Ramps 1.4 - motory jen na jednu stranu

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Ramps 1.4 - motory jen na jednu stranu

Příspěvekod VideomanCz » pát 04. úno 2022 15:01:46

Dobrý den,

omlouvám se, jestli se tohle téma již řešilo, ale nepodařilo se mi ho najít.

Mám desku Ramps 1.4 a řeším problém, že můžu hýbat s motory pouze jedním směrem. Zkoušel jsem změnit strany konektorů, nové drivery, nahrát nový repetier, ale nic nepomohlo. V čem by mohl být problém. Drivery mám DRV8825.

Děkuji za rady
Přílohy
Repetier.zip
(633.76 KiB) 173 krát
Uživatelský avatar
VideomanCz
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 18. dub 2020 8:50:10

Re: Ramps 1.4 - motory jen na jednu stranu

Příspěvekod Sakul » pát 04. úno 2022 17:12:54

Takže já to vezmu trochu ze široka. V první řadě je nutné si uvědomit, že pokud není tiskárna zreferovaná (zná výchozí pozici) pojedou všechny osy jen jedním jediným směrem a to je ke svému koncáku a to jen takovou vzdálenost jež je pro danou osu definována jako maximální. Takže například pokud má osa X definovanou maximální vzdálenost 200mm tak tuto vzdálenost pojede v případě, že bude hledat referenční snímač nebo pokud budeme osou směrem ke snímači pohybovat v ručních pohybech. Poté se zastaví a podle verze firmware už s ní nepůjde nikam hnout a je nutný restart firmware. Toto je naprosto legitimní chování a dokonce by to mělo být tak (a lepší firmwary to tak mají - Klipper), že pokud není osa zreferovaná není možné s ní vůbec pohnout v ručních pohybech. Jde o bezpečnostní funkci, která brání neschopné obsluze nabourat stroj.
Samozřejmě pokud tiskárnu stavíme a uvádíme do provozu může se stát, že máme špatně definovaný výchozí směr pohybu a v takovém případě je nutné osu referovat. To lze provést buď ve firmware nebo jen prostým přehozením fází motoru (tedy otočit konektor o 180°).
Tak toto byl výčet všech možných scénářů proč by nešlo pohybovat osou na obě strany. Tyto scénáře předpokládají plně funkční Hardware se správným definováním ve firmware.
No a nyní se podíváme na situaci, kdy máme firmware definovaný správně, ale například při referenci osy se nám tato pohybuje špatným směrem.
1. Změníme směr pohybu ve firmware, ale to nepomůže a osa jede stále stejným směrem - V takovémto případě může být příčin více. Je to špatně definované ve firmware a nesedí nastavení s Hardwarem a to konkrétně nastavení pinu DIR (myšleno driveru) dané osy. V takovém případě upravíme nastavení firmware, aby sedělo s Hardwarem. Druhou možností je, že prostě pin DIR nefunguje správně. To je nutné prověřit s měřícím přístrojem v ruce a znalostí jak funguje řízení krokového motoru (Nebudu vysvětlovat, konstruktér tiskárny tyto znalosti musí mít nebo si je okamžitě na netu doplní).
2. Přehodíme fyzicky konektor na Ramps o 180° - Pokud se motor nezačne točit obráceně je něco tak špatně, že nemá smysl v dalším bádání pokračovat a rovnou celou sestavu tiskárny hodíme ze skály a začneme zcela od začátku se zcela novými komponenty.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1747
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron