Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Toto fórum je věnováno sekci POČÍTAČE na webu Sakul World.
  • Advertisement

Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Sakul » ned 14. čer 2015 19:37:30

V tomto tématu se budeme zabývat tímto zajímavým projektem.
Další informace můžete najít na webu ZDE.

INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod mpczmpcz » pát 12. srp 2016 11:05:39

Zdravím,
nemůžu se se s tím Digisparkem domluvit. To IDE a tisíce různých ovladačů a přídavků mě ničí. Mám oba malé Digisparky, Win XP, 7,10 a nepodařilo se mi to rozchodit. IDE 1.6.10. Maximum jsem dosáhl, že to lze programovat přes IDE, ale sériový virtuální port se mi nedaří vytvořit. Potřebuji z DigiS posílat hodnoty z analog vstupu při ladění SW na ten orig. monitor ctrm+M a nedaří se. Ovladače nejdou nainstalovat, buď nejsou podepsané, nebo jim něco chybí, prostě psycho.
Rozchodil to prosím někdo? Existuje někde balík SW a ovladačů, které jsou odzkoušeny k sobě a fungují?
Děkuji, mpcz, 12.08.2016
Uživatelský avatar
mpczmpcz
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 12. srp 2016 10:54:44

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Sakul » pát 12. srp 2016 16:21:13

Na konci mého článku je ke stažení soubor asi 650MB, ve kterém je otestovaná verze, kterou jsem normálně provozoval jak na WinXP, tak na Win7 včetně ovladačů a vše běhalo dle videa. Bohužel jsem se tomu potom dále již moc nevěnoval, neb ten procesor má malou paměť a vůbec je to hodně okleštěné. Dnes běžně používám ATMEGA328P-AU (ATMEGA32U4), který je velikostí skoro stejný jak při použití té ATTINY85, při zachování plné kompatibility s deskou UNO a dostatečnou pamětí.
Z toho důvodu nemohu poradit nic víc než co je ve videu.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Buchar » ned 30. pro 2018 2:50:54

Dobrý den.

Prosím Vás, mám velkou prosbu, potřeboval bych, zda by jste mi zkontroloval schéma DIGISPRAK s ATtiny85V-10SU, který jsem si doupravil v Eagle. Na výstupu mám navázaný na PB0 MOSFET IRLML2502 a potřeboval bych prosím vědět:

1. Zda lze použít SMDčkový ATtiny85V-10SU (zda může s tím být nějaký problém)?

2. Zda mohu použít MOSFET IRLML2502 a zda je to dobře navázané (hodnota odporu R4 680R a nebo má být jiná? Neumím to vypočítat a na netu jsem našel, že hodnota 600 až 800 Ohmů)? MOSFET IRLML2502 mám k dispozici a chtěl bych ho pokud možno využít. Na výstupu (I+ a I-) bude po zapnutí napájení a až po 10 sekundách trvalý odběr po dobu 5 vteřin 420mA a po té se to celé vypne. Myslím, že proud nepřesáhne povolený proud USB což je asi 500mA, tak by to mělo být OK.

3. Zenerovy diody 3.6V mohou být 1/2 Wattové a nebo musím použít 1/4W

4. Je to schéma DIGISPARK OK co jsem uložil na Uložto, anebo by jste něco udělal jinak. Někde jsem četl, že z důvodu spolehlivosti a lepší kompatibilitě z PC je lépe nahradit ty dva 68R odpory vyšší hodnotou z důvodu spolehlivosti (kompatibility).



Odkaz na schéma v jpg: https://uloz.to/!0DVHPRH8awRl/vykonnovy-spinac-attiny85v-10su-mosfet-irlml2502-jpg

Děkuju.
Uživatelský avatar
Buchar
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Věk: 37
Registrován: pát 28. pro 2018 16:36:09
Bydliště: GB

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Sakul » ned 30. pro 2018 9:33:27

Ahoj,
co se týká použitého mosfetu, s tím by podle mě problém být neměl. Odpory R1,2 tam nevím. pokud se píše že by měla být hodnota 68R dej tuto (myslím, že tato se běžně používá). Nicméně rezistor R4 je dle mého názoru špatný. Já na jeho místě používám hodnotu 100K a protože je to blokovací odpor pro mosfet s přehledem to stačí. Ještě dávám 10R odpor mezi výstup procesoru a Gate (Viz přiložený obrázek). Tranzistor by uvažovaný proud měl utáhnout bez problému.
No a zenerky tam dej libovolné na jejich výkonu nijak nezáleží.
Přílohy
Schéma v31.png
Ukázka zapojení mosfetů k procesoru.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Buchar » pon 31. pro 2018 1:48:32

Děkuju za velmi rychlou odpověď.
Tož jsem to v EAGLE překreslil viz. zde https://uloz.to/!AZ0ltnpxjTrT/vykonnovy-spinac-attiny85v-10su-mosfet-irlml2502-02-jpg tak snad jsem to správně pochopil.

Obrázek

1. Jinak k prosím ještě odpověď na ... lze použít SMDčkový ATtiny85V-10SU - může s tím být nějaký problém oproti 20MHz vezrzi. Nikde jsem na netu nenašel, že by s tím DIGISPARK někdo stavěl. Též je zajímavé, že TME uvádí pracovní kmitočet 20MHz a jinde je jen 10MHz a mám pocit, že správně je pro ATtiny85V-10SU 10MHz.

2. Nastavuje se v Arduino IDE něco jinak pro 10MHz verzi ATtiny85V-10SU jinak? Ty čipy mi terpve dojdou, tož to nemám možnost odzkoušet.

3. Existuje nějaká utlita pro Windows 10, něco jak je XLoader http://russemotto.com/xloader/ http://www.hobbytronics.co.uk/arduino-xloader pro jednoduché nahratí HEX souboru ale do ATtiny85 a případně i pro ATtiny13A, (např. přes USBASP nahrával HEX soubor)? Jít na to s Arduinem IDE a nebo Extreme Burnerem pro AVR mi přijde, jako jít s kanónem na vrabce. Potřebuju to dát známému, který by si jen nahrál daný hex např. přes USBASP a nic o tom jinak neví.... Mám pocit, že by mOžná šlo nějak dopsat řádek do XLoader devices.txt a nacpat to přes usbasp do ATtiny85. Toto je obsah XLoader devices.txt :

Mega(ATMEGA1280);m1280;stk500;57600;
Duemilanove/Nano(ATmega328);m328p;stk500;57600;
Duemilanove/Nano(ATmega168);m168;stk500;19200;
Uno(ATmega328);m328p;stk500;115200;
Mega(ATMEGA2560);atmega2560;stk500v2;115200;

Omlouvám se, ale možná se blbě ptám ... jsem LAMA :-)

Děkuju.
Uživatelský avatar
Buchar
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Věk: 37
Registrován: pát 28. pro 2018 16:36:09
Bydliště: GB

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Buchar » pon 31. pro 2018 3:42:40

... tak na ten XLoader si odpovím sám, našel jsem i gcUploader (148-Автоматический загрузчик HEX-файлов для AVR микроконтроллеров – обновление gcUploader) http://www.getchip.net/posts/148-avtomaticheskijj-zagruzchik-hex-fajjlov-dlya-avr-mikrokontrollerov-obnovlenie-gcuploader/, ale to je hodně podobné XLoader a asi by se to muselo upravit .... co jsem teď zjistil, půjde to asi jednoduše přes SinaProg 2.1.1 http://cxem.net/software/sinaprog.php http://mega-avr.com.ua/download-manager.php?id=119
Uživatelský avatar
Buchar
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Věk: 37
Registrován: pát 28. pro 2018 16:36:09
Bydliště: GB

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Sakul » pon 31. pro 2018 9:44:28

Takže to vezmu postupně:
1. K použití ATtiny85V-10SU. Protože s těmito procesory vůbec nedělám netuším co je toto za procesor a jaké má parametry. To se lze dočíst v jeho datasheetu (tam píšou že varianta V je do 10MHz). Nicméně pokud má max frekvenci 10MHz použít ho nelze, pač v digisparku běží na frekvenci 16,5MHz. Za další každý procesor má nějakou vnitřní architekturu a program musí být napsán přímo pro daný typ a je nutno i správně nastavit pojistky. Z toho důvodu nebývá možné použití jiného procesoru než pro který je napsán firmware. Arduino nebo jakýkoli programátor bude řvát, že mu nesedí typ procesoru a nebude ho programovat. Proto doporučuji použít ATTINY85-20PU (THT) nebo ATTINY85-20SU (SMD).
Tímto jsem odpověděl i na bod 2. Ano pro jiný typ procesoru je nutné mít jak v Arduino IDE, tak jakémkoli jiném programátoru daný procesor definován, aby ho bylo možné programovat.
3. Na tento bod jsi si odpověděl částečně sám. Programátory co uvádíš ho však nepodporují a pouhé dopsání řádku například do Xloaderu nestačí. Problém je mnohem složitější.

Takže moje rada zní:
Použij některý z podporovaných procesorů ATTINY85-20PU nebo ATTINY85-20SU, ty budou pracovat OK. Programátor můžeš použít USBASP ve spojení s eXtreme Burner - AVR viz můj článek o digisparku: http://www.sakul.cz/digispark-male-arduino/n
Principielně je dobré se držet návodů pokud nemáš zkušenost s danou problematikou, pač ti to hodně ušetří problémy při bádání proč ti například 10MHz procesor nechce běžet na 16MHz, ale jak to vypadá ani jsi nevěděl, že má na této frekvenci běžet, což je celkem zásadní nedostatek při návrhu zařízení a jeho následném programování.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Buchar » pon 31. pro 2018 16:58:49

Objednal jsem si i ATTINY85-20S, protože jsem tušil možné problémy. Dovolím si nesouhlasit s Vašim tvrzením, že jsem nevěděl že DIGISPRAK běží na 16,5MHz. To vím že tam je 16,5MHz, ale dočetl jsem se, že ATtiny85V-10SU by mohl jít použít pro DIGISPARK spolehlivě přetaktovaný .... po zavolání na help line TME mi bylo řečeno, že zvládá 20MHz bez problémů .... také v TME mají na www stránkách a stačí se podívat zde https://www.tme.eu/cz/details/attiny85v-10su/rodina-avr-8-bitu/microchip-atmel/ .... i v této chvíli je tam naspáno //Pracovní kmitočet 20MHz// .... a souhlasím, i s tím že v daatasheetu, na který jsem se také předem díval je napsáno10MHz.

Já jsem potřeboval pouze vědět, zda s tím ATtiny85V-10SU máte, nebo nemáte nějaké zkušenosti. I v této chvíli myslím, že je to možné použít, ale nechcu se o tom za každou cenu přít.

Částečně nesouhlasím aní s tím, co jste napsal ohledně těch tří prográmků. Pokud dobře vidím, tak SinaProg 2.1.1 umí jak Attiny85, tak i programátor USBasp. U těch ostatních to nebude tak jednoduché.

Všechno nejlepší do nového roku 2019 hodně zdraví, štěstí a pracovních úspěchů, zkrátka ať se daří.
Uživatelský avatar
Buchar
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Věk: 37
Registrován: pát 28. pro 2018 16:36:09
Bydliště: GB

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Sakul » pon 31. pro 2018 17:52:28

Jak jsem psal, neznám tyto procesory moc, ale rovnou říkám, že nějaké přetaktování není úplně dobrý nápad. Ty procesory jsou pak silně nestabilní (z vlastní zkušenosti). Pár hodin to běží jako že OK a najednou fik a je drblej nebo rovnou nakoplá Flash. Navíc překopat vše, aby to běželo na jiném procesoru bývá celkem úmorná práce a většinou to nemá cenu pokud to člověk z nějakého dobrého důvodu nepotřebuje. Tím rozhodně nechci říct, že by to nešlo. Jak se říká, když se chce jde všechno.

Jinak samozřejmě přeji mnoho úspěchů při programování a dej vědět jak jsi uspěl.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod mpczmpcz » sob 07. lis 2020 9:23:25

Zdravím, dostala se mi na stůl verze Digisparku, která vypadá téměř stejně jako ta roky vyráběná, ale má jednu odlišnost. Při zasunutí do usb začne divoce blikat rudá ledka na pinu CPU 6, což trvá tak 10 sekund. Pak zhasne. To se stane vždy po připojení napájení i po naprogramování uživatelským SW. Tato novinka samozřejmě likviduje použití tohoto výstupu, pokud chceme mít výstup indikovaný vestavěnou LEDkou. Vůbec netuším, co to má znamenat a jaký byl záměr tvůrce. Kromě toho má tato HW verze i jiné nectnosti. Podařilo se někomu zjistit, co bylo cílem této "novinky" a jak si třeba tvůrce představuje její využití? Dík, mpcz, 7nov2020
Uživatelský avatar
mpczmpcz
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 12. srp 2016 10:54:44

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Sakul » sob 07. lis 2020 10:47:22

Tak s tímto jsem se nesetkal, ale to může být způsobené tím, že pokud už používám nějakou desku Digisparku, tak ji rovnou flashnu. Ideální je vůbec nepoužívat bootloader a program nahrávat rovnou programátorem. Ušetří to dost místa a je více možností nastavení procesoru. Doporučuji tedy používat ATtinyCore, které podporuje mnoho těchto malých procesorů s celkem slušnou škálou nastavení každého.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod mpczmpcz » sob 07. lis 2020 11:16:24

OK, dík. I to jsem zkusil, ale ty jiné problémy zůstaly. Jestli jsem ovšem přepsal všechno, co tam nahráli z fabriky, netuším. Porovnával jsem ty dvě verze mezi sebou HW-érově a liší se to pouze malými rozdíly v odporech. Do hloubky jsem se SW rozdíly nezabýval pro nedostatek zkušeností a informací.
Asi by bylo dobré vědět, kolik oblastí je v té ATTINY nahráno od výrobce, jestli se dá obsah porovnat kus proti jinému kusu nebo alespoň zjistit číselné verze těch bloků SW. A samozřejmě nějak bez velkých přídavných HW operací, což je asi jen zasunutí do USB PC a SW pod Windows nebo command line ve Windows. Jinak tato přiblblá verze je na trhu již nejméně dva roky v poměru cca 50procent oproti staré dobré verzi.
Další problém této "nové" verze je ten, že se naprogramovaný kód z ničeho nic ztratí a DIGISPARK se tváří jako nenaprogramovaný. Dík, mpcz, 7nov2020
Uživatelský avatar
mpczmpcz
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 12. srp 2016 10:54:44

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Sakul » sob 07. lis 2020 18:13:13

Podle návodu zde uvedeném v prvním příspěvku a i na webu normálně přepiš bootloader a pojede to bez problému. Celej problém bude v tom bootloaderu co tam nahráli "ve fabrice". Toho je potřeba se zbavit a dát si tam to co ti vyhovuje.
Samozřejmě k této operaci je potřeba nějaký programátor, buď uvedený USBasp, nebo si udělat programátor z Arduina.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod mpczmpcz » sob 07. lis 2020 19:13:49

OK, ten bootloader jsem již přepsal. Nebylo třeba žádného programátoru, postup byl z command line a Digispark strčený do USB v NB. Při přepisování to píše, že: Device has firmware version 2.3. To nevím, co znamená, jestli je to to, co tam bylo nebo to, co se tam teď nahrálo, ale je to tak. Alespoň doufám, že to bylo přepsání bootloaderu, tím si nejsem zcela jist, nejsem takový odborník. Nyní se tváří Digispark jako stará verze, zmizlo to šílené blikání LED na HW pinu 6 CPU. Naprogramovat pak lze běžným postupem a funguje to. Bohužel ztráta nahraného programového kódu po nějaké době se opakuje i nyní. A to je fatální chyba. mpcz, 7nov2020
Uživatelský avatar
mpczmpcz
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 12. srp 2016 10:54:44

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Sakul » sob 07. lis 2020 20:15:45

Bootloader nelze přepsat pomocí USB. To jde jen HW programátorem. Podle mě jediné čeho jsi dosáhl je nějaká změna konfigurace.
Jak jsem psal. Zcela se vybodni na bootloader a nahrávej program bez něj pomocí programátoru. Ušetří to minimálně 1KB Flash a nestane se, že se program smaže nebo poškodí. To je naprosto vyloučeno.
Tyto procesory nemají ani USB ani UART a tak je vše emulováno softwerově. To pak způsobuje pád nebo přepsání programu a podobné prasečiny.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod mpczmpcz » sob 07. lis 2020 20:49:44

OK, ať je to jak chce, blikání LED při startu se tím mým postupem odstranilo a zůstal jen problém se ztrátou programu. To není dořešeno ani vysvětleno a tím pádem budu muset zkusit něco jiného.
Je prosím někde popsán a to pokud možno polopaticky postup, jak nahrávat do DIGISPARKu uživatelský program? Zřejmě půjde o kompilaci už. programu a poté přesun do digisparku pomocí HW. Raději bych pokud možno něco hotového, nějaké velké drátování nepadá v úvahu, spíše šup do konektoru, enter a ven. Programovaných kusů je docela dost na nějaké velké pájení. Dík, mpcz, 7nov2020
Uživatelský avatar
mpczmpcz
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 12. srp 2016 10:54:44

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Sakul » sob 07. lis 2020 23:05:06

Pokud použiješ ATtinyCore ve verzi bez bootloaderu, tak jen propojíš čip s patřičným HW programátorem USBasp nebo Arduino ISP a ve vývojovém prostředí dáš nahrát pomocí programátoru.
Nebo druhá možnost pokud rozkopírováváš již hotový program, tak si ho uložíš do HEX formátu a poté nahraješ třeba dle postupu uvedeném ve videu v prvním příspěvku. To už záleží na tom co ti vyhovuje více.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod mpczmpcz » ned 08. lis 2020 19:46:32

Dík. Asi ta verze s exportem do HEXu dosavadního kódu bude nejlepší. Export bych asi zvládl. To další není z videa úplně jasné. Video bohužel nejde zvětšit přes celou obrazovku a text je na mém PC nečitelný. Navíc to skáče sem a tam, takže jsem toho moc nepochytil. Nedalo by se prosím stručně, ale jasně popsat jaký HW mám koupit (odkaz) + jaký SW z jakého odkazu stáhnout / koupit? Ono už jen ty popisy s doinstalací ARDUINO IDE co jsou na webu, to je o nervy, popis je i podrobný, ale to co vidím, málokdy odpovídá tomu, co bych dle autora návodu měl vidět. Pokud bych byl domácí fanda kutil, možná bych uvítal, že si mám s čím hrát, ale v rozběhlé výrobě to asi každý vidí jinak.
Další drobnost vidím v tom, že se bude upravovat DIGISPARK, což je jak známo ATTINY85 na osazené desce, což znemožňuje šup-šup instalaci SW pomocí rychlopatice. Také ty okolní součástky by mohly vadit při programování, to se ale teprve uvidí, třeba budu mít štěstí.
Při výběru SW bych se asi zaměřil na pokud možno eliminaci důvodů, proč by se mohl ztrácet ten uživatelský kód, což se děje. Je to hodně problémů, ale snad se s tím už někdo setkal, vyřešil a podělí se o zkušenost. Dík, mpcz, 8nov2020
Uživatelský avatar
mpczmpcz
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 12. srp 2016 10:54:44

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Sakul » ned 08. lis 2020 20:43:40

Tak ono jde hlavně o to, že DigiSpark je naprosto nevhodný pro nějakou komerční výrobu. To se týká všech vývojových desek včetně Arduina. Tyto desky slouží primárně k odladění aplikace nebo pro takové to domácí bastlení, kdy je možno přiblížit programování a vůbec jakoukoli elektroniku laikům.
Pro nějaké to komerční použití musí být jednoznačně nějaká deska (elektronika) navržená pro konkrétní použití a ta se ani náhodou nebude podobat Digisparku. Pokud začneš vyvíjet komerční zařízení na nějaké této platformě, vždy zjistíš, že to nebyl dobrý nápad.

Takže mi dej chvilku já sem hodím link na stažení mého prostředí, které tyto procesory podporuje. Pak si vyrob z Arduino UNO ISP programátor (spočívá pouze v tom vyvést patřičné programovací vývody - +5V,GND,MISO,MOSI,SCK a Reset). Ideální je koupit si třeba Shield na Arduino UNO s universálním PCB na kterém si zbastlíš konektor, do kterého připojíš digispark. Ideálně něco takovéhoto: https://www.aliexpress.com/item/32859269862.html
Do Arduina UNA nahraješ firmware ArduinoISP - Soubor/Příklady/11. ArduinoISP. Tímto se s Arduino UNO stává HW programátor. No a můžeš Digisparky programovat jak na běžícím páse.
Fakt nic jednoduššího asi nemůžu poradit. Navíc je toho plný internet. Hodně věcí můžeš vyčíst i zde a na doporučených odkazech: https://www.sakul.cz/digispark-male-arduino/n

Holt pokud se pouštíš do nějakého projektu (většího či komerčního) je nutné si to předem hodně dobře rozmyslet a počítat s tím, že to nebude tak jednoduché jak by se mohlo na první pohled zdát.

Tak za hoďku sem dám to prostředí.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Digispark - Malé Arduino na 8 nohách

Příspěvekod Sakul » ned 08. lis 2020 21:22:41

Takže tady je to prostředí: https://uloz.to/file/Q2zlHoftQm9U/arduino-ide-7z

Toto Arduino IDE obsahuje všechny knihovny a mnoho dalších procesorů, které používám. Součástí je i několik projektů, které jsem tam nechal. Nespoléhejte na to, že by byly 100% funkční jsou to spíš testovací projekty. Některé jsou přímo psané pro ATTiny85 - Simulace_ventilatoru a podobné.
Nedělejte aktualizaci desek, to může způsobit jejich nefunkčnost. Aktualizace knihoven není problém.

Prostředí se neinstaluje pouze rozbalí (7zip). Jde o verzi Portable, takže se ani nic neukládá mimo toto prostředí.
Projekty jsou: Arduino-1.8.13-Portable\portable\sketchbook
Knihovny jsou: Arduino-1.8.13-Portable\portable\sketchbook\libraries
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Další

Zpět na Počítače


  • Advertisement
SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků