Stavba hoby CNC frézky.

Toto fórum je věnováno sekci CNC na webu Sakul World.
  • Advertisement

Stavba hoby CNC frézky.

Příspěvekod Fishmann » pát 04. pro 2020 5:47:59

Jsem naprostý začátečník. Na internetu mě zaujalo jaké množství lidí se zabývá stavbou a tvorbou různých projektů v oblasti CNC gravírování. Jsem v důchodu a času mám více než dost. Sledoval jsem vaše videa o stavbě CNC frézky. Bylo to inspirující a tak jsem si postavil malou portálovou frézku s pracovním stolem 500x500 mm. První elektronika byla arduino uno a shild V3. Při výrobě hraček pro vnoučata a dekorací pro rodinu jsem narazil na problém který bych chtěl s vaší pomocí vyřešit. Při frézování listu Monstery se v krajních pozicích začal portál vychylovat a nedařilo se mi vyrobit dva identické kusy. Chtěl bych tedy na osu Y posunovat dvěma motory. To by mohlo můj problém vyřešit. Nyní mám elektroniku Mega 2560 a ramps 1,4 a zkouším ramps 1,6 který se méně hřeje. Neumím upravit gbrl kód abych zprovoznil čtvrtý motor který chci přidat na osu Y. Zkoušel jsem marlin, vrátil jsem se ale zpět ke gbrl. Drivery mám DRV8825 a motory 42BYGHW811. Vřeteno je 775/288W. Procházel jsem různá fóra ale fungující radu jsem nedohledal. Můžete mi prosím poradit nebo mě alespoň nasměrovat abych svůj problém vyřešil? Děkuji za odpověď. Honza
Uživatelský avatar
Fishmann
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 04. pro 2020 4:44:42

Re: Stavba hoby CNC frézky.

Příspěvekod Sakul » pát 04. pro 2020 7:22:54

Tak pokud je odchylka pouze v krajich obrobku scetcilo by to na mechanicky problem dane osy. V uvahu pripada nizka tuhost konstrukce a nebo vule na sroubu. Pokud by to byl problem samotneho elektrickeho polohovani jako je napriklad ztrata kroku motoru, byla by odchylka konstantni nebo by se neustale zvetsovala ale byla by v sele ose posunuta. Takze podle me to pridani motoru nespravi. Ale to je jen moje domnenka na zaklade popisu. Bylo by dobre pridat nejake foto, kde bude problem jasne viditelny.
Co se tyka GRBL a pouziti desky mega potazmo nejake verze Ramps, to jsem nikdy nebadal. Vim ze existuje nejaky port tohoto firmware na tento procesor, ale co jsem kdysi koukal bylo to dost nedodelane a mam pocit slo o nejakou hodne starou verzi.
Takze bych se radeji drzel oficialni podpory mikropocitace atmega328p a napriklad una s cnc shildem, ktery umi 4 drivery a ve firmware neni treba nic nastavovat, pouze se musi spravne nastavit propojky na shieldu.
A samozrejme v tomto tematu musim odkazat i na moji desku rizeni Sakul GRBL v2.0, ktera take umi 4 drivery a mnoho dalsich ficur.

Takze jak jsem psal v pripade reseni stavajiciho problemu je nutne to lepe specifikovat, idealne formou nejakych obrazku ci videa, aby bylo patrne co to presne dela.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Stavba hoby CNC frézky.

Příspěvekod Fishmann » pát 04. pro 2020 23:51:15

Děkuji, pokusím se pořídit krátké video.
Uživatelský avatar
Fishmann
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 04. pro 2020 4:44:42

Re: Stavba hoby CNC frézky.

Příspěvekod Fishmann » stř 16. pro 2020 1:58:15

Dobrý den. Předchozí problém je již v pořádku. Mám ale ještě jeden problém a jedná se o ovládání CNC s Arduino Uno se shildem V3 který se pokouším ovládat tabletem a BT HC-05. je nějaká rada? Přes serial BT terminal jsem nastavil komunikaci na 115200 ale stále bez úspěchu. Tvá předešlá rada s eliminací vůle na ose Y pomohla děkuji.
Uživatelský avatar
Fishmann
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 04. pro 2020 4:44:42

Re: Stavba hoby CNC frézky.

Příspěvekod Sakul » stř 16. pro 2020 9:47:13

Opět málo informací, takže zase budu věštit.
Pokud používáš HC-05 je nutné toho nastavit mnohem víc než jen komunikační rychlost. Mimo jiné i režim přenosu na Slave. Podrobný popis jak se tento modul nastavuje najdeš na mém webu sakul.cz.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na CNC stroje


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků