Vývojová/výuková deska

Zde si můžeme předat nějaké ty zkušenosti.
  • Advertisement

Vývojová/výuková deska

Příspěvekod Sakul » čtv 01. dub 2021 21:00:34

Zdravím všechny příznivce Arduina. Už delší dobu si pohrávám s myšlenkou vytvořit nějakou vývojovou desku (něco jako je na konci v příloze). Samozřejmě mám nějakou svoji představu, ale chci se poptat, zda by o to byl zájem. Případně se můžeme pobavit co by na takové desce mělo být.
Takže pokud by Vás to zajímalo neváhejte mi o tom napsat a třeba něco vznikne.

Tady pár komponent, které bych tam rozhodně chtěl:
0. Microkontrolér v THT provedení (v patici) nejspíš ATMEGA1284P
1. LCD displej 2004 na I2C sběrnici (případně volitelně nějaký grafický OLED)
2. LED displej 6 znaků - zde je otázkou zda použít nějaký driver. Nejspíš jo.
3. Slot na MicroSD
4. RTC (s teplotní stabilizací) - Zde možná místo RTC nebo s ním i GPS
5. 5x tlačítko
6. 5x LED
7. DS18B20
8. Nějaké čidlo včetně měření vlhkosti
9. Driver krokového motoru
10. Potenciometr
11. Rotační volič
12. Fotorezistor
13. Výstup pro řízení DC motorku pomocí PWM
14. Výstup přes Relé
15. Slot pro ESP-01
16. Slot pro BT
17. Slot nebo přímo integrovaný HC-11
18. Integrovaný přijímač FM
19. Externí EEPROM přes I2C nebo SPI
20. Malý reproduktor
21. USB konektor typ B
22. Široký rozsah napájení AC/DC 7-24V
23. Možnost připojit nějaké další rozšíření

No a samozřejmě, aby to bylo co nejmenší. Současně k této vývojové desce by bylo i připravené a nakonfigurované Arduino IDE s ukázkovými projekty. Celé bych to chtěl pojmout jako primárně výukový kyt, pro první seznámení s mikropočítačovou elektronikou.
Přílohy
2021-04-01 20.53.34.jpg
tinylab - vývojová deska
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Vývojová/výuková deska

Příspěvekod ulitej » pát 02. dub 2021 14:02:47

Ahoj , tak já bych to viděl jako ztrátu času .
Když se nad tím zamyslíš tak to spíše vždy bude napasovaný na jeden druh Arduina a tím pádem se ztrácí taková univezálnost celé rodiny těchto základních hotových vývojových desek a příslušenství k nim.
A ve finále ti tam vždy bude chybět nějaký ten segmet a asi bys třeba mohl v recensi slyšet "to by bylo dobré, kdyby tam bylo to nebo ono".

Co máš na obrázku tak je displej nějaký 4řádkový , ale proč tam není třeba grafický a už bychom mohli řěšit varianty. :-) tak jsem zvědav na další i třeba odlišné názory než jsem tady vypustlil z hlavy.
Co by bylo dobré , ale to asi neexistuje by byla emulace ARDUINA přímo v počítači , ale to je již úplně jiné téma.
Uživatelský avatar
ulitej
Pokročilý
Pokročilý
 
Příspěvky: 112
Registrován: ned 13. led 2019 13:34:31

Re: Vývojová/výuková deska

Příspěvekod Sakul » pát 02. dub 2021 15:38:24

Osobně si úplně nemyslím, že by to byla ztráta času. Je pravdou, že těchto desek je celkem dost a vlastně i samotná Arduina jsou přímo takové primitivní vývojové kyty, ale chybí mi něco uceleného. Takové desky jsou také třeba od Mikroelektroniky (jednu takovou mám pro PIC), ale to už je jiná liga a je to dost velké (asi jako základní deska PC). Mě jde primárně, aby to bylo určené spíše totálním začátečníkům, kteří by na tom mohli objevovat taje programování. Ve své podstatě něco podobného co jsem měl jako malý, taková elektronická stavebnice. Samozřejmě musí být součástí i naprosto podrobný manuál a nějaké ty ukázkové zapojení (včetně firmware).
Rozhodně to nemá být určené na vývoj nějakých aplikací, ač samozřejmě v omezeném měřítku by to bylo také na toto použitelné. Mělo by to vzbudit zájem, jednoduše demonstrovat možnosti a nakonec ukázat cestu kudy dál při návrhu vlastních zařízení.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Vývojová/výuková deska

Příspěvekod schusterj » pát 02. dub 2021 19:19:59

No v době ESP32 a udělátek jako například M5 Stack, je to opravdu ztráta času. Vývojové prostředí pro děti-tedy pro začátečníky, ohromná podpora, spousta videí a spousta možností. A můžeš třeba začít od rozblikání ledky až po IoT projekty.
Cena: M5Stack Core2 ESP32 IoT Development Kit for AWS IoT EduKit, $42.00. Samozřejmě s Arduinem nesrovnatelné. Více zde: https://m5stack.com/
Sám mám doma na testy M5Stack Grey a opravdu super hračka.
Když budeš chtít zaplatit čas za vývoj, součástky, DPS, tak se nikdy na 42 doláčů nedostaneš. O podpoře nemluvím.
Já osobně bych se do takového projektu nepouštěl, byla by to pro mě zbytečná ztráta času a peněz.
Přílohy
IMG_2161.JPG
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Vývojová/výuková deska

Příspěvekod Sakul » pát 02. dub 2021 19:48:34

Jo toto jsem už někde viděl. Mám pocit na kanálu Zahradník se baví. Celkem zajímavé.

To co mě vysloveně na Arduinu "sere" je spousta návodů a videí které jsou naprosto k ničemu a naprosto blbě.
Když si dáš na YT vyhledat něco ve smyslu základy Arduina, začnou naprosto vždy příkladem s blikáním LED, který je napsaný totálně blbě a ten příklad neměl nikdy vzniknout. Protože větší prasečina než toto snad nemůže existovat:

Kód: Vybrat vše
// the setup function runs once when you press reset or power the board
void setup() {
  // initialize digital pin LED_BUILTIN as an output.
  pinMode(LED_BUILTIN, OUTPUT);
}

// the loop function runs over and over again forever
void loop() {
  digitalWrite(LED_BUILTIN, HIGH);   // turn the LED on (HIGH is the voltage level)
  delay(1000);                       // wait for a second
  digitalWrite(LED_BUILTIN, LOW);    // turn the LED off by making the voltage LOW
  delay(1000);                       // wait for a second
}


A takle jsou napsané všechny příklady a tutoriály. Takže pokud se bude chtít někdo učit programovat, tak je to ta nejlepší cesta jak si udělat naprosto zcestné návyky.
Už hodně krát jsem se chystal napsat nějakou sérii článků, kde bych to popsal nějak inteligentnějc. Bohužel dosud neexistuje žádná česká knížka pro začátečníky, podle které by se dalo nějak začít. Zcela naivně jsem si kdysi pořídil Průvodce světem Arduina. Dá se to stáhnout i zdarma. Ale takovej brak jsem už dlouho neviděl. Naprostá splácanina někde posbíraných kódů, které jsou ve finále naprosto nepoužitelné.
Čily toto je moje hlavní motivace. Pokud bych něco napsal je k tomu potřeba i nějaký demonstrační hardware. A zde si vůbec nemyslím, že by záleželo na tom jestli je to super moderní 32bit nebo starej 8mi bit. Programuje se to stejně.

A ani nemám zatím ambici to nějak vyrábět, ale kdo ví.

Tak uvidím. Pokud by někdo z Vás věděl o něčem v češtině třeba nějaká pěkná knížka o Arduinu určitě mi dejte vědět. A třeba to fakt není potřeba. Ale já jsem dosud nenarazil ani na netu ani YT na nic co by bylo nějak použitelné.
Přílohy
2021-04-02 19.42.59.jpg
Ukázka z jmenované knížky. Copak je tam asi všechno blbě? A takle je tam psáno naprosto vše.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na Arduino


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron