Problém s udržením teploty extruderu

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Problém s udržením teploty extruderu

Příspěvekod Sakul » ned 10. kvě 2020 8:33:17

Tak jsem se setkal se zajímavým problémem. Na mé tiskárně Tronxy se mi asi před 2ma dny přerušil tisk s chybou Decouple extruder. Tak jsem to začal trochu bádat a přikládám teplotní křivku.
Repetier Teplotní křivka extruderu Tronxy X5S.png

Jen pro uvedení do situace. Pokud zahřeju extruder, ale tiskárna netiskne je křivka OK a drží v rámci tolerancí celkem OK. Pokud dám tisk, tak asi prvních 30min také drží, ale pak se stane to co je na obrázku. Někdy to takhle je celý tisk (pokud to teda neustřelí moc a tiskárna to nestopne), ale už jsem si všiml, že se to najednou srovná a zase to nějaký čas běží OK.

Takže si můžeme udělat takový malý kvíz, kde je zakopán pes. Ani já momentálně nevím co je příčinou. Nicméně jsem už pár testů udělal, takže mohu napsat čím to dosud nebylo:
1: Nebyl to vadný termistor.
2: Nebylo to špatné nastavení termistoru ve firmware.
3: Nebylo to vadné topení.

Tak kdyby měl někdo nějaký nápad, tak napište. Jen prosím přidejte i odůvodnění proč by to mělo být to co uvedete.
Já budu také bádat (mám v záloze pár tipů) a pak si to vyhodnotíme. Jsem sám zvědav čím to bude.

Ještě přidám nějaké technické info:
Zdroj tiskárny 12V/360W
Elektronika Arduino MEGA + Ramps-S v1.0

Další info zde: https://www.youtube.com/watch?v=zOtgzJo ... kpPFZdNE9g

Pokud by měl někdo doplňující dotaz klidně se ptejte.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Problém s udržením teploty extruderu

Příspěvekod schusterj » ned 10. kvě 2020 10:16:47

No já bych to řešil tak, že bych napíchnul osciloskop. Mám digitální do 100MHz, tak už se dá něco měřit. Jednu sondu bych dal na výstup mosfetu a sledoval PWM. Druhou bych ošahával zbytek - vstup pro termistor, jestli tam neleze nějaký naindukovaný bordel. Dál bych měřil co leze do gate mosfetu a porovnával s výstupem na topení atd. Je to taková dost blbá závada, ale dalo by se to určitě vyřešit. Hlavně bych si na tom osciloskopu nahrál samply když je to ok a pak ty zkomolený.
S osciloskopem pracuji často a je to neocenitelná věc, která mi vyřešila už spousty záhad (spínané zdroje atd.)
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Problém s udržením teploty extruderu

Příspěvekod Sakul » čtv 14. kvě 2020 14:15:51

Tak přináším rozuzlení tohoto problému. Tak nějak jsem to tušil. Na vině jsou nekvalitní čínské komponenty použité na desce Arduino MEGA WIFI. Konkrétně stabilizátor (DC/DC měnič) 5V, který občas dostane nápad, že by bylo super trochu těch 5V rozhejbat. No a pak to začne měřit blbě teplotu, tak to začne takhle lítat. Vyměnil jsem Arduino za jiné a je to postatně lepší. Asi tomu tam i trochu dělá šoky ta WIFIna. Holt daň za levnou desku.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement
SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron