Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Toto fórum je věnováno sekci OSTATNÍ na webu Sakul World.
  • Advertisement

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod Sakul » čtv 01. zář 2022 1:13:50

Podle mě, když má měnič připojenou BMS tak bere data z ní a vlastní si neměří, respektive nijak nezpracovává.
To s těma stringama a diodama o tom jsem mluvil v posledním videu. Nicméně platí, že na sebe nesmí přijít nevyvážené stringy. Takže připojit string 200V a 400V paralelně je samozřejmě totální nesmysl a samozřejmě to povede v lepším případě k brutálním ztrátám na panelech, v horším případě ty panely odejdou do křemíkového nebe. Největší problém paralelního spojení pozoruji v MPPT, kdy brutálně záleží na jeho kvalitě. Takže z principu pokud nejsou panely osvíceny laboratorním konstantním světlem, je nejlepší řešení dle mého názoru co string to MPPT tracker.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod StavJi » sob 15. říj 2022 17:15:17

Zdravím,
poradil by mi prosím někdo zda mám dobře nastavený měnič ISolar SML 5kW 48 v kombinaci s baterkou Pylontech US2000C?
Nastavení zde http://jiri.stavelik.sweb.cz/nastaveni_menice.PNG
Uživatelský avatar
StavJi
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 10. říj 2022 19:21:41

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod Sakul » sob 15. říj 2022 17:51:42

Protože jsem línej člověk a ty si sem dal obrázek a mě se nechce přepisovat názvy jednotlivých položek, tak sem vykopíruju hodnoty z mého sledování, kde se jmenují maličko jinak. Zároveň vše co napíšu je čistě můj názor a neručím za správnost.
Shutdown battery voltage máš nastaveno stejně jako To grid battery voltage, což je špatně. Shutdown battery voltage by mělo být menší, ale stále v provozním rozsahu. Ideálně tak o jedn volt.
Jinak asi drobný a drobně to můžeš poladit v závislosti na potřebách provozu.

Jen malá vsuvka. Nemá náhodou tento měnič i profil pro baterie Pylontech?
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod StavJi » sob 15. říj 2022 19:17:49

Díky moc. Zvednu To grid battery voltage na 47 V.
Možná některé verze toho měniče umí baterky Pylontech, ale ta moje umí pouze AGM, Flooded a user defined. Dokonce jsem někde na internetu našel, že by ta baterka s měničem měla jít spojit CANem, ale měnič má jen USB a RS232 tak nevím jestli k tomu existuje nějaká rozšiřující deska nebo něco.
Uživatelský avatar
StavJi
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 10. říj 2022 19:21:41

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod StavJi » sob 22. říj 2022 8:31:56

Chápu dobře, že pokud nastane pokles napětí baterie na honotu "To grid battery voltage" tak se výstup přepne na síť. Pokud se baterka dostane na "Shutdown battery voltage" tak nastane chyba 4 a výstup je stále přepnutý na síť?

Co se stane pokud se bude napětí baterie pohybovat kolem hodnoty "To grid battery voltage" sepne zátěž na výstupu napětí poklesne, zátěž odepne napětí vyroste?

Pokud to dobře chápu tak měnič jako takový je napájený z baterie, ale co se stane v případě poklesu napětí na "Shutdown battery voltage"?

Narazil jsem asi na první problémeček. Mám zatím na výstupu pouze ledničku a v noci se v ledničce aktivovala teplotní ochrana motoru. Nejspíš proto, že pro její rozběh je potřeba větší výkon a baterka se pohybovala kolem napětí "To grid battery voltage" a asi měnič neustále přepínal mezi sítí a baterkou. Má na to vliv nějaký parametr v nastavení? Nějaká hystereze, že se výstup na baterku přepne až pokud je napětí v nějaké mezi?
Uživatelský avatar
StavJi
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 10. říj 2022 19:21:41

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod Sakul » sob 22. říj 2022 10:08:47

Takže to vezmeme popořadě:
1. Pokud baterie dosáhne napětí Shutdown battery voltage stane se přesně to jak je funkce pojmenovaná a to dojde k vypnutí měniče a ten přejde do klidového stavu. Předpokládám, že dojde k vypnutí výstupu (ale čistě teoreticky by mohl zůstat i v Bypassu). V tomto režimu by mělo však fungovat nabíjení baterie jak ze sítě tak ze soláru, aby mohlo dojít po nabití baterie k obnovení funkce. Přesný popis chování je popsán v manuálu daného měniče. Nicméně toto jsem nikdy nezkoušel neb toto je extrémně krajní situace, která za běžného provozu nesmí nikdy nastat. Takže pokud k ní dochází je systém špatně nastaven a jeho nastavení musí být upraveno, aby k němu nemohlo za žádných běžných okolností dojít.
2.
Co se stane pokud se bude napětí baterie pohybovat kolem hodnoty "To grid battery voltage" sepne zátěž na výstupu napětí poklesne, zátěž odepne napětí vyroste?
Systém musí být nastaven tak, aby při přepnutí do Back to battery voltage už bylo v baterii dost energie (minimálně 50%) a tak mohl systém dále pracovat a současně se předpokládá, že pokud došlo k přepnutí na baterii, tak ta se nabíjela a i po přepnutí se dále nabíjí ze soláru. Protože pokud ne, je opět systém špatně navržen a je nutné ho překonfigurovat tak, aby fungoval správně.
3.
Pokud to dobře chápu tak měnič jako takový je napájený z baterie, ale co se stane v případě poklesu napětí na "Shutdown battery voltage"?
Ano měnič je napájen z baterie (většinou), takže se stane přesně to co je popsáno v bodě 1 (viz manuál měniče)
4. Poslední dotaz s lednicí - Zde je málo info na přesnější analýzu, takže pouze spekulace. To že se měnič v době spuštění lednice pohyboval kolem napětí To grid battery voltage by nemělo mít žádný vliv, neb měnič by měl do 20ms přepnout na Bypass. Pokud by měnič takto osciloval mezi sítí (Bypassem) a baterkou je extrémně špatně nastaven. To se běžně nemůže dít. Obzvlášť v noci není možné, aby přešel z Bypassu na baterii pokud ta nebyla dobíjena minimálně na 50%, což v noci asi hodně těžko.
Hystereze je dána hodnotou To grid battery voltage a Back to battery voltage

Závěrem: protože nezmiňuješ v celém příspěvku parametr Back to battery voltage, tak to je přesně ten parametr, ve kterém bych hledal zásadní chybu ve tvé konfiguraci.

Jo a ještě jedna věc a to dost podstatná pokud používáš baterii Pylontech US2000C. Ta má špičkový proud 50A a předpokládám, že při jeho dosažení se vypne. Což nejspíš shodí celý měnič. Pro měnič 5kW by měly tyto baterie být minimálně 2 paralelně. Respektive v případě odběru více jak 2kW z měniče už musí být 2, aby vykryly špičkový proud. Jinak to bude nejspíš padat.
Trvalý nabíjecí a vybíjecí výkon 1 baterie je 1,2 kW. Takže toliko k této baterii viz její manuál.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod StavJi » sob 22. říj 2022 16:55:16

Proč by shutdown battery voltage nemohl nastat? Pokud v noci jede zátěž z baterie a baterka se vybije měnič přepne zátěž na síť, baterka se namá jak dobíjet, ale měnič stále běží a vybíjí svou spotřebou baterku až dokud nenastane shutdown baterry voltage. Čekal bych, že pokud je baterka na napětí shutdown baterry voltage není napětí ze soláru, ale je síť tak měnič bude brát nápájení ze sítě a bude v bypasu.

Mám to nastavené následovně (neuvedené mám default):
01 - SBU - Sluneční energie dodává energii spotřebičům jako první prioritu. Pokud sluneční energie nepostačuje k napájení všech připojených zátěží, energie z baterií bude současně dodávat energii do zátěží. Síťové napájení poskytuje napájení spotřebičům pouze tehdy, když napětí baterie klesne buď na výstražné apětí nízké úrovně, nebo na nastavovací bod v programu 12. “
02 - 20A - Maximální dobíjecí proud = síťový nabíjecí proud + solární nabíjecí proud
03 - APL - Rozsah střídavého napětí 90-280VAC
05 - USE - Baterie „User-Defined“
11 - 10A - Maximální nabíjecí proud ze sítě
12 - 47V - Nastavení bodu napětí zpět na zdroj energie při výběru „Priorita SBU“ nebo „První solár“ v programu 01.
13 - 52V - Nastavení bodu napětí zpět na baterii při výběru „Priorita SBU“ nebo „První solár“ v programu 01.
16 - OSO - Sluneční energie bude jediným zdrojem nabíječky bez ohledu na to, zda je k dispozici jakýkoli nástroj nebo ne.
26 - 52V - Napětí fáze Bulk (C.V voltage)
27 - 51V - Napětí fáze Floating
29 - 46 - Napětí pro odpojení při slabém DC
31 - Disable - Solar power balance
Uživatelský avatar
StavJi
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 10. říj 2022 19:21:41

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod Sakul » sob 22. říj 2022 18:05:33

03 - APL - nastav na UPS
Technicky vzato ostatní parametry by mohly být OK pro testování a v závislosti na praktické zkušenosti je možno je lehce doladit.
Proč by shutdown battery voltage nemohl nastat?
No protože bys měl v baterce nechat něco právě na krmení měniče přes noc. Měl by brát z baterky tak něco kolem 50W. Hlavně je žádoucí u ostrovního systému, aby baterka přestála celou noc, jinak to podle mě nemá moc smysl.
Čekal bych, že pokud je baterka na napětí shutdown baterry voltage není napětí ze soláru, ale je síť tak měnič bude brát nápájení ze sítě a bude v bypasu.
No to je právě ten problém, že člověk něco čeká, ale realita může být zcela jiná.

Řešením by mohlo být použití SolarAssistantu (SA) a tam jde nastavit, že pokud se baterka vybije na nějakou hodnotu tak SA přenastaví měnič aby nabíjel ze sítě a pak ho zase vrátí spátky. Něco jak funguje Axpert King, který když se baterka vybije na To grid battery voltage, tak automaticky spustí nabíjení, aby baterku trochu dobil, aby se nedostala následně na kritické napětí.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod StavJi » ned 23. říj 2022 13:02:39

Tak se ten měnič opravdu vypíná pokud klesne napětí baterky na nastavenou úroveň. Rozchodil jsem si https://github.com/scottwday/InverterOfThings na ESP32 https://github.com/StavJi/SMLtoNet s tím, že data posílám sem https://stavjifve.tmep.cz/

Akorát nemůžu najít jak po seriové lince změnit nastavení. Podle mě by to mělo jít...
Uživatelský avatar
StavJi
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 10. říj 2022 19:21:41

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod Sakul » ned 23. říj 2022 13:56:52

Nastavení střídače lze a je k tomu protokol. Viz příloha.
Jen je třeba upozornit, že je to starší verze a novějších měničů mohou být příkazy trochu jiné. Je třeba hledat na netu.
Přílohy
RS232 Protocol.pdf
Protokol pro komunikaci se střídačem
(85.95 KiB) 432 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod MartinS » pon 24. říj 2022 19:13:46

Zravím,

Po čase se hlásím, že jsem rozdejchal Easuna 8kw sice zatím jeden strikng na JIH 3kwp , kterým jsem dosud ohříval jen 300l bojler.
Co teda byl očistec, najít na netu funkční propojení Pylontechu s měničem pře RS485. No nakonec se povedlo. Jak dojdou háky budu realizovat východ a pak časem západ string.

Nicméně jsem v tvém videu zaslechl něco o stavbě svého vlastního "watrouteru". Je možné se podělit na jakém železe to poběží...
V podstatě potřebuji vyčítat data (nechci měřit proudy a napětí) z měniče což je převlečený Axpert a na základě těchto dat třeba přes PWM regulovat výkon pouštěný do bojleru. Páč když je tet hnusně tak ty 3kwp, reálně dají 300W, 100w sežere měnič sám pro sebe a 200W se v tom bojleru nikterak neprojeví, ale pořád lepší než nic, když bude výroba 1kW tak bych pustil cca 700W do bojleru a zbytek ponechal pro měnič a baterku.

Bylo by pěkné,kdyby to dokázalo přes nějaký algoritmus modulovat výkon do "vody" a taky abych do toho mohl nějak jednoduše vstupovat a nastavovat svoje potřeby, případně abych mohl takto regulovat více výstupů pro přebytky v letním provozu. No to je moje vize.

Předal jsem Rabsbery pi na nahrání softu který, dokáže z toho axperta vyčítat data, ale není zpracovaný PWM výstup, pouze to vyčítá a ukládá data. Se to napíše a odladí. Tak sonduju kdo co má a jak mu to běhá.
Uživatelský avatar
MartinS
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 28. dub 2019 21:35:20

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod Sakul » pon 24. říj 2022 19:50:35

No já jsem chtěl v začátcích použít také data přímo z měniče, ale po 3 měsících provozu a otestování 4 měničů musím konstatovat, že měnič nic neměří jen si typuje kolik kde teče proudu a jaké je kde napětí. Takže z něho brát data je naprosto nesmyslné (hlavně o baterce). Takže jsem pořídil SmartShunt a z toho budu brát data přes BT, dále zpracovávat v nějakém MCU a dále přenášet do řízení výkonu bojleru. To je plán. Ale kdy na něj dojde je otázka. Jde totiž o to, že jsem zjistil, že v současnosti kdy nesvítí mi to v ničem nepomůže, takže bojler jede klasicky na časák a smysl to bude mít až začne svítit (takže až příští rok) a to je času dost. Do té doby se může mnoho věcí změnit.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod Tibor » pon 24. říj 2022 20:09:10

Ahoj všetkým,
inšpiroval som sa touto zostavou a chcel by som riešiť niečo podobné.
Zostava by bola: menič: https://praktis.sk/produkt/101166/voltr ... d-invertor
panel 8-9 kusov:https://praktis.sk/produkt/66835/solarny-panel-ulica-solar-ul-545m-144hv-mono-499v-odber-6ks-a-viac
batrka: https://www.unisolar.sk/solarne-baterie ... ah-4-8kwh/
Som amatér tak prosí berte moje otázky s nadhľadom a za každú dobre mienenú radu budem vďačný.
1 menič nepúšťa žiadne prebytky do siete pretože nechcem nič riešiť s elektikármi.
2 bolo by ku takto nastavenej zostave ešte niečo potrebné( nemyslím inštalačný materiál) nejaké ďalšie zariadenie?
3 moja predstava je vytvorenie samostatnej siete in put (sieť, palnely, baterka) - menič- out put :spotrebiče bojler, chladnička,mrazák , práčka, umývačka a v lete klíma.
je mi jasné že všetko naraz fungovať nebude.
Funkciu meniča si vysvetlujem tak že ak nebude dostatok vyrobenej ele. v prípade potreby si potiahne zo siete čo bude potreba.

Ďakujem za všetky rady od skúsenejší.

S pozdravo Tibor.
Uživatelský avatar
Tibor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 37
Registrován: pon 24. říj 2022 19:36:58

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod MartinS » pon 24. říj 2022 20:14:06

No já vycházím z toho, že vyčtu kolik leze z panelů a co je v baterce, páč aspoň tedy doufám, že to komunikuje s BMS Pylontechu a tak předpokládám, že ta informace o stavu baterie je 100 procentní. Spoléhat se na měření měniče je na pováženou, co se tedy baterie týče. Měření stringu je relativně přesné. Měřil jsem externě a shodovalo se. Jinak díkec za to železo, kouknu se.

Každopádně jak nesvítí tak, je opravdu lepší přepnout sítový přepínač a elektrárnu odpojit. Páč to reálně nic nedá a jenom to žere chleba. Uvidím jak se to změní, když bude na střeše reálně 8kwp. Mohlo by to dát 800w a s tím už by se něco mohlo lehce vymyslet.
Uživatelský avatar
MartinS
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 28. dub 2019 21:35:20

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod MartinS » pon 24. říj 2022 20:31:42

Pro Tibor.

Co jsem nakoukal ohledně měničů, tak on bez přetokový v podstatě neexistuje, když to pojede v bypasu a vypneš větší zátěž, tak se nějaký přetůček realizuje. V čr se tomu říká technický přetok a to vlastník DS to povoluje. Současné elektroměry ti přetok napočítají jako, když to odebereš. Reálně 1kw přetoku se rovná 1kw spotřeby. K tomu měniči, na nějakých italských YT kanálech jsem koukal na připojení kabelů od panelů a je to realizované přes el. čokoládu. No nebudí to moc důvěru. Jinak ty Axperty jsou dle mého celkem nenažrané, páč spotřeba 70W na to že to v noci nic nedělá celkem dost. Baterka dle mě ok, mám dvě. U nás jsou o kousek levnější. Dle vkusu každého soudruha. At se daří...
Uživatelský avatar
MartinS
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 28. dub 2019 21:35:20

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod Sakul » pon 24. říj 2022 20:34:49

Tak pokud budeš mít 8kWp, tak to dá o hodně víc jak 800W. Já mám 3,6kWp a i když třeba dnes celej den buď pršelo nebo bylo pod mrakem, tak jsem udělal 3,5kWh. Špička kolem poledne byla 800W. Kdyby vysvitlo slunko aspoň trošičku jdu přes 1,5kW.
Zatím mám nejhorší den za celou dobu provozu 1,8kWh a to celej den pršelo. Musím udělat minimálně 2kWh denně, abych nebyl v mínusu.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod MartinS » pon 24. říj 2022 21:00:48

Ano malá špička byla, slunko chvilu prosvěcovalo mraky. Jsem toho názoru, že fotovoltaika je tak dobrá kolik vyrábí, když přes den nesvíti.
Uživatelský avatar
MartinS
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 28. dub 2019 21:35:20

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod Sakul » úte 25. říj 2022 15:37:50

Tibor píše:Ahoj všetkým,
inšpiroval som sa touto zostavou a chcel by som riešiť niečo podobné.
Zostava by bola: menič: https://praktis.sk/produkt/101166/voltr ... d-invertor
panel 8-9 kusov:https://praktis.sk/produkt/66835/solarny-panel-ulica-solar-ul-545m-144hv-mono-499v-odber-6ks-a-viac
batrka: https://www.unisolar.sk/solarne-baterie ... ah-4-8kwh/
Som amatér tak prosí berte moje otázky s nadhľadom a za každú dobre mienenú radu budem vďačný.
1 menič nepúšťa žiadne prebytky do siete pretože nechcem nič riešiť s elektikármi.
2 bolo by ku takto nastavenej zostave ešte niečo potrebné( nemyslím inštalačný materiál) nejaké ďalšie zariadenie?
3 moja predstava je vytvorenie samostatnej siete in put (sieť, palnely, baterka) - menič- out put :spotrebiče bojler, chladnička,mrazák , práčka, umývačka a v lete klíma.
je mi jasné že všetko naraz fungovať nebude.
Funkciu meniča si vysvetlujem tak že ak nebude dostatok vyrobenej ele. v prípade potreby si potiahne zo siete čo bude potreba.

Ďakujem za všetky rady od skúsenejší.

S pozdravo Tibor.


Co se týká měniče, tak pokud tě zaujal Axpert možná bych doporučil model King 2. Má tedy jen 5kW, ale to je jen slovíčkaření, co je však výhodou má AC-DC-AC převod, což mu umožňuje zajímavé funkce. V první řadě není za žádných okolností možné, že by měl sebemenší přetok, za další umí ze sítě odebírat výkon pokud soláry nestačí a tímto způsobem zkombinovat jak soláry tak síť. To tebou vybraný neumí, pač má jen blbý bypass. Takže buď jede všechno ze sítě nebo všechno z baterie a soláru. No a poslední zajímavou funkcí je, že pokud se baterie v noci vybije, tak ji trošku opětovně nabije, aby měnič nemohl spadnou to nouzového režimu, kdy se vypne z důvodu kritického napětí baterie. Samozřejmě díky těmto funkcím má menší účinnost a větší klidový odběr (zhruba 50W).
Co se týká baterie, tak ta je asi OK a snad by měla komunikovat s měničem. To je dobré prověřit.
Panely také OK.
Jako další příslušenství je dobrý nějaký dohledový systém ideálně SolarAssistant.
Funkciu meniča si vysvetlujem tak že ak nebude dostatok vyrobenej ele. v prípade potreby si potiahne zo siete čo bude potreba.
Ten co sis vybral toto neumí viz můj popis měniče.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod MartinS » stř 26. říj 2022 21:08:09

Zdarec

Tady ze své zahrádky šikovnou "aplikaci"
ttps://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en ... Swx7H76AUY

Nicméně, jak jsem dnes sledoval tu ubohou výrobu a ručně nastavoval příkon bojleru. Tak mě při změně pozice panelů na střeše napadla myšlenka...

Jak je technicky náročné řídit výkon stringu ?

Myšlenka je taková : Při slabém osvětlení je každý panel co je k mání dobrý, mám jich celkem 12ks. Měnič dokáže na jednom stringu obhospodařit 4kw výkonu. 10ks dá teoreticky 3,8kw, ale při zataženém počasí už jen cca 2kw, šlo by to dohnat větším množstvím panelů, ale když bude svíti hodně tak je potřeba je "proklemovat", aby se nepoškodil měnič. No jen taková uvaha. Ano asi by bylo jednodušší si pořídit stoj který má větší rozsah napětí....
Uživatelský avatar
MartinS
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 28. dub 2019 21:35:20

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod Sakul » stř 26. říj 2022 22:20:23

No z principu není vůbec žádný relevantní důvod proč by se měl měnič poškodit tím, že na jeho MPPT vstupu je místo 4kWp třeba 20kWp za předpokladu, že nejsou překročeny žádné jiné provozní parametry.
Fígl je totiž v tom, že pokud je MPPT jen na 4kW nedokáže zpracovat 20kW, ale pořád jen 4kW. Tudíž mu je jedno kolik je na něm pověšeno kWp.
Je to stejné jako zdroj pro nabíjení mobilu. Ten má také vstup jen 5W (většinou) a je mu jedno, že ho někdo připojí na zdroj o výkonu 1TW.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Malá solární elektrárna 1,5kWp (ostrov)

Příspěvekod MartinS » stř 26. říj 2022 23:07:29

No to je pravda, ovšem se uvádí, že max. napětí stringu nemá převýšit max. napětí vstupu MPPT. Ono by to šlo zapojit 2*6 panelů paralelně a napětí udržet v normě. Akorát nevím jestli to dokáže zpracovat 20A na vstupu.

Max.PV pole Výkon 8000W (4000Wx2)

Max. Napětí otevřeného obvodu fotovoltaického pole 500 V DC

Rozsah MPPT @ Provozní napětí 90VDC~450VDC

panel 380wp tuším 30v
Uživatelský avatar
MartinS
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 28. dub 2019 21:35:20

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní


  • Advertisement
SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků