Stránka 1 z 1

Formáty levelů a instalace

PříspěvekNapsal: pát 14. kvě 2010 2:31:38
od Sakul
Formáty levelů

Levely v této databázi jsou k dispozici v několika formátech a to pro maximální pohodlí hráčů. Za dobu, kdy se levely pro hru Tomb Raider zabívám jsem zjistil, že hráči by i byli, ale hodně jich má problém si amatérskou hru či level zprovoznit. Právě na tyto hráče jsme se s touto databází zaměřili a levely upravily do tří formátů EXE, TRx a TOM. Jednotlivé formáty zde nyní proberu a zároveň si ukážeme postup instalace daného balíčku s levelem či celou hrou.
Ještě než se pustíme do jednotlivých balíčků je nutné říci, že všechny levely a hry (balíčky) jsou zabaleny arhivačním programem WinRAR. Je to zdůvodu ucelení a zjednodušení distribuce. Takže je nutné nejprve požadovaný balíček s levelem či hrou rozbalit, před jeho samotnou instalací. Pro rozbalení používejte pokud možno nejnovější verzi WinRARU. Předejdete tím problémům s nekompatibilitou verzí. Pro rozbalení je možné použít i jiný archivační program (PowerArchiver, 7z a jiné), který podporuje soubory RAR.

EXE balíček:
Tento balíček obsahuje spustitelný instalační soubor. Naše databáze je jediná na světě, která nabízí tento druh souborů pro všechny levely a hry v databázi. Tento formát doporučujeme všem, kteří si hru či level chtějí pohodlně zahrát a nechtějí se zdržovat jeho(jím) sprovozněním. Stačí spustit instalaci a dále se již řídíte pokyny na obrazovce jako při instalaci jakékoli jiné hry či programu.
Pohodlnost instalace je vykoupena pouze o něco větší velikostí instalačního balíku oproti ostatním balíčkům. Tento fakt může prodloužit dobu stahování ze serveru, obvzláště pokud máte pomalejší připojení k internetu. Nicméně v dnešní době se služby poskytovatelů připojení stále zlepšují a rychlosti narůstají, takže by to neměl být nepřekonatelný problém.
Následuje ukázka postupu instalace:

Obrázek
Na prvním obrázku máme stažený soubor hry zabalený v programu WinRAR.

Obrázek
Nyní ho tedy rozbalíme. Klikneme na něho pravím myšítkem a vybereme volbu Extrahovat zde.

Obrázek
Zde je uázka právě probíhající extrakce.

Obrázek
Zde již máme instalační soubor rozbalený a můžeme začít instalovat. Dvakrát poklepeme levím myšítkem na soubor.

Obrázek
V prvním kroku budeme vyzváni k zadání Jazyka, ve kterém bude celá instalace probíhat. Volbu potvrdíme tlačítkem OK.

Obrázek
Nyní již instalace započala a k dalšímu kroku přejdeme stisknutím tlačítka Další.

Obrázek
Nyní je nám zobrazena licence k užití instalované hry (levelu). S touto smlouvou je nutné bez výhrad souhlasit, jinak není možné v instalaci pokračovat. Pokud tedy s licencí souhlasíte označte puntíkem, že souhlasíte (dle obrázku) a stiskněte tlačítko Další.

Obrázek
Následuje informace o minimální konfiguraci PC, na které je možno hru nainstalovat. Pokud Váš počítač splňuje požadavky můžete kliknout na tlačítko Další.

Obrázek
Následuje výběr, kam chcete hru (level) nainstalovat. Pokud si s touto volbou nevíte rady ponechte přednastavené údaje. Pokud máte nastaveno potvrďte umístění instalace stisknutím tlačítka Další.

Obrázek
Nyní jste tázáni zda chcete vytvořit zástupce na pracovní ploše a v nabídce Start/Programy. Pokud nechcete tyto zástupce vytvořit zaškrtněte volbu Nevytvářet složku v nabídce Start. Pokud si s touto volbou nevíte rady ponechte vše jak je přednastaveno. Pro pokračování stiskněte tpačítko Další.

Obrázek
Na této obrazovce je rekapitulace veškerých dosud provedených nastavení. Pokud chcete něco změnit klikněte na tlačítko Zpět a příslušné údaje opravte. Pokud je vše v pořádku pokračujte tlačítkem Instalovat.

Obrázek
Proběhne ukazatel průběhu instalace. V průběhu instalace je možné pouze instalaci ukončit.

Obrázek
Po skončení instalace souborů do Vašeho počítače je zobrazeno Readme dané hry (levelu). Důrazně doporučujeme si tyto informace důkladně prostudovat. Předejdete tak případným potížím s hraním. K poslednímu kroku instalace se dostanete stisknutím tlačítka Další.

Obrázek
V tento moment je již hra (level) zcela nainstalován na Vašem počítači. Dokončení instalace provedete stisknutím tlačítka Dokončit.
Nyní můžete hru zpustit některým zástupcem buď na Ploše nebo v nabídce Start (pokud jste tuto volbu v průběhu instalace nezakázali). Hru můžete samozřejmě pustit i přímo z její složky C:/Program Files (pokud jste tuto složku nezměnili v průběhu instalace).

Ještě zde přidám názornou ukázku instalace ve Flashi nebo jako Video.
Flash ukázka instalace
Video ukázka instalace


TRx balíček:
Tento balíček je určen pro zkušenější uživatele neboť vyžaduje obvykle doplnění některých důležitých souborů a správné nakonfigurování hry. Z toho důvodu je nutné vlastnit editor pro vytváření levelů do hry Tomb Raider, ze kterého se některé soubory použijí a do kterého se použijí soubory z tohoto balíčku.
Výhodou je to, že tento balíček má o něco menší velikost než EXE balíček a tím pádem jeho stažení proběhne rychleji.
Podrobné informace jak hru (level) z tohoto balíčku zprovoznit najdete ZDE.


TOM balíček:
Tento balíček je určen velmi zkušeným hráčům, ale hlavně tvůrcům levelů. Nějaké informace o tom jak hru (level) v tomto formátu zprovoznit najdete ZDE.
Nicméně autoři levelů si stím jistě budou vědět rady.