2X CNC kontroler - na laboratorním zdroji vyráží el.pojistku

Toto fórum je věnováno sekci CNC na webu Sakul World.
  • Advertisement

2X CNC kontroler - na laboratorním zdroji vyráží el.pojistku

Příspěvekod Buchar » pon 18. dub 2022 3:57:56

Udělal jsem si CNC kontolrer (20x4LCD) dle tohoto: https://easyeda.com/Electronoobs/manual_cnc_board ( http://electronoobs.com/eng_arduino_tut48.php ) a řeším tento problém. Vše funguje jak má pokud připojím krokové motory (42HD4027-01) na konektorech zdroje (12V s omezením proudu 12A ) až po zapnutí zdroje. Pokud připojím jen jeden motor a zapnu tzv. vše, tak to zdroj vypne. Na vstup napájení jsem i dal 4700uF/16V kondenzátor a ani ten to nevyřešil. Je možné, že mám špatně nastavený drivery A4988? Na jinám 12V zdroji jsem to zatím nezkoušel. Pokud se točí oba motory bez zátěže, nebere to více jak 500mA. Mám tu verzi s PCB od JLCPCB. Nevíte prosím někdo co s tím. Děkuju.

Jinak i:
https://www.youtube.com/watch?v=1spjYPKW67Y&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=r4s-v2ZJy-Y
Uživatelský avatar
Buchar
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Věk: 37
Registrován: pát 28. pro 2018 16:36:09
Bydliště: GB

Re: 2X CNC kontroler - na laboratorním zdroji vyráží el.poji

Příspěvekod Sakul » pon 18. dub 2022 12:23:03

Tak jsem na to kouknul a mám s tím docela velký problém. Je to špatně navržené a bude to strašně nestabilní. Obvzlášť kolem driverů je to bída. Zcela chybí blokovací odpory na ENABLE a MS1. Dále v této konfiguraci je driver přepnut na tvrdo do FullStep což pro běžný provoz nějakého CNC naprosto nevyhovuje. Nejsou přítomny kondenzátory pro výkonové napětí driverů (tedy jsou ale nevyhovují). A to je jen zlomek toho co se mi nelíbí. Třeba ta dioda D1 za napájecím konektorem 1N4001 to je proboha co? Tu tam vůbec nedávej a dej místo ní raději pojistku nebo drát.
Nicméně přímo tyto chyby by neměly způsobovat daný problém. Pokud jsem to správně pochopil tak po zapnutí napájení to jde do zkratu? To je ta nejlepší závada co může být neb se dá krásně odhalit. Vem měřák a měř kde je zkrat.
Osobně nevím k čemu je tato deska dobrá, protože pro CNC rozhodne ne a pro Laserovou gravírku také ne.
Testovat následovně:
1. Vyndat všechny drivery a připojit napětí.
2. Postupně drivery po jednom přidávat a zase testovat.

Pak pokud se problém nepodaří vyřešit napiš přesně postup kdy dojde k problému (z předchozího popisu to není moc jasné) a postup jakým jsi postupoval při řešení tohoto problému a co jsi již vyloučil jako příčinu závady.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: 2X CNC kontroler - na laboratorním zdroji vyráží el.poji

Příspěvekod Buchar » pon 18. dub 2022 14:52:29

Tak nevím zda jsem pochopil tvoji odpověď. Pokud vše je zapojeno, tak jak má (včetně motorů), tak po připojení šťávy 12V se odpojí napájení při nastavení I-set (u mého zdroje max. 12,5A - více neumí). Pokud odpojím oba motory a proud I-set nastavím třeba jen 1A, tak poté když připojím šťávu, tak zdroj se neodpojí, vše naběhne a po té když připojím jeden z motorů na konektor, či oba krok.motory si daný motor pouze jakoby cukne (asi krok tam a zpět) a vše funguje jak má (funguje displej, regulace otáček, tlačítka, zkrátka jede vše jak má). Jinak ta dioda 1N4001 je tam pouze pro polarizaci a při všech těch pokusech nedoešla, ikdyž si myslím, že při obou motorech je tam špičkový náběhový proud i více jak 25A. Netuším kde mám měřit zkrat, když se tam objeví jen krátkodobě při připojení šťávy a to jen pokud je připojen jeden, či dva motory na konektorech. Drivery jsem vyměnil i za jiné a také motory jsem vyměnil za jiné a pořád stejný problém. Jinak potřebuji to pouze pro frézování drážek.

Já to v podstatě můžu plnohodnotně použít v této chvíli jen tak, že připojím napětí k PCB a po té připojím jen motor na konektor a v zápětí druhý motor na jeho konektor a po té jede vše jak má. Pokud bybyl vše připojeno, tak se to nerozběhne, protože se odpojí šťáva.

Nevím jak už bych to lépe popsal :-(
Uživatelský avatar
Buchar
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Věk: 37
Registrován: pát 28. pro 2018 16:36:09
Bydliště: GB

Re: 2X CNC kontroler - na laboratorním zdroji vyráží el.poji

Příspěvekod Sakul » pon 18. dub 2022 15:25:00

OK, tak už to chápu.
No v principu to může být právě tím, jak jsou ty drivery blbě zapojené. Osobně bych doporučil doplnit ty odpory k těm driverům, aby se jejich funkce stabilizovala. Ale to bude jen část problému. Je možné, že tvůj zdroj má až příliš rychlou pojistku. Připoj tam jinej zdroj (jakejkoli adaptér co se ti válí doma od 5V do 15V) nebo stáhni napětí na nějakejch 5V a pozoruj co to dělá.
Toto jsou přesně ty problémy, když zapojení je navrženo špatně. Z principu není důvod, aby to nějak nešlo, ale když se vše sečte tak to prostě nejde.
V příloze je schéma a douprav si zapojení kolem driveru tak jak to má být správně.
Takže přidat rezistory 10K + 100K + vyměnit kondenzátory za 100uF.
Přílohy
Sakul_3D-Extruder-schéma.png
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: 2X CNC kontroler - na laboratorním zdroji vyráží el.poji

Příspěvekod Buchar » pon 18. dub 2022 15:42:31

Děkuju za odpověď, to byl mohl být ten problém (odpory a kondíky). Tak to mám radost, to ještě upravovat :-( ...ale co mi zbývá. Ten zdroj také odzkouším, je možné že má velmi rychlou pojistku. Ještě jednou děkuju, si borec.
Uživatelský avatar
Buchar
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Věk: 37
Registrován: pát 28. pro 2018 16:36:09
Bydliště: GB


Zpět na CNC stroje


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron