Sakul i3 restarty

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Sakul i3 restarty

Příspěvekod Hugo23 » sob 29. říj 2022 13:18:33

Zdar, mám menší problém s touto tiskárnou, nechal jsem si udělat upgrade firmwaru a tiskárna se náhodně restartuje. S repetierem 0.9.6. bylo vše ok, s 1.0.4. už ne. Důvod příspěvku? Ohledně téhle elektroniky jsem totální jelito a potřeboval bych správný návod na downgrade, abych to nezmastil ještě víc. Myslím, že je to tiskárna, kterou stavěl Sakul osobně, našel jsem videa ze stavby na YT, proto píšu dotaz sem. Předem díky za pomoc

https://youtu.be/OglmANxrnc0 - je to přímo tato tiskárna, jsem si tím jistý
Naposledy upravil Hugo23 dne sob 29. říj 2022 13:29:47, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Hugo23
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 29. říj 2022 13:03:46

Re: Sakul i3 restarty

Příspěvekod Sakul » sob 29. říj 2022 13:29:11

Popiš o jakou jde tiskárnu, jaký má hardware (udělej fotky všeho) a můžem se na to podívat, co by s tím šlo dělat.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Sakul i3 restarty

Příspěvekod Hugo23 » sob 29. říj 2022 13:30:45

Sakul píše:Popiš o jakou jde tiskárnu, jaký má hardware (udělej fotky všeho) a můžem se na to podívat, co by s tím šlo dělat.



https://youtu.be/OglmANxrnc0 - tahle, deska je gt2560 rev. A

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Jinak i po těch letech funguje skvěle a prakticky beze změn :) až na firmware, neměl jsem na to sahat...
Uživatelský avatar
Hugo23
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 29. říj 2022 13:03:46

Re: Sakul i3 restarty

Příspěvekod Sakul » sob 29. říj 2022 13:50:22

OK. Takže nejdřív pár dotazů:
1. Pod pojmem "tiskárna se restartuje" si mám představit přesně co?
2. Když jsem ji prodával byla součástí dokumentace včetně firmware. Máš to? Pokud ne mělo by to být ZDE.
3. Jaký byl důvod upgrade?
4. Proč neřeší problém ten, kdo ho způsobil?
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Sakul i3 restarty

Příspěvekod Hugo23 » sob 29. říj 2022 14:09:27

Sakul píše:OK. Takže nejdřív pár dotazů:
1. Pod pojmem "tiskárna se restartuje" si mám představit přesně co?
2. Když jsem ji prodával byla součástí dokumentace včetně firmware. Máš to? Pokud ne mělo by to být ZDE.
3. Jaký byl důvod upgrade?
4. Proč neřeší problém ten, kdo ho způsobil?



1. Display se "vykostičkuje" naběhne info o firmwaru, když je tiskárna připojena k PC, tak se ozve odpojeni USB. Pokud se tiskne, tisk se přeruší
2. Jsem několikátý majitel, mám jen tiskárnu a náhradní díly
3. V novém SW jsou ochrany, např. při seknutí tiskárny dojde k odpojeni extruderu (mělo by) - ochrana proti vyhoření - nejspíš původce problému. Tisknu velké výrobky, některé i 11 hodin, tiskárna byla často bez dozoru.
4. Odstěhoval se na druhou stranu republiky....

Po upgradu jsem vytiskl pár věcí a odjel na montáž (cca 4 měsíce), teď tisknu 4. den a RR nastává během 10min-2h
Za tisku jsem vrklal s kabeláží, s konektory a nic, nepodařilo se mi závadu způsobit schválně.
Restart nastává za tisku i v idle, s připojeným pc i při tisku z karty. Změna portů, baud rate a vyrovnávací paměti v repetieru bez úspěchu. Buď je problém v softu tiskárny, nebo to dělají ty "bezpečnostní funkce".
Uživatelský avatar
Hugo23
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 29. říj 2022 13:03:46

Re: Sakul i3 restarty

Příspěvekod Sakul » sob 29. říj 2022 15:02:14

Všechny tyto ochrany má FW Repetier mám pocit od začátku (takže byly i v té staré verzi). Repetier není Marlin, který neměl žádné bezpečnostní funkce až skoro do verze 2. Jinak ochrana proti "vyhoření" Decouple nezpůsobí restart tiskárny. Restart tiskárny může způsobit pouze externí zásah nebo pokud je povolen WatchDog ve firmware tak ten, ale za celou dobu jsem se s tím nikdy nesetkal.
Co však restart způsobit může je vadný zdroj. Ten je třeba změřit osciloskopem protože běžný multimetr nic nezměří. Dále tyto tiskárny trpěli na rušení, protože byla dlouhá kabeláž k k displeji. To se projevilo při tisku z SD karty chybou čtení, nebo rozsypaným čajem na displeji. Ale nemělo by to vést k restartu. A v případě tisku z PC by se to neprojevilo.
V odkazu v minulém příspěvku je ke stažení původní verze firmware. Je tam i zkompilovaná verze (HEX) a soft pro upgrade. Ale pozor, může vzniknout problém s EEPROM. Po nahrání staré verze firmware je nutné načíst hodnoty EEPROM z firmware, aby se staré hodnoty smazaly a přepsaly defaultními a je možné že bude dále nutné některé hodnoty upravit.
Běžně všem co mají problém s firmwarem doporučuji přejít na firmware Klipper (pro žádný jiný firmware v současnosti neposkytuji žádnou podporu), který je několik světelných let před Repetierem, Marlinem a dalšími firmwery. Nicméně tento přechod vyžaduje nějaké řídící PC (RaspberryPi, OrangePi a podobné) a dále vyžaduje znalost zapojení HW tiskárny a mapování vývodů daného procesoru v tomto případě ATMEGA2560. Na mém YT kanále je o tom několik velice podrobných videí.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Sakul i3 restarty

Příspěvekod Hugo23 » sob 29. říj 2022 15:11:42

Čistě teoreticky, jak by se projevil upgrade FW bez přehrání EEPROM :D
Pokud je to potřeba při přehrání FW (a teoreticky jsme to neudělali) mohlo by to vést k těm restartům?
S tiskárnou za poslední 2 roky nebyl problém, podle elektroniky vytiskla (u mě) 4km z celkových 6ti km. J během těch pár měsíců neaktivity mohla dosloužit nějaká součástka ve zdroji, ale byl zásah do sw a začaly restarty.
Ohledně sw Klipper, je nějaká možnost že tu tiskárnu bricknu? Já jen jestli si mám kdyžtak koupit náhradní desku.
Mám volno a tisknu dárky na vánoce + dekorace (prostě blbosti pro kámoše, věci na cosplay atd...) no zasek po 2h tisku při 100mm/s při 0.4mm tisku dokáže naštvat a chci to vyřešit, ne uplně zničit. Jak nebyl žádný problém tak jsem v téhle elektronice fakt %$@#&... Vyznám se v diagnostice a opravách PC, tohle je novinka...

Ještě jeden edit
S 0.9.6 se tiskárna 1x zasekla a extruder zůstal zapnutý, takže ta ochrana úplně funkční nebyla. Ale bylo to jednou za 4km tisku...
Uživatelský avatar
Hugo23
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 29. říj 2022 13:03:46

Re: Sakul i3 restarty

Příspěvekod Sakul » sob 29. říj 2022 16:03:21

Začnu od zadu,
to že se tiskárna zasekla (zastavila) a extruder hřál neznamená, že by ochrany nefungovaly. K zastavení evidentně došlo kvůli čemukoli jinému. Tiskárna vyhodnocuje všechny topení a pokud na kterémkoli zjistí závadu nebo anomálii okamžitě je vypne všechny a nahlásí, na kterém topení je chyba a to tak že řekne co tam je za konkrétní chybu. U verze 0.9.6, pokud došlo k chybě topení, tiskárna se nezastavila a pokračovala v tisku dál, ale s vypnutými topeními a samozřejmě vypnutým extruderem. Od novějších verzí už se i tisk a celá tiskárna zastavili.
Většinou pokud se firmware aktualizuje nahoru problém s EEPROM nehrozí, ten hrozí při downgejdu. Chybná data v EEPROM by neměli způsobit restart, ale to nemůžu zaručit. Většinou to způsobí špatnou funkci.
Pokud se skutečně problémy objevily po aktualizace a není to jen souhra náhod, je tedy dobré tím FW začít.
Desku zničit je extrémně nepravděpodobné. Osobně se mi to nikdy nepovedlo a to jsem s nimi v rámci testů dělal psí kusy. Jinak ovšem mezi námi, ta deska je to nejhorší co je na trhu a v případě, že bych to chtěl třeba trochu vylepšit a chtěl do toho třeba 1200Kč vrazit, tak bych pořídil desku BTT Octopus. A než někdo napíše, že to je zbytečně nabušená deska, tak ano je, ale zároveň je nejlevnější v poměru cena/výkon. A protože ta tiskárna je také hroznej šrot a po těch 6ti letech ještě větší, možná by stálo za to si splácat nějakého rebela a todle poslat rychle zase do světa.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Sakul i3 restarty

Příspěvekod Hugo23 » sob 29. říj 2022 19:55:31

Downgrade ok, EEPROM jsem nevykoumal. Restart cca po 2:40h tisku. Už jsem doufal... No nic, vyměním zdroj, přecejen má něco za sebou...
Uživatelský avatar
Hugo23
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 29. říj 2022 13:03:46

Re: Sakul i3 restarty

Příspěvekod Sakul » ned 30. říj 2022 8:02:56

Při výměně zdroje doporučuju dát 350W. Mám pocit, že tam je 240W a to je strašně málo.
Jinak co se týká té EEPROM, měly by být někde v menu displeje 3 položky na práci s EEPROM. Tebe by zajímalo něco jako Obnovit defaultní hodnoty nebo nějak podobně. Případně je sem napiš a já ti pak řeknu, která to je.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Sakul i3 restarty

Příspěvekod Hugo23 » pon 31. říj 2022 22:11:10

Zdroj vyměněn za 2x12V /18A 80% účinnost. Zvedl jsem rychlost tisku, teplotu trysky, podložky, tisk 0,4mm, prostě záhul.
Po 10ti minutách restart a na těch malých chladičích pod svorkama na extruder a podložku se nedala udržet ruka (do 60°C zvládám, nejsem baba, byly fakt horký). Dal jsem ofuk a zkouším dál.

Obrázek
Uživatelský avatar
Hugo23
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 29. říj 2022 13:03:46


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků