Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Vojtek » pon 29. bře 2021 18:40:56

Zdravím... Už si nevím rady... Tak jsem se obrátil sem
Petg používám od začátku co jsem začal něco tisknout... Vždy docela slušně výsledky... Ale teď
Potřebuju vytisknout ozubene kolo 39 zubů 6mm tluste
První dva mm vrstev takže prvních 10 vrstev je prostě nějak špatně... Materiál jakoby pretekly nebo odhrnuty tryskou netuším...přikládám obrazek
Slicer používám od creality... Zkoušel jsem ještě cura...ale to. Na konci každý vrstvi přejede přes všechny zuby ve dvouch kružnicich a zuby taky totálně pokazí... Přikládám. Obrazek
Teploty 250 tryska 80 bed
Zkoušel jsem 70 na bed a to se vždycky utrhlo nebo někde prizvedlo a deformovalo...
Zkoušel. Jsem. Různé nastavení retrakce... Z hop žádný nebo 0.1 žádný změny... Porad prvních 10 vrstev hrůza a dalších 20 vsrstev na jedničku...mozna s tím má co dělat pohyb trysky v prvních 2mm je kolečko plné pak začne tisknout odlehčení... Přikládám obrazek..
Máte prosím někdo zkušenosti s nastavením sliceru creality? Z něj mi. Přišly všechny výsledky vždy nejlepší... Ale ozubene kolo delam poprvé... Na webu jsem našel ohledně tohoto. Problému jen nějaké nastavení retrakce ale úplně rozdílné parametry než mohu já nastavit nebo tomu moc nerozumím...
Jestli bude mít někdo trpělivost mi to vysvětlit budu moc rád... Jsem úplný samouk... Nemám v okruhu nikoho se zkušenostmi s 3d tiskem...

Moc děkuji
Přílohy
1617035895229357017803981074441.jpg
IMG_20210329_181439.jpg
IMG_20210329_181616.jpg
Uživatelský avatar
Vojtek
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29. bře 2021 18:24:53

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Sakul » pon 29. bře 2021 19:43:45

Podle mě jasné. Dává ti to moc plastu a při tisku 100% se to nemá kam nacpat tak to teče všude kolem. Pro ověření ztáhni na tiskárně průtok plastu třeba o 10% a sleduj co to udělá. Pokud to bude OK jsou 2 možnosti.
1. Správná - nastavíš ve firmware správný přepočet na mm u extruderu.
2. Ochcávačka - ve sliceru upravíš položku multiplikátoru filamentu ze 100% na nějakou nižší, se kterou to bude tisknout dobře.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1746
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Vojtek » pon 29. bře 2021 21:02:15

Díky moc... Mám. Zbytem filamentu tak. To. Jdu. Ještě zkusit... Tu druhou možnost vím jak. Udělat...
Tu první s firmwarem vůbec... Je možný to nějak vysvětlit nebo je to moc složitý?

DÍKY MOC
Uživatelský avatar
Vojtek
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29. bře 2021 18:24:53

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Sakul » pon 29. bře 2021 21:22:13

No to je jednoduché. V extruderu je ozubené podávací kolečko. To podává filament. No a nejspíš ho podává špatně. Takže je možno udělat jednoduchý test, kdy se označí třeba 100mm filamentu a poté se daný kus vytiskne (protlačí v ručních pohybech). Poté se změří zda se opravdu vytlačilo těch 100mm nebo jiná hodnota. Pokud to nesedí je jasné že nesedí přepočet kroků motoru na 1mm posunu filamentu. Vzorec na výpočet tu bude někde určitě popsán nebo je toho plnej internet.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1746
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Vojtek » pon 29. bře 2021 21:32:46

Předpokládám že musím připojit tiskárnu k počítači a nainstalovat třeba jiný firmware co je k ender 3 na webu...
Omlouvám se... Totálně v tom plavu...
Uživatelský avatar
Vojtek
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29. bře 2021 18:24:53

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Vojtek » pon 29. bře 2021 21:47:46

Tak jsem zkusil těch 90 % a povrch vypadá znatelně líp pro změnu zas nedostrik místy... Tak zkusím. 95 procent...
Uživatelský avatar
Vojtek
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29. bře 2021 18:24:53

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Vojtek » stř 31. bře 2021 22:05:23

Přikládám. Foto dvou koleček vedle sebe vlevo nastaven multiplikator na 75 procent vpravo na 85 procent....
Pak ještě detail. Z boku na těch 75 procent jsem tiskl rychleji tak nevím jestli je to rychlosti nebo menším množstvím materiálu... Ozuby má.asi nejlepší ale stejně první dva mm vrstvi co je kolečko plné., zuby nekopiruji následně vrstvy... A navíc kroužek uvnitř je uppne strasnej...
Přílohy
IMG_20210331_215350.jpg
IMG_20210331_215414.jpg
IMG_20210331_215720.jpg
Uživatelský avatar
Vojtek
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29. bře 2021 18:24:53

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Sakul » čtv 01. dub 2021 7:40:32

tak to vypadá, že tam těch nastavení bude špatně asi více.
Dej sem STL toho kolečka. Zkusím to vytisknout jak to dopadne.

Jinak dotaz. Proč tiskneš první 2mm se 100% výplní? To nemá ve své podstatě žádné opodstatnění.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1746
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Vojtek » čtv 01. dub 2021 10:28:04

První dva mm myslím jako. Ze jsou plné... Ne výplň na 100% tu mám nastavenou na 40%
Přikládám stl.... Děkuji opravdu moc...
Přílohy
ozubene kolo krajec v3.stl
(337 KiB) 243 krát
Uživatelský avatar
Vojtek
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29. bře 2021 18:24:53

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Sakul » čtv 01. dub 2021 19:01:47

Tak jsem to testnul vytisknout a naprosto bez problému. To STL je teda vadné, ale slicer by to měl bez problému fixnout.

Takže to bude čistě v nastavení sliceru. Bohužel nelze říct toto uprav a půjde to. Máš nejspíš rozhašeno celkem dost parametrů, které se vzájemně ovlivňují.
Osobně vždy doporučuju vzít defaultní profil daného sliceru (já používám nejčastěji Pruša slicer) a upravit v něm hodnoty které jsou nutné kvůli tvé tiskárně. Takže typicky retrakce, rychlosti, teploty, výplň. Plus třeba ještě pár parametrů, u kterých víš přesně co dělají a jakou mají souvislost. Následně se začne se skušebními tisky a upravují se zbylé parametry do vyhovujícího kompromisu.
Jak už jsem milionkrát říkal nastavení sliceru je alchymie a proto je nutné se nejprve stát alchymistou a teprve pak to začne měnit olovo na zlato (plast na 3D objekty).

Zde ve fóru jsem už mnohokrát dával k dispozici moji konfiguraci sliceru, takže si to můžeš dohledat a případně vyzkoušet.
Mám pocit, že jsi psal že používáš nějakého kočko psa od Creality (jako slicer). Toho se honem zbav a začni používat něco co funguje Průša slicer, Simplify3D a možná Curu.
Přílohy
2021-04-01 18.48.18.jpg
2021-04-01 18.47.41.jpg
2021-04-01 18.47.25.jpg
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1746
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Vojtek » pát 02. dub 2021 14:35:57

Zdravím... Opravdu moc děkuji za pomoc...
Nainstaloval jsem Průša slicer nastavil ender 3
Stahnul nějaký balíček profilu na pla a petg a nastavil tak
Jsem. Moc zvědaví jak se to projeví...
Ještě jednou diky
Uživatelský avatar
Vojtek
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29. bře 2021 18:24:53

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Vojtek » pát 02. dub 2021 15:15:35

Prosím vás
Změnu nastavení firmware nebo instalace jiného na ender 3 pro nejde bez rozebrání? A instalaci jakéhosi bootloaderu
Stále je objekt strašně pretekly i. Při nastavení multiplikatoru na 0.9
Uživatelský avatar
Vojtek
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29. bře 2021 18:24:53

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Sakul » pát 02. dub 2021 15:48:11

Do změny firmware se nepouštěl to by nedopadlo dobře. To že ti to tiskne blbě nebude nejspíš tiskárnou, ale špatným nastavením sliceru.
Nyní pár otázek:
1. Jiné objekty ti to tiskne normálně?
2. Jaké jsi zkoušel nastavovat hodnoty ve sliceru a jaký to mělo efekt?
3. Už si zkoušel jestli to podává správné množství plastu?
4. Tvoje tiskárna má přímé nebo bovdenové podávání?

Protože nevím co je tvoje tiskárna zač dej sem na ní odkaz, kde se dozvím technické specifikace. Pak ti zkusím pro ni slicnout ten objekt.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1746
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Vojtek » pát 02. dub 2021 16:24:36

Zkouším kosticku spirálový tisk šířku vrstvi podle šířky trysky takže 0.4
U základu zas roztekle první 4 vrstvy plne...pak jen stěny jedna vrstva a ještě jestli underextruze... Občas slyším přeskočit ozubene kolečko na extruderu...
Podle videa na YouTube kalibrace tryskove hlavy
Ale řídí tiskárnu přes pronterface
To nvm zda můžu taky... Odkazuje totiž na předchozí instalaci bootloaderu...

Tiskarna je creality ender 3 pro
Stačí odkaz na obchod?
https://www.alza.cz/creality-ender-3-pr ... 522742.htm
Přílohy
IMG_20210402_160933.jpg
IMG_20210402_161007.jpg
Uživatelský avatar
Vojtek
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29. bře 2021 18:24:53

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Vojtek » pát 02. dub 2021 17:03:08

Zkusil jsem to měřit... Označil jsem. Si 220 mm. Struny na ovládacím panelu tiskárny jsem dal prepare move axis extruder...hodnotu 100...a pomalinku to tlačili materiál do trysky... Když se motor zastavil tak do značky zbejvalo 23 mm tudíž to podalo jen 97 mm místo 100 přitom to tiskne jakoby to tlačili víc...
Jdu zkusit ten pronterface... To podle toho videa by mělo jít... Bez instalace nějakého bootloaderu... To je potřeba jen pro firmware
Uživatelský avatar
Vojtek
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29. bře 2021 18:24:53

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Vojtek » pát 02. dub 2021 17:13:08

Tak kde pak... Ani to nedokážu... Neobjeví se mi žádný nový port po připojení tiskárny k počítači...
Uživatelský avatar
Vojtek
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29. bře 2021 18:24:53

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Sakul » pát 02. dub 2021 19:24:33

Zkouším kosticku spirálový tisk šířku vrstvi podle šířky trysky takže 0.4

Tak abych řekl, já nikdy nenastavuji šířku vrstvy, to nechávám výhradně na sliceru. Toto jsou ty volby, pokud se blbě nastaví dělá to strašnej bordel a je to závislé na dalších parametrech. Proto je dle mého názoru lepší nechat to vypočítat slicer a maximálně to upravovat relativně (procentuálně) a né absolutně zapsáním konkrétního čísla.
Jinak pokud ti přeskakuje extruder, to se musí vyřešit. Jinak ti to nebude nikdy tisknout pořádně. Vyzkoušej jiné plasty od jiného výrobce a najdi ten který ti bude s tvojí tiskárnou fungovat.
Ta modrá kostka by nasvědčovala přicpávání trysky, proto to vynechávalo a udělalo takovej humus.

Jinak jsem koukal že ta tiskárna je bovdenová, takže jakou máš nastavenou retrakci?

To že ti to špatně podává filament je tedy potřeba upravit v EEPROM, pokud ji tvoje tiskárna podporuje, případně pokud ne dá se to fixnout M kódem na začátku tiskové úlohy. Potřebný M kód si již dohledáš na netu dle použitého firmware ve tvé tiskárně (Marlin).

Propojení s PC. Opět se to tady řešilo nesčetně krát. Propojit s PC, nainstalovat ovladač, zkontrolovat že je ovladač funkční, přečíst si číslo portu, to následně zadat do řídícího softu, nastavit správnou komunikační rychlost (tydle číňani naprosto nepochopitelně používají nepodporované rychlosti jako třeba 250000bps.

Jinak už jsem to tu psal taky asi milionkrát používejte pro ovládání tiskárny soft Repetier HOST. Je zdarma, je česky, obsahuje slicery a v podstatě vás provede přípravou tisku, vyslicováním, nahráním dat do tiskárny na SD, spuštění samotného tisku a monitoring během probíhajícího tisku včetně 3D vizualizace probíhajícího tisku. Podle mne není lepší soft pro řízení tiskárny.

Doporučuji se podívat na tyto videa, která jsem dělal na jeden čínskej šunt:
https://www.youtube.com/watch?v=WNqRoIq ... 9%C3%ADnek
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1746
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Vojtek » pát 02. dub 2021 19:34:32

Tak já skončil u toho že když připojím tiskárnu do počítače tak se nic nestane... Ve správci zařízení se objeví nový USB serial s vykřičníkem...ovkadac aktualizovat nelze... Na tyhle věci jsem prostě asi úplně neschopnej
Naprosto mimo jsem z m kódu že se dá upravit ve firmware když netuším jak se do firmware nejakyho dostanu... Celej den koukám na spousty videí s návody a bez výsledku... Jsem. Prostě člověk co neumí programovat... Jsem rád když zvládnu nainstalovat Windows... Takže nahrávání nového firmware nebo jeho nastavování... Eprom mám v tiskárně možnost zmacknu pipne to a tím to skončí... Prostě jsem úplně mimo... Asi darovanountiskar u prodám protože na to nemám buňky... Jsem. Nastrojar a modelář ne ajtak...
Uživatelský avatar
Vojtek
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29. bře 2021 18:24:53

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Sakul » pát 02. dub 2021 20:38:34

No to je bohužel problém s Čínskými věcmi (tiskárnami) všeobecně. Oni jsou levné, ale to má svůj hodně dobrý důvod.
Pokud jsi to koupil na Alze, tak bych potrápil jejich technickou podporu (případně to reklamoval). Minimálně k tomu musí být český manuál + ovladače. To de stáhnout na webu výrobce. A tam najdeš i postup jak ovladač nainstalovat. Jsem si skoro jist, že na YT je spousta návodů jak instalovat ovladač k tiskárně a to konkrétně této.
Jak bylo už mnohokrát řečeno 3D tisk není pro laiky. Buď si laik koupí tiskárnu za 50000-100000Kč, a pak to bude tak, že ji zapneš vložíš do ní STL a dáš tisknout. Nic víc neřešíš. Ale toto čekat od tiskárny za 4000Kč, fakt nelze. Když trefíš fakt dobrej kus možná bude tisknout tak nějak asi jako tobě. Ale to je jeden z 10ti. Většinou je to tak, že to prostě nejde a pokud člověk neví co s tím je to takřka neřešitelné. To máš stejné jako s běžnou tiskárnou na papír. Pokud ti bude vynechávat pruhy, možná zkusíš dát jinou náplň, ale pokud to bude dělat dál jde do reklamace. Tam není co řešit. U 3D je to to samé. Netiskne nebo tiskne blbě, reklamuj to. Nebo si holt musíš nastudovat tuny informací a zkusit to dát nějak do hromady.
Jinak M kódy a G kódy používají všechny CNC stroje včetně 3D tiskáren a je to v podstatě program co leze ze sliceru. Ač nerad dám sem zase odkaz co jsem dával minulý týden v jiném tématu G-Code. Jako správný tiskař a obsluha CNC stroje je nutné vědět, že něco takového existuje a umět to použít.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1746
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Sakul » pát 02. dub 2021 20:46:15

Tady přidávám už naslicované to kolečko. Slicoval jsem to profilem pro Anycubic co tady mám pozůstatek. Mělo by to být podobná tiskárna, takže i nastavení by měly být podobné. Je to pro Bovden. Zkus to vytisknout z PLA a dej vědět jestli to je použitelné. Pokud jo pošlu ti konfiguraci sliceru.
Přílohy
Ozubene_kolecko-PLA.gco
(4.42 MiB) 210 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1746
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Ender 3 pro - petg tisk ozubeného kola

Příspěvekod Vojtek » pát 02. dub 2021 22:36:18

Díky jdu to zkusit...
Tiskarna byla dárek od bratra... Ze. Prý kolegové říkala že docela slušně tiskne na čínu...
Mam ponětí že všechny cnc stroje pracuji s g kódy ale jak a v čem něco přepsat.... Koukal jsem. Na spousty videí i s konkrétně tou tiskárnou... Ale ztrácím se...
Nainstalovat ovladač vždycky jsem. U všeho zvládl...
K tiskárně je i sd karta a na ní drivers i na USB ale po instalaci žádná změna... Aktualizaci přímo USB s vykřičníkem ve správci zařízení přes cestu do adresáře s s drivery na sd karte
Nezkoušel. Jsem tedy ten. Program. Co doporučujete zatím

Ale. Ve správci je stále po připojení USB s vykřičníkem. A nejde aktualizovat ovladač...
Petg jsem pořídil na tisk celenek od Pruši... A docela. To šlo... Nebylo to Teda rozhodně tak roztekly... Zkoušel jsem. I kompenzaci první vrstvy na vyhnutí se elephant foot protože to tak trochu vypadá.. Nepomohlo..
Vážně nvm... Hlavně petg mi přijde lepší materiál než pla... Pružnější pevnější...
A underextrusion sem. Pozoroval opravdu zřídka kdy spíš jen u první vrstvy když jsem měl podložku moc vysoko... Nebo u rychlých tahů...
Uživatelský avatar
Vojtek
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 29. bře 2021 18:24:53

Další

Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement
SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron