Upgrade driveru na TMC2208 + uart

Zde řešíme veškerou elektroniku tiskárny.
  • Advertisement

Upgrade driveru na TMC2208 + uart

Příspěvekod koncza » stř 01. úno 2023 12:02:28

Zdravim vas, už delsi dobu studuju nove drivery TMC 2208 a jejich "vykon" se mi opravdu libi. Tiskarna je temer ticha az na hotend a zdroj coz je maličkost.
Rád bych vymačkul z elektroniky kterou tam mam maximum co dokazou, ale abych pravdu řekl, mam z toho trochu strach. Nedavno jsem omylem odpalil DRV8825 a nerad bych to same provedl i s TMC.
Rád bych spustil TMC v UART, mam zatím standalone. Nekdo na FB skupine mi rikal ze už jsou pripravene v uart ale na kazdem videu YB tam pajili pryč 3 piny mam dojem a jeden vytahly nahoru kam zapojili propojku mezi RAMPS a driver s 1kohmResistorem. Dokazal by me nekdo navest jak začít? je potreba udelat HW upravu a az pak nastavit v marlinu a testovat?

Veřím ze se timto bude zabyvat vice lidi a tak bych až dokončím prestavbu, udelal bych rovnou zde navod jak postupovat a na co si dat pozor.
předem dekuji za rady


rebel 2 v33, arduino mega 2560, upravena ramps14, vše puvodni dle navodu od Sakula
tyto TMC https://eshop.sharplayers.cz/p/ovladac- ... u-tmc-2208
Uživatelský avatar
koncza
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř 25. led 2023 19:17:42

Re: Upgrade driveru na TMC2208 + uart

Příspěvekod Sakul » stř 01. úno 2023 18:39:09

Osobně doporučuju koupit rovnou set, ve kterém jsou drivery přepnuty do UARTu včetně propojovacích kabelů.
Postupovat lze podle tohoto návodu: https://www.instructables.com/UART-This ... s-With-th/
Nicméně i když koupíš drivery v režimu UART je dobré to zkontrolovat pač prodejci lžou (obzvlášť Čeští překupníci z Číny). Případně bych i zvážil nákup nové řídící desky, která již UART drivery podporuje přímo. Moje doporučení je BIGTREETECH Octopus V1.1: https://www.aliexpress.com/item/1005002613363656.html
Dá se pořídit včetně driverů za 1700Kč, což je zadarmo a funguje perfektně. Je k tomu perfektní dokumentace, takže rozjetí je otázka pár hodin.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Upgrade driveru na TMC2208 + uart

Příspěvekod koncza » stř 01. úno 2023 19:48:02

jo to souhlasim ze se neda veřit vsemu co se piše. Ostatne driver ktery je na obrazku shopu nedorazil a dorazil jiny :D bílý ale trosku jiny, hlavne nema ze spoda zadne piny ktere se daji propojit takže asi tak.. mozna jsem je prehledl. Mam este 2ks mks tmc2208v2.0 ktere tam maji jen dva volne ale k tomu jsem si nasel navod ktery o vikendu zkusim. Na novou desku sem se take chtel zeptat takže dekuji za tip, rozhodne si ji poridim, vyplati se to a už jen to že mužu pripojit vice motoru me zaujmulo než se drzet limitu ktere mam ted.
Jsou pak nejake rozdily v tisku z desek ramps a octopus? Vse stejny vč FW jen jine desky.
chvilku budu laborovat a rovnou toho v alíku objednam vice at mam do zasoby :D stejne chci stavet Velkou tiskarnu na podobné konstrukci rebela takže si to promyslím a hura na to

Mel bych este jeden dotaz mimo tohle, popr pak založim vlakno jinde kde ma byt

Tisknu ABS, tryska0.4 (vrstva 0.15-0.2) 245_95-105C rychlost 50-60mms a štít, tiskarna je pod stolkem kde je trubka topeni a vchod zakryty dekou (takovy box radoby) žadny pruvan, vetram jen u PLA, teplota se tam drží kolem 33C. Tisk mi praska, uplne mini praskliny, tisknu od vas vas Extruder ktery stavel i Mrazek a to hlavni velke telo to nezvladne a udelaji se prasklinky, jen co budu doma poslu fotky, zkousel jsem ruzne nastaveni, pri vyšší teplote je to lepsi ale strop filamenu je 250C, netusim kde mužu delat chyby, mam stochuti to zakapnout řídkym vterinakem a namontovat to. 4. tisk a porad praskliny.. jinde na forech jsem se dočetl kulovy protože k dané teplote neuvadi rychlost co si myslim že je dost dulezite uvest, jinak je to k nicemu. Nekteří se i chvastaji že jedou i 100mms :D. Nevim jak zkombinovat rychlost a teplotu
Uživatelský avatar
koncza
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř 25. led 2023 19:17:42

Re: Upgrade driveru na TMC2208 + uart

Příspěvekod Sakul » stř 01. úno 2023 20:08:39

Netisknout ABS, to je holt na toto previt. Já tisknu (když už tisknu) ABS na 280°C minimálně. Taky to může být plastem. Některé jsou na to náchylnější, chce to zkusit jiné výrobce. Ale nejlepší je se na ABS zcela vybodnout a jít do PET-G, které plně ABS nahradí.

Jsou pak nejake rozdily v tisku z desek ramps a octopus? Vse stejny vč FW jen jine desky.

Na desce vůbec nezáleží, vždy jde o použitý driver a samozřejmě na optimalizaci firmware. Nicméně na 32bitu je možno nastavit vyšší mikrokrokování a tím dosáhnout lepšího tisku a také 32bit lépe zvládne špatně optimalizovaný firmware. Ale to jde s moderními drivery i na 8bitu.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Upgrade driveru na TMC2208 + uart

Příspěvekod koncza » stř 01. úno 2023 20:19:34

Dal sem tomu šanci. 2 spulky, kazda jiny vyrobce a oboji je podobny, male objekty oka ale nic moc, PetG mi prislo v patek a delal jsem 3 testovaci tisky na nastaveni ktere jsem mel u ABS a doslo mi ze mam malo zkusenosti a tak jsem studoval, hledal kompromis mezi nastavenim ale asi se k nemu hned dnes vratim a pustim tisk nekolika dilu najednou, u petG nemusim mit stít že? kdyz chci bytelny pevny objekt, vypnu chlazeni a kdyz jde o detaily, tak jej spustim max kolem 50% a to je strop. Neskutecky chlupy jsem mel a jeden tisk mi praskl a cely se rozlepil. Mate nejaky tip jak tislnout petG? teplota,rychlost, stít, atd atd.. Trysku mam omezenou na 260C, ale asi si povolim 290C.
Asi na tohle tema založim vlakno tam kde ma, mam dost otazek :D
Uživatelský avatar
koncza
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř 25. led 2023 19:17:42

Re: Upgrade driveru na TMC2208 + uart

Příspěvekod Sakul » stř 01. úno 2023 21:32:36

Doporučuji si stáhnout nějaké profily pro různé plasty. Tady v diskusi jsem je dával několikrát, takže půjdou dohledat a odtud se odpíchnout. PET-G je dost náchylné na stringování, ale jde to odladit. I zde platí, že co výrobce to jiné nastavení. Já mám výborné výsledky s PET-G od Průši.
Prostě vše je o ladění a nelze přímo konkrétně radit krom základních parametrů, ale ty jsou vždy diskutovány v různých návodech a diskusích.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Upgrade driveru na TMC2208 + uart

Příspěvekod koncza » čtv 02. úno 2023 10:59:04

nasel jsem par conf. profilu, okoukal nastaveni a nastavil nejak podobne, vytisk vysel pekne az na preskoceni kroku u motoru a sloní nohy, delam už dalsi s jinymi teplotami a zatim to vypada dobre, TMC se mi prehraly takže osa X se posunula o 3mm. Tisknul jsem 245/85 a ted 240/75 s rychlosti 55mms a ostatni co dopočita automaticky jsem snizil o 3mms. používam Curu.


k tmc.. Dival jsem se a 3 kusy mužu udelat presne podle navodu a posledni 2 co mam MKS TMC2208 v2 si nevim rady, nemaji ze spodni časti piny ktere se maji propojit a je tam jen radoby jeden ktery je jinde nez je v navodu, chybi mi jen tohle zjistit a mužu s instalaci začít, FW už pomalu pripravuji a o vikendu nejdele otestuju. Dokazal by mi nekdo poradit?
Přílohy
Makerbase-MKS-TMC2208-V2-0.jpg
Makerbase-MKS-TMC2208-V2-0.jpg (57.19 KiB) Zobrazeno 13005 krát
Uživatelský avatar
koncza
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř 25. led 2023 19:17:42


Zpět na Elektronika tiskárny


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron