laser gravírovačky stále svítí

Toto fórum je věnováno sekci CNC na webu Sakul World.
  • Advertisement

laser gravírovačky stále svítí

Příspěvekod lgrill » pon 14. říj 2019 13:42:14

Dobrý den,

měl bych dotaz ke gravírovačce z číny.

fungovala bez problémů s programem Benbox. Chtěl jsem zkusit LaserGRBL a tak jsem chtěl přehrát ovladače.

Nahrál jsem něco špatně, jelikož od té doby mi ihned po zapojení do elektrické sítě začne laser pálit. Zkusil jsem nahrát zpět FW Benboxu, ovládání gravírovačky funguje, ale stále pálí.
Dokonce, když klikám na ikonky
ben.PNG
ben.PNG (1.06 KiB) Zobrazeno 8389 krát
, tak slyším, jak se pouští více a méně větráček na laseru, jako když se zapíná a vypíná.

Můj postup
Pustil jsem xloader vybral soubor s příponou hex, ale nějaký špatný a kliknul na upload. Ve chvíli, kdy se objevilo, že se to v pořádku uploadovalo, tak začal laser pálit a od té doby to tak je.

Laser je připojen pouze dvěma kabely.

Je možné, že je špatný laser nebo deska. Myslíte si, že by šlo nějak desku opravit? Nahrát znovu SW?


Děkuji za informace
Přílohy
IMG_20191014_061737.jpg
IMG_20191014_061756.jpg
Uživatelský avatar
lgrill
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 14. říj 2019 9:31:20

Re: laser gravírovačky stále svítí

Příspěvekod Sakul » pon 14. říj 2019 17:18:06

V tuto chvíli je důležité jak je laser připojen. Z obrázku je patrné, že pouze jedním kabelem a tak předpokládám, že je to kabel napájecí.
Běžně mají lasery nějakou elektroniku, kde je vstup napájení (pravděpodobně do něj to máš připojeno), dále vstup řízení (většinou PWM) a pak samotný výstup na laserovou diodu. Běžně je to ještě tak, že pokud není připojen vstup pro řízení (PWM), je laser rozsvícen hned po přivedení napájení. Tedy vstup PWM má nějaký PullUP rezistor.
No a zde přichází na řadu firmware GRBL, který nějakým způsobem řídí laser. To jak to dělá se mu musí nastavit ve firmware (potažmo v konfiguraci jež má uloženu v EEPROM). To je nutno nastavit dle parametrů daného stroje. Mimo jiného i logika spínání laseru.
Minimálně je nutné zkontrolovat zda tvoje elektronika používá správný vývod procesoru pro řízení laseru. Musí to být PIN11 (toto je označení na Arduino desce). Pokud to má jinde musí se to předrátovat.
Stejně tak se to nastavuje i u firmware pro BenBox a musí to všechno korespondovat. Pokud jsi původní firmware smazal bez toho aby jsi si opsal důležité parametry nezbyde ti nic jiného než to vše proměřit co je kam napojeno a jakou to používá logiku.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: laser gravírovačky stále svítí

Příspěvekod lgrill » pon 14. říj 2019 17:31:51

Laser je připojen k desce pouze dvěma dráty. Jak je vidět úplně vlevo na desce. Původně po zapojení zapojení do sítě se slabě rozsvítit a až po zahájení pálení se rozsvítil naplno. Sw, který jsem nahrával pomocí Benboxu mám stále na disku a po opětovném nahrání lze motorky hýbat, zapnout pro vypalování, ale laser je pořád na maximum. I nastavení v benboxu mám stejné.

Je divné, že předtím jsem neměl gravírovačku připojenou k USB kabelem k PC a laser svítil pouze malinko.
Uživatelský avatar
lgrill
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 14. říj 2019 9:31:20

Re: laser gravírovačky stále svítí

Příspěvekod lgrill » pon 14. říj 2019 17:33:54

Ještě upřesním, že jedinou elektronikou je deska, kterou jsem poslal na fotce. Laser žádnou elektroniku viditelně nemá. Nahoře na něm je pouze větráček.
Uživatelský avatar
lgrill
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 14. říj 2019 9:31:20

Re: laser gravírovačky stále svítí

Příspěvekod Sakul » pon 14. říj 2019 17:49:57

Laser nějakou elektroniku nejspíš má uvnitř.
Ve své podstatě je strašně jednoduché zjistit, kde je problém.
Stačí odpojit LASER a na výstupech pro něj změřit napětí a pak napětí co jde z procesoru a spíná tento výkonový výstup. Může tam být vadný tranzistor. Což by se poznalo pokud by na výstupu procesoru byla LOG-0 a přesto by laser svítil. Jen bacha pač tyto výkonové výstupy jsou spínány v NULE tedy tranzistor vodivosti NPN (NFET).
Dále pokud nahraješ firmware pro soft BENBox měl by jsi zkontrolovat jakým pinem ovládá laser. To je dostupné v nastavení, tam co se nastavují motory a další parametry.
Laseru jako takovému nejspíš nic nebude. Prostě je potřeba to proměřit.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: laser gravírovačky stále svítí

Příspěvekod lgrill » pon 14. říj 2019 18:04:54

V benboxu jsem nastavil vše jak bylo předtím a fungovalo to. Mam printscreen obrazovky.

Na změření asi nebudu mít správný měřák a navíc se vyznám v PC, ale v elektronice takto moc ne.

Nebyla by nějaká možnost, že bych tu desku poslal a zjistil co a jak a eventuálně zprovoznil?

Na odškodnění bychom se domluvili.
Uživatelský avatar
lgrill
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 14. říj 2019 9:31:20

Re: laser gravírovačky stále svítí

Příspěvekod Sakul » pon 14. říj 2019 18:44:00

OK.
můžu na to mrknout. Mailem pošlu adresu.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: laser gravírovačky stále svítí

Příspěvekod lgrill » pon 14. říj 2019 18:51:09

Díky moc. Hnedka zítra bych to poslal.
Mám to poslat včetně laseru?
Uživatelský avatar
lgrill
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 14. říj 2019 9:31:20


Zpět na CNC stroje


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron