Jak rozběhnout laser?

Toto fórum je věnováno sekci CNC na webu Sakul World.
  • Advertisement

Jak rozběhnout laser?

Příspěvekod Tommyk » pon 08. úno 2021 18:29:05

Dobrý den, ahoj

měl bych na zdejší zkušeňáky dotaz jak rozběhat laser, viz foto.
Zkrátka laser svítí, funguje na něm PWM regulace, ale nenajede na plný výkon. Je jakoby v nějakém zaostřovacím režimu.
Mám ho připojení k arduinu a desce cnc v3. Celou desku napájím z nabíječky, která dá 10A takže tady by neměl být problém.
LaserGRBL mám nastavený. A přes příkazy M3, M4, M5 můžu regulovat jas, popř můžu do softu nahrát obrázek v odstínech šedi a laser podle toho svítí.
Zkoušel jsem už tyto věci, ale nic nefunguvalo.. Připojení PWM pinu na +5V, naprogramovat arduino jako generátor a do laseru posílat cca 8kHz frekvenci, úpravou GRBL FW posílat do laseru 8kHz.

Nenapadá Vás ještě něco, co by mohlo fungovat?

Děkuji za odpověď
Přílohy
IMG_9419.JPG
IMG_9418.JPG
IMG_9417.JPG
Uživatelský avatar
Tommyk
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 08. úno 2021 18:24:28

Re: Jak rozběhnout laser?

Příspěvekod Tommyk » pon 08. úno 2021 18:35:57

Už asi vidím, co jsem předtím nějak přehlídl...
Myslíte že se tomu dá věřit a můžu PWM připojit na 12V i když nemám tuhle "mezidesku"? :shock:
Přílohy
lsr.png
Uživatelský avatar
Tommyk
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 08. úno 2021 18:24:28

Re: Jak rozběhnout laser?

Příspěvekod Sakul » pon 08. úno 2021 19:31:45

Abych se přiznal nemám v tom zcela jasno co je za problém. Pochopil jsem, že laser normálně reguluje, ale při nastavení plného výkonu (PWM255), výsledný výkon neodpovídá parametrům? Zde by bylo vhodné nějak specifikovat jak jsi k takovému závěru dospěl? Byl laser správně zaostřen?
V principu to mají tyto lasery většinou tak, že pokud se připojí pouze napájení bez řídícího signálu jede laser na plný kotel, protože PWM používá PullUP odpor, který ho bez signálu zapne na plný výkon. Dále mívá elektronika řízení nějaký systém pro nastavení zesílení. Tedy obvod jež dle přijatého PWM signálu reguluje výkon laseru. Většinou jde o nějaký trim, kterým je možno nastavit intenzitu v závislosti na nastaveném výkonu pomocí PWM. Toto jsem na fotkách neviděl, ale to neznamená, že to tam není.
No a další možnost je ta, že je to prostě vadné. 10% čínské elektroniky je z výroby vadná a díky nulové výstupní kontrole se to vesele prodává jako funkční.
Také bacha na to, že někdy bývá vstup PWM(TTL) kombinován s analogem a je nutné přepnout do správného režimu. Pokud to bude přepnuté v analogu a pošleš do toho PWM bude to jakoby fungovat, ale nemusí být dosaženo plného výkonu protože PWM sníží efektivní hodnotu napětí a analogové řízení může mít i větší rozsah než jen pouhých +5V, které používá TTL.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Jak rozběhnout laser?

Příspěvekod Tommyk » pon 08. úno 2021 19:41:21

Ano, je to přesně jako říkáš. Laser svítí, ale není tam plný výkon. Alespoň podle mě, dospěl jsem k tomu tak, že pokud by měl laser výkon třeba 1/3 udávaného tak by mohl alespoň zapálit kus papíru. Laser jsem zaostřoval tak, že bod byl co nejmenší.
Tady je udělané řízení přesně naopak. Pokud připojím napětí a zapnu jej tak laser nesvítí, při připojení PWM pinu se rozsvítí.
Jinak na desce je nějaký malý trimřík.
Foto svítivosti posílám jen pro ukázku, laser nebyl zaostřený. První fotka je při tom "plném výkonu"
Přílohy
IMG_9423.JPG
IMG_9421.JPG
Uživatelský avatar
Tommyk
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 08. úno 2021 18:24:28

Re: Jak rozběhnout laser?

Příspěvekod Sakul » pon 08. úno 2021 20:28:45

Jo toho trimu jsem si nevšiml. Takže to bude na to nastavení.
Pokud přivedeš na vstup TTL +5V musí laser najet na plný výkon. Ale vždy záleží na konfiguraci daného laseru. Bohužel neexistuje žádný standard. Optimální je kontaktovat prodejce a vyžádat si od něj specifikace.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Jak rozběhnout laser?

Příspěvekod Tommyk » stř 10. úno 2021 17:17:35

Tak se obávám, že to asi nebyla intenzita laseru ale spíše regulace proudu :roll:
Uživatelský avatar
Tommyk
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 08. úno 2021 18:24:28


Zpět na CNC stroje


  • Advertisement
SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků