Rebel III - aktualizace firmware + hardware

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Rebel III - aktualizace firmware + hardware

Příspěvekod Jackeso » úte 07. črc 2020 18:41:41

Zdravím,
cca před 2,5 roky jsem si pořídil z druhé nebo třetí ruky Rebela III. V té době mi Rebela doporučil jeden známý... nicméně už nedodal to, že trojka je spíše taková BETA oproti docela odladěné a velmi populární 2. verzi.
No nevadí, svoje si tiskárna už odtiskla až až... a já se aspoň s postupně přicházejícími problémy něco o 3D tiskárnách naučil. Nicméně jelikož jsem tiskárnu potřeboval zejména k tisku designových modelů (k mému studiu), zas tolik jsem se nenaučil. No a momentálně jsem v takové fázi, že by tiskárna chtěla kompletně "repasovat" a možná upravit. Samozřejmě bych mohl tiskárnu dát úplně pryč a koupit si nějakou jinou, ale na druhou stranu - je mi líto dávat peníze za Průšu, když tisknu jen občas a zároveň nechci tuhletu vyhodit, protože si myslím, že potenciál má a s patřičným zásahem může sloužit ještě dlouho... čili, tolik k úvodu :D

O co jde? Rebel III byl dělaný s dvěmi extrudery, nicméně ve zkratce se mi jeden pokazil a stejně jsem nevyužíval potenciál obou, tak jsem jej dal pryč. Nicméně protože je tam udělaná pojistka, nemůžu vypojit termistor z tohoto extruderu bez toho abych upravil firmware.
Ofuk - protože to nebylo řešeno, vyřešil jsem to tak, že mám snad jen někde na zdroj napíchnutý větráček (původně ten, co chladil elektroniku) a ten přidělaný k hotendu... Tzn. že fouká furt a regulace otáček je vlastně nulová a už vůbec ne skrze Gcode. Tím pádem i přemostění je naprosto mimo hru.
Hotend - tady jsem zjsitil, že byly dodány pravděpodobně nějaké klony E3d v6 s teflonkou uvnitř... asi oukej, ale říkám si, že bych aktualizoval na celokov, kde by mohl být už ten lepší termistor, který se zasouvá podobně jako topné tělísko.
Autoleveling je asi zbytečný...
Zároveň bych chtěl kvalitu tisku posunout nahoru, protože si myslím, že momentálně to je nicmoc - viz fotky...
No a k tomu všemu bych ptořeboval upravit i firmware - nicméně protože nemám zdrojový kód tohoto firmwaru, jsem docela nahraný... A musím si jej nějakým způsobem nastavit sám... Díval jsem se na Sakulovo video, jak konfiguroval firmware pro Rebela 2 a říkám si, že by to gro mělo být naprosto totožné ne? Výjma toho, že bych nastavil jiný rozměr podložky a případně motor na osu Z, který je na Rebelu 3 řešený řemenama... Nicméně protože jsem to nestavěl, tak netuším, jaké jsou tam např. termistory u podložky apod... Je to velký problém?

Jaké je tedy řešení? :D I když nejsem elektrikář a ani programátor, myslím si, že něco zvládnu - několikrát jsem již měl tiskárnu rozloženou a zase jsem ji nějak dokázal zapojit a rozchodit...
Myslíte, že když už se do toho pustím, bylo by dobré třeba koupit i Sakulovu Ramps - S a na ni to vše osázet? Jaké by to mělo výhody? A co drivery? momentálně tam mám myslím DRV8825... Může třeba jejich výměna posunout kvalitu tisku nahoru?

Přikládám fotky tho, jak teď Rebel vypadá. Prosím, buďte tolerantní s tím, jak a kde vede kabeláž... vždy jsem to řešil narychlo a věděl jsem, že někdy přijde větší generálka ;)

Budu rád za jakékoliv podněty a rady. Díky moc!
Přílohy
IMG_8158.JPG
Kvalita tisku
IMG_8153.JPG
Rebel 3 - zada
IMG_8152.JPG
Rebel 3
Uživatelský avatar
Jackeso
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 07. črc 2020 17:51:27

Re: Rebel III - aktualizace firmware + hardware

Příspěvekod Jackeso » úte 07. črc 2020 18:43:32

Další fotografie s detaily ......
Přílohy
IMG_8156.JPG
Pojezd Z
IMG_8155.JPG
Pojezd Z
IMG_8154.JPG
Extruder
Uživatelský avatar
Jackeso
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 07. črc 2020 17:51:27

Re: Rebel III - aktualizace firmware + hardware

Příspěvekod Sakul » stř 08. črc 2020 19:35:24

Osobně pokud by se mi něco takového dostalo pod ruce, určitě bych to trochu učesal, vyházel nepotřebné harampádí, případně poupravil konstrukci mým požadavkům. Nejsem si jist, jestli si zmínil řídící desku, ale předpokládám Ramps. Nechci tu nijak nabádat (vnucovat) k použití Ramps-S, ale já bych ho tam dal na beton. Už proto, že má možnost řídit všechny ventilátory + s extend modulem(NINI) osvětlení a třeba ještě něco. Takže bych to nemusel nějak dobastlovat. Drivery používám A4988, ale používal jsem i ty co máš a nechají se. Ty se dají vyměnit kdykoly a nemyslím, že by nějak brutálně přispěly ke zlepšení kvality tisku a o snížení hlučnosti nemůže být zde vůbec řeč.
Jinak co se týká kvality tisku, tam záleží na preciznosti mechanické konstrukce, trochu na nastavení firmware a zásadní vliv má vyladěný tiskový profil ve sliceru. Takže zde bych následně ladil zlepšení tisku.

Na druhou stranu to vypadá dost rozhašeně a zbastleně, takže by třeba nebylo od věci to celé rozebrat a něco použít na přestavbu na klasického Rebela II. Toť otázka, jak moc se v tom chceš pohrabat.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Rebel III - aktualizace firmware + hardware

Příspěvekod Jackeso » čtv 09. črc 2020 16:35:47

Ahoj, díky moc za odpověď. Přesně jak říkáš - je tam klasická Ramps - trošku upravená o nějaký Mosfet a pojistku/y, co jsme tam s kamarádem dodělávali na základě Tvých videí :).
Momentálně jsem se rozhodl, že si alespoň zkusím odladit podložku a přidám tam nějaké své ofuky - chtěl bych přidat 2x 3mm na 12V... díval jsem se, že by se měly zapojit na D9. A uvidím, jak to bude fungovat, když zapnu a vypnu ofuky ve PrusaSliceru. Zároveň chci trošku lépe uspořádat kabeláž..... TO by bylo takové (opět) narychlo řešení, abych mohl dotisknout něco do práce. Nicméně za 1-2 týdny bych se do toho klidně pustil znovu a jestli říkáš, že by tomu tvá Ramps S pomohla, určitě si dám říct ;). Přestavovat na Rebela 2 se mi asi úplně nechce, i když je fakt, že co mě zde štve, tak je řešení uchycení Hotendu a celkově přístup k němu. Takže minimálně v této oblasti si změnu dokážu představit :-).

Jinak co se kvality tisku týče - vycházel jsem z předdefinovaných nastavení pro Prusu Mk3s... S tím, že jsem si upravoval rychlosti, vrstvy, výplň, perimetry... Nic víc asi ne. Myslíš, že je potřeba ladit i další nastavení? V čem si totiž myslím, že by teoreticky mohly být problémy, tak jsou řemeny - přijde mi, že je dotahování zde celkem složité a nejlépe by byly potřeba vždy 4 ruce. Pokud se nemýlím, tak je použitý momentálně všude tento řemen https://www.materialpro3d.cz/mechanicke-dily/remen-gt2/ Na podložce byl původně použitý ještě se silnější výztuhou, nicméně asi byl už starý nebo přetáhlý a začal přeskakovat a tím pádem byly v ose Y na výtisku znatelné odskoky.

Nicméně - co se týče Ramps S - bylo by možné poté poprosit o radu nastavením Repetieru? Nebo je to v podstatě stejné jako ve videu, kde jsi Repetier nastavoval na Rebela 2?

Díky moc!
Uživatelský avatar
Jackeso
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 07. črc 2020 17:51:27

Re: Rebel III - aktualizace firmware + hardware

Příspěvekod Sakul » čtv 09. črc 2020 17:06:23

Nastavení firmware je v podstatě obdobné s tím, že je samozřejmě nutné změnit věci co jsou jinak, kterých nebude více jak asi 20, takže by to neměl být problém. Navíc většina parametrů jde editovat dodatečně v EEPROM.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků

cron