3D tisk zkušenosti-všeobecně

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

3D tisk zkušenosti-všeobecně

Příspěvekod schusterj » čtv 28. led 2021 13:18:49

K napsaní tohoto příspěvku mě donutilo přečtením různých článků na soc. sítích ale také na různých fórech a videích. Vždy se jedná o nářky typu: Špatně to tiskne, ucpává se tryska, udělal jsem tu a tu úpravu a ono to stejnak nejde.....atd.
Ideální je potom vše svést na špatnou kvalitu materiálu, tedy filamentu. To, že někde koupil trysky za pár korun, koupil ten nejlevnější hotend či si zbastlil nějaký neodzkoušený extruder tam se příčina nehledá. To nemluvím o tom, že nikdo ani neví že je potřeba poctivě zkalibrovat kroky extruderu ale hlavně i jeho průtok (Extrusion multiplier calibration).
Přiznám se, že jsem se taky pokoušel něco bastlit ale čas ukázal že to je mrhání časem ale také penězi. Proč vymýšlet vymyšlené? Vždyť existují prověření výrobci jako E3D, Bondtech atd. No a když čína tak třeba se dá občas něco koupit od Trianglelabu. Já osobně preferuji E3D a Bondtech. Proč? Protože chci založit filament, spustit tisk a o víc se nestarat. Nechci sedět u tiskárny a trnout, zda se tisk zdárně dokončí.
Materiál - věřte či ne, ale je mi úplně jedno jakou značku koupím. Chci PET tu a tu barvu a je mi jedno, jakou značku koupím. Po koupi udělám kalibraci, uložím profil a pak už tisknu naostro. Tisknul jsem už hodně velkou směs značek a vždy s úspěchem.
Dále mě rozesměje neznalost vlastností materiálů. Je plno borců co jsou schopni tisknout vlastní konstrukci extruderu či jiných komponentů tiskárny z PLA, kde jsou vystavovány teplu z vyhřívané desky. Našel jsem jen jednoho prodejce, který zdůrazňoval že PLA je určený pro dekorativní předměty, není vhodný pro venkovní použití, působením UV záření a vyšších teplot časem zkřehne, měkne už při 60°C.... atd. Osobně já z toho tisknu občas ptákoviny pro děti. Můj preferovaný materiál je PET, někdy podle potřeby ASA,CPE, TPU,.....atd., vše bez problémů tisku.
Tohle je prostě moje zkušenost. A musím zdůraznit, že některé moje tisky trvají i skoro dva dny v kuse. Zrovna jsem dětem tisknul lebku terminátora, no name PLA, upravená tiskárna CR-6SE, extruder E3D Titan Aero, doba tisku 42 hodin.
Založil jsem tisk, a víc jsem se nestara. A tak to má být.
Udělal jsem také foto levné trysky, aby šlo vidět, čemu já se vyhýbám a do hotendu je vůbec nestrkám. To jsou další možné příčiny přicpávání. Jsou to pozůstatky když jsem začínal, mám je jako odstrašující případ jak tryska vypadá uvnitř-jako struhadlo.
Tak to je asi vše.
Přílohy
Tryska-COLLAGE.jpg
Levné trysky
Tisk_Terminator COLLAGE.jpg
Tisk_Lebka_ Terminator
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron