s čipem na vrchu a masívním chladičem, nastavené na 0,5V tj. max 1A. Kdyby nesvištěly řemeny a ventilátory na extruderu, tak motory nejdou slyšet. Je třeba vyzkoušet. No a protože je dvojnásobně dražší než 8825, tak není asi tak populární :)


Dík . Takže máš tyto : https://www.ebay.com/itm/LV8729-Stepper-Motor-Driver-Mute-Module-Board-Heat-Sink-for-3D-Printer-RepRap/142515489755?hash=item212e95cbdb:g:R2sAAOSweJ1ZxMdF
M.Kroky se řídí na Ramps stejně pomocí jamperů pod driverem ? Tady jsem našel tabulku :https://www.easyduino.cz/LV8729-tichy-motor-driver-s-chladicem-pro-3D-Reprap-tiskarny-krokove-motory-d609.htm
Docela mám chuť to odzkoušet alespoň na osách X a Y . Nemá to nějaký "háček" na netu jsem našel info o tom že na driveru se propojují cínem nějaké tři propojky, máš to také nějak upravený, a popřípadě jak.Dík za info.
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod schusterj » úte 20. úno 2018 20:20:35

Žádný háček v tom není, nastavuje se pomocí jamperů na desce pod driverem jak píšeš. Jsou to přesně ty jak odkazuješ.
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod antoans » pon 26. úno 2018 10:15:37

Hmm tak to já můžu jen závidět jak jste dobří to já jsem stále ještě u nákupu součástí momentálně jsem u výroby zkosených matic pro zpevnění rohu do profilu. Jinak je to děsně na dlouho než něco dojde z číny po objednání.Taky řeším jaké dát šrouby jestli imbusy s pulkulatou hlavou a podložkou nebo s límcem. Klasicke imbusy se mi moc nelíbí.Ale jinak vám držim palce jste dobří schusterj a neliz moc pěkné stroje.
Rebel II compiled by REBEL S ,Gravírka Atomstack X7PRO
Arduino MEGA 2560
Ramps 1.4
Repetier 0.92.9
Uživatelský avatar
antoans
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát 12. led 2018 1:10:29
Bydliště: Ostrava 2

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod schusterj » pon 13. srp 2018 15:54:54

Tak navážu na moje stavby a nebudu zakládat nové téma.
No před týdnem jsem nastoupil dovolenou a dělal pořádek ve všech těch krámech co mám ohledně tiskáren. No našel jsem spousta věcí včetně lineárních vedení no a v hlavě se mi bleskla myšlenka, že bych mohl postavit tiskárnu, ale takovou neobvyklou :) . No tak jsem udělal ještě jednu inventuru co vlastně mám a sedl si ke stolu vzal blok a začal malovat jak by to mělo vypadat. No pak přišel na řadu počítač, malování, tisknutí, frézování na moji CNC mašince no a začalo se to rýsovat. Zpracoval jsem zbytky profilů 30 x 30, základ tiskárny nese 4mm duralový plech, výztuhy jsou také s duralu 4mm, no a co jsem tiskl tak všechny díly jsou s ABS a 50% výplň. Motory klasika Microcon, deska MKS Gen 1.4 + mosfet modul,
(takto mám ostatně osazené obě tiskárny), zdroj 400W- originál, žádná Čína mám špatné zkušenosti jak jsou hrozně zbastlené. Drivery LV8729-nic jiného nepoužívám no a to podstatné kombinovaný extruder -hotend Titan Aero, již můj třetí :D .
No a po týdnu malování, tisknutí a frézování vznikla tato tiskárna, která vznikla z přebytků které jsem skladoval a zbavil se jich.
Ostaní napoví foto :D
Edit: Dal jsem nové foto, protože předešlé byly v hrozném rozlišení
Přílohy
IMG_2422.JPG
IMG_2421.JPG
IMG_2420.JPG
Naposledy upravil schusterj dne úte 14. srp 2018 17:50:31, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod schusterj » pon 13. srp 2018 15:59:43

No a první zkušební tisk bez doladění rovnou naostro... :D
Přílohy
IMG_2413.JPG
IMG_2412.JPG
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Stavba moji 3D tiskárny

Příspěvekod Joskapilot » stř 15. srp 2018 18:54:55

schusterj píše:No a první zkušební tisk bez doladění rovnou naostro... :D


Vypadá to pěkně a co rychlosti tisku?
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 24 návštevníků