CNC Shield (UNO) a kvalita počítače

Toto fórum je věnováno sekci CNC na webu Sakul World.
  • Advertisement

CNC Shield (UNO) a kvalita počítače

Příspěvekod ulitej » sob 30. lis 2019 18:53:48

Ahoj konstruktéři,
dostal jsem se stavu kdy svoji postavenou a odzkoušenou "CNC strojovnu" přenesl z kuchyně od počítače (ntb I5) na půdu s tím , že přeci nějaké staré železo bude přeci moci obsluhovat pomocí programu CANDLE obyčejné rovné posuny frézovacího nástroje v osách X a Y. Opravdu jsem byl překvapen co následovalo. Připojil jsem se na počítač na kterém provozuji jen starý scaner a HP tiskárnu a první stlačení tlačítka myši mě nemile překvapilo posun vypadal tak, že motor se pootočil ani né o 1/4 otáčku zastavil se (aby asi nabral dech) a za takovou 1/2 sekundu udělal další 1/4 otáčku a tak dále a dále. V tuto chvíli program Candle běžel na počítač Intel jedno jádro 1,8 . Takže vyndávám staré zásoby Intel jedno jádro 2,4 - no situace obdobná jen ta prodleva se zmenšila na 1/4 sekundy. Další pokus s počítačem Intel jedno jádro 3,1 již je BEZ PROBLÉMU pohyb je ve všech osách plynulý. Jen ještě jedna informace všude WIN7 a RAM 3G .
Musím říci , že mě tato situace docela zarazila a přemýšlím jak moc zatěžuje komunikace přes LPT port při použití MACH3 - ale to asi není v tuto chvíli ten problém na řešení.
Takže používáte někdo ještě takové staré vykopávky jako já - no asi opravdu je lepší to hodit do kontejneru - ale zkušenost je to dobrá.
Uživatelský avatar
ulitej
Pokročilý
Pokročilý
 
Příspěvky: 112
Registrován: ned 13. led 2019 13:34:31

Re: CNC Shield (UNO) a kvalita počítače

Příspěvekod Sakul » ned 01. pro 2019 12:32:30

Celý problém je podle mě program Candle, který díky tomu, že má 3D vizualizaci vyžaduje poměrně dost prostředků. Například jen prosté jeho spuštění sebere kolem 15% grafického výkonu na GForce GTX970. Pokud načtu projekt jsem na 20% a jak začnu hejbat s náhledem začne to lítat až do 30%. Takže buď přidat nějakou grafiku nebo použít jiný sender, bez grafického rozhraní. Zde by měl vyhovět v pohodě GrblPanel.
Já jsem testoval Candle na procesoru Atom s taktem 1,8GHz, ale s GForce grafikou a naprosto bez problému.
Jinak samotné vytížení sériovou linkou jako takovou je pro PC naprosto nulové i na procesoru 386 nebo 486.
Co se týká LPT a MACH3, tam je to tak, že vyžaduje minimálně 1,2GHz procesor 1GB RAM (Osobně jsem testoval a a na konfiguraci s procesorem Celleron 1,8GHz integrovaným na desce a 1GB RAM mi běží celé CNC) a provozovat výhradně na PC s Windows XP. Samozřejmě pro provoz s LPT je nutná licence.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: CNC Shield (UNO) a kvalita počítače

Příspěvekod schusterj » ned 01. pro 2019 14:03:00

Pokud to myslíš s tím frézováním trochu vážně, (nemyslím frézovat kostičky do plastu) tak doporučuji MACH 3 nebo MACH 4 a HW interpolátor jako tento: http://www.cncshop.cz/smoothstepper-eth ... -pro-mach3.
Máš hned vyřešeno 80% problémů. LPT=nespolehlivost, sám jsem to řešil a prožil plno bezesných nocí. Frézuji běžně 8 hodin v kuse bez problémů. Hlavně zapomeň na USB port-další možné problémy. Jedině Ethernet HW interpolátor.
Podpora pro MACH 3,4 zde: https://warp9td.com/
Ale jak píšu, záleží co chceš dělat. Já frézuji všechno možný, používám drahý frézy, tak jsem už nechtěl řešit, proč se fréza zastavuje v té či oné ose, proč najednou uskočila a zlomila frézu a další podivné chování.
Jedu na to už pět let a už nic takového neřeším.
Tak přeji hodně štěstí !!!
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37


Zpět na CNC stroje


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků