Vyhořelý stabilizátor 5V na Arduino MEGA

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Vyhořelý stabilizátor 5V na Arduino MEGA

Příspěvekod Navaro » čtv 16. led 2020 2:38:09

Dobrý den,

nejsem snad už tak začátečník, ale i tak mi přišlo vhodné příspěvek vložit sem. Mám již jednu složenou tiskárnu doma úspěšně za sebou, a aktuální Rebel II, který si teď stavím se blíží do finální podoby. Dneska se mi ovšem stala nemilá příhoda. Tiskárna je celkově sestavená a zkontrolovaná v rámci mechaniky a konstrukce. Překontroloval jsem napětí na driverech (DRV8825) a šel zkoušet jak chodí pojezdy na jednotlivých osách. Nahrál jsem předchozí již mnou optimalizovaný kód s pouze přepočtem krokování vzhledem k jiným použitým driverům..
Když jsem zkoušel přes repetier-HOST pohyb tiskové plochy - osy-Y a dal home a sepnul endstop, všiml jsem si že se na arduino desce (AT MEGA 2560) vyzkratoval regulátor 5V - víceméně vyhořel (nad konektorem pro napájecí kabel- viz schéma v příloze).
Nevíte v čem by mohl být problém? Použil jsem stejný zdroj i zapojení jako bylo u předchozí tiskárny. Použité komponenty a schéma zapojení by mělo být víceméně stále stejné jako je u Rebela II. Je možné že jsem se mohl někde přehlédnout a zapojit špatně. Může to být endstopem? Například zapojením, nebo vadným kusem?

Určitě budu rád za každou radu a pomoc. Předem děkuji

Block-Diagram-1-ArduinoMEGA2560-The-Arduino-Mega-2560-is-a-type-of-microcontroller.jpg
Uživatelský avatar
Navaro
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 22. říj 2019 22:39:34

Re: Rady začátečníkům se stavbou a nastavením?

Příspěvekod Sakul » čtv 16. led 2020 9:50:06

No pokud se to stalo ve spojení, kdy sepnul koncák, tak bych řekl, že je špatně zapojen a zkratoval 5V větev napájení.
Předpokládalo by to však, že byl špatně zapojen a dokonce ve špatné konfiguraci. To znamená, že byl použit spínací kontakt, který byl zapojen mezi GND a +5V. Přičemž správně měl být zapojen mezi GND a Signál a v žádném případě neměl být zapojen spínací kontakt, ale rozpínací.
Ale i tak to mohla být třeba náhoda a závada je někde jinde. Nicméně na diagnostiku je zde strašně málo informací.
Takže prověř ty koncáky a pokud jsou OK, dej sem podrobnou informaci o použité elektronice, jejím zapojení a nastavení. Nezapomeň napsat jakým napětím je též MEGA napájeno. To může hrát také svoji roli.

Současně s touto závadou vyhořela na 90% celá deska Arduino MEGA, takže nemá žádný smysl ten stabilizátor měnit a rovnou dej novou desku.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Vyhořelý stabilizátor 5V na Arduino MEGA

Příspěvekod Navaro » čtv 16. led 2020 11:11:52

Děkuji moc za odpověď. Je možné, že problém bude opravdu v koncáku. Dával jsem aktuálně dva nové koncáky a jiného typu. Možnost chybného zapojení nebo nastavení je tedy reálná. Novou desku jsem objednával automaticky.

Mohl bych poprosit o nějaký stručný přehled a návod, jak by měl být tedy koncák správně zapojen a nastaven, abych nevědomky neopakoval zbytečně svou chybu a nepřišel o další desku?
Nevím jestli to tu už třeba někde není. Zkoušel jsem fórum projít, ale nenašel jsem, spíše jen konkrétní případy. Stejně u videí si teď nejsem jist zdali je to někde probíráno. Vzpomínám si jen, že bylo něco zmíněno při ladění kódu v repetieru v jednom z videí. Myslím, že by to mohlo případně pomoci i jiným, kdo by si nebyl jistý, jak to zapojit. Pro někoho to může být samozřejmost, jako jsem si to myslel já a teď jsem tím docela zaskočený...

Díky moc
Uživatelský avatar
Navaro
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 22. říj 2019 22:39:34

Re: Vyhořelý stabilizátor 5V na Arduino MEGA

Příspěvekod Sakul » čtv 16. led 2020 11:43:23

OK. Takže ohledně koncáků se situace má takto:
1. V první řadě mechanický koncový spínač musí být zapojen výhradně s rozpínacím kontaktem. To znamená, že pokud není fyzicky sepnut, tak převádí a při jeho sepnutí se rozpojí. Je to z prostého důvodu. Pokud sám selže, nebo selže jeho kabeláž, zabrání se nabourání stroje. Říkal jsem to v nějakém nedávném videu při stavbě a úpravě tiskárny Tronxy X5S, kde to mají samozřejmě blbě.
2. Fyzicky je koncák připojen do řídící desky jedním vývodem na GND a druhým na vstup signálu. Bývá vyveden i třetí pin s +5V. Do toho v žádném případě nic nepřijde a je dobré si tuto lištu vývodů osadit Jumpery, aby tam člověk omylem nezapojil ten koncák.
3. Ve firmware se pak nastaví: Switch on GND, normally closed Platí pro Repetier, v Marlinu to bude jinak pojmenované (#define X_MIN_ENDSTOP_INVERTING false), je to tam celkem dobře okomentované.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Vyhořelý stabilizátor 5V na Arduino MEGA

Příspěvekod Navaro » stř 22. led 2020 23:48:49

Děkuji za rozepsání.

Ovšem mám další problém, který nejsem schopen vyřešit, spíše mi vůbec nedává smysl. Pořídil jsem novou desku AT MEGA, nasadil RAMPS, vše pozapojoval stejně jako předtím, zatím krom endstopů a všiml si, že po zapojení zdroje není deska vůbec napájena. Displej se nerozsvítí, nic se prostě neděje. Zkoušel jsem vše proměřit, zdroj dává přesně 12V a i na svorkovnici u RAMPS je 12 V. Pojistky jsou v pořádku, aspoň tedy po přeměření. Každopádně mám doma ještě 2 jiné RAMPSy a všude stejný problém. Po zapojení do USB vše jede v pohodě, displej jede, FW jde nahrát, atd... Jen prostě chybí dostatek šťávy na rozjetí motorů atd... Vůbec netuším, kde může být problém, děkuji předem za radu...
Uživatelský avatar
Navaro
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 22. říj 2019 22:39:34

Re: Vyhořelý stabilizátor 5V na Arduino MEGA

Příspěvekod Sakul » čtv 23. led 2020 7:00:58

Nevim tedy o jaky konkretne jde Ramps. Nicmene pokud jde o v1.4 zkontrolul zda je osazena D1. Pokud ne tak ji osad. Obcas cinan nekde neco zapomene osadit.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Vyhořelý stabilizátor 5V na Arduino MEGA

Příspěvekod Navaro » čtv 23. led 2020 8:15:26

Je to RAMPS 1.4. Přijde mi zvláštní, že na původní tiskárně, co jsem měl a na které jsem vytiskl komplet REBEL II, jsem měl stejný RAMPS a vše bez problému fungovalo, až do té doby, co my odešla ta AT MEGA (jak je popsáno výše). Tu jsem vyměnil a od té doby to nemůžu zprovoznit pouze se zapojeným zdrojem...
Uživatelský avatar
Navaro
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 22. říj 2019 22:39:34

Re: Vyhořelý stabilizátor 5V na Arduino MEGA

Příspěvekod Sakul » čtv 23. led 2020 8:26:00

No a ta dioda je Ok?
Ono tam totiz neni nic jineho co to muze delat. V tento moment nezbiva nez vzit merak a schema a proste merit zda vse vede tak jak ma. Klidne tam mohlo neco shoret nebo zkratovat. Takze doporucuju vubec nepripojovat k arduino mega, pripojit napajeni na ramps a promerit zda je na nem vse ok. Hlavne tedy zda vede napeti z F1 pres D1 na pin AM-VIN, coz je ten pin co prijde do zasuvky VIN na arduino mega. Pokud tam napeti neni musi se zjistit proc a pokud tam je je asi vadne arduino mega. To se pozna strasne jednoduse ze pripojis napajeni na mega do dc konektoru 8-12V a mego musi zacit svitit. Pokud ne je vadne a bud to spravis nebo kupujes nove.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement
SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků