Tuning CNC frézky

Toto fórum je věnováno sekci CNC na webu Sakul World.
  • Advertisement

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Sakul » sob 05. led 2019 16:24:10

Takže podle dostupných informací na netu jde o klasické relé s cívkou v tomto případě na 5V. Zde důrazně varuji kohokoli toto relé přímo připojit na výstup procesoru!!! Ač by někoho mohlo svádět k tomuto činu napětí cívky 5V, tak nelze na vývod procesoru připojit žádné relé, které k tomuto účelu není určeno. A to toto tedy fakt není. Takže jeho sepnutí musí proběhnout za pomoci nějakého oddělovače a to bývá většinou tranzistor.
Ptáš se kam to máš připojit, ale nedal jsi žádné foto tvojí řídící desky nebo její dokumentaci. Pokud používáš jakoukoli elektroniku s firmwarem GRBL ve verzi 0.9 a vyšší připojíš to na vývod z procesoru D11 (to není číslo jeho nohy, ale označení portu a v různých pouzdrech mu může odpovídat jiný fyzický vývod). Ale pozor ty to nemůžeš na tento vývod připojit, pač bys odpálil ten procesor. Běžně by u řídící desky měl být tento vývod spínán nějakým tranzistorem, ale tam pak zase bývá problém v tom, že se spíná plné napětí a zase to nemůžeš připojit, pač tentokrát by zase shořelo to relé.

Takže ještě napiš co teda používáš za řídící elektroniku, aby se dalo vymyslet jak to připojit.

PS: Můžeš do jednoho příspěvku vložit více fotek a ne to rozkouskovávat do několika příspěvků. Případně jdou fotky zabalit a vložit jako archiv až do velikosti 20MB.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod viktor » sob 05. led 2019 17:35:21

desku mam preci tuto jeste si rikal ze nejhorsi jaka je. No me to nejak neslo vic obrazku do jednoho prispevku ale muzu delat pohlednice takze to priste nacpu do ni chtel sem abys nato dobre videl.
Přílohy
Výstřižek.JPG
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Sakul » sob 05. led 2019 18:23:43

Mě to pak napadlo, že máš vlastně tuto desku. Momentálně řeším s několika lidma problém ohledně CNC, 3D tiskárny a Laseru a mám v tom dost chaos.

Takže to máš trochu problém. Touto elektronikou to relé spínat nemůžeš. Budeš tedy muset udělat přídavnou elektroniku pro spínání relé. A ještě bych doporučil to relé vyměnit za variantu 12V (respektive to napětí, kterým budeš napájet výkonovou část CNC Shieldu). Ta přídavná elektronika by měla vypadat dle schématu níže.
JP1 přijde připojit pin1 na GND (kdekoli) pin2 na desku CNC Shildu na PIN Z EndStop.
X2 je napájení CNC Shieldu
X1 pak připojíš tu cívku relé případně odtud můžeš přímo napájet to vřeteno a budeš tak mít k dispozici možnost regulovat otáčky. S danými součástkami to utáhne v pohodě vřeteno do proudu 6A bez chlazení a 10A s chladičem na Q1.

Jinak veškeré informace k úpravě této desky tak, aby šla použít pro CNC najdeš v mé sérii videí o stavbě CNC v1.
Povídání o elektronice a jejích úpravách:


Povídání o nastavení firmware GRBL:
http://www.sakul.cz/konfigurace-firmware-grbl/n/


Veškeré podklady pro stavbu jsem ti hodil na UložTo:
https://uloz.to/!m186DummPiu3/sakul-cnc-v1-zip
Jsem si jist, že je ta dokumentace někde dostupná, ale nechce se mi to hledat tak to dávám znova na Uložto.
Přílohy
Schema připojení vřetene s podporou PWM regulace otáček.png
Schema připojení vřetene s podporou PWM regulace otáček
Schema připojení vřetene s podporou PWM regulace otáček.png (9.12 KiB) Zobrazeno 20493 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Scorotron » sob 05. led 2019 19:08:12

Ty kraso Viky to ti prisel dobrej polotovar. Normalne jim to omlat o hlavu, at ti vratej cast penez a kup za to poradnou desku. Tohle prece neni funkci celek..
Uživatelský avatar
Scorotron
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv 06. pro 2018 17:59:32

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod viktor » ned 06. led 2019 10:17:28

Scorotron no je to divoky ale funkcni to je funguje to doobre jen neumim jeste to nastavenioi tech veci na rozjeti te frezy nekde sem ti tu psal o radu hezky den
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Scorotron » ned 06. led 2019 11:04:06

Je to funkční, ale netočí se vřeteno. Aby to hezky frézovalo, tak se točit musí :-)
Jinak jak uz jsem psal, pro řízení frézy používám Candle. Definoval jsem si ta 4 tlačiltka pro návrat do nuly (jedna jen xy, druhá xy a Z+10 a třetí xyz=0. A pohoda. Ale zatím blbnu spíš s laserem.
Uživatelský avatar
Scorotron
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv 06. pro 2018 17:59:32

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod viktor » ned 06. led 2019 13:10:32

Scorotron neboj vreteno se toci jak čamrda na 30 V dava 12 000 otacek a 300 W je silnej dost. Jinak ten program mam taky ale neumim ho pouzit zatim vono ty ostatni programy kde delas grafiku neumi ten format co chce ten Candle takze to bych chtel vedet vcem delas treba ten napis a pak jak ho ulozis a nactes do toho programu kde se nacte a bude makat a jak to nastavit abych hned nenaboril desku hihi hezky den
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod viktor » ned 06. led 2019 13:21:01

Sakul jo to vsechno sem videl ale ja nato nic nemam myslim ty souscastky ani tu desku nechces me to zmaknout a poslat? Myslim ze by to tak bylo nejlepsi ale je potreba vedet ze mam to vreteno na 30 V a ma 300 w tak aby to makalo bez problemu. Ale videl sem ze primo na tu desku napojuji lasery jen nevim jak velky stou mou 15 w to taky jeste bude vesele totis ty programy maji podporu jen pro lasery 5 w max a dal uz nic.
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Sakul » ned 06. led 2019 15:10:41

Vemu to odzadu. Připojení toho Laseru není právě žádný problém. Ten prostě připojíš na Z EndStop a je to hotovka. Samozřejmě musí mít ten Laser TTL vstup, který tam připojíš. Na výkonu Laseru nijak nezáleží. Elektronice je šumák jaký má Laser výkon.
Ještě je nutné upozornit na fakt, že vše co jsem napsal platí jen za předpokladu, že máš naprosto stejnou verzi CNC shieldu jako já na těch videích. Protože opět Číňan dělá různé verze CNC shieldu a ač se všechny třeba jmenují stejně může být každý jinak zapojen. Pak je třeba zjistit jak je zapojen a vše tomu přizpůsobit. Bohužel toto řešení (s CNC Shieldem) je nejhorší možné a je třeba to hodně upravovat. Na druhou stranu je nejlevnější a proto to číňan rád dává.
Schválně jsem si ten Shield vytáhl (pač mi tu jeden zbyl). Napájecí napětí tam píšou 12-36V. Na mém jsou kondíky 50V, takže s napájením by asi neměl mít problém. Pokud se to udělá, tak že Arduino UNO je napájené čistě z USB a Shild má též svoje napětí v tomto rozsahu neměl by být problém.
Nyní k tomu vřetenu. Jak už jsem psal to relé nelze připojit přímo na Z EndStop, aby se tak mohlo přímo spínat, protože výstup procesoru má sice 5V, ale maximální proud 20mA a relé při sepnutí odebírá proud větší (o to větší, že jeho cívka je jen na 5V). Navíc jde o indukční zátěž, která při odpojení bude generovat vysoké napětí opačné polarity, které celkem snadno odpálí daný port procesoru. Proto tedy ta přídavná elektronika.
Nyní k tomu, že bych ji udělal. To by jistě nebyl problém, otázkou je, zda se to cenově vyplatí. Pokud to budu dělat je několik variant jak to mohu udělat:
0. Pošlu ti jen potřebné součástky a postavíš si to sám. Pak je to jen cena komponent a poštovného (cca 200Kč s poštovným).
1. Kompletní řízení otáček vřetena s tranzistorem s možností regulace otáček.
2. Jen nějaká oddělovací deska s Relé pro spínání vřetena. Což se nechá pořídit třeba zde. Nicméně je nutné ověřit zda by toto relé z odkazu bylo možno použít viz moje video o elektronice pro CNC.
Pokud budu dělat jakoukoli variantu je třeba počítat s tím, že to bude za minimálně 400Kč u varianty s relé nebo tranzistorem a dobou dodání zhruba měsíc.
Proč je to za tolik když relé stojí 30Kč?:
Protože se musí pustit návrhový systém a navrhnout PCB, potom zadat výroba PCB u číňana (proto minimálně měsíc) Pak se to musí osadit a otestovat.
Někoho může napadnout proč zadávat výrobu PCB u číňana. No proto, že to vyrobí levnějc než já koupím jen materiál. A pokud bych to bastlil na univerzální desku strávím nad tím minimálně 3 hodiny od návrhu k realizaci a to je za krásných 1500Kč.

A to se skoro vyplatí si koupit elektroniku od číňana s podporou řízení vřetena třeba zde.

Takže je to na tobě. Pokud chceš udělat některou z navrhovaných variant ode mě, nemám s tím žádný problém. Nebo se můžeš podívat po netu zda to už někdo neudělal a nešlo by to pořídit levnějc (vyz různé shopy s moduly pro Arduino jako ten odkaz na relé).

Bohužel s těmito problémy je třeba při nákupu od číňana počítat. Stejně jako já s tím Laserem. Musel jsem překopat celou řídící desku, přehrát a překonfigurovat firmware a použít zcela jiný řídící soft. Holt jsou to takové polotovary DODO (Dodělej Doma). Ale pro někoho, kdo si s tím chce hrát, je to dobrá volba za velice pěkné peníze.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod viktor » stř 09. led 2019 3:15:13

Sakul jo dik za radu a nabidku. Ale se mi zda ze to mas nejak prekonbinovane a zbitecne slozite pokud se jedna o to zapojeni cos sem dal tak to zmakne skolacek v 5 te tridede za 10 minut hihi Me osobne jde jen o to aby to jelo na teto desce a proste to vyplo motor kdyz skonci program a ja u toho nebudu rizeni otacek zveda sila voltu takze pokud tam dostanem 36 V tak jede motor na plno 12 000 otacek protoze to nema nic spoceneho s deskou a je to oddelene relatkem na rizeni otacek motoru je jine ovladani myslim ze to maji za nejaky dolar neco. Takze to vyresim uplne jinak proste napisi prodejci at me posle planek jak to zapojit do te desky protoze sem presveceny ze to musi jit a ty komponenty sedi tak ze to musi byt funkcni tak jak to je. Tato firma nastesti nejsou prekupnici ale vyrobci takze by vtom meli mit jasno. Pak dam info jak sem dopadl hezky den
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Scorotron » stř 09. led 2019 17:57:28

Viky sorry ale bud to chces rozjet nebo ne. Nabidka od Sakula je hodne fair, clovek kterej je schipnej sam navrhnout desku asi vi nejlip, jak to rizeni chodi. Ted nejak nechapu co vlastne chces.
Uživatelský avatar
Scorotron
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv 06. pro 2018 17:59:32

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod viktor » čtv 10. led 2019 0:50:50

Scorotron ja elektronice rozumim velice dobre sice nejsem vyucen v oboru ale od mala si sni hraji napred radioamatersky krouzek ve skole pak pionir skaut a pak samoze celej zivot neco se delalo v 80tych letech sem zacal stavet prvni pocitac atary ze soucastek co byla jako stavebnice a pak uz to slo amiga pak 386 pentace az po dnesni dobu. Myslim ze sem to tu uz psal ze sem v invalidnim duchodu a pro upresneni sem nepojizdnej proste nemohu cestovat sem odkazanej jen na domov takze proste nemohu jit do obchodu koupit dva odpory jednu zenerku a spinaci tranzistor za 20 kacek a sletovat to do kupy toto zapojeni ani zadnej tistak nepotrebuje hihi nehlede na to ze dneska uz se celekm uspesne pouzivaji lepene tistaky co je velice dobra vec ve spod je stribro a nahore med a jeste kdyz to pocinujes tak to udrzi slona me na tom frci docela poradna zatez a mas to hned jen si to nalepis jak potrebujes. Jinak k tvemu dotazu co chci tak nic zvlastniho jen spravne zapojeni toho co sem koupil tot vse. Jinak mi to jede dobre jasne ze reklamuji ten zlomeny domecek a jine zavady co tam jsou a jinak pozaduji schema zapojeni a podle toho co mi poslou napisi budu postupovat dal. Tady sem to zkousel a protoze nemam jeste frezy tak sem tam vrazil tuzku jen to ma chybu ze se opise a pak prestane kreslit pokud ju nedavas porad dolu chtelo by to na perko ale funguje to dobre. Hezky den
Přílohy
IMG_20190109_234039.jpg
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod viktor » sob 12. led 2019 23:05:03

Ahoj kluci tak podavam info hlavne pro ty co pak kdyz dostanou to co ja tak tapou jak zapojit co dostali tak ze tady na fotkach je primo zapojeni od vyrobce a slapeto v pohode.
Přílohy
49376459_784455858613677_3099252356458479616_n_postcard.jpg
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod viktor » sob 12. led 2019 23:10:00

Scorotron tak laser masina uz mi dosla a ted uz jen cekam na hlavu uz je v Praze od utery ale jeste nedorazila tak budu mit aspon cas postavit tu masinku. Vypada to velice dobre zabalene a vsechno v poradku. Co ty? Tvoris neco pekneho?
Přílohy
49710231_140408730187970_6582973108464910336_n.jpg
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Sakul » ned 13. led 2019 0:10:23

viktor píše:Ahoj kluci tak podavam info hlavne pro ty co pak kdyz dostanou to co ja tak tapou jak zapojit co dostali tak ze tady na fotkach je primo zapojeni od vyrobce a slapeto v pohode.


Jsem rád, že se ti to podařilo zprovoznit. Předpokládám tedy, že cívka relé je připojena na Z EndStop.
Nicméně jak už jsem psal toto není správné řešení. Což se samozřejmě nevylučuje s tím, že je toto řešení momentálně funkční. Takže i pro ostatní zde uvedu pro naproustou úplnost rozbor toho proč je toto řešení špatné.
Hlavní kámen úrazu je použité relé JZC-23F (4123) jehož datasheet přikládám. Jako použitá zátěž je dle tvých příspěvků vřeteno 300W napájené napětím 36V. Z těchto hodnot můžeme vypočítat proud vřetene, který je 8,3A (300/36). A zde je první problém. Tento proud překračuje maximální povolený proud daného relé jež je max 7A. Další problém je maximální napětí kontaktu tohoto relé jež je 28VDC. Tím je tedy relé přetíženo ve všech parametrech. Ono samozřejmě nějaký čas půjde.
Další problém je s připojením tohoto relé (jeho cívky) na desku Arduino UNO. Protože to máš připojené přímo na CNC Shield je relé vlastně přímo připojeno na některý port procesoru (pravděpodobně D11, který u GRBL firmware řídí vřeteno). Pokud se podíváme do datasheetu je tam uvedena spotřeba cívky relé 0,36W. Což opět při napětí cívky 5V dává odběr (0,36/5) 0,072A neboli 72mA. Maximální přípustný proud jedním vývodem procesoru ATMEGA328P je 40mA (jedná se o absolutní maximum, ke kterému ani výrobce nedoporučuje se přibližovat). To tedy znamená, že proud vývodem procesoru je překročen 2násobně. Navíc relé má tu vlastnost, že pro svoje sepnutí potřebuje vyšší proud než následně odebírá v sepnutém stavu. No a samozřejmě tam chybí jakákoli ochrana vůči indukovanému napětí opačné polarity při odpadu relé. Opět nějaký čas to může fungovat než se sejdou okolnosti a odpálí to procesor.

Toto byla tedy moje úvaha nad doporučeným zapojením výrobce. Neber to jako nějaké rejpání, ale spíše zdůvodnění všeho předešlého co jsem psal. Jinak samozřejmě přeji, ať to šlape co možná nejdéle.
Přílohy
42_WHITE_12V_1K_PM_CH.pdf
Datasheet relé JZC-23F (4123)
(135.14 KiB) 416 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod viktor » ned 13. led 2019 10:17:45

Sakul jo dik za vycerpavajici odpoved a vzadnem pripade to neberu jako rejpani ale jako forum ktere je urceno resit tyto veci povidat si o tom testovat a zdelovat vysledky pro ostatni co prijdou a budou to cist. Tady jde oto ze jsou dva druhy lidi u techto veci jeden si koupi tuto masinu zapoji a jede kdyz se neco posere tak vymeni soucastku desku a jede dal a nijak to neresi a pak druha skupina jako ty co okamzite na te veci udela hned nekolik vylepseni ke sve spokojenosti a tim je konec kdesto kdyz otestujem provoz cinana ktery se dusuje ze toto zapojeni je testovano v ostrem provozu a bezproblemu jede a pojede protoze pajšl toho relatka byl upraven pro jejich ucel a hodnoty jsou jen orientacni tak tu mame krasny pribech na pokracovani jak to cele dopadne :lol: a rad se o tuto zkusenost podelim protoze me opravdu zajima jestli to pojede dobre a jak dlouho a v pripade zhoreni desky se vubec nic nedeje protoze stoji 50 kacek cos je sranda a navic mohu rict ze byl velice ochotny vse vysvetlit udelat fotky a pokecat pres skype a reklamaci na urcite dily vyresili taky v pohode takze ja v jednani stouto firmou sem vazne spokojeny az mile prekvapeny. hezky den.
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Arnix » sob 27. črc 2019 18:13:59

Zdravím Vás.
Nemáte niekto schému k GRBL panelu , viď foto v prílohe...
ďakujem...
Nano.jpg
Uživatelský avatar
Arnix
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 24. črc 2019 19:37:33

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Sakul » sob 27. črc 2019 18:36:34

Tak pokud jde o ty koncáky tak to vypadá, že jsou na tom konektoru mezi DC/DC měničem a relátkem. Na desce je u něj nápis Probe. Pak tam jsou 3 vstupy asi na koncáky X, Y Z. Odhadoval bych, že vždy je jeden pin GND a druhý aktivní vstup. Ale to je kdyžtak potřeba měřením ověřit.
Takže tam je možno koncáky připojit.
Jinak jak už jsem psal je to naprosto zbytečné a je stím víc problémů než užitku. Takže pokud nemáš relevantní důvod použít koncáky, tak bych se do toho moc nepouštěl.
Případná konfigurace bude stejná jako u mojí desky Sakul GRBL Board pokud to používá stejný firmware.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Arnix » sob 27. črc 2019 18:40:40

Ďakujem za odpoveď, tak tie koncáky tam nedám...
Na tom konektoru sú aj piny s označením P . Mohli by slúžiť na nastavenie nulovej polohy osu Z?
Uživatelský avatar
Arnix
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 24. črc 2019 19:37:33

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Sakul » sob 27. črc 2019 19:01:32

Probe je na připojení sondy. Opět naprosto zbytečná funkce. Jediné k čemu je to dobré je při frézování PCB kvůli nerovnostem a faktu že se frézuje pouze do hloubky cca 0,1-0,2mm. Ale opět pouze to kompenzuje špatné seřízení stroje. Pokud je stroj správně seřízen není to potřeba.
Tím tedy nechci nějak odrazovat od těchto funkcí. Jde spíše o to, je používat pokud to má opravdu smysl. Na běžném stroji většinou není potřeba.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Arnix » sob 27. črc 2019 19:09:59

No dobre..tak že pred každým frézovaním je potrebné nastaviť si ručne os Z na nulu. Nulovú polohu X a Y si GBRL software zapamatá, ale Z nie...
Uživatelský avatar
Arnix
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 24. črc 2019 19:37:33

PředchozíDalší

Zpět na CNC stroje


  • Advertisement
SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron