Problém s teplotou při tisku

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Re: Problém s teplotou při tisku

Příspěvekod Johann » pát 10. črc 2020 14:03:53

nepodařený výtisk 2.jpg
Zdravím Vás po delší odmlce a pro zpětnou vazbu uvádím, že se jednalo o špatné topné tělísko extruderu - zajimavé.
Tiskárnu jsem zprovoznil a v uvozovkách tiskne, přičemž spíše dolaďuju nastavení tisku v repetieru, a tisk je zatím všelijaký. Spíš jsem objevil problém v tom, že v průběhu tisku není filament pravidelně vytlačován, vynechává. K tomuto přikládám přílohy výtisku. Provedl jsem kalibraci extruderu, ale problém přetervává. Nevím, jestli to souvisí s nastavením v repetieru. Nevěděl bys v čem to vězí?
Přílohy
nepodařený výtisk 3.jpg
nepodařený výtisk 1.jpg
Uživatelský avatar
Johann
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 13. kvě 2020 19:06:13

Re: Problém s teplotou při tisku

Příspěvekod Sakul » pát 10. črc 2020 16:20:24

Co se týká nějaké kalibrace extruderu, tak toto já zásadně nedělám, neb kdykoli jsem to zkusil, tak to pak tisklo dost blbě. Takže ladím vysloveně podle toho jak vidím, že to tiskne. Pokud je plastu moc, tak uberu nebo obráceně.
Pokud vynechává extruder během tisku první vrstvy, tak je skoro jistě příliš nízko nad podložkou a tryska se ucpává. Pokud vynechává i během tisků stěn této krabyčky, tak je nastaveno nejspíš příliš mnoho plastu a zase se ucpává tryska, neb ty stěny jsou nejspíš tištěny na 100%. To by se poznalo u nějakého tisku s řidší výplní.
Další možností je špatný filament. Je potřeba obzvláště u PLA a celokovových hotendů najít plast co jde bez problému tisknout, protože nepůjdou nejspíš tisknout všechny. Typicky já nemám problém s tiskem PLA Gembird nebo Creality ST. Cokoli jiného bývá celkem problematické. Ale to záleží jaký máš hotend (HetBreak). Pokud se tiskne výhradně PLA doporučuji hybridní, který pak tiskne bez problémů libovolné plasty PLA.
Toto všechno se v podstatě týkalo čistě nastavení a ignorovalo to možnou závadu. Zde bývá velice častou závadou přelomený kabel od motoru extruderu a v určitých pozicích pak dochází ke ztrátě kroků. To se blbě odhaluje a pokud selhaly všechny předchozí pokusy, prostě se tam dá na zkoušku nový kabel a hned se ukáže. Samozřejmě může být i jakákoli jiná závada na extruderu jako povolený červík, zbroušené nebo zanesené podávací kolečko, nízký přítlak a tak dále.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Problém s teplotou při tisku

Příspěvekod Johann » pát 10. črc 2020 17:31:42

jj díky za odpověď, děje se konkrétně to, že při tisku samotného okraje - lemu, třeba u válce, je filament vytlačován pravidelně, rovněž potom při tisku obvodu válce, ale jakmile se tiskne první vrstva, tak z počátku je filament vytlačován pravidelně a potom začne vytlačovat pouze slabou nitku, a po chvíli, zase vytlačuje pravidelně a tak se to opakuje, přičemž tak se to chová i při tisku obvodu, takže i obvod je v určitých místech jak cedník.

Taky se mi stalo, že při dalším tisku okraje válcového tělesa, při tisku kruhu, tryska vytlačuje z poloviny dostatek filamentu a z poloviny pouze slabou nitku, to se poté ději i při samotném tisku obvodu, jedno kolo se vytlačí slabá nitka a další kolo zase vytlačuje dostatek filamentu.

Nemyslím si, že je tryska blízko podložky, je seřízená na kladívkový papír, tedy na O.1 mm, tryska nehrne filament. Je zajimavé, že když jsem prováděl kalibraci extruderu, nebo pouze jen tak vypouštěl filament, tak byl filament vytlačován pravidelně bez přerušování, tedy extruder pracoval bez zatížení. Zubatice neprokluzuje, filament používám gembird už delší dobu, s tímto zároveň tisknu na čínské deltě a nemám s tím problém. Přemýšlím přidat napětí na motoru extruderu, nebo jinak nastavit rychlost extruderu, jinak nevím !!! :-(
Uživatelský avatar
Johann
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 13. kvě 2020 19:06:13

Předchozí

Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron