Nepřesné rozměry výtisků

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Nepřesné rozměry výtisků

Příspěvekod Vlasta » stř 09. bře 2022 11:13:41

Zdravím,
máme dvě tiskárny Ender 3 v2 a jedna tiskne přesně a druhá všechno tak, že díly do sebe nepasují. Všechno je na těsno tak, že třeba ložisko se nedá do otvoru zasunout jinak než hrubou silou ve svěráku.
Ta co tiskne přesně, je tak jak byla koupená. Mimo kalibrace vytlačené délky filamentu nic dalšího kalibrováno nebylo a nemá žádná vylepšení.
Druhá, která tiskne mizerně má BLtouch, řemenem poháněnou zdvojenou osu Z, direct drive s kopií BMG extruderu s pancake motorem. Všchny osy byly kalibrovány 2x. Jednou přes kalibrační kříž stažený z https://www.thingiverse.com/thing:2484766 a podruhé měřením posuvu os digitální posuvkou. Hodnoty byly prakticky stejné. Délka vytlačeného filamentu byla taky zkalibrovaná.
Oba používáme poslední verzi sliceru Průša, máme ho stejně nastavený, stejné teploty, stejný filament PLA+. A oba tiskneme stejné soubory prohnané přes slicer. Jen ve firmware je rozdíl ve verzi bez a s BLtouch od Jyers / Marlin.
Má někdo nějaké vysvětlení proč to tak je a co dělat aby se tiskárna umoudřila?
Uživatelský avatar
Vlasta
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 08. bře 2022 23:37:16

Re: Nepřesné rozměry výtisků

Příspěvekod Sakul » stř 09. bře 2022 11:47:26

Je tu tema jak tento problem resit. Proste se udela kontrolni tisk, zmeri se odchylka velikosti od pozadovane. Nasledne se prepocita krokovani a upravi se tato hodnota ve eeprom nebo pokud tiskarna eeprom nema primo ve firmware nebo sliceru.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Nepřesné rozměry výtisků

Příspěvekod Vlasta » stř 09. bře 2022 12:26:21

Asi jsme si nerozuměli nebo jsem to špatně napsal. Téma jsem si prošel, ale odpověď jsem tam nenašel.
Tiskárna vytiskla kalibrovací kříž a po jeho změření se hodnoty dosadily do excel tabulky, která je u kříže přiložená. Vypočítané hodnoty byly poslány po kabelu do tiskárny přes Pronterface příkazem M92 X 80.15 atd..
Po kontrole byly data uloženy v paměti tiskárny příkazem M500, kde jsou i po vypnutí tiskárny.
Kontrolní výtisk kříže odpovídal rozměrům, které má mít a i přes to, tiskárna tiskne nepřesně.
Zkusil jsem tiskárnu resetovat do továrního nastavení tak aby měla stejné hodnoty jako ta co tiskne přesně. S jedinou vyjímkou a tou byla délky vytlačeného filamentu. Ale výsledek byl úplně stejný, všechno špatně.
Uživatelský avatar
Vlasta
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 08. bře 2022 23:37:16

Re: Nepřesné rozměry výtisků

Příspěvekod Sakul » stř 09. bře 2022 14:11:50

Tak tomu trochu nerozumim. Pokud byl po korekci vytisk presny na rozmer, jak je mozne ze neni presny na rozmer?
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Nepřesné rozměry výtisků

Příspěvekod Vlasta » stř 09. bře 2022 14:26:42

Já tomu taky nerozumím, proto jsem s ptal jak je to možné.
Díl z té "nevylepšené" tiskárny jde zasunout dobře do dílu z té nevylepšené. Z Díl z té vylepšené jde vcelku dobře zasunout do dílu z nevylepšené. Ale oba díly z vylepšené do sebe nejdou.
Uživatelský avatar
Vlasta
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 08. bře 2022 23:37:16

Re: Nepřesné rozměry výtisků

Příspěvekod Sakul » stř 09. bře 2022 16:33:02

No, ale furt je to tedy o tom, že pokud ten díl jde dobře zasunout do toho se správným rozměrem, ale né obráceně, znamená to, že díl z laděné tiskárny je prostě menší (nemá správný rozměr), takže korekce je nedostatečná a stačí jen provést korekci na správný rozměr.
Jinak ten "testovací kříž" bych zrovna pro kalibraci správného rozměru teda nepoužíval, neb z mnoha důvodů s ním může být problém. Pro kalibraci použij čistou kostku o rozměru v ose X a Y minimálně poloviny tiskové plochy. Takže pokud máš tiskovou plochu 200x200mm, je ideální aby měla kostka nejméně 100x100mm. Můžeš použít tu moji testovací a pak korekci spočítat dle přiloženého vzorce.
Pořád je tento problém jen ve správném nastavení stroje.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Nepřesné rozměry výtisků

Příspěvekod Vlasta » stř 09. bře 2022 16:53:35

OK, když připustím, že tiskárna je zklalibrovaná, sice blbě ale je, tak by oba ty díly měly do sebe jít zasunout. Jen budou mít oba stejně o trochu větší nebo menší rozměr. Vytištěný sloup není šišatý, takže obě osy jsou OK.
Zkusím ještě tu kostku, jen teď nevím, kde jí hledat. Na dotaz kostka ani dotaz testovací na mě nevypadla, ale možná, že jen neumím hledat.
Uživatelský avatar
Vlasta
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 08. bře 2022 23:37:16

Re: Nepřesné rozměry výtisků

Příspěvekod Vlasta » čtv 10. bře 2022 15:19:00

Ještě jsem pro jistotu zkusil jiný firmware, ale nic. Ať díl vytisknu na nezkalibrované nebo zkalibrované tiskárně, liší se jen nepatrně a jsou stále stejně špatné. Takže kalibrací to není.
Tiskárna prostě "díry" tiskne menší a opačně, to co do nich patří, tak je o stejné procento větší.
Uživatelský avatar
Vlasta
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 08. bře 2022 23:37:16

Re: Nepřesné rozměry výtisků

Příspěvekod Sakul » čtv 10. bře 2022 16:14:01

V tom případě je to nastavením sliceru. Je podstatné, že slicer se musí nastavit pro konkrétní tiskárnu. V principu nejsou 2 stejné tiskárny a tudíž nejsou 2 stejné profily pro ně.
Navíc každý slicer ze své podstaty tiskne (slicuje) konkrétně díry jinak. Mám pocit, že třeba CURA dělá díry spíš větší a P. Slicer spíš menší.
Holt vše je o sladění Hardvare, Firmware a Software.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Nepřesné rozměry výtisků

Příspěvekod Vlasta » čtv 10. bře 2022 16:19:19

I to jsem zkoušel. Cura i Průša s nepatrným rozdílem. Zkoušel jsem i napnutí řemenů, taky nic.
Uživatelský avatar
Vlasta
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 08. bře 2022 23:37:16


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement
SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

cron