Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Fish3D » pát 15. dub 2022 17:51:44

Dobrý den,
Neumím sprovoznit Bed Mesh Leveling na Klippru. Zkoušel jsem podle návodu na https://www.klipper3d.org/Bed_Level.html.
Spustí se mi nivelace podložky, načte mi síť i s grafickým zobrazením (viz. příloha) dám uložit jako default, nebo i s jiným názvem (HOT, PLA)
Ale každý pokus o načtení $ BED_MESH_PROFILE LOAD= [nazev profilu] končí hláškou: bed_mesh: Unknown profile [nazev profilu]
Přikládám printscreeny a printer_cfg
Přílohy
printer.rar
(5.72 KiB) 257 krát
Terminal.JPG
Terminal.JPG (25.61 KiB) Zobrazeno 11226 krát
default.JPG
Uživatelský avatar
Fish3D
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 13
Registrován: pát 15. dub 2022 16:04:47

Re: Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Sakul » pát 15. dub 2022 19:09:50

No porovnáním návodu a tebou sestaveného příkazu mi přijde, že máš špatnou syntaxi.
Mělo by být: BED_MESH_PROFILE LOAD=PLA
Tak na to koukni. nevím zda to má vliv. Momentálně nemám jak to ověřit.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Fish3D » pát 15. dub 2022 19:21:03

Děkuji za odpovědi a snahu mi pomoct.....

Zkopíroval jsem a vložil do terminálu tvůj příkaz....
A tohle je výsledek...
Přílohy
Bed Mesh.JPG
Bed Mesh.JPG (29.6 KiB) Zobrazeno 11219 krát
Uživatelský avatar
Fish3D
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 13
Registrován: pát 15. dub 2022 16:04:47

Re: Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Fish3D » pát 15. dub 2022 19:23:22

Takto mám uložený profil PLA v printer.cfg na konci souboru
Přílohy
Pla.JPG
Uživatelský avatar
Fish3D
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 13
Registrován: pát 15. dub 2022 16:04:47

Re: Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Fish3D » sob 16. dub 2022 10:31:34

Dobrý den,
Doplňuji k tématu další zjištění....
Když zapnu Klipper dám G28 tak se mi na kartě ,,ladění" nezobrazí žádné profily k načtení (viz obrázek 1)
Sit nenalezena.JPG

Musím v printer.cfg profily odkomentovat (viz obrázek 2)
Odkomentovany profil.JPG
a poté se mi na kartě ,,ladění" profily zobrazí. (Musíte to dělat taky, nebo se to děje jenom mě?)
Pokud ale zadám načíst profil, stejně zase vyzkočí hláška neznámý profil (viz obrázek 3)
nacist profil.JPG


Musím se přiznat, že jeden s důvodů proč jsem od Marlina utekl ke Klipru byla právě nefunkční kalibrace podložky.
Tam mi to hodnoty načítalo obráceně tzn. kde měla tryska vyrovnat nerovnost a zvednout se, tak naopak sjela dolů a zaryla se do podložky.

Nainstaloval jsem Klipper, s ničím jsem neměl sebemenší problém ale zase stojím na BED MESH LEVELIG :-)
Uživatelský avatar
Fish3D
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 13
Registrován: pát 15. dub 2022 16:04:47

Re: Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Sakul » sob 16. dub 2022 13:29:34

OK, položím pár dotazů:
1. Kolik profilů pro podložky hodláš používat? Předpokládám, že více jak 2 jinak tvoje snažení zcela postrádá smysl.
2. Pokud chceš použít více jak 2 profily, tak proč?
3. Zkoušel jsi i jiné příkazy krom načtení? Třeba profil příkazem smazat.
4. Načítáš profil až po zadání příkazu G28?
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Fish3D » sob 16. dub 2022 19:11:06

Děkuji za reakci na mů problém.

Odpověď 1: Nenapadlo mě zatím uvažovat nad tím kolik budu používat profilů ale vidím to tak na dva. Jeden PLA a druhý na materály které ptřebujou vytopit podložku na cca 90 stupňů. V printer.cfg jsem měl zatím max dva, jeden co se mi uloží sám (default) a jeden pojmenovaný mnou (PLA)
Odpověď 2: Nejspíš nehodlám používat víc jak dva profily.
Odpověď 3: Na tvůj popud jsem zkusil příkaz BED_MESH_PROFILE REMOVE=default
Klipper ho ale nepobral. Viz. printscreen.
BED MESH REMOVE.JPG

Odpověď 4: Ano, načítám profil až po G28.
Uživatelský avatar
Fish3D
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 13
Registrován: pát 15. dub 2022 16:04:47

Re: Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Sakul » sob 16. dub 2022 22:30:59

Tak mi tiskárna dotiskla a mohl jsem si to testnout a nemám žádný problém. Ty příkazy na načtení nebo mazání profilů normálně fungujou a profil načítaj nebo mažou. Natočil jsem nějaké video, kde se můžeš podívat, jak jsem to laboroval neb s tím jsem dosud neměl žádnou zkušenost.
Video ZDE.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Fish3D » ned 17. dub 2022 9:01:26

Ahoj a děkuji za tvůj čas s laděním a natáčením videa.
Chtěl jsem se zeptat jestli by šla přeinstalovat jen určitá část systému, která by mohla za nefunkční bed mesh ale ve videu jsi mi odpověděl.
Zkusím přeinstalovat celý systém, protože taky neumím Linux a asi to bude pro mne takhle nejjednodušší.
Taky mne napadlo jestli za to nemůže, že Klipper provozuju na Rapsberry zero w ale systém nejede nějak na doraz a vše ostatní je funkční.
Zátěž systému.JPG


S tím mým problémem se peru už nějakou dobu a ani jsem nechtěl vypisovat všechny věci které jsem zkoušel, protože už jsem ve fázi zoufalství (kdy dochází nápady)
a to by jste si Vy zkušenejší mohli na mě smlsnout, že zkouším hledat problémy i kde nejsou a akorát vypisuju sáhodlouhé romány.....

Zkusím to celé přeinstalovat a pak sem napíšu jak se to povedlo.

Ještě mě napadlo, že by bylo super natočit video jak funguje BED MESH a osa Z v první vrstvě dorovnává nerovnost podložky.
Uživatelský avatar
Fish3D
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 13
Registrován: pát 15. dub 2022 16:04:47

Re: Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Sakul » ned 17. dub 2022 11:28:12

Používáš ZERO 2W a to je dostatečně výkonné. Osobně jsem to testoval i na klasickém ZERU a tam to funguje také. Takže si nemyslím, že by zde byl problém. Spíš je otázka zda používáš už nějakou předinstalovanou image s Klipprem nebo to celé instaluješ na čistý systém. Já to vždy instaluju na čistý systém a neměl jsem nikdy problém krom toho z kompilací firmware na menší procesory jako jsou ATMEGA328P.
Jinak k tomu podrobnému popisu. Zde na tomto fóru se nemusíš bát, že by se někdo posmíval. Takové lidi tu netrpím. Osobně jsem raději pokud někdo sepíše román a vím co již dělal, neb to mi hodně napoví čím už se nemusím zabývat a tím pádem se veškeré řešení problému extrémně uspíší. Také mi to napoví, že se daný člověk snaží problém řešit sám a to je pro mne extrémně důležité, neboť fakt nehodlám za někoho problémy řešit. Z toho už jsem dávno vyrostl.
Jinak natočit jak funguje vyrovnávání podložky při první vrstvě nemá smysl. Pokud je tiskárna správně nastavená nemělo by se prakticky nic dít. Stále zastávám názor, že autoleveling je pro fušery co neumí tiskárnu seřídit. Samozřejmě jsou situace, kdy to pomůže, ale vždy je to jen kompenzace něčeho co se nepovedlo.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Fish3D » ned 17. dub 2022 13:17:25

Vše instaluju na čistý systém, žádné předinstalované image.....

Ale s moji neznalosti, Linux nepoužívám verzi LITE ale FULL verzi.... i první nastavení časových pásem, wifi připojení je intuitivnější na monitoru s grafikou, než hledáním v nějakém biosu....
Navíc při spuštěném Klippru na tiskárně není systém nějak přetěžovaný FULL verzí, takže není důvod ho nevyužít....

Ten podrobný popis závady už chápu jak myslíš a ve všem s tebou souhlasím.

Automatické vyrovnávání podložky je pro mne zajímavé i s důvodu toho, že jsem tiskárnu postavil tak ať na ní můžu i něco gravírovat. Třeba výroba tištěných spojů.....
A když upneš cuprexit a chceš po celé ploše frézovat max 0.05mm hluboko tak to bez vyrovnání podložky ( v mém případě cuprexitu) prostě nejde.... Bez BED MESH Levelig se stává, že někde to frézuje hluboko a jinde se gravírovací jehla sotva dotýká povrchu.....
Uživatelský avatar
Fish3D
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 13
Registrován: pát 15. dub 2022 16:04:47

Re: Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Sakul » ned 17. dub 2022 13:38:26

Tak tento problém při frézování PCB znám. Já jsem si pořídil SLA tiskárnu, že na tom ty plošňáky budu dělat, ale soudruzi v číně to dělal tak levně, že to nemá smysl a tak jsem to ani ještě nevyzkoušel.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Fish3D » ned 17. dub 2022 15:55:54

Ani nová instalace nepomohla.....

Začal jsem sformátováním karty a nahrátím čistého systému ve verzi LITE ve 2 pokusech které vždy skončily tak, že mi nešlo spustit make menuconfig ve složce cd ~/klipper/
Když jsem instaloval po druhé, pozorně jsem sledoval co se stahuje a instaluje. Některé balíky šly stáhnout až na třeba desátý pokus nebo to napsalo, že nestáhlo balík celý, nebo že nebyla zrovna dostupná nějaká část balíku, tak ji nahradil nějakou starší verzi.
Takže i na druhý pokus to skončilo tak, že ve složce klipper nebyl soubor .config kterým by se dalo sustit menuconfig a následné nastavení procesoru desky pro vygenerování firmware.bin souboru.

Proto jsem zvolil mou osvědčenou metodu a nahrál jsem na SD kartu FULL verzi čisté instalace (RASPBERRY PI OS FULL (32-bi))

Připojil jsem Raspberry pi zero 2W k monitoru, prošel jsem průvodcem nastavení (jazyku,klávesnice, časové pásmo, wifi připojení, aktualizace).
20220417_120825.jpg
20220417_120831.jpg
20220417_120931.jpg


Poté jsem pokračoval (už přes terminálové okno) instalací KLipper, Moonraker a Fluid, teď už bez jakéhokoliv problému. Nakonec jsem v menuconfig nastavil procecor mé desky (32bit) a zkompiloval firmware který jsem uložil na SD kartu a vložil do desky. Tím jsem oživil řídící desku tiskárny a přes internetový vyhledávač, zadáním adresy http://raspberrypi.local/ se s deskou spojil.

Chybělo už jen nahrát soubor printer.cfg s předchozí instlace a tiskárna znovu ožila :-)

Tiskárna byla okamžitě použitelná se stejnou kofigurací co před reinstalcí!
Škoda, že úplně úplně ze stejnou konfigurací i s nefunkčním BED MESH LEVELING.

Kde je problem:

-Zadám G28 ať si osy zajedou na koncáky a tiskárna pozná své limity. (Jde také spustit na záložce ,,Ladění")
-Dám Kalibrovat (vše na záložce Ladění)
kontroluju i příkazy v terminálovém okně, které jsou v pořádku, nebo můžu i zadat příkaz BED_MESH_CALIBRATE PROFILE=default
-provede se odměření podložky a ukáže se mi grafický náhled zvlnění podložky
- zadám příkaz SAVE_CONFIG pro uložení sítě do printer.cfg
Tohlel vše mi funguje. Soubor se uloží na konci v printer.cfg

Poté se Klipper musí restartovat a tam už začíná můj problém.
I když je soubor s daty o nivelci podložky uložený na konci printer.cfg, tak ho Klipper nevidí.....

Na příkaz BED_MESH_PROFILE LOAD=<název> nebo BED_MESH_PROFILE REMOVE=<název> Klipper odpoví, bed_mesh: Unknown profile [název]
Názvy profilů jsem zkoušel různé: default, default2, PLA....

Nemyslím si, že by 2x po sobě mohla nastat nějaká chyba v instalci. Jediné co je pro obě instalce shodné a kde si myslím,že je chyba je soubor printer.cfg
Nemůžu tam ale žádnou chybu najit :(
Uživatelský avatar
Fish3D
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 13
Registrován: pát 15. dub 2022 16:04:47

Re: Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Fish3D » ned 17. dub 2022 15:58:50

Přikládám můj soubor printer.cfg
Přílohy
printer (1).rar
(5.75 KiB) 267 krát
Uživatelský avatar
Fish3D
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 13
Registrován: pát 15. dub 2022 16:04:47

Re: Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Sakul » ned 17. dub 2022 16:57:34

No koukal jsem na ten tvůj konfig a je dost nepřehlednej a třeba sekce [probe] je tam dvakrát různě rozesetá. Netvrdím, že to je špatně ale přehlednosti to nepřidá. Takže v první řadě bych ten konfig zjednodušil co to jde a trochu zpřehlednil. Třeba makra bych dal pryč do samostatného souboru a jen je includoval. Třeba makro na LOAD_FILAMENT je napsané dost šíleně. Nejspíš protože je defaultní limit extruderu 50mm to tam máš hned několikrát po sobě, ale stačí do sekce extruderu přidat max_extrude_only_distance: 100.0 ,kde si definuješ jinou hodnotu, která ti vyhovuje a pak to nemusíš takto skládat z několika příkladů.
Nicméně se nezdá, že by tam bylo něco vysloveně špatně.
Testni ještě systém z videa v příloze. Je to ověřený systém a na beton funguje. Plus do něj nahraj ideálně na minimum očesaný konfig, aby se vyloučila nějaká zavlečená chyba. Vždy pokud něco nefunguje a člověk se v tom reje zavleče si tam mnoho dalších problémů a je dobré začít zcela od začátku.
Přílohy
Doporučený systém.zip
(7.72 MiB) 280 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Fish3D » ned 17. dub 2022 17:35:38

Díky za odpověď.
Ano, pravda config mám nepřehledný, teď jsem nad ním strávil trochu času abych ho zjednodušil a případně přišel i na chybu ale zatím nic....

Díky za radu ohlednně přesunutí Maker do zvlášť souboru a přidání řádku k nastavení délky extruze, tohle byly moje nevědomost, že by to takhle šlo udělat a taky línost googlit.

Sekci Probe mám rozsekanou na dvakrát, protože když dám PROBE_CALIBRATE, tak mi Zoffset takhle uloží na konec souboru print.cfg a je to pro mne rychlejší na hledání (často seřizuju Zoffset)

Vyzkouším nainstalovat ten Mainsail, věřím, že tam bude ten problém ;)
Uživatelský avatar
Fish3D
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 13
Registrován: pát 15. dub 2022 16:04:47

Re: Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Fish3D » pon 18. dub 2022 13:32:10

Ahoj,
Tak konečně můžu oslavovat, že se mi podařilo zprovoznit automatickou nivelaci podložky :D

Nainstaloval jsem podle tvých rad Mainsail, nahrál původní printer.cfg a BED_MESH-LEVELING zase nefunkční :D

Pak jsem natvrdo vyházel s printer.cfg vše nepotřebné: Makra, zakomentované řádky, funkce navíc a BED_MESH-LEVELING začal fungovat :D
Takže zatím můžu jen říct, že chyba byla opravdu v printer.cfg ale zatím nevím co to způsobovalo.

Postupně budu do konfiguráku vracet vše co jsem tam měl a budu sledovat co způsobí nemožnost nahrátí mapy pro nivelaci podložky. Pak konfigurační soubor nahraju i do původního systému a dám vědět kde jsem udělal chybu ať se ostatní můžou ponaučit s mojí blbosti.

Jako důkaz přikládám prinscreen Mainsail a nahraných dvou profilů nivelace podložky.
Nivelace podložky.JPG
Uživatelský avatar
Fish3D
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 13
Registrován: pát 15. dub 2022 16:04:47

Re: Klipper-nefunkční Bed Mesh Leveling

Příspěvekod Fish3D » pon 18. dub 2022 18:02:14

Taaaaakže už jsem zase o něco chytřejší a můžu přispět radou i ostatním, kde teda vlastně byla chyba, že Klipper neuměl načíst data (s printer.cfg) potřebné k nivelaci podložky (BED_MESH_LEVELING)
Ajak už to většinou bývá, chyba byla v úplné maičkosti. :D

Při sestavování souboru printer.cfg jsem se nechal inspirovat někde na internetu a bloky konfigurací jsem oděloval takovýma rámečkama s křížků #####
viz. obrázek.
Hastag.JPG

Věděl jsem, že BED_MESH_LEVELING měl problém hned od začátku (nainstalování Klipru) , že nepřestal fungovat až později při nějaké dodatečné úpravě souboru printer.cfg
A jediné co bylo jiné od ostatních konfiguračních souborů a bylo tam hned od začátku byly ty rámečky.
Tak jsem je jako jediné odstarnil a funkce vyrovnání podložky začala fungovat :D

Dokonce jsem se vrátil zpátky k Fluid protože mi to prostředí prostě sedí víc a vše funguje na výbornou.

I s těmito problémy jsem rád, že jsem přešel s Marlin2 na Klipper
Uživatelský avatar
Fish3D
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 13
Registrován: pát 15. dub 2022 16:04:47


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement
SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků