Špatné nastavení 3d výtisků v sliceru Cura

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Špatné nastavení 3d výtisků v sliceru Cura

Příspěvekod Pavelev » pát 26. bře 2021 12:44:05

Ahoj.
Prosím vás potřebuji poradit s nastavením tisku. Začal jsem tisknout se stříbrným filamentem a první výtisk se hodně zkroutil. Pak jsem použil 3DLAC a i zde došlo k odtržení a malé deformaci. To navýšení kolem zámků u otvorů je to způsobeno špatným nastavením? Pak první a druhá vrstva uvnitř obvodů rámečků jsou jednotlivé vlákna tisknuty vedle sebe z mezerou. Chtěl bych nastavit  tisk tak aby se tiskly vedle sebe a netvořily síto kterým proudí vzduch.

Používám slicer Cura

Tisknu Filament Guide and Spool Enclosure.
https://www.myminifactory.com/object/3d ... uide-83008

hexframe-1.JPG

hexframe-1.stl
(55.55 KiB) 195 krát

CE5P_hexframe-1.zip
(538.42 KiB) 208 krát
Uživatelský avatar
Pavelev
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 22. úno 2021 18:41:01

Re: Špatné nastavení 3d výtisků v sliceru Cura

Příspěvekod Sakul » pát 26. bře 2021 15:43:10

Bohužel z obrázku není nic moc vidět. Je nutné vložit opravdu kvalitní obrázek v rozumném rozlišení (to vložená v 640x480 bohužel není).
Dále není upřesněno o jaký jde materiál (filament), to je celkem zásadní informace, týkající se toho nedržení na podložce a kroucení.
Nicméně jsem si prošel ten vygenerovaná G-Code a zjistil, že je to nějak divně naslicované a tiskne to do vzduchu. Což může být ten problém, že to nedrží na podložce a jsou tam mezery.
Za další ten model je vadný, což teoreticky mohlo způsobit vadné naslicování. Nevím jak je na tom Cura s detekcí a opravou vad v 3D modelu.

Asi bych dal jednoduchou radu. Pokud není nějaký opravdu relevantní důvod používat Curu, přešel bych být tebou na nějaký jiný slicer. Já již roky používám Prusa Slicer, jež je integrován v prostředí Repetier HOST. A pokud nepoužíváš Repetier HOST důrazně doporučuji zvážit jeho použití, jak pro přípravu modelu, přes jeho vyslicování, nahrání do tiskárny a následné spuštění tiskové úlohy přímo z PC. Navíc máš neustálou kontrolu nad tím co tiskárna zrovna dělá a lze měnit parametry tisku.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Špatné nastavení 3d výtisků v sliceru Cura

Příspěvekod Pavelev » pát 26. bře 2021 18:28:09

Lepší fotku už nezvládnu, já jsem jí tam dal kvůli tomu vnějšímu obvodu zámečků, které jsou vidět. Filament je PLA koupený u MATERIALPRO 3D. Ještě jsem se zapomněl zeptat na teplotu, Na trysce jsem nastavil 245°C a na desku 60°C. Tak jestli to není moc (je to zkouška při jaké max. teplotě se dá tisknout daný materiál jde o3d tisk letadel kde pan Mrázek radí tisknout na teplotu co materiál zvládne, je to kvůli pevnosti).

Jinak děkuji za pomoc a nastuduju a zkusím jak radíte.
Uživatelský avatar
Pavelev
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 22. úno 2021 18:41:01

Re: Špatné nastavení 3d výtisků v sliceru Cura

Příspěvekod Sakul » pát 26. bře 2021 19:55:03

Tak co se týká teploty. To je samozřejmě relativní, z principu PLA je to hodně, ale záleží na tom jak přesně (správně) daná tiskárna zobrazuje teplotu. Typicky mají tiskárny tendenci se zvyšující se teplotou tuto ukazovat spíše vyšší než je skutečná a není tak neobvyklé, že kolem 250°C mohou přeměřovat až o 20-30°C.

Pokud hodláš tisknout modely letadel je nutné správně zkalibrovat tiskárnu, hlavně ohledně množství plastu a šířky extruze. To musí sedět naprosto přesně. Mrázek to ve svých videích popisuje dostatečně podrobně. Taktéž mám pocit že existují přímo tiskové profily pro slicery nebo minimálně pro Simplify3D, do kterého bych doporučil investovat.

Jinak při tisku PLA by nemělo docházet prakticky k žádné deformaci a odlepování od podložky. Samozřejmě, záleží na použité podložce. Já tisknu zásadně na sklo nebo zrcadlo a na lepidlo nebo 3Dlac. S tím mám vynikající zkušenost. Testoval jsem i jiné povrchy obzvláště ty moderní různé PEI mě držej až tolik, že mě to vysloveně vytáčí pač to nejde sundat. Takže každý si musí najít tu správnou podložku pro svoje použití.

Lepší fotku už nezvládnu, já jsem jí tam dal kvůli tomu vnějšímu obvodu zámečků, které jsou vidět.

Bohužel nevím co máš na mysli. Je vhodné to do fotky nějak vyznačit, aby to bylo jasné. Já na té fotce vidím pouze rozmazaný tisk a díky nízké kvalite se to nedá ani přiblížit a jakkoli dále analyzovat.
Nevím čím je to focené, ale jestli z toho lezou tyto fotky možná bych se poohlédl po něčem schopnějším. I telefon za 2000Kč to vyfotí nesrovnatelně lépe.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Špatné nastavení 3d výtisků v sliceru Cura

Příspěvekod Pavelev » pát 26. bře 2021 20:55:58

U mne se ta fotka kterou jsem vložil ukazuje celkem dobře, tak nevím. Ale to bych už teď neřešil, dal, jsem na Vaší radu a instaluji PrusaSlicer 2.3.0. To co popisují, co to všechno umí, to vyřeší určitě spoustu problému. A jde dokonce nastavit na Ender 5 plus. A tady bych potřeboval pomoc. Zůstal jsem u Průvodce nastavení - Firmware.
Je zde:

Typ firmware

Některé příkazy G/M-code, včetně řízení teplota další,.....

Pod tím je výběr (a tady nevím o co jde)

Stále mám původní firmware ve verzi 1.70.2 BL ale nevím co je to za typ a co mám v rolovacím okně vybrat.

To nastavení je docela důležité (ale to určitě víte) protože 3DLabPrint dodává stl, plus hotové G-code které jsou vyloženě nastaveny pro tiskárny Průša. Je tam nějaký problém s PrusaSlicer, nebo byl. Já se nechystám hned tisknout 3d Rc letadla. Učím se od základu. K složitějším modelům se dostanu až zvládnu ty jednoduché a základní znalosti.

Znovu děkuji za obrovskou pomoc a Váš čas.
Uživatelský avatar
Pavelev
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 22. úno 2021 18:41:01

Re: Špatné nastavení 3d výtisků v sliceru Cura

Příspěvekod Sakul » pát 26. bře 2021 21:55:11

Použitý firmware v tiskárně. Všechny Číny používají prakticky výhradně Marlin. Jinak zjištění konkrétní verze firmware je možno provést odesláním příkazu M115.

Jinak info o položkách ve sliceru, které jsou nějak důležité jsem dělal video:


A tady je video jak u číny přejít z Cury na Slicer potažmo Repetier Host:
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Špatné nastavení 3d výtisků v sliceru Cura

Příspěvekod Pavelev » úte 30. bře 2021 18:00:05

Ahoj.

Prosím vás stále se mi nedaří tisk. Tvoří se na spodních vrstvách výtisku mezery mezi jednotlivými vrstvami. Tryska nanáší linku a pak další linku klade s mezerou a nespojí se tak s vedlejší linkou.

Používám PrusaSlicer 2.3
Na přiložených obrázcích je nastavení pro tisk.

U obrázku Výplň.PNG jsou dvě hodnoty:

Délka výplňové kotvy
Maximální délka výplňové kotvy

K čemu slouží tyto dvě nastavení? U hodnoty Délka výplňové kotvy bylo nastaveno 600%, zkusil jsem hodnotu nastavit na 6. (teď nevím jestli je to v mm nebo %) objekt jsem Slícoval a hledal jsem změny, ale žádné jsem nenašel. Teď když nastavím zpět 600%, a Slícuji tak objekt se zobrazí bez horních a dolních vrstev.

Nedokážu nastavit spodní povrch jak ukazujete ve videu u kostky při použití prusaslicer.

Předem děkuji za pomoc.
Přílohy
Výplň.PNG
Rychlost.PNG
DSC00025.png
Uživatelský avatar
Pavelev
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 22. úno 2021 18:41:01

Re: Špatné nastavení 3d výtisků v sliceru Cura

Příspěvekod Pavelev » úte 30. bře 2021 18:01:28

Přikládám další dva obrázky nastavení.
Přílohy
Vrstvy a perimetry.PNG
Pokročilý.PNG
Uživatelský avatar
Pavelev
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 22. úno 2021 18:41:01

Re: Špatné nastavení 3d výtisků v sliceru Cura

Příspěvekod Sakul » úte 30. bře 2021 18:48:12

Přijde mi, že máš ty hodnoty nějak divně nastavené.

V příloze posílám moje nastavení. Aktuálně používám profily Rebel-SX TETg(KOV). Tyto profily jsou funkční a stačí ti je pouze drobně modifikovat pro tvoji tiskárnu.

Fotky nebo vysvětlení sem dávat nebudu, protože toho máš strašně moc jinak než si myslím, že je dobře. Takže skus ten můj profil. Samozřejmě si nezapomeň vyzálohovat vlastní profily
Přílohy
PrusaSlicer_config_bundle.ini
(133.85 KiB) 248 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Špatné nastavení 3d výtisků v sliceru Cura

Příspěvekod Pavelev » úte 30. bře 2021 21:00:29

Na fórum se obracím jen pokud vyčerpám veškeré možnosti.
Nedaří se mi nahrát Váš profil. Nevím jak.

Děkuji za pomoc a Váš čas.
Uživatelský avatar
Pavelev
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 22. úno 2021 18:41:01

Re: Špatné nastavení 3d výtisků v sliceru Cura

Příspěvekod Sakul » úte 30. bře 2021 21:59:57

Soubor/Importovat/Importovat konfigurační balík...

Úplně stejně se dělá záloha, ale opačně.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron