Arduino a DISPLEJE

Zde si můžeme předat nějaké ty zkušenosti.
  • Advertisement

Arduino a DISPLEJE

Příspěvekod ulitej » čtv 17. zář 2020 9:42:40

Při svém bastleni s arduiny jsem byl postaven před problém jak něco zobrazit na displeji. Zatím se mi podařilo rozhodit 1,8" SPI s arduinem NANO a jeden 3,95" s Mega2560 , který asi není SPI.
Při hledání jak zprovoznit 3,5 SPI (který mi přišel místo 3,95") jsem narazil na zajímavý produkt , který ovšem jsem nedohledal ,že by se někde vyskytoval v prodeji. Na ali se dohledají pravděpodobně podobné moduly které jak to vypadá jsou možné vzít jako základ a jen a jen vytvořit nějaká rozšiřovací shield (nebo jak seto správně píše).

Tady je tedy link http://www.lcdwiki.com/STM32F103C8T6_Mi ... ment_Board

Na netu je hodně videí , ale jen málo těch co by pomohlo a bohužel pro mě spíše v jazyce kterému nerozumím a tak jen mohu použít jen to co pochytím očima. To je asi hlavní důvod proč tady zakládám tento příspěvek a uvidím jestli má někdo obdobné problémy a podělí se o zkušenosti.
V dalším čase bych sem vložil mé zkušenosti s těmi dvěma displeji co jsem zprovoznil ,ale musím si to uspořádat v hlavě aby to mělo nějakou technickou úroveň.
ulitej
Začátečník
Začátečník

Re: Arduino a DISPLEJE

Příspěvekod Sakul » pát 18. zář 2020 5:29:35

Toto se prodává všude na Ali. Né sice jak píšeš konkrétně tato deska, ale desky s tímto procesorem ano. Jde o 32bit na 3,3V celkem slušných parametrů za pár korun. Na ali se deska podonmá Arduinu NANO s tímto procesorem prodává za nějakých 40Kč. Do Arduino IDE je potřeba doinstalovat podporu daného procesoru a lze to začít používat.

Jinak co se týká displejů, používám většinou varianty I2C, ale testoval jsem i nějaké SPI. Avšak v drtivé většině případů mi stačí běžný řádkový LCD 1602 nebo 2004.

Tehdá jsem psal článek pro SOS elektronics o měření kvality vzduchu ZDE je odkaz. V rámci tohoto článku byl i ukázkový projekt a video. Ten displej byl super včetně perfektně propracované podpory. Jen byl problém, že knihovna na jeho ovládání vyžrala přes půlku paměti procesoru ATMEGA328, takže prakticky s tímto procesorem nepoužitelné. Taktéž bohužel ta cena není taky zrovna lidová.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Sakul
Administrátor
Administrátor

Věk: 40

Re: Arduino a DISPLEJE

Příspěvekod ulitej » pát 18. zář 2020 10:37:15

Tak a jak jsem bojoval s displejem 1,8" SPI .
Nejdříve se vrátím k prvnímu textu a linku v příspěvku. Na LcdWiky k tomuto displeji je uvedeno Logic IO port voltage 3.3V(TTL) podle tohoto bychom asi měli použít převodník napětí z 5 na 3,3 V na příslušných pinech. Tuto informaci jsem zjistil až když jsem zkoušel rozchodit jiný a to 3,5" displej. Je zajímavé , že zatím provozuji 1,8" displej ve svém původním zapojení tedy bez převodníku napětí. Displej pro svoji funkci má vůči arduinu dva HW SPI piny , které musí být dodrženy u ATmega2560 pin 52 a 51 a u ATmega328P(tedy v provedení UNO a NANO) pin 13 a 11.Po spuštění ino souboru na mě vyskočila hláška , že nemám požadovanou knihovnu a po jejím doplnění displej provádí co má. Podle mě displej za velmi solidní peníz vcelku solidně doplní i vizuální informaci (různobarevně a graficky) toho s čím pracujeme v Arduinu pokud potřebujeme toto zobrazit . Protože pro menší projekty jsem použil malé NANO řešil jsem počet zbývajících pinů a to pomocí maticové klávesnice. Zde musím říci , že to jde rozšířit , ale musíme použít je tlačítka a né spínače. U toho displeje je také dobré ,že nepoužívá analogové piny, které pro svoji funkci nutně potřebuje třeba EXPANTÉR8574 (u NANA A4 a A5 -sběrnice I2C), který nám muže zajistit další signalizaci pomocí LED. Než jsem ovšem toto "sesmolil" tak Sakul hodnotí velikost paměti asi jsem měl prozatím kliku , že jsem tady nepohořel .
ulitej
Začátečník
Začátečník

Zpět na Arduino

• Advertisement
SvetHostingu.cz - ideální webhosting