TWO TREES tlačiarne

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

TWO TREES tlačiarne

Příspěvekod fofo444 » stř 01. dub 2020 8:36:11

Plánujem nákup tlačiarne na to také domáce tlačenie. Bol som rozhodnutý ísť nákupom Ender 3. Nedávno som objavil značku TWO TREES a ich tlačiareň Bluer.
https://www.youtube.com/watch?v=uSYjor6J04o
Zaujalo ma , že cena je obdobná ako Ender 3 ale technicky to vizera na lepšej urovni, Os Y, drivre, 32 bit doska.
Aký je Váš názor na tú tlačiareň prípadne skúsenosti so značkou?

V budúcnosti plánujem, že si postavím alebo kúpim tlačiareň typu core-xy. No mám chrobáka v hlave či rovno nekúpiť tlačiareň TWO TREES Sapphire.
https://www.youtube.com/watch?v=yrYB1KPA-6o
Je to vraj najlacnejšia tlačiareň tohto typu na linearoch.
Váš názor?
Uživatelský avatar
fofo444
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob 04. led 2020 23:25:19

Re: TWO TREES tlačiarne

Příspěvekod Sakul » stř 01. dub 2020 17:59:10

Takže můj názor.
První video: Naprosto klasická konstrukce ničím výjimečná. Z dlouhodobého hlediska strašně poruchová, slabá mechanická pevnost. Osa Z bude slušně vibrovat neb je přidělaná do slabého plechu základny. Pevnost hodnotím o malinko lépe než AnyCubic i3 MEGA. Takže stále nedostatečně.
Je dobré, že je použito napájení 24V. Ale i tak mi přijde kabeláž nedostatečná a chlazení naprosto žádné, takže se to bude přehřívat a to dost. Samozřejmě bude brutálně hlučná (to jen pro ty co chtějí tichou tiskárnu).
Takže závěrem. Je to dobrý základ na stavbu (přestavbu) funkční tiskárny. Jak je to dodávané bude to pro tiskaře začátečníka za trest.

Druhé video: Zde se ani nebudu vyjadřovat k mechanickému provedení, protože to je naprosto otřesné. Vlní se to už ve slabém vánku. Připevnění podložky jen z jedné strany je naprostá tragédie. Čínské lineáry to v řádném případě nezachrání.
Bohužel nelze doporučit ani jako základ na přestavbu. Po mechanice je tam vše naprosto špatně.
Jen mě fascinuje, že na konci kdy ukazují ti tisky fakt zveřejnily ty, které bych rovnou hodil do koše jako nepovedené s tím, že je to jasná chyba nastavení tiskárny (mimo jiní vibrace v konstrukci) a sliceru.

Toto moje hodnocení vychází pouze ze shlédnutí videí. Osobně jsem ani jednu tiskárnu neviděl a neměl v ruce. Nicméně pač je všechno s Číny furt na jedno brdo, tak to je klasický průměr.
V žádném případě se nelze řídit podle toho co je ve videu prezentováno. Heský grafický dotykový displej nebo 32b deska není záruka ničeho (spíš záruka problémů).
Bohužel jsem už ze všech těchto čínských šrotů dost otráven. Pár tiskáren už jsem pořídil a po otestování jsem se opět utvrdil v tom, že to nemá cenu vůbec kupovat, za předpokladu, že to člověk nechce celé předělávat a dodělávat, aby to aspoň trochu fungovalo. Tím současně nechci říct, že to nefunguje. Ono to nějak funguje, otázkou je jen jestli se s tím člověk chce trápit.

A pro případ, že by tedy po mě bylo požadováno nějaké doporučení, tak pro naprostého laika mohu doporučit Hiprecy Leo, s tím, že je to tiskárna na to víkendové tisknutí max 30hodin týdně. Při požadavku na větší provoz jsou nutné značné předělávky.
No a pokud je někdo kutil, tak jediná volba je stavba vlastní tiskárny jako je třeba nějaký klon Rebela 2 nebo něco podobného. Případně i tyto zmiňované tiskárny, ale s vědomím nutných předělávek.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: TWO TREES tlačiarne

Příspěvekod fofo444 » stř 01. dub 2020 18:42:12

Dik za technický pohľad.
Tak asi skončím u Ender 3. Tlačí to za tie peniaze primerane. Na nete je už kopec úprav a vylepšení .
Keď bude potreba stači len spraviť. Ak ma to prestane baviť strata pri predaji bude asi najmenšia.

Ak ma 3d tisk zaujme tak určite bude najlepšie stavba vlastnej tlačiarne. Tvoj pohľad na túto konštrukciu? https://openbuilds.com/builds/gridbot-two-powerfully-simple.9144/
Uživatelský avatar
fofo444
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob 04. led 2020 23:25:19

Re: TWO TREES tlačiarne

Příspěvekod fofo444 » sob 09. kvě 2020 20:41:35

Tak som nakoniec kupil nedokončenú stavbu Rebela II. A idem bastliť.
Naposledy upravil fofo444 dne sob 09. kvě 2020 22:59:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
fofo444
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob 04. led 2020 23:25:19

Re: TWO TREES tlačiarne

Příspěvekod Sakul » sob 09. kvě 2020 20:57:45

Stále dokola potom co otestuju nějakou čínskou tiskárnu se utvrzuju, že konstrukce Rebela II je naprosto perfektní a odladěná. Nejsou tam žádné zbytečnosti jako je autoleveling nebo magnetická podložka a proto po správném seřízení šlape jak hodinky s minimální údržbou.
Momentálně si stavím upravenou variantu s tiskovou plochou 300x300x250mm.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: TWO TREES tlačiarne

Příspěvekod schusterj » ned 10. kvě 2020 6:19:54

No s tiskovou plochou 300x300 bez autolevelingu? No nevím, ale fyzika se ojebat nedá a na této ploše se ti deska prohne klidně o 0,5mm. No a sklo ti taky moc nepomůže. Další věcí je,
že neznám konstrukci jakou budeš dělat, ale tyhle rozměry na pojezdový tyčky 8mm ? Myslím, že se to při větších rychlostech rozvibruje - bude to vidět na tisku. Ale jak píšu,
neznám konstrukci, tak jsem zvědav. No a Rebel je sice OK, ale doporučil bych určitě vyměnit extruder za jiný. protože je nepoužitelný, pokud chce tedy někdo tisknout všechny dostupné materiály a ne jenom
PLA a to jen vybraných značek. No je tam toho v základu trochu víc na úpravu...ale to jen tak aby si někdo nemyslel že si postaví Rebela tak jak je v základu a má vystaráno.
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: TWO TREES tlačiarne

Příspěvekod Sakul » ned 10. kvě 2020 7:56:21

Tak zde bohužel musím nesouhlasit co se týká toho extruderu. Ač možná na první pohled vypadá nic moc a je pravda, že na mém úplně prvním Rebelu (od Zahradníka) jsem s ním měl velké problémy při tisku PLA (prakticky šlo tisknout výhradně PLA Gembird, ale zase zcela v pohodě), tak na dalších, které jsem si již stavěl sám s drobnými úpravami jsem již problém neměl a jde mi tisknout všechny materiály včetně gumy.
Mě se na tom extruderu líbí jeho jednoduchost, snadná přístupnost a možnost odklapnout přítlak a vyndat nebo zandat filament bez toho, abych musel toto dělat přes ovládací panel tiskárny (což jde samozřejmě také).
Jinak ke konstrukci samotné té mé verze 300x300x250mm. Na mém patreonu jsou dostupné průběžně fotky ze stavby, tak můžete kouknout: https://www.patreon.com/posts/36704282
Zde samozřejmě souhlasím, že použití tyčí 8mm obzvláště na stolek není ideální a počítal jsem s použitím 10 nebo 12mm. Momentálně však použiju 8mm jen z důvodu, že nutně potřebuju postavit funkční tiskárnu, takže stavím z toho co mám momentálně doma. Za normálních okolností bych nestavěl ani takto velkou, ale nemám doma vyhřívanou podložku 200x200mm, ale jenom právě 300x300mm. Tyto velké mám 2 a je to tak, že jedna je skoro na vyhození, jak je zprohejbaná (ještě víc než ta co mám na Tronxy), ta druhá se zdá OK.
Jinak co se týká tuhosti konstrukce, tak pokud je udělaná dobře, drží velice dobře a zatím jsem neviděl pevnější konstrukci tiskárny. Dokonce jsem kdysi postavil variantu, která měla připevněn rám osy Z jen plastovými díly (ne kovovými jak je doporučeno) a natisknul jsem na ní přes 10Km a vše bez problému a rám se ani nehnul. Nyní tam použiju ocelové úhelníky a hliníkové rohové spojky (ty černé díly na foto). V podstatě ty plastové spojky by tam nemuseli vůbec být, ale měl jsem je tady, tak jsem je použil. Zatím to drží opět perfektně. V ose Z je výška stejná jako používám na malých verzích 200x200m, takže to bude OK, to mám otestováno. Otázkou je jen ten stolek, ale určitě to nebude horší jak ty číny.
Jen taková perlička z provozu Tronxy. To je tiskárna 320x320x350mm, klasická kostka z profilů 20x20mm a 20x40mm. Ta když začne tisknout, tak se tak pěkně rozvlní a to včetně podložky, že si vždy říkám, že výtisk bude celej vlnitej. Kupodivu není, asi se podložka a rám vlní na stejné "frekvenci se stejnou amplitudou". Ale jinak je to největší šrot co jsem kdy měl.
No a co se týká autolevelingu. Roky se mi dařilo této funkci vyhýbat. Vždy šla tiskárna seřídit do "naprosté" roviny. Sice to třeba chvilku zabralo, ale pak už tiskla bez jediného zásahu. Dobré bylo, že člověk hned poznal, že se blíží nějaký problém. Třeba když začal odcházet koncák osy Z. Kdyby takto odcházelo čidlo autolevelingu, tak v životě nepřijdu proč to tiskne blbě (no přijdu ale těch nervů).
Poprvé jsem se začal potýkat s autolevelingem před vánoci při stavbě Tronxy. Ta ho dokonce ani neměla a tak jsem ho musel dodělat, pač podložka byla křivá (vypouklá nahoru) asi o 0,4mm), takže to nešlo řešit sklem a tak začalo moje martyrium s autolevelingem. Zde se přiznám, že vlastní blbostí (nepozorností) jsem si to protáhl o několik dní, jen proto, že jsem používal místo vyrovnání podložky jen její srovnání do roviny. Ono obě funkce jsou v Repetieru podobné, ale každá dělá něco jiného a zde byla právě ta moje nepozornost. Nakonec jsem to ale dal a už i na mou zprohekbanou podložku to tiskne OK. Problém je však v tom, že celý autoleveling je jen zamaskování křivé konstrukce a výtisky budou stále křivé. Takže ve výsledku je to jen takový úskok, aby i naprosto rozhašená tiskárna nějak tiskla (a to nějak je zde velice důležité).
Takže to chci zkusit bez autolevelingu. No a z toho důvodu je jediný možný povrch sklo, u kterého je jakási naděje, že nerovnost podložky vykompenzuje. Nicméně pokud s tím bude problém autoleveling přidám, to není problém. A bude to jistojistě BL-Touch, se kterým mám zatím nejlepší zkušenost.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: TWO TREES tlačiarne

Příspěvekod schusterj » ned 10. kvě 2020 10:26:18

Jen taková moje poznámka.Já natisknu CNC komponenty, tak mě zakřivení na ploše o rozměru 20 x 20cm o 0,2mm vůbec nevadí :D
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: TWO TREES tlačiarne

Příspěvekod ulitej » ned 10. kvě 2020 10:48:15

Ahoj Lukáši , tak jsem dnes prohlížel foto ze stavby zvětšené Rebelky - jen takový dotaz do diskuze nebylo by lepší použit "vrchní svorník" mezi ty dva svislé , tím by zůstaly de fakto přístupné vždy tři T drážky na svislých segmentech. Osobně si myslím , že vrchní svorník se toho moc po smontování už moc nebude přidávat (nebo já bych tiskárnu nezatěžoval).
Uživatelský avatar
ulitej
Pokročilý
Pokročilý
 
Příspěvky: 112
Registrován: ned 13. led 2019 13:34:31

Re: TWO TREES tlačiarne

Příspěvekod Sakul » ned 10. kvě 2020 17:03:53

Tak asi by to šlo, ale znamenalo by to další rozměr profilu. Takhle jsou použity 3 rozměry a pokud by se ten vrchní dal mezi byl by unikátní svým rozměrem. Navíc by musel být naprosto přesně uříznut. Samozřejmě předělat plastové díly držící tyče.
Navíc jsem nepochopil ty volné drážky, k čemu by to bylo dobré.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: TWO TREES tlačiarne

Příspěvekod ulitej » ned 10. kvě 2020 18:08:09

Vezmu to odzadu - asi když člověk zapomene vložit T matku , ale to se zjistí vlastně hodně brzo . No a s tím rozměrem je to hodně logicky vysvětlené a tím pádem se dá předpokládat , že při správném postupu při řezání odpadne kupa starostí. Tak přeji hodně úspěchů ---- po nějakých 30 letech jsem si donesl domů červený časopis pro lidi pachtící se elektronikou a koukal jsem jak jsi aktivní :-) tak jen tak dál
Uživatelský avatar
ulitej
Pokročilý
Pokročilý
 
Příspěvky: 112
Registrován: ned 13. led 2019 13:34:31

Re: TWO TREES tlačiarne

Příspěvekod Sakul » ned 10. kvě 2020 20:12:39

Jo už jsem to pochopil s těma drážkama. Já totiž používám výhradně matky, které se dají vkládat přímo do drážky, takže se nemusí nastrkávat předem. Proto mi to nedocházelo. Nepoužívám ty doporučené, právě proto, že nejdou vkládat drážkou.
Jinak co se týká Amara, tak snažím se. Jeden čas jsem psal články i pro SOS elektronics, ale tam mě unavovalo jak pořád chtějí bombastické nadpisy ala BLESK a poutavé úvody, jen aby byly prokliky. To sice chápu u novinek.cz a podobných braků, ale u produktových článků, které bude číst stejně jen někdo koho to fakt zajímá mi to přijde dost mimo. Holt, ale já nejsem ten Manager, tak tomu prdlajs rozumím.
Tady pár ukázek:
https://www.soselectronic.cz/articles/s ... kladu-2367
https://www.soselectronic.cz/articles/f ... lejem-2307
https://www.soselectronic.cz/articles/v ... skoci-2303
https://www.soselectronic.cz/articles/w ... i-cas-2289
https://www.soselectronic.cz/articles/l ... izaci-2290
a nějaké další. Jako taková perlička u posledního zmíněného článku Kvalitní I/O moduly pro průmyslovou automatizaci jsem dostal jako podklady katalog, kde bylo pár fotek z mého bývalého pracoviště, ale tyto produkty se tam nikdy nepoužívaly.

Tímto bych to v tomto tématu uzavřel neb se to zde začíná ubírat trochu mimo téma.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků