Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod schusterj » stř 05. úno 2020 21:47:10

Ventilátor do zdroje jsem dal tento(foto), je řízen zdrojem PWM regulací dle zátěže(teploty) a je velice tichý ale účinný.
Přílohy
IMG_0122.JPG
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod ulitej » ned 09. úno 2020 19:09:47

Ahoj vespolek a Lukáši. Tak dnes jsem prohlédl druhé video k této tiskárně , koukal jsem jak vše pěkně funguje a tak si říkám kouknu ještě jestli už je nějaká diskuze. No přiznám se , že jsem každý den koukal na seznam videí a čekal a čekal , ale vůbec mě nenapadlo , že se již tady probírají a ukazují i úpravy pojezdu. Takže opravdu překvápko - dalo by se říci, že nejlepší na tiskárně jsou ty AL profily jako základ a ty dva krycí plechy na spodní části tiskárny :-) no ještě se něco najde.
Takže se trochu zase ten číňan prodražuje - opravdu je asi těžké se rozhodnou pro co kliknout na netu , přidat do košíku a nebo začít něco tvořit svépomocí. Jak hodnotíš ty pojezdová kola tak o tom jsem také hodně přemýšlel a líbil se mi právě vždy ten AL profil, který má asi lepší mechanické vlastnosti než ty pojezdové 8mm tyče.
Takže so omlouvám , že tu nebyla žádná úprava jen takový pokec , ale je jasné ,že jsi sledován a těším se další tvé informace.
Uživatelský avatar
ulitej
Pokročilý
Pokročilý
 
Příspěvky: 112
Registrován: ned 13. led 2019 13:34:31

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod vajcnerd » pát 14. úno 2020 12:10:24

Zdravim,

dělám přestavbu podle p.schusterj, zatím jen stolek. Stolek se pak od řemenu zvedne asi o 11mm+-
Přikládám stl držáku řemen-stolek. Snad sem to jen nepřehlédl někde ve foru.

Tisku zdar
Přílohy
remenstolek.stl
(137.68 KiB) 414 krát
Uživatelský avatar
vajcnerd
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob 25. led 2020 19:33:21

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod schusterj » pát 14. úno 2020 17:45:03

Děkuji za připomínku, zapomněl jsem dodat v popisu, že jsem použil distanční trubičky. Ale je tedy možnost si vytisknout držáček dle "vajcnerd".
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod vajcnerd » pát 14. úno 2020 18:11:57

Zdravim pánové,

tak na zdroji je problém a větrán nejede a nejede, je možnost ho zapojit někam jinam aby jel pořád? Třeba na svorkovnici zdroje?? Nebo na desku?? Pokud ano tak prosím podrobný popis.
Asi budu za blbce ale jsem v elektro úplná lama

Díky
Uživatelský avatar
vajcnerd
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob 25. led 2020 19:33:21

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod Sakul » pát 14. úno 2020 18:36:11

vajcnerd píše:Zdravim pánové,

tak na zdroji je problém a větrán nejede a nejede, je možnost ho zapojit někam jinam aby jel pořád? Třeba na svorkovnici zdroje?? Nebo na desku?? Pokud ano tak prosím podrobný popis.
Asi budu za blbce ale jsem v elektro úplná lama

Díky


Odpověděl jsi si sám: Třeba na svorkovnici zdroje. Ale bacha tam musí přijít větrák na 24V.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod schusterj » ned 16. úno 2020 17:41:09

Tak jsem při ručním hejbáním osou Z zjistil, že mám nějakou chybku ve firmware. Osa jezdila závratnou rychlostí až jsem se divil. No přišel jsem na to až dnes, protože jsem neměl potřebu ručně hýbat osou.
Kdyby to někoho zajímalo, stačí opravit řádek 627- DEFAULT_MAX_FEEDRATE v cofiguration.h a opravit hodnotu pro osu Z na 5. Po té doporučuji poslat příkaz přes terminál (repetier..apod.) a to M502 a poté M500.
Stalo se mi, že se mi úprava neuložila do EEPROM, po tomto kroku bylo vše ok.
Přikládám opravený firmware. Opakuji- firmware je použitelný jen pro LEO tiskárnu dle mých úprav. Nelze jej tedy nahrát do neupravené tiskárny !
Přílohy
Firmware.rar
Opravený_firmware_Leo
(1.02 MiB) 408 krát
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod vajcnerd » stř 19. úno 2020 15:07:51

Zdravím pánové,

poradí mi někdo s tím chlazením driveru? Píše se tu že tam máte 2x Noctua 40x20. Původní je 24v napájen základní deskou.
Můj dotaz, nenašel sem Noctuu 24v jen 12v nebo 5v(řešení?)
Můžete se o řešení chlazení driverů tady více rozepsat?? Jaký vent, zapojní dvou za jeden atd.


Děkuji
Uživatelský avatar
vajcnerd
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob 25. led 2020 19:33:21

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod schusterj » stř 19. úno 2020 19:55:39

Na desce jsou piny kde je 24V. Tam mám zapojené ventilátory 12V zapojené do série dle obrázku.
Přílohy
IMG_0138.JPG
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod vajcnerd » stř 19. úno 2020 22:42:31

Dobře už to chápu. Původní chladič je zapojen na konektor fan2, není řízen teplotou? Když to dám na ten konektor jak máte na obrázku tak bude řízen čím? To pojede pořád?
Uživatelský avatar
vajcnerd
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob 25. led 2020 19:33:21

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod Sakul » stř 19. úno 2020 23:04:02

Ani v původním zapojení není řízen teplotou. Osobně jsem to sice nebádal a nevím jak to přesně je nastaveno v Marlinu, ale logické by bylo zapnutí ventilátoru v momentě, kdy se aktivují motory. Běžně takto ventilátory na Repetieru ovládám. Věřím, že Marlin bude mít obdobnou funkci. Ale pro tento účel je to naprosto bezpředmětné a je vhodné, aby ventilátory běžely permanentně po zapnutí zdroje.
Jinak dle toho obrázku pojedou větráky hned po spuštění zdroje tiskárny.

Já bych jen upozornil na fakt, že pokud se někdo aspoň trochu nevyzná v elektronice, rozhodně moc nedoporučuju se v ní hrabat. Většinou to nedopadá dobře. Ono se může zdát, že třeba přepojení blbého větráku je sranda (a opravdu na tom nic není), ale stačí si škrtnout na řídící desce a čmoudíky letí a tiskárna už tisknout nebude. Proto opatrně a než cokoli zapojíte, tak si změřte, že to zapojujete správně neb zde platí 2x měř a teprv pak zapojuj.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod vajcnerd » stř 19. úno 2020 23:16:54

Pokusim se nic a nikoho nezapalit:) Jsem zdatny v jinem oboru jak je elektro, nicmene tiskarny me zanimaji tak vam tady do toho trochu fusuju. Nezlobte se.
Uživatelský avatar
vajcnerd
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob 25. led 2020 19:33:21

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod Sakul » čtv 20. úno 2020 8:42:37

Zdar,
nejde ani tak o fušování, ale spíše o upozornění, že může vzniknout nečekaný problém i z triviálního zásahu do elektroniky. I mě se takové problémy nevyhýbají, i když vím na co si dát pozor. V podstatě to mé upozornění platí naprosto na všechny, včetně zdatných elektroniků, kteří mají naopak tendenci situaci podcenit.

Jinak je samozřejmě dobře, že si rozšiřuješ obzory. Proti tomu nelze nic namítat, jen je potřeba být velmi opatrný. Bohužel úpravy tiskárny po elektronické stránce znamenají vrtat se ve velmi citlivé desce, navíc většinou Čínské výroby (rozumněj celkem slušnej šmejd), což jak jsem psal nemusí dobře dopadnout.
Z vlastní zkušenosti to vím, neb už jsem měl na opravu mnoho elektronik, kde se uživatel bez zkušeností snažil něco vylepšit, ale nakonec desku celkem snadno umrtvil.
Hlavně se to týká firmware, kde si uživatelé často aktualizují na novější verzi, jen proto, že je prostě novější verze k dispozici. To končí také hodně špatně, pač si nahrajou ne zcela kompatibilní firmware a tím tiskárnu nadobro umrtví, pač nemají tucha jak ten firmware nastavit, aby s tiskárnou fungoval správně. I proto zde schusterj několikrát důrazně upozorňoval, aby si někdo nenahrával jeho firmware bez toho, aby udělal všechny úpravy.

Takže úpravám zdar, ale opatrně a hlavně s rozmyslem. A když se vrtat v elektronice a firmware, rozhodně se vyplatí pár dní studia na netu dané problematiky, i když to stejně nebude stačit.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod schusterj » čtv 20. úno 2020 22:36:05

Musím souhlasit se sakul. Chce to hodně študovat a nepouštět se bezhlavě do úprav bez základních znalostí.
Pro ty pokročilejší zde uvádím kde v Marlinu nastavit ofuk driverů a výtisku. Podle obrázku je nastaven ofuk driverů na FAN_PIN2 a ofuk výtisku na FAN_PIN1.
Já to mám trochu jinak jak popisuji v mém příspěvku o úpravě.
Přílohy
Nastavení_ventilátory_Leo_Marlin.png
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod Sylvain » čtv 20. úno 2020 23:37:20

20200220_222620.jpg
New probe
Hello,
I own a LEO too since 3 weeks, and I follow your site with a great interest.
The first items I have printed are very nice and I was surprised with the very good quality of these
prints.
But, since two day, I’ve got problems with the first layer. It is now impossible to print anything,
because it seems that the PINDA probe does not do his work correctly.
The nozzle touches the Buildtak, the filament does not get out, so the hot end gets clogged.
I saw on your site that you precise to move the jumper to 24V on the main board to reach a better
operation of the probe, I shall test it.
You have changed the probe with another one, bigger, and I have 2 questions about this :
- A friend of mine gave me one with this P/N : LJ12A3-4-Z/BY 4 mm 6-36 VDC 300mA PNP (NO)
but with BX instead of BY, can I use it ? (I don’t know the difference, I’m not very good in electronics)
- If I change the probe, do I have to change something in the firmware or Marlin?

Thank you in advance for your help.

Best regards
Uživatelský avatar
Sylvain
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 20. úno 2020 22:27:23

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod schusterj » pát 21. úno 2020 11:06:32

When using 24V, a resistive divider must be used at the probe output. Must output max 5V !!!
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod Sylvain » sob 22. úno 2020 21:23:27

Hello,
thank you very much for your help.
But I don't understand why the probe must be powed with 5V, if it has 6 to 36V function.
The original probe can operate with just changing the jumper to 24V ?
Sorry for my electronics low level.

best regards
Uživatelský avatar
Sylvain
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 20. úno 2020 22:27:23

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod Sakul » sob 22. úno 2020 22:33:50

Jde o to, že snímač je napájen napětím 24V a pokud jde o verzi PNP jeho výstup je kladné napětí stejné hodnoty jako je napájecí. No a pokud se toto napětí pustí do portu procesoru, který je na max. 5V objeví se kouř a řídící deska se může vyhodit. Proto tam musí být minimálně dělič napětí tvořený ze dvou rezistorů.

Jak jsem psal již v předchozím příspěvku toto není úprava pro laika. Špatně spočítáš hodnoty nebo blbě zapojíš dělič a je to stejný efekt, jako když tam není a zase je deska okamžitě vyhořelá.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod schusterj » ned 23. úno 2020 14:43:01

Here is an example of wiring:
https://youtu.be/3zkmZFqGLpQ
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod vajcnerd » úte 25. úno 2020 19:26:04

Zdravim pánové,

stale řeším to chlazení driveru, zkoušel sem 2x12v ale zapojení v serii mi nedával dost proudu pro druhý větrák(druhý větrák se točil pomaleji a dřív se zastavoval po vypnuti), nutno podotknout že sem tam nedava Noctuu ale Zephyr 40.
Dnes sem tam dal 2x24v Sunon zapojený každý zvlášť a je vše ok.
Uživatelský avatar
vajcnerd
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob 25. led 2020 19:33:21

Re: Objev na Ali - Tiskárna Hiprecy Leo

Příspěvekod vajcnerd » úte 25. úno 2020 19:32:55

Dotaz.

Máte stále původní firmwer od Hiprecy nebo ho někdo nahradil (FYSETC F6 V1.4 ma na stránkách svůj vlastní nebo se pletu) vzhled na lcd pak červenobílý.
Uživatelský avatar
vajcnerd
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob 25. led 2020 19:33:21

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron