CNC 3018 cinsky laser ZASTAVI SE

Toto fórum je věnováno sekci CNC na webu Sakul World.
  • Advertisement

Re: CNC 3018 cinsky laser ZASTAVI SE

Příspěvekod Sakul » čtv 21. led 2021 5:49:46

Tak v první řadě bych zahodil ten napájecí adaptér a použil nějaký kvalitní s garantovanými vlastnostmi minimálně 8A.
Dále to asi bude chtít nastavit elektroniku, takže nastavit proud driverů a případně projít konfiguraci firmware. To bejvá nastavené blbě respektive vůbec.

Ale ten zdroj je pro mě top kandidát, přesně by to odpovídalo popisovanému problému.

Jo a k tomu nastavení firmware mrkni sem: https://www.sakul.cz/konfigurace-firmware-grbl/n/

Některé hodnoty tam máš celkem na hraně. Třeba ty akcelerace 3000 to je až dost a ty mikrokroky na mm to je taky nějaké podezřelé. Né že by to bylo blbě spočítané ale bude tam nahulený strašně vysoký mikrokrokování na driveru což si myslím, že není vůbec dobré.

Můžeš mrknout na videa kde jsem to pro podobný stroj konfiguroval: viewtopic.php?f=38&t=993
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: CNC 3018 cinsky laser ZASTAVI SE

Příspěvekod antoans » sob 29. led 2022 12:20:48

Zdravím tak jsem taky stal majitelem laserové gravirky Atomstack x7 pro . A vyskytl se mně tento problém gravírka má problém s tím že když dám nižší rychlost něco kolem 300 mm/min tak jakoby začne ztrácet kroky přičemž stepery hvízdají v chodu jako starý tyristorový trolejbus začnou zpomalovat tak až se posléze zastaví úplně. Při vyšších rychlostech se to nestává. Tak jsem se chtěl poradit na co bych se mněl zaměřit a v čem hledat chybu. Díky za jakoukoli radu.
P.S. Možná že je můj popis dost všeobecný ale po první konzultaci ho když tak rozvedu víc.
Rebel II compiled by REBEL S ,Gravírka Atomstack X7PRO
Arduino MEGA 2560
Ramps 1.4
Repetier 0.92.9
Uživatelský avatar
antoans
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát 12. led 2018 1:10:29
Bydliště: Ostrava 2

Re: CNC 3018 cinsky laser ZASTAVI SE

Příspěvekod Sakul » sob 29. led 2022 21:32:59

Zkontroluj nastavení driverů hlavně nastavení proudového omezení. Toto není nikdy správně nastaveno a pak to nefunguje. Nastav 70-80% nominálního proudu motoru.
Pak projdi všechny parametry firmware zda jsou nastaveny správně.
Toto všechno předpokládá že po mechanické stránce to máš zkontrolované a vše je v bezvadném stavu.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: CNC 3018 cinsky laser ZASTAVI SE

Příspěvekod antoans » sob 11. úno 2023 22:05:58

Po roce zase zdravím a předem děkuji za velmi rychlou odpověď na můj předchozí stesk. Který jsem bohužel nemohl dořešit jelikož jsem se musel věnovat jiným projektům. Rád bych Vás znovu poprosil o další radu jako odborníka na slovo vzatého. Jelikož teď potřebuji vypalovat a potřebuji to spravit. Problém se rozvinul do té podoby že když, gravírka homuje, přejíždí a graviruje tak se samovolně zastavuje uprostřed prováděného úkonu aniž by byl dokončen pracovní úkon nebo abych k tomu dal příkaz nebo byla tak nastavena.( prostě laicky řečeno ze základní pozice se rozjede ujede pár centimetru někdy i několik desítek a pak se jakoby sekne a konec. V LaserGRBLku se dá opět zahoumovat a vyjet ze základní pozice ale pak to dopadne stejně. Lighburn bohužel toto nezvládne sekne se jako gravírka a není s ním žádná řeč dokud se celá gravírka nerestartuje a člověk je zase na začátku.

Tady je log při dvou najetích v lasergrbl
Obrázek

Nastavení eprom
Obrázek
Obrázek

a teď nějaké parametry
zdroj
Obrázek

gravírka
Obrázek

steppery
Obrázek
Obrázek

Deska
Obrázek

čip
Obrázek

Takže ještě jednou děkuji za jakoukoli radu která mi to pomůže opět rozchodit. Jinak co se celé gravírky týče nemám problém to celé překopat když to bude nutné a bude to třeba chodit i líp.
Nevím jestli nebude třeba vyměnit základní desku( případně tam dát nějakou vychytanější alternativu) nebo bude stačit znovu přehrát firmware.
Rebel II compiled by REBEL S ,Gravírka Atomstack X7PRO
Arduino MEGA 2560
Ramps 1.4
Repetier 0.92.9
Uživatelský avatar
antoans
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát 12. led 2018 1:10:29
Bydliště: Ostrava 2

Re: CNC 3018 cinsky laser ZASTAVI SE

Příspěvekod Sakul » ned 12. úno 2023 8:44:46

Takže toto zastavení se děje pouze pokud jede stroj pracovním posuvem? Při pojezdu rychloposuvem (při houmování) se to neděje?
Z výpisu je patrné, že je tam nějaký rozsypaný čaj.
Po mechanické stránce je vše OK?
Napájecí zdroj je OK? Otestovaný, změřené jeho parametry, případně otestováno s nějakým kvalitním zdrojem?

Něco podobného jsem měl nedávno na rozchození. Celý problém byl v nakopaném firmware. Takže jako první doporučuji přehrát firmware. Nicméně je nutné upozornit na dodržení správného postupu. V první řadě doporučuji zálohovat konfiguraci. Následně se musí firmware smazat a až teprve potom znovu nahrát.

Pokud to bude i potom blbnout stejně doporučuji zkusit propojit stroj přes WIFI a znovu otestovat. Pokud pojede je problém v komunikaci přes USB a je nutné ho vyřešit.

Pokud to nepojede ani potom může tam být nějaká závada, kterou je třeba diagnostikovat a odstranit. To většinou běžný uživatel nedá, takže se doporučuje vyměnit celou řídící desku, za nějakou prověřenou a funkční.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: CNC 3018 cinsky laser ZASTAVI SE

Příspěvekod antoans » ned 12. úno 2023 17:06:13

Takže opět zdravím a abych odpověděl na otázky a dostali jsme se kousek dál.
Zastavení se děje při přejezdech a houmování v minulosti mi to kolikrát umřelo hlavně při řezání čímž byl projekt většinou znehodnocen.

Co se tyče toho rozsypaného čaje tak to konzole vyplivne hned po tom zaseknutí na místě

Po mechanické stránce je vše ok.

Napájecí zdroj je originál dává 12,3 V proud momentálně nejsem schopen zjistit jelikož nemám klešták. Jiný zdroj jsem nezkoušel.

Při dnešním testovaní mi ligtburn po zapnutí gravírky a základním houmovaní vyplivnul toto(2x se to seklo než to vůbec dojelo do základní polohy)
Obrázek

Jinak jsem při dalším dnešním zkoušení zjistil asi toto:
Většinou se to seká ihned po zapnutí stroje poté stačí několikrát resetovat po seknutí a pak si to dá na chvilku říct říct. Přičemž vypálím 1-2 jednoduché geometrické tvary.
Při resetování však musím resetovací tlačítko podržet několik vteřin než se reset provede.
Při resetu na konzoli lightburnu je vidět že se reset provedl ale lightburn to neregistruje nebo se zpožděním. Rychlejší reakce je když úplně vypnu a zapnu gravírku tam je to poznat téměř okamžitě.

Co se tyče vifiny tak ta od novotí nefunguje-gravírka má displej přes který se dá ovládat(bohužel tam musí být sd karta s nějakým projektem jinak smolík pacholík) je tam i možnost wi-fi připojení bohužel se s vifinou není schopna spojit.

Z toho všeho tak nějak vyvozuji že je buď deska v prr... nebo to bude chtít přehrát aspoň firmware. Problém je vtom že nevím jestli to zvládne XPloader nebo budu muset použít arduino IDE něco už jsem se na netu díval že čipy ESP32 jdou kompatibilní s arduinem. Nejsem v tom moc zběhlý i když jsem se něco naučil při stavbě Rebela z vašich návodu a jsem schopný ho i opravit.
Rebel II compiled by REBEL S ,Gravírka Atomstack X7PRO
Arduino MEGA 2560
Ramps 1.4
Repetier 0.92.9
Uživatelský avatar
antoans
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát 12. led 2018 1:10:29
Bydliště: Ostrava 2

Re: CNC 3018 cinsky laser ZASTAVI SE

Příspěvekod Sakul » ned 12. úno 2023 17:21:49

Pro aktualizaci firmware v této desce je potřeba speciální soft a přes Arduino ani Xloader to nejde. Taky potřebuješ firmware pro ESP. Originál firmware GRBL není možno nahrát neb je na zcela jiné MCU. Jak aplikaci pro update firmware, tak i samotný firmware ti musí poskytnout prodejce nebo výrobce stroje, případně byl součástí dokumentace.

Spojení přes WIFI by mělo bez problému fungovat neb jede paralelně s USB. Nicméně je nutné správně nakonfigurovat LaserGRBL.

Nicméně si myslím, že bude zcela nejrychlejší vyměnit tu řídící desku. Ovšem tato akce vyžaduje znalost hardware a schopnost nakonfigurovat firmware a software.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: CNC 3018 cinsky laser ZASTAVI SE

Příspěvekod IvanK » čtv 03. srp 2023 10:06:10

Ahoj, zoufale hledám člověka, který bude schopen a ochoten za úplatu rozchodit gravírku CNC 3018 Pro. Kamarádka to koupila synovi přes web a servisní podpora samozřejmě 0. Mají to sešroubované a hýbe se to, ale dělá jim to chyby a semtam zlomí gravírovací nůž. Za případnou pomoc jsem připravený, jak už jsem psal, se finančně revanšovat.
Uživatelský avatar
IvanK
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 03. srp 2023 9:57:22

Re: CNC 3018 cinsky laser ZASTAVI SE

Příspěvekod Sakul » čtv 03. srp 2023 15:03:20

IvanK píše:Ahoj, zoufale hledám člověka, který bude schopen a ochoten za úplatu rozchodit gravírku CNC 3018 Pro. Kamarádka to koupila synovi přes web a servisní podpora samozřejmě 0. Mají to sešroubované a hýbe se to, ale dělá jim to chyby a semtam zlomí gravírovací nůž. Za případnou pomoc jsem připravený, jak už jsem psal, se finančně revanšovat.

V případě zájmu se na to můžu podívat. Pište kdyžtak na mail.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na CNC stroje


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 4 návštevníků

cron