Poznatky s použitím gravírky Alfawise c10 (router 3018)

Toto fórum je věnováno sekci CNC na webu Sakul World.
  • Advertisement

Poznatky s použitím gravírky Alfawise c10 (router 3018)

Příspěvekod Milhaus » pon 30. zář 2019 0:56:12

Zajímal by mě Váš názor na přesnost gravírky uvedené v názvu tématu, tu jsem objednal, ale po sestavení mám docela rozporuplné pocity. po rozbalení a osazení přišlo rozčarování. Jsou tam tak velké vůle v ose X a Z, že se hlava v ose x vyklápí o cca 1.5 mm, že při gravírování hrotem o průměru 0.1mm dochází často k odlomení špičky, DPS je poskákaná celé je to tristní, jediné, co na to pomohlo bylo protizávaží, aby se frézovací hlava naklonila k jedné straně, použil jsem magnety z HDD přiložené z boku motoru, jenom je nutné vyzkoušet kolik se dá naložit, aby osa Z neztrácela při zvedání hlavy pojem o krocích a fréza se neulomila tak jako tak. Zkusím použít výložné rameno a menší závaží, to by mohlo fungovat.
Další věc, motor, který byl přiložený ke stavebnici nevypadá, že by točil 8000 otáček, protože ploché 0.1 frézy, které potřebují hodně otáček se lámou jako na běžícím pásu, frézy 0.2 mm vydrží více, už jsem se poohlédnul po jiném agregátu, po vyzkoušení dám vědět.
Ještě jedna věc může zarazit začínajcí frézaře tak jako jsem já, po zprovoznění bylo všechno násobně větší, díky Sakulovi a jeho popisu nastavení těchto boardů jsem zjistil, že je špatná hodnota impulzů na 1mm, tam bylo 800, mně se to nechtělo počítat dle přiloženého vzorečku, použil jsem posuvné měřítko (šupléru) a když mi to v každé ose a posuvu 10mm popojelo o 40mm, tak jsem hodnoty vydělil čtyřmi a hodnotu změnil na 200 impulzů/1mm.
Zlomené frézy se mi nechtělo vyhazovat, tak jsem vzal karborundum brousek a špičku jsem nabrousil znovu zhruba v původním úhlu, záleží na tom jak daleko od konce je ulomená, ale pokud bude místo 0.1 mm například 0.4-0.5 mm na gravírování dřeva to bude v pohodě i když jsem cvičně gravíroval plošný spoj hodně silnou špičkou a výsledek nebyl tak hrozný.
Objednal jsem si verzi s přiloženou laserovou hlavou, věřil jsem výrobci, ale Vy to nedělejte, při ostření se mi povolila matice, která k chladiči přitláčí laserovou LED a ta se po pár hodinách odporoučela, takže doporučuji vždy provést u nového laseru kontrolu a dotažení.
Uživatelský avatar
Milhaus
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 23. zář 2019 5:00:01

Re: Poznatky s použitím gravírky Alfawise c10 (router 3018)

Příspěvekod Sakul » pon 30. zář 2019 9:46:31

Hmm,
to je přesně ten čínský křáp. Pokud by byly použity špičkové komponenty, tak by šlo dosáhnout přesnosti do 0,2mm. Problém osy Z je ten, že je pouze na jednom ložisku a to ještě čínském, které má neuvěřitelnou vůli a to způsobuje to vyklápění. Použití kvalitního ložiska by to mohlo vylepšit. Bohužel tento díl je již špatně navržen, takže zázraky se konat nebudou. U ostatních os je to stejné, jen je výhoda, že tam jsou vždy ložiska 2.
Další problém je s trapézy. Předpokládám, že mají na každé ose jen jednu matku, takže to v ní plave. Aby to nebylo tak šílené je použit nejspíš trapéz se stoupáním 8mm/ot se 4mi závyty. To je bohužel pro tento stroj s těmito motory skoro nepoužitelné neb to ve výsledku nemá žádnou sílu. Takže jedině si pohrát s nastavením driveru (nastavit co největší proud co snese motor a driver) a ideálně zkontrolovat jak jsou nastaveny mikrokroky. Nemělo by být více jak 8.
Kdysi jsem podle této konstrukce navrhoval celo tištěnou frézku Sakul CNC v1. Taky to nebyl zázrak, ale vůle 1mm tam nebyly. Ale vždy záleželo ve finále na použitých komponentách.
Bohužel je to tak, že všechny tyto malé stolní frézky s cenou do 30 000-40 000Kč jsou šroty, pač se na nich šetří kde se dá. Pokud to člověk myslí s těmito stroji vážně je lepší pořídit něco dražšího, ale nesrovnatelně kvalitnějšího a v žádném případě ne z Číny. Todle jsou opravdu jen hračky.
Pokud by měl někdo zájem může mrknout sem: http://www.cnc1.eu/sk
Maj tam celkem slušný výběr různých strojů za velice rozumné ceny. Ale i tak je třeba si u nich pohlídat kvalitu. Kdysi jsem od nich měl frézku a bohužel na všech osách byly jen kluzná pouzdra a to je za trest. Takže jedině ložiska. A rovnou si pohlídat, aby tam nebyly nějaké atypické díly, pač až odejdou nedají se sehnat a musí se nechat za draho někde vyrobit nebo složitě nahrazovat.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Poznatky s použitím gravírky Alfawise c10 (router 3018)

Příspěvekod ulitej » pon 30. zář 2019 16:56:31

K této problematice - video v čase cca 11:25 ukazuje problém co tady popisuje Lukáš.
https://www.youtube.com/watch?v=yAwK0rdUusk
no je tam sice vyměněno vřeteno za 500W, ale síla asi není to hlavní a vše je o vůlích.

Já jsem zrovna Lukáši dodělal osu Z přes víkend a jedno ložisko je opravdu hodně málo a to jsem tvoji konstrukci povýšil na tyče 10mm a stolek dostal rozteč tyčí 150 tam to se dle mě hodně zlepšilo , ale na tu osu Z jsem se vybodnul takže ta asi bude časem předělávaná.

No ještě popravuji příspěvek v tomto videjku se pokouší troch poupravit osu Z výměnou za "dlouhé ložisko" a až nyní koukám jak vyvoraná myš , že tam nemají vodící ložisko na trapézové tyči.
https://www.youtube.com/watch?v=2wmaL2CFXVI
Uživatelský avatar
ulitej
Pokročilý
Pokročilý
 
Příspěvky: 112
Registrován: ned 13. led 2019 13:34:31


Zpět na CNC stroje


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron