firmware

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

firmware

Příspěvekod duky40 » ned 10. led 2021 12:09:13

Zdravim vas,prosim o radu s deskou geeetech 2560 rev.a+.po nahrati firmwaru se na lcd ukazuji dve radky ctverecku a na desce neustale blika oranzova dioda.Pri opetovnem nahrati marlina jiz nejde nahrat,ardutino ide vypise avrdude: stk500v2_getsync(): timeout communicating with programmer". dekuji za pomoc
Uživatelský avatar
duky40
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 10. led 2021 11:58:08

Re: firmware

Příspěvekod Sakul » ned 10. led 2021 15:34:45

Na tydle desky bacha. Číňan je ojebává nehorázným spůsobem a to až tak, že tam dává levné procesory s menší pamětí. Takže v první řadě zkontroluj co tam je fyzicky za procesor. No a pak tam pěkně nahraj zpátky Bootloader, která bude nejspíš poškozený a proto se s tebou deska nechce bavit. Po obnovení BL by to mělo zase ožít a měl by jít nahrát firmware.
Jinak to, že se ti na displeji zobrazuji 2 řádky čtverečků znamená, že daný displej není firmwarem podporován nebo je displej špatně zapojen, nebo je nekompatibilní. Je nutno podle schémat zkontrolovat fyzické propojení desky a displeje + že to sedí s definicemi ve firmware.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: firmware

Příspěvekod duky40 » ned 10. led 2021 16:22:09

nahrani booloaderu jsem se pokousel,ale stale ta sama hlaska.Spis mi prijde ze deska porad pracuje,jak jsem psal pri zapnuti zacne oranzova ledka blikat jako pri nahravani. Myslim ze vtom bude ten zakopany pes.Prijde mi jako by se zasekl a doklola pracujea a mozna proto nemohu do nej nic dostat.Jinak procesor je atmega 2560 16u.
Uživatelský avatar
duky40
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 10. led 2021 11:58:08

Re: firmware

Příspěvekod Sakul » ned 10. led 2021 18:40:42

Pokud se nahrává bootloader pomocí HW programátoru je procesor zresetován a tak není možné, aby dělal cokoli jiného než to, že nahrává program.
Jakým programátorem nahráváš bootloader a jak ho máš do desky připojen?

PS: ta hláška spíš značí, že ti nekomunikuje Arduino IDE s programátorem. Takže to by chtělo asi vyřešit jako první.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: firmware

Příspěvekod duky40 » pon 11. led 2021 8:52:45

Nahravam pres usb+notebook win 10 arduino 1.8.13 . Predtim to slo bez problemu.
Uživatelský avatar
duky40
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 10. led 2021 11:58:08

Re: firmware

Příspěvekod Sakul » pon 11. led 2021 11:49:50

No ale to tam nahravas uzivatelsky program. Ty potrebujes nahrat bootloader a ten nejde nahrat pres USB. Na to potrebujes programator a pripojit ho mam pocit do konektorů ext1 a ext2. Delal jsem o tom video jak se s touto deskou pracuje a prehrava bootloader. Takze pokud to pripojis do usb a das vypalit bootloader je logicke ze ti to napise ze nebyl nalezen programator, kdyz ho tam fakt nemas. Pokud s nahravanim a vseobecne programovanim procesoru nemas skusenost avybaveni, bude problem tu desku ozivit.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: firmware

Příspěvekod duky40 » úte 12. led 2021 11:30:58

Po dlouhem prohledavani netu jsem narazyl na ten spravny postup.Jak pisete je potreba programator,ja mam arduino mega 2560.Vse jsem delal dle tohoto videa: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=yVgReNF1KQA . A voala karta je opet ziva. diky za postrceni snad nekomu take pomuze. Moc dekuji
Uživatelský avatar
duky40
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 10. led 2021 11:58:08

Re: firmware

Příspěvekod antoans » pon 22. úno 2021 16:11:08

Zdravím chtěl jsem vyzkoušet jak mi bude chodit repetier 1.0.4 všechno chodí pěkně jen po zapnutí tiskárny když ještě nejsou osy zhoumované tak v ruce mi nejdou posouvat osy do mínusu tak si říkám kde jsem asi udělal chybu.
Rebel II compiled by REBEL S ,Gravírka Atomstack X7PRO
Arduino MEGA 2560
Ramps 1.4
Repetier 0.92.9
Uživatelský avatar
antoans
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát 12. led 2018 1:10:29
Bydliště: Ostrava 2

Re: firmware

Příspěvekod Sakul » pon 22. úno 2021 17:01:38

antoans píše:Zdravím chtěl jsem vyzkoušet jak mi bude chodit repetier 1.0.4 všechno chodí pěkně jen po zapnutí tiskárny když ještě nejsou osy zhoumované tak v ruce mi nejdou posouvat osy do mínusu tak si říkám kde jsem asi udělal chybu.

To je zajímavé co? Na toto téma by se dalo napsat mnohé. Z principu věci, kdybych to programoval já a nebude tiskárna zreferovaná nedovolím ji se pohnout ani o milimetr na žádnou stranu. Takže bych celkem vzato řekl, že je to správný stav. Ono totiž není vůbec žádný důvod k tomu, aby se tiskárna jakkoli hýbala bez toho, aby znala svoji pozici. A to nemůže znát bez toho, dokud neprovede referenci. A kdych to programoval já, ještě přidám podmínku, že nelze jet k home pozici delší vzdálenost než je definována maximální vzdálenost dané osy (ale je možné, že tato ochrana tam je, jen jsem to nikdy nebádal).

Takže závěrem: Nevidím v popisovaném chování tiskárny vůbec žádný problém, ba naopak mi přijde celkem logické.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: firmware

Příspěvekod antoans » pon 22. úno 2021 18:33:58

No je to snad do dobrá věc ale mi šlo o to že po posledním tisku zůstal extruder 150 mm nad deskou a zůstalo to tak. Pak jsem na bedu dělal nějaké úpravy a znovu ho potřeboval zkalibrovat a abych nenabořil do desky tak jsem si chtěl opatrně v ruce sjet dolů. V 0.92 to funguje v pohodě do + i - jsou tam navíc 2 volby rychle a pozice první jede po centimetrech a druhá po desetinách milimetru je fakt že když to tady někdo neodhadne vzdálenost a ohulí to na těch centimetrech tak mu to klidně i naboří. V té 1.0.4 to funguje tak že když se regulátorem to čí pomalu tak to jede po těch desetinách a když rychleji tak i pohyb je potom rychlejší. Tak by mně potom zajímalo jak se v ruce dá s osami pohybovat tam a zpět což by podle mého názorů jít mělo když potřebuju popojet s bedem nebo extruderem a bych to nemusel tlačit rukou přes motory.
Rebel II compiled by REBEL S ,Gravírka Atomstack X7PRO
Arduino MEGA 2560
Ramps 1.4
Repetier 0.92.9
Uživatelský avatar
antoans
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát 12. led 2018 1:10:29
Bydliště: Ostrava 2

Re: firmware

Příspěvekod Sakul » pon 22. úno 2021 19:19:02

Tak samozřejmě u starší verze firmware to bylo naprosto špatně a těch chyb tam bylo podstatně více.
Jak jsem psal, není vůbec žádný důvod k tomu, pohybovat osou bez předchozího zhoumování.
Pokud došlo na tiskárně k HW zásahu musí se provést opětovná kalibrace jako při uvádění tiskárny do provozu. To předpokládá poučenou obsluhu, která dokáže předvídat potenciální problém a tudíž provede potřebná opatření. Takže pokud tedy pohnu podložkou do plusové hodnoty a hrozí kolize osy Z, nastavím koncovou polohu osy Z do bezpečné vzdálenosti. Což je mimochodem rychlejší než nějak šmrdlat osou v ručních pohybech.
A pokud někoho napadne argument, že pokud může osou pohybovat ručně, může přesněji a rychleji najet správnou pozici nad podložkou, tak to je pouze klam. Sice tam může najet, ale pak tam najel v ručních pohybech bez zpětné vazby s odměřováním, takže je tam sice fyzicky, ale stroji samotnému to nijak nepomůže, pač ten bude stejně chtít to seřídit na koncový spínač nebo zadat patřičný offset.

Ale rozumím této situaci a již hodně krát jsem ji řešil na mnohem dražších strojích (řády milionů EURO). Když se třeba přišlo na SW (HW) závadu, která se odstranila a pak si obsluha stěžovala na to, že nemůže se strojem v ručních pohybech provádět nebezpečné operace, i když to na oko vypadalo velice jednoduše a ona si tím zjednodušovala (urychlovala) práci, i když to nebylo takto v manuálu povoleno, a byl předepsán zcela jiný postup.
Horko těžko se pak vysvětluje, že předchozí postup (před opravou) byl naprosto špatný a nebezpečný (Tímto zdravím obsluhu AF2370 a 80).
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement
SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků