tinkercad.com - Simulace Arduina

Zde si můžeme předat nějaké ty zkušenosti.
  • Advertisement

tinkercad.com - Simulace Arduina

Příspěvekod Sakul » pát 16. dub 2021 22:30:11

Jak se zdá právě jsem objevil Ameriku. Nejhorší na tom je, že jsem ji evidentně objevil již minimálně podruhé, neb jsem tam už nějaký čas registrovaný. Možná v době mé první registrace, ale ještě nebyly k dispozici funkce o kterých bych tu krátce chtěl něco říct.
V této části diskuse tu padl dotaz zda neexistuje nějaký simulátor Arduina. A ano existuje a nevypadá to špatně. Nejdřív jsem myslel, že to bude jen nepoužitelná blbost, ale jak se ukazuje ono je to použitelné a v podstatě na tom lze vyvíjet velmi jednoduché projekty a vše si odsimulovat včetně vlastnoručně napsaného firmware s grafickou vizualizací. Dokonce je to i v Češtině, což je teda pro psaní programu s těma jejich napovídačema celkem hardcore, ale nechá se to odvodit, ale pro praktické využití mi přijde překládání instrukci už moc velké počeštění.
Sám to zatím nemám nijak moc probádané co to všechno umí a s jakým omezením, ale rozhodně to může být velmi zajímavé a hlavně pro výuku velmi užitečné. Takže kdo o tom dosud nevěděl, tak teď už ví a může si hrát.

Simulace Arduina
Přílohy
www.tinkercad.com.png
Malá ukázka simulace.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: tinkercad.com - Simulace Arduina

Příspěvekod Sakul » sob 24. dub 2021 11:58:54

Tek jsem měl konečně chvilku času si v tomto prostředí pohrát a otestovat co to umí. A musím říct, že je to rozhodně použitelné. Krásně a jednoduše je možno si poskládat nějaké to jednodušší zapojení z dostupných komponent, kterých není sice nějaké velké množství, ale na druhou stranu nechybí veškeré běžné prvky. Při zapojování je možno pouštět simulaci, jak se bude obvod chovat a pokud máte něco hodně špatně jste na to upozorněni. Například pokud pustíte do ledky příliš velký proud je Vám to decentně naznačeno. Jakmile pak máte zapojen Hardware a pokud máte v obvodu nějaký mikrokontroler je možno se pustit do psaní Firmware a opět je možno si ho hned simulovat, dokut to nedělá to co by mělo. Firmware je možno psát hned několika způsoby a to formou bloků, které se spojují a různě kombinují, což mi teda osobně moc nesedí, ale jak se ukazuje je to jakýsi standard ve výuce. Pro mne je tam klasický textový editor, takže takové hodně jednoduché Arduino IDE. Osobně mi při psaní firmware trochu chybí možnost rozdělit projekt pro přehlednost do více souborů a nějaký výstup po kompilaci jako je například obsazenost Flash a Sram. Nicméně právě pro nějaké jednoduché obvody to celkem bohatě stačí a na seznámení s Arduinem nebo MicroBitem je to perfektní.
Během mého testování vzniklo jednoduché zapojení s deskou Arduino UNO, LCD displejem 1602, potenciometrem, teplotním čidlem, motorem a osciloskopem. Zařízení na LCD zobrazuje napětí na běžci potenciometru a současně je tato hodnota použita pro řízení otáček SS motorku. Teplotním čidlem je pak možno měřit teplotu. Je dobré, že lze používat i různé měřící přístroje a měřit jimi Vaše zapojení. Já jsem ze srandy použil jednoduchý osciloskop pro zobrazení řídícího signálu PWM pro regulaci otáček motoru.
LCD Displej a Analogové vstupy.png
Ukázka zapojení

Tento projekt si můžete zobrazit a simulovat na tomto odkazu: https://www.tinkercad.com/things/95GLpzxNxQe
Pokud jste přihlášeni, můžete si toto zapojení přidat do Vaší knihovny a dále ho upravovat.
No a pokud jste ze zapojením spokojeni a chtěli si ho realizovat, lze si exportovat seznam použitých komponent a PCB v návrhovém systému Eagle.

Osobně se mi to celkem líbí a rozhodně to doporučuji začínajícím elektronikům a programátorům.
Takže pokud Vás to také zaujalo dejte vědět a podělte se o Vaši zkušenost.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na Arduino


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron