Posunuté vrstvy v ose Y

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Posunuté vrstvy v ose Y

Příspěvekod Sakul » stř 30. pro 2020 17:00:43

Nedávno jsem s jedním tiskařem řešil problém posunutých vrstev na výtisku a to konkrétně na ose Y. A protože je to velice častý problém hlavně začínajících tiskařů rozhodl jsem se s Vámi o to podělit. V první řadě je nutné si uvědomit, že tento problém může mít nespočet příčin a jejich odhalení bývá někdy hodně problematické a je třeba postupovat systematicky a často jde o pokus omyl.
Každý tiskař by měl být schopen si svoji tiskárnu zdiagnostikovat, což samozřejmě v první řadě znamená vědět, jak taková tiskárna funguje a jaké jsou vzájemné souvislosti.


Marek P.:
Dobrý den,

tak mi to začalo posunovat vrstvu také, a mám podezření na vymačkané nebo zoxidované kontakty na čtečce karty.
Jen jsem se lehce dotkl karty a hlásilo to kartu není vložena, karta je vložena.
Napíšu jak budu vědět více.


Sakul:
Zdravím,
principiálně nemůže mít jakýkoli problém s SD kartou žádný vliv na posun vrstev. Zatím byla vždy při problému s posunutými vrstvami na vině mechanika tiskárny, případně problém v soustavě driver/motor.
Už skoro 2 roky používám na mých tiskárnách Ramps-S a za celou dobu nebyl problém s posunem vrstvy, který by způsobila elektronika, ale vždy to byl důsledek nějaké mechanické závady, ať už povolené šrouby, vyhřátý plast nebo uvolněný extruder. Kolikrát jsem se celkem zapotil než jsem závadu odhalil, ale vždy se podařilo.

Mimochodem zajímavý problém jsem měl při nedávných testech mé nové elektroniky pro řízení CNC (Sakul GRBL v2), kdy jeden motor boha nechtěl reverzovat a furt točil jen na jednu stranu. Lezl jsem po tom asi 2 hodiny a furt nemohl na nic přijít. Až pak jsem si všiml, že jsem zapomněl zapájet DIR vývod patice driveru.


Marek P.:
Dobrý den,

takže jsem zjistil co bylo problémem na mé tiskárně, ale musel jsem si to ověřit než Vám to napíšu delším bezproblémovým provozem tiskárny.
Předem připomínám že se náhodný posun vrstev konal pouze v ose Y, tedy na ose hot bedu.

Zkontroloval jsme komplet mechaniku, vše v pohodě.

Vyměnil se driver na ose Y a první problém. Velice zvláštní chování při nastavování klidového proudu driveru (chovalo se to nestabilně, proud utíkal), nicméně podařilo se, ale problém občas stále přetrvával.... (Bylo jedno jaký jsem tam dal driver, prostě pořád problém s nastavením proudu)

Při spuštení zkušebního tisku jsem si všimnul, že při projíždění nul všech os, se osa Y vynulovala mimo doraz koncového spínače a to o téměř polovinu dráhy stolu! Takže jsem proměřil končák a nestačil jsem se divit. Mimo stavy sepnutý a rozepnutý se chvílemi vyskytoval i stav neurčitý, prostě 150-250 Ohmů. Po výměně končáku vše v pořádku, proud na driveru šel nastavit úplně normálně, už žádné náhodné posunutí vrstev a vždy zaparkoval tak jak má.

Tento stav je nyní setrvalý a ověřený cca 6 dny tisku v kuse.

Takže naprosto žádný problém s RAMPS-S. Ale ani se čtečkou, tak jak jsem si to původně myslel. Zblblý končák osy Y......

Nicméně čtečka se musela vyměnit, neboť se v původní zhroutil kontkat a když jsem vložil kartu hlásil systém že je vyjmuta a když jsem ji vytáhnul. tak že je přítomna, ale bez dat... :-)

Snad Vám bude můj postřeh užitečný.

S pozdravem Marek
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement
SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků

cron