Tek jsem měl konečně chvilku času si v tomto prostředí pohrát a otestovat co to umí. A musím říct, že je to rozhodně použitelné. Krásně a jednoduše je možno si poskládat nějaké to jednodušší zapojení z dostupných komponent, kterých není sice nějaké velké množství, ale na druhou stranu nechybí veškeré běžné prvky. Při zapojování je možno pouštět simulaci, jak se bude obvod chovat a pokud máte něco hodně špatně jste na to upozorněni. Například pokud pustíte do ledky příliš velký proud je Vám to decentně naznačeno. Jakmile pak máte zapojen Hardware a pokud máte v obvodu nějaký mikrokontroler je možno se pustit do psaní Firmware a opět je možno si ho hned simulovat, dokut to nedělá to co by mělo. Firmware je možno psát hned několika způsoby a to formou bloků, které se spojují a různě kombinují, což mi teda osobně moc nesedí, ale jak se ukazuje je to jakýsi standard ve výuce. Pro mne je tam klasický textový editor, takže takové hodně jednoduché Arduino IDE. Osobně mi při psaní firmware trochu chybí možnost rozdělit projekt pro přehlednost do více souborů a nějaký výstup po kompilaci jako je například obsazenost Flash a Sram. Nicméně právě pro nějaké jednoduché obvody to celkem bohatě stačí a na seznámení s Arduinem nebo MicroBitem je to perfektní.
Během mého testování vzniklo jednoduché zapojení s deskou Arduino UNO, LCD displejem 1602, potenciometrem, teplotním čidlem, motorem a osciloskopem. Zařízení na LCD zobrazuje napětí na běžci potenciometru a současně je tato hodnota použita pro řízení otáček SS motorku. Teplotním čidlem je pak možno měřit teplotu. Je dobré, že lze používat i různé měřící přístroje a měřit jimi Vaše zapojení. Já jsem ze srandy použil jednoduchý osciloskop pro zobrazení řídícího signálu PWM pro regulaci otáček motoru.
- Ukázka zapojení
Tento projekt si můžete zobrazit a simulovat na tomto
odkazu:
https://www.tinkercad.com/things/95GLpzxNxQePokud jste přihlášeni, můžete si toto zapojení přidat do Vaší knihovny a dále ho upravovat.
No a pokud jste ze zapojením spokojeni a chtěli si ho realizovat, lze si exportovat seznam použitých komponent a PCB v návrhovém systému Eagle.
Osobně se mi to celkem líbí a rozhodně to doporučuji začínajícím elektronikům a programátorům.
Takže pokud Vás to také zaujalo dejte vědět a podělte se o Vaši zkušenost.