Posunuté vrstvy v ose X

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Posunuté vrstvy v ose X

Příspěvekod Sakul » stř 30. pro 2020 17:34:08

Před pár minutami jsem vložil záznam mé konverzace s jedním tiskařem, kde byl řešen problém posunutých vrstev výtisku v ose Y. No a protože i já jsem poslední dobou na jedné mé tiskárně řešil problém posunutých vrstev, tak Vám o tom také napíšu.
V první řadě je nutné uvést do situace. Již asi před půl rokem jsem si postavil upravenou verzi Rebela II, s mým označením Rebel-SX. Jde o tiskárnu se zvětšenou tiskovou plochou na 300x300x220mm. Po zprovoznění tiskárna chvíli běhala naprosto perfektně, takže jsem v ní vyzkoušel i jiný extruder viz ZDE. Je tam i video ukázka dané tiskárny. Tiskárna opět s tímto extruderem pracovala nějaký čas naprosto bez problému. Nicméně najednou začal být problém s posuvem vrstev v ose Y, kdy byl posuv do obou směrů a to celkem nahodile. Tento problém jsem odhalil celkem brzy a byl způsoben povolenými šrouby na dílu upevnění řemenu k vozíku osy Y. Vyměnil jsem šrouby a použil matky s ochranou proti povolení. Od té doby byl tisk zase OK.
Jenže po několika dnech se opět začal projevovat posun vrstev a tentokrát se vždy jednalo o skokové ustřelení tisku v některém směru, ale byly i výtisky které byly ustřelené hned několikrát a to třeba vždy v jiném směru. I tento problém byl celkem snadno odhalen a na vině byl nový extruder, který až příliš páčil vozík a redukci přes kterou byl přidělán. To způsobovalo zaseknutí trysky při přejezdech o výtisky a tím ztrátu kroků. Toto jsem opět fixoval přepracováním extruderu a redukční desky.
Opět byl na nějaký čas klid. Následně jsem vrátil původní Rebeláckej extruder, neb na něm momentálně potřebuji dělat nějaké úpravy a během několika dní se začal vyskytovat další problém s posunem vrstev. Tentokráte šlo vždy o posun v ose X a vždy jen směrem do kladných souřadnic a posuv byl celkem plynulý v podstatě v každé tištěné vrstvě. Zde jsem tedy bádal hodně dlouho a došlo to až tak daleko, že jsem začal řešit proud motoru, jeho akceleraci a Jerk. Navíc se mi v průběhu testů stávalo, že třeba celý tisk proběhl naprosto v pořádku bez ohledu na jeho dobu nebo nastavení tiskárny. Jindy byl prakticky po celou dobu viditelný velmi postupný posun.
No nebudu Vás napínat. Po nějakém čase sledování a ladění parametrů jsem si všiml, že k problému dochází výhradně pokud se něco tiskne na pravé části podložky. Jakmile bylo tištěno cokoli v levé části nebyl nikdy problém. Nakonec byl problém identifikován v prasklém dílu s napínákem osy X. Moc tomu také nepřispívaly čínská ložiska, která tedy drhla už od začátku.

Takže tady vidíte jak postupné nabalování zcela bezvýznamných malých problémů může nakonec vést až k takto zákeřným problémům. Proto v případě problému vždy jděte i po maličkostech, které na první pohled vypadají, že s Vaším problémem nemusí vůbec souviset. Jak se po zdlouhavém bádání většinou ukáže opak byl pravdou.

Nyní tedy zbývá popřát co nejméně takto zákeřných závad a co nejvíce kvalitních tisků.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků