Co se chystá na rok 2021

Toto fórum je věnováno sekci OSTATNÍ na webu Sakul World.
  • Advertisement

Co se chystá na rok 2021

Příspěvekod Sakul » pát 25. pro 2020 20:08:59

Zdravím všechny příznivce tohoto fóra a přidruženého webu Sakul WORLD. Tímto bych chtěl všechny informovat o projektech, které se chystám příští rok dokončit a nebo i začít. Projekty nejsou řazeny podle důležitosti, ale čistě podle toho jak mne napadaly, takže i jejich dokončení nebo práce na nich nebude probíhat dle uvedeného pořadí. Samozřejmě i Vy můžete pořadí ovlivnit podle toho jaké budou Vaše ohlasy. Takže neváhejte sdělit svůj názor nebo i návrh na nějaký projekt, do kterého se můžeme pustit třeba společně.

1. Stopky pro Hasiče v5 - Kdo sleduje vývoj hasičských stopek jistě nepřehlédl, že už se pracuje na verzi 5.0. Ve své podstatě jsou tyto stopky hotové a probíhá jejich testování a drobné dolaďování firmware. Současně je připravována i kompletní dokumentace. Takže předpokládám, že už to nebude dlouho trvat.

2. Sakul GRBL v2 - Dalším takovým projektem na spadnutí je toto řízení pro CNC stroj. Opět prototyp je hotov a v současnosti probíhá testování a příprava dokumentace.

3. Sakul CNC v2 - A když už máme tu řídící desku pro CNC stroj, chtělo by to také nějaký ten stroj, abychom to měly pěkně kompletní. Proto chystám na nadcházející rok i stavbu nějakého toho malého obráběcího stroje s využitím mé elektroniky. A kdo ví třeba bude i více variant. Za poslední roky se mu nashromáždilo několik dílů, tak je konečně zužitkuju.

4. SLA 3D Tisk - Protože jako již tradičně mi i letos Ježíšek nadělil novou 3D tiskárnu, podíváme se na ní společně ji smontujeme a uvedeme do chodu. Ale aby nedošlo k nedorozumění, tuto tiskárnu nehodlám používat pro tisk 3D objektů, ale pro 2D tisk něčeho zcela jiného. Takže zde se nechte překvapit co vlastně budu tisknout.

5. FDM 3D tiskárna - Už dlouho jsem zase nestavěl žádnou 3D tiskárnu, tak bych to chtěl trochu napravit a zkusit postavit zase nějakou tu tiskárnu. Nicméně tentokrát bych se chtěl zaměřit na nějakou pokud možno kvalitnější konstrukci. Zde ještě nejsem zcela rozhodnut, takže tady Vám nechám trochu volnosti a můžeme tu rozvést nějakou tu debatu co vlastně postavit.

6. Sakul 3D - Už delší dobu mám otevřený projekt elektroniky pro řízení 3D tiskárny. Poté co byl v podstatě dokončen projekt Ramps-S v1.2 a jeho mnoho příslušenství, je pomalu čas dokončit i tento projekt kompletní elektroniky. Hlavním impulsem bylo přidání oficiální podpory desky Ramps-S do firmware Marlin.

7. WIFI hodiny - Poté co byly nedávno aktualizovány GPS hodiny, rozhodl jsem se postavit ještě WIFI hodiny s přesným časem. Tyto hodiny by mohly být i doplněny o počítadlo YouTube odběratelů, které jsem také již stavěl a funguje celkem dobře. Také je tu možnost stavby digitronových (Nixie) hodin, ale to závisí na tom zda se mi povede sehnat za rozumné peníze nějaké ty digitrony.

8. Domácí automat - Pro můj připravovaný projekt osvětlení schodiště bude navržen malý programovatelný automat, který bude možno použít pro různé druhy domácí automatizace. Možná dokonce těchto automatů vznikne několik + nějaké to příslušenství k nim. Nad tímto projektem už přemýšlím delší dobu, tak uvidíme co z toho nakonec vznikne.

9. Malý/Velký digitální teploměr - Už několik let provozuji takový malý bezdrátový teploměr pro měření teploty kotle a venkovní teploty. Nyní bych to chtěl trochu vylepšit a případně přidat i nějaké další funkce jako je měření vlhkosti a kvality vzduchu. V podstatě taková malá domácí stanice. Nechci říkat vysloveně meteo, protože to není mým záměrem, ale kdo ví třeba i meteostanice z toho vznikne.

10. ? - No a poslední bod nechám zcela otevřený pro případné Vaše náměty.


Samozřejmě i v následujícím roce budou nejspíš probíhat zakázkové projekty, takže pokud má někdo zájem může se se svým požadavkem ozvat. Nicméně nové zakázky začnu přijímat až někdy koncem února. Do té doby mám bohužel kapacity rezervované.

Taktéž určitě bude vznikat spousta menších projektů, na které se můžete těšit. Po novém roce dojde k uvolnění některých konstrukcí, které byly dosud dostupné výhradně pro mé patrony a na druhou stranu opět přibydou pro patrony další nové věci, konstrukce, firmware a mnoho dalšího. Takže, kdo ještě není mým patronem můžete se jím stát ZDE. Další info najdete ZDE.

Věřím tedy, že nadcházející rok bude opět plodný a vznikne mnoho zajímavých projektů, něčemu novému se přiučíme a s našimi novými hračkami si řádně pohrajeme.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Co se chystá na rok 2021

Příspěvekod schusterj » pon 28. pro 2020 11:40:31

Tak především bych chtěl popřát vše nejlepší do nového roku 2021 a aby se vše v této podivné době dařilo.

Jen bych měl takový názor na nově připravované projekty. Nebylo by lepší se zabývat návrhem 32bit desek jak pro řízení tiskáren tak i pro řízení CNC?
Když procházím čínské a jiné internetové obchody, tak 32bit desky strkají i do těch nejhorších sraček. Myslím si, že vývoj zase něčeho založeného na 8bit dekách je krokem zpět.
Bohužel doba jde rychle dopředu a je třeba i v amatérském vývoji se trochu přizpůsobit.
Co se týče GRBL řízení, tak se mi třeba líbí tohle: https://www.hackster.io/news/the-update ... 7884e29105
To samé platí pro FW tiskáren. Úplně bych odboural FW Repetier pro jeho mizernou podporu i komunitu. Naopak FW Marlin je tak rozšířen, že pro radu nemusíte brouzdat po netu týden, než se něco dohledáte.
Podobně je tom Repetier Server - mizerná podpora i komunita, placený, aktualizace po delších intervalech. Octoprint- obrovská komunita, zdarma, pravidelné aktualizace, stovky pluginů.
Takhle by se dalo pokračovat dál....

Tak bastlení zdar !!!
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Co se chystá na rok 2021

Příspěvekod Sakul » pon 28. pro 2020 13:59:26

Díky za názor.
Ano 32b deskami jsem se již zabýval a dělal nějaké testy. Takže rozhodně do budoucna nevylučuji nějaký projekt pro řízení tiskárny nebo CNC pomocí 32bitu. Za ten odkaz na tu konstrukci s ESP32 dík. Vypadá to opravdu zajímavě a pár těch ESPček se mi tu válí, takže rozhodně se na to podívám. Když jsem aktualizoval ten můj CNC board koukal jsem po nějakejch projektech s 32bitem, ale vše co jsem našel byly dost takové nedodělky a vesměs už mrtvé, takže jsem to pak už dál nebádal a zůstal u osvědčené klasiky.
Důvod proč chci dodělat to řízení 3D tiskárny s ATMEGou2560, je že to mám již odladěné přes desku Ramps-S, ale točej mě ty Arduino MEGA desky, které jsou naprosto šílené, obzvláště ty s tím integrovaným ESP. Takže si chci prostě udělat moji desku.
Co se týká firmware Marlin, Repetier a podobné. To už většinou nechávám na každém co zvolí. Je pravdou, že s příchodem Marlinu v2 se tento firmware hodně zvednul a rozhodně překonal Repetiera, který v současné době dost zaostává hlavně kvůli chabé podpoře 32bitu. Sice se také chystá nová verze 2, ale co jsem tak pochytil stejně tam žádná výrazná podpora 32bitu nepřibude, takže bude nejspíše dále upadat. Co se týká Serveru, tak je placený (né zrovna levný) to je pravda, ale dosud mi vyhovuje asi nejvíc. A opět je to čistě otázka osobních preferencí.

Jinak co se týká firmware dost mě v poslední době zaujal RepRap firmware. Takže s tím bych si také chtěl trochu pohrát a ve finále se možná vydat i touto cestou. Ale jak píšeš je to neustálý vývoj, který jde strašně rychle dopředu a udržet krok se vším je takřka nemožné. Jsem rád, že ji napsal svůj názor a tím mne navedl zase jiným směrem a tak to má být.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Co se chystá na rok 2021

Příspěvekod Aznoh » pát 01. led 2021 23:56:18

Také bych chtěl popřát vše nejlepší do nového roku 2021 a hlavně zdraví. Plány do tohoto roku jsou to zajimavé.
Uživatelský avatar
Aznoh
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Věk: 48
Registrován: stř 16. led 2019 23:01:30
Bydliště: Častolky


Zpět na Ostatní


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků