Zasekávající se filament

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Zasekávající se filament

Příspěvekod TomasHubik » pát 07. úno 2020 14:49:11

Dobrý den,

mám doma tiskárnu PanoSpace One a po výměně filamentu mi po vytisknutí části modelu začne v tiskárně "cvakat" a přestane se natahovat filament. Je nutné tisk přerušit, filament vyndat/znovu napojit. Na filamentu jdou vidět znaky extruderu jak se snažil filament protlačit.

Filament má stejnou tloušťku jako předchozí a je to stejný typ (PLA). Měl by být kvalitnější než ten, který je dodáván s tiskárnou a který funguje.
Také jsem zjistil, že pokud tisknu draft, filament se nezasekne, ale při pomalém/kvalitním tisku ano.

Nenapadá někoho jak toto vyřešit? Ucpaná hlava?

PS: Jsem v 3D tisku naprostý amatér, omluvte tedy případné nedostatky v terminologii a podobně.

Předem děkuji.
Uživatelský avatar
TomasHubik
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 07. úno 2020 14:44:34

Re: Zasekávající se filament

Příspěvekod Sakul » sob 08. úno 2020 10:30:44

Toto může mít bohužel asi milion příčin. A tak nezbývá než je pomaloučku všechny vylučovat.
Pokud jde tedy o tisk PLA s tímto problémem jsem se setkával u celokovového hotendu, kdy byl plast natavován již před tavící komorou, což při použití větší retrakce způsobilo zatuhnutí filamentu. Jde to řešit několika způsoby a to snížením retrakce, snížením teploty trysky nebo změnou rychlosti tisku. Mě tehdá nejvíc pomohla změna dodavatele filamentu, kdy jediný filament, který byl tisknutelný byl Gemgird. Všechny kvalitní a drahé filamenty byly naprosto netisknutelné. Ono totiž to, že je "jako filament kvalitní" nemusí nic znamenat. Vždy je třeba hledat filament, jež jde tisknout danou tiskárnou.
Takže toto byl popis jedné příčiny a jeho možných řešení.
V první řadě je potřeba se seznámit s tiskárnou z jakých je komponent, jak je nastavena a pak postupným upravováním různých parametrů jež s tím mohou mít souvislost docílit dobrého tisku. To může trvat až několik měsíců intenzivního bádání a zkoušení. Za tu dobu pak člověk nasbírá zkušenosti, aby mohl správně ovládat a nastavovat 3D tiskárnu.
3D tisk stejně jako CNC obrábění není určeno pro laiky, i když se prodejci těchto strojů snaží tvrdit přesný opak.

Jak koukám tak jde o komerční tiskárnu, kde se výrobce určitě snažil, aby s ní nešel tisknout jiný než jeho filament. Zde mohu doporučit tiskárnu reklamovat a co nejdříve se jí zbavit, protože všechny tyto levné tiskárny prostě nefungují a hlavně jsou konstruovány tak, aby nešli jakkoli upravit nebo dokonce opravit.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
BTC: 12JRVcmawzEPtgTd9SgC5ujDCGaUrgZ9vt
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1162
Věk: 39
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Zasekávající se filament

Příspěvekod TomasHubik » pát 14. úno 2020 8:26:16

Ahoj,

díky moc za reakci, pár dní jsem si s tím hrál, nastavoval ale ať zpomalím tisk jak chci, nebo teplotu snížím na 190, tak se stejně filament v nějakém okamžiku zasekne a přestane tisknou. Vypadá to, že část pod modelem (Základnu) to vytiskne vždy, ale většinou se to hned po začátku tisku samotného modelu zasekne. Již jsem objednal původní Filament, tak snad alespoň toto pomůže.

V příloze zasílám moje nastavení (tisku při 200C - 220C). Nenapadá Vás ještě něco?
Přílohy
Test.jpg
Uživatelský avatar
TomasHubik
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 07. úno 2020 14:44:34

Re: Zasekávající se filament

Příspěvekod Sakul » pát 14. úno 2020 9:57:22

No tak ta výška vrstvy 0,1mm to nebude moc dobře. Zkus něco třeba 0,3mm (0,2).
Jinak samozřejmě těch důvodů může být strašně moc a to jak z důvodu špatně nastaveného sliceru, tak i hardware. Navíc všechno souvisí se vším, takže změna jednoho parametru může mít vliv na dalších 20 parametrů, se kterými se dosud nehýbalo a byly OK. Osobně bych to řekl takto:
A. Pokud tiskárna nějaký čas tiskla na nějaké nastavení v pořádku, je třeba zjistit co se změnilo. Pokud je to změna filamentu je možnost pořídit originální a doufat že to bude OK a nebo začít ladit slicer a to nebude otázka pár dnů, ale týdnů a bude to záležet na znalostech operátora. Pokud žádné nemá, budou to spíš měsíce, než bude schopen dosáhnout obstojného tisku.
B. Tiskárna začala blbnou po nějakém čase sama, přičemž se jakoby nic nezměnilo (filament, nastavení sliceru). V takovém případě to svědčí o závadě tiskárny, tedy HW. Nejčastěji problém s kabeláží, extruderem a v neposlední řadě HotEndem. Zde je nutno vše prověřit, zda je to v pořádku a postupným vyřazováním dojít k závadě. Opět bez znalosti dané tiskárny a zkušeností operátora je tato činnost pro laika prakticky neřešitelná a nezbývá nic jiného než tiskárnu reklamovat, což bohužel pravděpodobně nepřinese velké zlepšení.

Nicméně jak jsem pochopil jde o tiskárnu koupenou v obchodě jako funkční komplet. Takže v takovém případě doporučuji prodejce (případně výrobce) bombardovat dotazy. Ten je zodpovědný za správnou funkci zařízení jež prodává a musí poskytnout technickou podporu pro svůj produkt a pokud ne, musí poskytnout servis v rámci reklamace.

Bohužel na tyto tiskárny už se nachytalo strašně moc lidí a pravdou je, že prostě nefungují, tak jak je prezentováno. Jsou to ty největší braky jen schované v pěkném designovém krytu a případně s pěkným barevným dotykovým displejem, kde fungují hezky jen ty animace.

Každému vážnému zájemci o 3D tisk doporučuji před zakoupením tiskárny dlouhé studium na internetu a důkladně se seznámit s tiskárnou jež si chce pořídit. A tím seznámit nemám v žádném případě na mysli prohlédnout si specifikace a promo materiály na stránce výrobce nebo prodejce, ale hledat hlavně negativní ohlasy. Ani videa na YouTube nejsou relevantní, protože jde opět většinou o promo a reklamu skrytou za recenzi. Když už na YT, tak si vybírat recenze, které řeknou i špatné vlastnosti, pač tam je jakási malá pravděpodobnost, že to nebude zaplacená reklama. A samozřejmě většina známých yutuberů s obrovským počtem fanoušků bývá právě většinou placena za tyto reklamy.
Druhý možný přístup, který vřele doporučuji a dle mého názoru je nejlepší, je stavba vlastní tiskárny dle nějakého návodu. Protože nen pokud danou tiskárnu člověk postaví bez předchozích zkušeností, bude schopen ji v případě závady opravit. Pač se v průběhu stavby něco o daném stroji dozví a bude muset načerpat znalosti, jež mu následně pomohou s úspěšným tiskem.
Toto popisuji v mém videu, které doporučuji všem co uvažují o koupi nebo stavbě 3D tiskárny shlédnout:
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
BTC: 12JRVcmawzEPtgTd9SgC5ujDCGaUrgZ9vt
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1162
Věk: 39
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Zasekávající se filament

Příspěvekod TomasHubik » pon 17. úno 2020 11:35:02

Tak právě došel originální filament od PanoSpace, a tiskárna tiskne bez problémů.

Díky moc za reakci, souhlasím a jediný důvod, proč mám tuto tiskárnu doma je ten, že si ji koupil známý, ten ji nevyužíval a byla mi zapůjčena.

Jsem uživatel, co chce hlavně modelovat a tisknout pro svoje potřeby. Vím, že 3D tisk není úplně pro lajky ale chtěl bych kompromis mezi jednoduchostí tisku a kvalitou. Zvažuji koupit prusa i3 mk3s, pripadne jeho cinskou kopii (pry ma vychtanější ložiska a podobně)

Ještě jednou díky moc za pomoc.
Uživatelský avatar
TomasHubik
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 07. úno 2020 14:44:34


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků