tiskárna zkresluje teplotu hotendu

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

tiskárna zkresluje teplotu hotendu

Příspěvekod Pajda » úte 28. bře 2023 17:04:53

Zdravím, bohužel jsem podobný problém mezi tématy nenašel, tak si dovoluji založit vlákno. Mám tiskárnu Monoprice MP10, několik měsíců tisk probíhal bez problémů, nicméně začalo se stávat, že extruder začal vynechávat materiál, po přidání teploty o 5° šla z trysky opět správná housenka. Dříve jsem tiskl PLA standardně při 210°C, nicméně během pár měsíců přídávání teplot teď tisknu PLA na 260°C, tisk proběhne, občas se objeví pórovité místa -podle mě poklesem teploty a vynechávání materiálu z extruderu..
TZN teplota, kterou na hotendu tiskárna ukazuje je podle mě o hodně vyšší, než reálná, zkreslení se postupem času zhoršovalo. Začal jsem výměnou topného tělíska, termistoru vč káblíku, výsledek stále stejný. Měřil jsem termistor a při pokojové teplotě má odpor 118 Ohm, ten původní vyměněný ukazuje nějakých 116 Ohm, měřil jsem jak přímo na termistoru, tak i na druhém konci káblíku, abych vyloučil, že je někde polámaný. Ale to by se teplota měnila skokově.. Na displayi tiskárny se tváří vše dokonale, ale reálně má hotend tak nízkou teplotu, že neroztaví. Žádné skokové výkyvy teplot ani chybové hlášky.. Dokáže někdo poradit? Může to být tím čínským Arduinem? Někde jem tady četl, že to mnohdy není žádná sláva..
Uživatelský avatar
Pajda
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 28. bře 2023 16:29:22

Re: tiskárna zkresluje teplotu hotendu

Příspěvekod Sakul » úte 28. bře 2023 19:24:04

V první řadě bych se zaměřil na hodnotu toho termistoru. Běžně tiskárny používají termistor NTC100K ve velmi vzácných případech 10K. Obě tyto hodnoty jsou na světelné roky vzdáleny Vámi naměřeným hodnotám. Takže buď proběhlo měření špatně nebo je použit jiný snímač teploty a né NTC. To je nutné prověřit.

Osobně jsem toho názoru že NTC je v pořádku a hodnota je skutečných 100K. Není nic jednoduššího než porovnat teplotu, kterou ukazuje tiskárna s teplotou skutečnou změřenou nějakým přesnějším teploměrem.

Pokud bude teplota konstantní, což předpokládám, hledal bych problém v HeatBreaku, který bych si tipnul že je vadný. Zde bude záležet na tom jaké je konstrukce.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1747
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: tiskárna zkresluje teplotu hotendu

Příspěvekod Pajda » úte 28. bře 2023 20:33:22

Ten odpor jsem uvedl špatně, mělo to být 118 kOhm. Díky za radu, zkusím se změřit na heatbreak. Pokud to chápu správně, tryska by měla být utažená nadoraz k hotendu.. A hotend by měl být co nejdál horního chladiče, aby udržel co nejvíc tepla dole?
Uživatelský avatar
Pajda
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 28. bře 2023 16:29:22

Re: tiskárna zkresluje teplotu hotendu

Příspěvekod Sakul » úte 28. bře 2023 23:03:52

Tryska nesmí být utažena k HetBloku, ale vůči HeatBreaku, aby bylo dosaženo těsnosti. Pokud máš v HetBreaku trubičku (hadičku), tak bude spálená a je potřeba ji vyměnit.
Samozřejmě závad tam může být více a proto je potřeba to rozebrat zkontrolovat, případně podezřelé komponenty vyměnit.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1747
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: tiskárna zkresluje teplotu hotendu

Příspěvekod Pajda » čtv 30. bře 2023 9:43:27

Moc díky za rady, nespíš se to podařilo vyřešit. Pes byl zakopaný mezi heatbreakem a chladičem. Nanesl jsem tam novou pastu a vše je rázem jinak. Tiskl jsem PLA normálně při 210°. Sice se mi asi po 4 hodinách tisku zasekl filament, ale teploty už pracují správně. Jen mi do hlavy nejde ta souvislost, proč bylo třeba takové teploty na trysce, aby prošel materiál, když byl vlastně špatně chlazený heatbreak.. Tu trysku mám dotaženou nadoraz k hotendu a k ní je dotažený heatbreak. Jak je to vlastně správně - s mezerou nebo bez mezery?? Heatbreak dotáhnu k trysce tak či tak.. Přikládám dva rozdílné obrázky, které jde vygooglit..
Přílohy
extru.png
Uživatelský avatar
Pajda
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 28. bře 2023 16:29:22

Re: tiskárna zkresluje teplotu hotendu

Příspěvekod Sakul » čtv 30. bře 2023 13:17:05

Sice je této problematiky plný internet, ale opakování je matka moudrosti. Jak tedy správně smontovat HotEnd Viz obrázky v předchozím příspěvku.
Pro konstrukci HotEndu na již zmíněném obrázku je správné řešení ta varianta s mezerou a ta druhá je naprosto špatná. Nicméně existují i HotEndy, u kterých se to takto dělá, ale ty mají zcela jinou konstrukci. Jde totiž o to, že pokud je tryska utažená vůči HeatBloku není pak možné vůči ní utáhnout HeatBreak, protože při pokusu ho udáhnout by praskl. Vždy se nejprve našroubuje do HeatBloku HeatBreak následně tryska, celé se to seřídí tak aby se tryska dotýkala HeatBreaku a ještě chyběl zhruba 1 závyt pro plné dosednutí trysky na HeatBlok. Následně se tryska utáhne na final, čímž dojde k těsnému spojení trysky a HeatBreaku. Tyto 2 části nikdy nesmí tesnit pomocí HeatBloku.
Další podrobnosti doporučuji studovat na internetu.

To proč se ti to zasekávalo pokud máš celokov je proto, že pokud chladič špatně chladil docházelo k nahřívání HeatBreaku a filamen se začal lepit na stěny. Pokud jsi teplotu zvedl tak se nelepil, ale již rovnou tavil. To je prostě problém PLA. HotEnd je to nejdůležitější na tiskárně a musí to pracovat naprosto bezvadně, takže se v žádném případě na něm nesmí šetřit a doporučuji ověřené komponenty a žádné čínské klony, které stojí pakatel originálu, ale prostě nefungujou. Nezřádka pak HotEnd stojí stejnou částku jako celá čínská tiskárna. Zde je důležité si uvědomit, že tiskárna s cenou do 10000Kč je vždy čínský šmejd, protože za ty peníze nelze koupit kvalitní komponenty.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1747
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement
SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron