Ramps-S - Firmware: Repetier

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Ramps-S - Firmware: Repetier

Příspěvekod Sakul » čtv 05. črc 2018 10:11:03

V tomto vláknu bych se chtěl zabývat firmwarem pro 3D tiskárny osazené elektronikou Ramps-S. A to konkrétně firmwarem Repetier
Momentálně mám odladěnou verzi firmware, kterou si můžete stáhnout na konci tohoto příspěvku. Obsahuje jak zkompilovanou verzi (HEX), tak i nezkompilovanou (INO). Postupně ji budu upravovat na novější verze firmware, takže pro případné aktualizace sledujte toto téma.

Aktuální verze je založena na firmware Repetier v1.0.3 - OLED panel:
Tato verze vychází z verze předchozí (Repetier v1.0.2), ale je určena výhradně pro použití s mým OLED Panelem.
Součástí je varianta firmware pro desku Ramps v1.4 a můj Rammps-S v1.0-1.2.

Aktuální verze je založena na firmware Repetier v1.0.4:
Tato verze je zatím nejnovější a momentálně probíhá její testování, takže budu rád, pokud ji otestujete, zda všechno běhá tak jak má.
V této verzi je povolen Laser, osvětlení a detektor filamentu:
Laser je ovládán přes pin D5.
Osvětlení tiskárny je ovládáno z displeje přes pin A7(D61).
Detektor filamentu je připojen na vstup A4 (D58). Použije se běžný koncový spínač se spínacím kontaktem. Pokud detektor filamentu nepoužíváte osaďte místo něj Jumper spojku, aby si tiskárna myslela, že je filament přítomen.
Červeně označené vstupy jsou odlišné od předchozích verzí a pomalu dochází k jejich portaci na elektroniku Sakul 3D NATY. Pokud preferujete původní vývody změnte si to v configu dle vlastních preferencí.
Současně byl povolen druhý komunikační port (UART3), který umožňuje paralelní ovládání tiskárny například pomocí WIFI, pokud používáte Arduino MEGA s WIFI.
Taktéž byla opět poupravena čeština, pač přidaly ruštinu s azbukou, která to trochu dojebala, takže nefungovala čeština z verze 1.0.2 (1.0.3).

Aktuální verze je založena na firmware Repetier v1.0.2:
Tato verze je zatím nejnovější a momentálně probíhá její testování, takže budu rád, pokud ji otestujete, zda všechno běhá tak jak má.
V této verzi je povolen Laser, osvětlení a detektor filamentu:
Laser je ovládán přes pin D8.
Osvětlení tiskárny je ovládáno z displeje přes pin D4.
Detektor filamentu je připojen na vstup koncového spínače Z-MAX. Použije se běžný koncový spínač se spínacím kontaktem. Pokud detektor filamentu nepoužíváte osaďte místo něj Jumper spojku, aby si tiskárna myslela, že je filament přítomen.

Otestovaná verze je založena na firmware Repetier v0.92.9:
HE-0 (Heater 0) - Vyhřívání trysky
HE-1 (Heater 1) - Ofuk výtisku
HE-2 (Heater 2) - Chlazení extruderu (spustí ihned po zapnutí topení trysky a vypne pokud teplota trysky klesne pod 50°C)
HE-BED (Heater BED) - Vyhřívání podložky
Podporuje drivery X, Y, Z a E0
Podporuje EndStops minimal s rozpínacím kontaktem (SIG proti GND) X-MIN, Y-MIN a Z-MIN (Ve verzi 1.1 je chyba v označení, čtěte manuál!!!)
TH0 (TH-0) - Termistor trysky 0 (HE-0)
TH1 (TH-1) - Termistor trysky 1 (HE-1) nepoužívá se
TH2 (TH-2) - Termistor trysky 2 (HE-2) nepoužívá se
TH3 (TH-3) - Termistor volitelný nepoužívá se
TH4 (TH-4) - Termistor podložky (Heater BED)
Konektor EXTEND: Viz dokumentace - Mapování vývodů
Počet mikrokroků:
X - 160
Y - 160
Z - 3200
E0 - 295
UI - Čeština
Podpora EEPROM - ON
Komunikační rychlost - 115200bps
Podpora displeje - GLCD default nebo LCD2004
Přílohy
Ramps-S FIRMWARE Repetier v1.0.4.zip
Firmware Repetier v1.0.4 pro Ramps-S v1.x
(1.61 MiB) 236 krát
Repetier v1.0.3 (OLED Panel).zip
Firmware Repetier v1.0.3 pro desku Ramps-S s OLED Panelem.
(3.58 MiB) 370 krát
Firmware_Ramps-S_Repetier v1.0.2.zip
Firmware Repetier v1.0.2 pro desku Ramps-S
(14.53 MiB) 494 krát
Firmware_Ramps-S_Repetier v0.92.9.zip
Firmware Repetier v0.92.9 pro desku Ramps-S
(14.66 MiB) 425 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Ramps-S - Firmware: Repetier

Příspěvekod Sakul » pon 16. črc 2018 17:36:51

Do úvodního příspěvku jsem přidal k otestování nejnovější firmware Repetier v1.0.2. Takže ho můžete otestovat a dát vědět zda je vše OK.

Momentálně pracuji na jednoduchém webovém serveru pro připojení tiskárny přes WIFI s podporou webového ovládání. Něco jako Repetier server, ale hodně ořezané a zjednodušené. Nicméně je to zdarma a nepotřebuje to tak náročný hardware.
Návod na zprovoznění najdete ZDE.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Ramps-S - Firmware: Repetier

Příspěvekod Sakul » stř 28. črc 2021 14:50:24

Do úvodního příspěvku jsem přidal aktuální verzi firmware Repetier v1.0.4 pro desku Ramps-S s GLCD panelem. Současně jsem opět poladil trochu čestinu, která je bohužel za ty roky různých úprav a doplnění dost zprasená a plno věcí v ní nefunguje, nebo není přeloženo.
Malinko jsem upravil mapování některých pinů (je na to upozorněno) a zrušil jsem reverzování některých driverů. Nechal jsem zreverzovaný pouze driver Y, kde to dává smysl. Takže pokud by se Vám motory točily obráceně buď si to ve firmware změňte nebo otočte konektor.
Taky jsem přenastavil EEPROM SET na 2, takže při aktualizaci firmware Vám to nejspíš přemaže EEPROM parametry z firmware, takže před aktualizací si to zálohujte, pokud tam máte nějaké změny.
A poslední, ale pro mne naprosto perfektní změnou je, že ve verzi 1.0.4 konečně po letech funguje definice druhého komunikačního portu. Takže jsem ho nastavil na UART3 a ostatní parametry jsou stejné s UARTem0 (USB). Nyní kdo má připojený WIFI modul třeba ESP01 v OLED panelu nebo mají desku Arduino MEGA WIFI mohou současně používat kabelové propojení přes USB a ovládání přes webové rozhraní, případně přes WIFI z Repetier Hostu. Samozřejmě WIFI je třeba správně nakonfigurovat, ale o tom tu mám už dost informací a na mém patreonu je polopatický návod, jak na to.

Kdo používá Marlina, tak ten už v základu desku Ramps-S podporuje, takže ji stačí pouze vybrat ze seznamu podporovaných a zbytek si nastavte dle vlastních preferencí.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement
SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků